Автор Тема: софтуерен РАИД 0 под СУСЕ 10.1  (Прочетена 398 пъти)

mhydra

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 715
  • Distribution: Fedora, Mandriva
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Здравейте. Имам един много голям проблем със софтуерен РАИД 0 под СУСЕ 10.1. Имам 1.6Гхз Дурон процесор, 2х80 Гб ИДЕ хард дискове.
Разцепил съм ги съответно на по 10 и 70 Гб и 500 Мб за суап.
Тези два 10Гб от двата диска ги правят на РАИД 0. Това става от Яст още при самата инсталация си му давам  маке раид и си избирам тесзи два дяла. Интересното идва с избирането на файлова система. Забелязах че като избера ХФС след това при работата ми работи само единият диск.
В същност работят и двата обаче единият диск няма достъп, нито запис нито четене. Това го установих с бенчмарк програма която като я пуснах и ми даде изключително ниска производителност за два диска от такова ниво РАИД. монтирах ги отделно и се оказа че единият диск не е достъпен. тоест има си го като устройство но не може да се пише или чете от там. много интересно. изтрих дяловете и инсталирах СУСЕ наново, направих наново пак същият масив само че го форматирах със ЕХТ3 файлова система и всичко си бачкаше нормално. копиране на файл 700 Мб отнема при такъв раид около 25-32 сек. а при едно устройство отнема към 45-60 сек.
Същият резултат с омазаният раид го имах и със форматиране на РеизерФС.
Някой да има някакви идеи? Довечера ще проведа задълбочени тестове и ще ги провеждам докато не открия проблема и не го реша. Този РАИД е много важен за мен. Все пак имам 2 диска, и ако не го пусна този РАИД ще е много зле за мен.

Някакви идеи от какво може да е този ефект? или как може да се реши? Забелязах че в СУСЕ има само mdrun, в Слак си го стартирах софтуерният раид със с raid0run.
Да не би да мдрун да оказва това влияние. Айде очаквам евентуални предложения да оправим проблема.
Активен

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.