Автор Тема: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P  (Прочетена 11627 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #60 -: Dec 20, 2022, 17:54 »
Еми щото едното от тия точки било еди-колко си ома, второто еди-колко си ома, третото и то, и т.н. по всички точки.

За да има база за сравнение на тия измерените съпротивления, с оригинала (колкото трябва да бъде заводското).
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #61 -: Dec 20, 2022, 18:04 »
Ще замеря пистичките на това за климатика, и без туй пак ще го отварям, че има и други неработещи копчета, освен пауъра и за градусите.
Сега  [_]3 , едни благодарни клиенти ми донесоха уиски, както и турски шам-фъстък и заседнах вече на аперитивче :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #62 -: Dec 20, 2022, 18:09 »
Ха така.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #63 -: Dec 20, 2022, 22:20 »
това с водния лак за дърво са хубави резултати. Първи пробив. Въпросът е дали ще са достатъно здрави, и дали ще лепнят. Според мен не. Ще се отлепват от платката, от гумата и т.н. Но все пак това е първи добър положителен резултат!!! Което показва че има надежда и сме на прав път.


------
За водния лак за дърво... Когато е нанесен надебло съхне до седмица и то на топло.. Като съм работил с  дърво съм нанасял до 4-7 ръце. една ръка изсъхва до около 2 часа, след това може да се нанася следващата... но така както го пишат че изсъхвал до 24 часа, не е много вярно. Той все още си има вътрешна влага. На пипане, след 24/48 часа е малко мек. Но лака продължава да си съхне вътрешно до 7 дена.
Особенно ако е дебел (7 ръце) или са дебели обемисти капки като е с графита.

----
Няма да изхвърляш хартийката. Търпиш и чакаш 7 дена >:D, след това ще мериш.
« Последна редакция: Dec 21, 2022, 12:06 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #64 -: Dec 21, 2022, 21:50 »
Запазих я хартийката, през почивните дни пак ще измеря съпротивлението. Както и на пътечките на дистанционното.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #65 -: Dec 28, 2022, 16:09 »
Замерих пак хартийката, съпротивлението е паднало:
1- 283 ома
2- 324 ома
3- 438 ома
4- 203 ома
5- 331 ома

Повече от това едва ли ще изсъхне лака, че да падне и съпротивлението. Но "капките" са станали ронливи, трябва да пробвам с друг свързваш материал.
На дистанционното не съм му мерил пътечките още, в офиса е (забравих го там).
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #66 -: Dec 28, 2022, 20:39 »
много ли са ронливи? това за сега са доста хубави съпротивления. не мисля че едно 200 ома ще окаже влияние на дистанционното. не мисля и че трябва да мериш колко е съпротивлението на пътечките.
интересно е обаче колко е съпротивлението на гумичите. да не окаже килооми ??? тук нямам под ръка разбито дистанционно да пробвам.
може също да пробваш не толкова преситена смес с водния лак. все пак той стяга достта.

проблема на всички тези DIY рецепти е че трябва да се опитат твърде много варянти и пропорции, а това отнема време. ама те и в индустрията така правят. твърде много проби докато получат това което им върши работа. може разработката на някоя формула да отнеме години.....

сетих се и нещо друго. за да стане сместта по здрава трябва да се изтегли въздуха от нея. при разбъркването остават твърде много микро балончета и разтворен въздух, които при изсъхване правят сместта хрупкава и не толкова здрава. това го правят с вакуммна камера. така и обикновенните 'майстори' като забъркат епоксидна смола я слагат на вакум. обикновен вакум ~0-ла атмосфери, не е нужно нещо кой знае какво (нито е нужен абсолютно чист вакум) . смолата почва да ври, като спре. вече може да се отлива.

Аз не съм се отказал да направя още проби - и с разреден течен силикон. но сега покрай празниците все не остава време [_]3. някъде след 1 ви пак ще пробвам.

« Последна редакция: Dec 28, 2022, 20:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #67 -: Dec 29, 2022, 11:46 »
Ронливи са, няма да издържат постоянно натискане.
Днес си поиграх малко, измерих една пътечка на дистанционното (не контактна)- около 2-3 см, съпротивлението е 0,4 ома.
После измерих едната контактна част(единия полюс) върху платката (там, където контактува гумата на бутончето)- на предните снимки където има нещо като графит- 60 ома. Замерих и 2-3 неизхабени копчета- контактната им гума също е със съпротивление 60 ома.
Натърках с мек молив всичките контакти по платката, както и гумите на изхабените копчета и засега всичко работи ОК- включва, изключва, но мисля, че е временно решение.
Вакуум няма как да създам в домашни условия. Но ще пробвам още някой и друг вариант да забъркам подходяща ел. проводима паста.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #68 -: Dec 29, 2022, 16:56 »
Цитат
има нещо като графит- 60 ома. Замерих и 2-3 неизхабени копчета- контактната им гума също е със съпротивление 60 ома.

Което означва че даже и при комерсиалните графитни пасти се борят със същия проблем - хем да е здраво хем да е достатъчно проводимо. Освен това тези пасти са изпечени - и на платката и гумичката също е вулканизирана. (което също ги прави много здрави) А при нас е обикновенно 'изпаравящо' се лепило. Щом е 60 ома значи 200 ома е много добър резултат. при двеста ома предполагам пак ще работи идеално.

това за вакунната камера само го споменах, като варянт за подобрение. 
« Последна редакция: Dec 29, 2022, 17:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #69 -: Dec 29, 2022, 21:36 »
https://youtu.be/Ar3C5JgzhgE#360

гледах това видео и ми дойде идея за свързващо вещество. този използва полиуретанов лак (предполагам за дърво). това са старите лакове с кореселин.

той прави супер кондензатор, но идеята е същата.
та полиуретана е много еластичен, износоустойчив и здрав. от него правят, лакове за дърво, дунапрените (за матраци) - защото е еластичен, гъби, монтажната пяна (само че тя е по твърда, по задание ). от полиуретан правят и много устойчиви на абразиви маркучи за въздух (пак защото е много гъвкав и трудно се къса и изтърква) :o, купувах един такъв за шлайф машина.
« Последна редакция: Dec 29, 2022, 21:57 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #70 -: Jan 03, 2023, 22:48 »
Не съм експериментирал с други смеси (засега), но увеличих малко от едната снимка копче на дистанционното :



Така като гледам, в гумичката има "графитни пръти", които с времето се изтъркват и не правят контакт, а не че самата гума е електропроводима. При натиск гумата се свива, графита (ако е този контактният материал) не, изпъква и прави контакта, така си го представям. Може би всички тия "пръти" в горната част на копчето имат обща връзка. Нямам старо дистанционно, което не ми трябва, да разрежа една гумичка.

В тоя ред на мисли, ако намажа с хелметекс гумата и я поръся обилно с графитен прах (или оловен, или друг вид проводник на прах), преди хелметексът да втвърди, дали няма да се получи контактният ефект? Ще пробвам и ще пиша резултатите.

П.П. Другият вариант, за който се сещам, е с фина шкурка да престържа гумата, докато повърхността й дойде на едно ниво с "графитните пръти". Ще намали височината на копчето с някой микрон, няма да е фатално.
« Последна редакция: Jan 03, 2023, 23:01 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #71 -: Jan 03, 2023, 23:42 »
А като мериш с омметъра върху самата гума, (извън прътите) колко дава. А върху прътите - в дупчичите, между два пръта?

много много не ми се вярва те(прътите) да са контактните. Ако е така при натискане би трябвало гумата яко да се сплеска, та да изкочат отгоре - ще трябва голямо усилие на натискане или пък гумата да е изключително мека, което пък въобще не ми се вярва.

възможнен е и трети варянт. гумата да е електропроводима, но за да и намалят още съпротивлението по средата да слагат островчета с много ниско съпротивление, така че да се получи равномерно разпределение на съпротивлението - и от там да падне.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #72 -: Jan 04, 2023, 15:09 »
Нака, сондите ми не са толкоз фини, да измеря "прът" и "гума". Контактните гумички са малки. Но ще потърся някое дърто дистанционно и мисля да срежа една гумичка, за "аутопсия".
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #73 -: Feb 17, 2023, 16:19 »
Надраскване с графит на гумата и пътечките се оказа временно решение, копчето на дистанционното пак почна да хваща когато си поиска.
Ще направя един опит, на хартия, върху капка хелметекс да наръся оловен прах (графита явно се изтърква) и да видим каква проводимост ще изкара, като изсъхне хелметекса (идеята е ако се получи, хелметекса да е върху контактната гума на копчето и отгоре оловото).
Ако не се получи, ще играя и аз по метода на Ласков- една медна тел през копчето :)
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #74 -: Aug 24, 2023, 19:51 »
Сега се усетих, че тук не дописах финала.. Изнамерих един (ама буквално го намерих- на село в мазата, голямо парче, и видимо, по-мек от този за четки на ел. мотори) графит, отрязах си парче от него и с парчето здраво наслоих и върху гумата, и върху контактите на платката, и вече цяло лято дистанционното си бачка нормално.
Активен