Автор Тема: Настройка на звукова карта(5.1) на настолен компютър  (Прочетена 14370 пъти)

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Това е нашия Зевс. Сменил си е името...амо какво е това  Зибелт...Нещо на швабски ми звучи.

-

Вярно, че звучи швабарски, ама това е тракийското име на Бог Зевс. Ако докопаш проф. Маразов там чети, ако е интересно.
Между другого "швабарите"  са идвали "на гости" преди няколко столетия. Говори се, също, че Бавария са я основали българи много отдавна.

Това ми беше при старата регистрация в сайта. Сменям за разнообразие.






Цитат на Нака:

"Зевсе ако го беше направил този усилвател двутактен и също много хубаво ги съгласуваш двете лампи да са например в клас А. Дали ще щеше да се получи много по малко от THD=3% на пълна мощност.

А дали пък тогава (при дутактен) на 2W ще се запази този хубав/луд резултат. 0.03%"
 

С идеално балансиран двутакт дори ще слезе още по ниско. Но не много. Зависи от схемата, но минималните КНИ не са гаранция. Е това се заблуждават - и е вярно, и не е вярно. С у - тел  с не толкова малки КНИ може да се получи далеч по добър звук от усилвател с още по малки КНИ.

Блажени са верующите.

Ти какво си мислиш - че и през двутактен ли не съм минал? Преди 22 години направих даутактен с импулсно стабилизирано захранване - клас АБ  - 100 Вата синус.

Една прекрасна вечер нещо там проверявах, не помня какво - включих усилвателя с извадена едната мощна лампа - и......получих стрес....

След няколко дена обобщих резултатите. Тоест - като извадиш едната лампа се получава еднотактно стъпало, което на низка мощност работи в клас А.

....Всичко хубаво - обаче звукът БРУТАЛНО се променя. В положителна светлина.
  Както казват някои - един нормален двутактен средна хубост убива тотално и най съвършенното каменно чекмедже.
Обаче еднотактният просто елиминира двутактният.

Обаче има и тънкости - това най вече е брутално за високите честоти.

Тоест - за големи мощности някои правят за баси и средни двутактни, а за високотоновия говорител Еднотактен.
Няма пълно обяснение, защо Еднотактният е безалтернативен. Мъчат се там с четните хармонични.

В къщи имам 12 вата клас А ултралинеен двутактен - на едно радио Мелодия - комунистическо производство (само цоклите са скапани, иначе си работи още). Това е 100% схемата на Marshall за китарни у - ли, само разликата е в тонкоректора. Слагам го на левия канал, а на десния еднотактното ми стъпало. Пускам от VLC моно сигнал - разликата е огромна.
На спектрограма еднотактния е малко по добър, но това е непопулярна схема с атака на втора решетка, която значително съм я усъвършенствал.
Така, че това което пишат в нета е така, ама не съвсем, щото си карат по древни стереотипи, и не щат много да движат мозъците. Но има огромен принос от единици. Така, че нещата в нета са наполовина вярни. Нормално. Нищо ново.

Та още преди 2 хилядолетия се убедих, че не е нужно да имаш чудовищна мощност от противотакт. Достатъчна е 25 Вата от еднотакт. Обаче моите български колони са с двойна чувствителност - резултатът е като от 34 вата, колоните са в ъглите на нивото на ушите, и имам и 6 Вата у - тел за псевдоквадро - което дава субективно усещане за още + 15 вата от ефекта на квадрото. 
Та тъй, много време загубих с двутактните - щото за максимума изискваха и стабилизирано захранване.

УЧЕБНИЦИТЕ - КАКТО ОБИКНОВЕННО ИЗЛЪГАХА!!!)))
« Последна редакция: Dec 08, 2022, 00:53 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Нака -

"И друг път съм го споменавал, че един от субективните критерии за супер ниски THD е, че увеличаваш 'волумето' а все ти се струва, че звука е слаб."

Имай в предвид, че качество се оценява на малка гръмкост. Тоест на голяма гръмкост губиш ориентация за качество.
Тоест КНИ са значително по високи, но на тебе ти се струва - че са малки, и продължаваш да цепиш у - ля.

Това и аз съм го писал - това е неизследвана психология. Само, че красивото кривене на Ламба само става. Затова всички рок ездачи Ламби разцъфтяват.
Още от даскало + докато не опънеме у - ля не мирясвахме. Не в мощноста е ползата. Тя трябва да осигурява резерв за фортисимите.
Но минималните КНИ не е панацея. Трябва кривне в един момент, иначе ше изгърми я ухо, я говорител. Природа - Той така седят нещата.

THD - на тебе ти звучи много престижно, и интелигентно на английски да се изразяваш. Само, че старухите навремето ми набиваха канчето за моите "аудио кабели"
За което съм им благодарен.
Много обичам да им набивам канчетата на руснаците за тяхното "рекомендую'  - от българска дистанция звучи като  пълна селяндурщина. За другите им кичове не се сещам.

Това, което не знаеш нито ти, нито 99% от хорате е, че и без това всичко е толкова сложно, и непостижимо и за най светлите умове на човечечетвото, че като мислиш на английски още повече се самоблокираш в оценките, и мирогледа, защото това е чужд език. И както ни казваше даскала по него - при това НЕКОРЕКТЕН!!!
Виж, руският като корен е 90% български, и съвременният руски е много по близък до старобългарския, отколкото съвременния български. Няма как да бръкнеме дълбоко в техниката с английски език. Ще се плъзгаме на повърхноста. Трябва да избягваме английски понятия. Трябва да ги превеждаме на драспал, ако трябва.  Щото звучи безкрайно по интелигентно от кибрит. И много по ОБРАЗНО. Сега накои руснаци се мъчат да въстановят ОБРАЗНОСТА на древният език. !!! Забележи, че Тесла е СЪВЕТВАЛ да се мисли, и представя ОБРАЗНО!!!

Една учителка по английски ме УЧЕШЕ, че ми трябва натурална англичанка - не английскоговоряща. За съжаление такава само ме е гушкала - колкото за потвърждение. Това само потвърждава нещата, че само тогава може да се влезе в нещата през английският.

А древната математика от Пирамида Време е изхождала от ОБРАЗНОСТА - тоест от Геометрията първо, и после от Алгебрата. Аз тука не съм специалист, но така са ме учили много специални хора. Аз слушам. С двете уши.

Както виждаш, говоря ти на ниво непостижимо за повечето академици.

Аз и компютър бях превел, за купона, но забравих. Трябваше да го запиша.
« Последна редакция: Dec 07, 2022, 22:01 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
THD - на тебе ти звучи много престижно, и интелигентно на английски да се изразяваш.

Елементарно Уотсън. THD e много кратко и затова го пиша така. Иначе на мен по ми харесва повече българското "Коефициент на нелинейни изкривявания", Но е много дълго за писане а и съкращението КНИ не е известно. Като термин съществува и Клирфактор. Но това пък е много грозно. klirrfaktor май е чуждица от немски. възможно е да означава clear_factor ???
« Последна редакция: Dec 08, 2022, 16:54 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Не ви разбирам от материята, но на немски clear е klar :) По-скоро е точно от английското clear factor, транскрибирано на нашия език, предполагам.
« Последна редакция: Dec 08, 2022, 17:24 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Това ще да е нещо като пенкилер (painkiller по Том Сойер). Едно време преводачите са били много духовити.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И аз навремето по разни немски списания и каталози, в секцията с техническите характеристики, съм го виждал доста klirrfaktor-а Баш си е немска дума.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Ами то в Уикипедия си го пише

Herkunft:

Determinativkompositum, zusammengesetzt aus dem Stamm des Verbs

 klirren und Faktor.

Където

klirren (Deutsch)
Bearbeiten
Verb
Е английското clink

Със значение на

звънтя, дрънча, звънкам
оттам идва и жаргонното - дранголник

https://eurodict.com/dictionary/clink-12663

П.П. А компютър на български си е - сметало (в по общия смисъл на думата) но навремето като по франкофони сме заимствали от френките тяхното - изчислител та оттам имаше едни ЕИМ.. нещо като Гогата ама в електронен вариант  :P

« Последна редакция: Dec 08, 2022, 19:02 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Цитат
че като мислиш на английски още повече се самоблокираш в оценките, и мирогледа, защото това е чужд език. И както ни казваше даскала по него - при това НЕКОРЕКТЕН!!!
Сигурно да мислиш на руски е по-лесно и коректно.

Англичаните са измислили лампите,  бе професор, преживей го. За генерацията на Зумърите руския е по-непознат от английския.
А мисленето на български доведе до гениални творби като ЗУГМД и ЗУТМД.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ех тия vacuum tube lamps, как ни върнаха в младежките години с приятни спомени. Повечето дивайси са на изпълнени "хвърчащ монтаж", трафовете "ръчно навити", резисторите едни грамадни, кандьорите и те, лампите със светещи катоди, а звука в дъртите говорители е мек и кадифен. А синусоидата в енергийната система си беше относително "чиста" с хубави върхове. Нямаше разни SMPS импулсни захранвания и шимове, които да я сплескват по върховете.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
А това много ми хареса. Значи  klirrfaktor - Фактор на Дрънкането на усилвателя. Ама и немците са духовити.
« Последна редакция: Dec 16, 2022, 22:01 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
В това много ми хареса. Значи  klirrfaktor - Фактор на Дрънкането на усилвателя. Ама и немците са духовити.

Ам така е - нали трябва да включва и линейнинте и нелинейние изкривявания
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
THD - на тебе ти звучи много престижно, и интелигентно на английски да се изразяваш.

Елементарно Уотсън. THD e много кратко и затова го пиша така. Иначе на мен по ми харесва повече българското "Коефициент на нелинейни изкривявания", Но е много дълго за писане а и съкращението КНИ не е известно. Като термин съществува и Клирфактор. Но това пък е много грозно. klirrfaktor май е чуждица от немски. възможно е да означава clear_factor ???



Когато човек го напусне Разумът, почва да използва чуждици - не си прави компромис със Себе си - ето на тебе какво ти харесва в случая това си Ти.
Виж колко е банално - едно време са се гърчеели. Сега се енгилизват, щото всички били идиоти - и нямало да ги разберат разбираш ли.
Само, че англичаните много се кефят на мен - защото се кефя на английската култура, но не губя корен - и ефектът от това, че не губя индентичност прави следващият ефект - искрена симпатия.
Англичанинът, западнякът намира сродна душа в човек, който не е безличен.

 Дори си спомням, че един англичанин с половинката си взеха да ни помагат - че се изпокарахме с една украинка - искаше брак, аз отказах.
А такива с разсъждението, че всички трябва да сме безлични англопапагали - еми явно на никой няма да са симпатични.

Робите англонаведени англичаните не уважават. Щото са кухи лейки. 
Който му се налага - ще научи - какво е това КНИ.
А който е умен няма да бъде като безличната глобализирана тълпа стереотипна англотерминологична - готова за хомота.
Англичанинът ми каза - махаме се от ЕС - няма там да им бъдеме слуги.
« Последна редакция: Dec 10, 2022, 00:35 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
https://u.pcloud.link/publink/show?code=XZeFVsVZRUzLBWkkKPjeo1Fo04H1abuzcsaV

От 16 херца до 33 килохерца е линеен. Трансформатора е секциониран, стегнато навит. След 20 килохерца е срязан със стръмен филтър, а кондензатор в паралел на всяко стъпало, и дори в изхода на трафа. То най малко по шумовете трябва да е ясно, че не е до 12 килохерца, но на него толкова му е акъла.

Ачо е прав, Огън, ако може резни, и премести в другата тема. Нещо сме се унесли....
« Последна редакция: Dec 10, 2022, 20:47 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
По многократни запитвания на потребители, темата е почистенa, а извънтемието от нея е оформено в нова тема:

Извънтемие oт: Настройка на звукова карта(5.1) на настолен компютър

Която тема е преместена в по-подходящия за нея раздел „42“ от секцията „Стършел“.

« Последна редакция: Dec 13, 2022, 14:50 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Малко инфо за диагнозата математик.

Попаднах на това:

 "Теоремата на Котелников се изучава в курса по Приложна теория на информацията (PTI).  При предаване на информация не е важна формата на сигнала, а самият факт на фиксиране на факта, че в определени моменти от време определена функция приема стойности, равни / близки до минимума / максимума на сигнала.  За да се уловят тези моменти, честотата на дискретизация трябва да бъде поне (!, невъзможно е по-малко!) 2 пъти честотата на носителя на информация.
 На пръстите: имаме синусоида, в един период тя ще се повиши от нула до максималната стойност, ще намалее след преминаване през нула до минимума и ще се повиши отново до нула.  Започваме да отчитаме амплитудата с честота два пъти по-висока.  Това означава, че за един период от синусоидата ще вземем само 2 показания.  Добре, ако падат на минимума и максимума на синусоидата.  След това ще възстановим стойностите на знака на честотата на носещата информация и няма да я загубим (информация).  И ако времето за вземане на показания е неуспешно?  И ще падне върху времето, когато синусоидата е преминала през нула?  Тогава приближаването на сигнала чрез тези показания ще ни даде не синусоида, а права линия.  И информацията ще бъде загубена.  Ето защо теоремата на Котелников казва за _минимум_ 2 пъти честотата на дискретизация.  Помните ли необходимото и достатъчно условие от математиката?
 И ние не обсъждаме предаването на информация, а възможността за предаване на формата на звуков сигнал без изкривяване."
Подкрепям.
Автор Лев Финк.  Където в глава 4. "Как да не обясняваме теоремата на Котелников" достъпно е описан точно примерът (като некоректен), който всички повтарят.






http://3vuk.ru/showthread.php?t=37


 цитат:
 1. Почти всички музикални сигнали не отговарят на изискванията на теоремата на Котелников.  Според Котелников сигнал с каквато и да е честота (чист тон) не може да се появи изведнъж.
 2. Точността на съхраняване и възпроизвеждане на непериодични сигнали (с безкраен спектър) - тук ще попаднат всички атаки (периоди на възбуждане от нула до стационарно състояние), всички ударни инструменти и много други - зависи само от избраната честота на дискретизация.  Препоръчвам да си припомним напредналия немски (?) опит от 30-те и 40-те години при ръчно премахване на фазата на атака от записа и представяне на остатъците на музиканти, които не могат да разпознаят своите инструменти.
 3. Колкото повече "нестационарност" в музикалния сигнал, толкова по-висока честота на дискретизация е необходима за правилното съхранение и възпроизвеждане.
 4. Вече говорих накратко за това няколко пъти - спрете да „живеете и възстановявате“ според Котелников, вземете  АЦП-ЦАП с честота, достатъчна за слушане и „живейте“ по скалата на две показания - „този, който е сега ” и „този, където трябва да се движите “.  Тази опция е най-съвместима с музикалните сигнали.

 
https://audiogeek.ru/chastota-diskretizacii-teorema-kotelnikova/

« Последна редакция: Jan 01, 2023, 16:42 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop