Автор Тема: Всичко за LCD мониторите и Х...  (Прочетена 3792 пъти)

eru

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Кое по дяволите се гледа при LCD мониторите - рефреш рейта или нещо друго??? Значи имам монитор KSA 2275A , и не може да го подкарам да не ми дразни очите като под винбозата! Кажете как да  видя какъв моделайн ми трябва за резолюция 1680х1050??? Чувам ( а си е и така и под винбозата) че при 60 херца лцд мониторите не изморяват очите - да така е... но под линукс не мога да го постигна кое се бара - не знам! Може би пиксел клока но къде да намеря моя монитор какъв пиксел клок подържа - ако някой обясни подробно тази (за мен) микстерия ще бъда благодарен, благодаря предварително!

Поздрави ЕрУ!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #1 -: Jun 08, 2010, 21:05 »
А на колко херца е под Линукс ? Щом като на 60 Hz под Win е ОК, значи и под Линукс това ще е правилната честота. А и едва ли честотата е проблема за умората. Дали ще е на 60, 72 или 75 Hz, същата работа. То не е CRT, че да се сетва на най-високата поддържана честота (от видео картата и от монитора).
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #2 -: Jun 08, 2010, 21:24 »
По-скоро погледни яркост, настройка на гамата, контраст, размер и вид на шрифтовете. Това са фактори които изморяват. Иначе честотата не е от значение, те си запомнят изображението и го няма този фликер (биене) което е при CRT мониторите.
Може и пречката да е чисто психологическа (като при мене като ми смениха монитора с правоъгълен 22 цола)
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

eru

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #3 -: Jun 08, 2010, 21:29 »
Благодаря за бързия отговор първо! Сега по темата - еми под бозето на 60 херца няма проблеми , а под линукс на 60 херца не мога да погледна към монитора! И аз не мога да го разбера това нещо! За тва питам на црт не съм имал никакви проблеми с хиксорга - ама никога!

Edit:Това е за първия отговор!
Активен

eru

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #4 -: Jun 08, 2010, 21:35 »
По-скоро погледни яркост, настройка на гамата, контраст, размер и вид на шрифтовете. Това са фактори които изморяват. Иначе честотата не е от значение, те си запомнят изображението и го няма този фликер (биене) което е при CRT мониторите.
Може и пречката да е чисто психологическа (като при мене като ми смениха монитора с правоъгълен 22 цола)

Да му се невиди може да си прав  :)! Ама тва бяло ми вади очите.... де да знам - кажете някъв тест скрипт за тестване на модове ако има такъв, друго не ми влиза в главата!
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #5 -: Jun 08, 2010, 21:55 »
Както те посъветваха оправи си контраст,яркост и т.н. настройки по минитора.Колкото до дразнещото бяло-еми така е и мен много ме дразни,а работя от доста време с LCD Monitor.Е, мама му стара не мога и не мога да му свикна на това пусто бяло.Вади ми очите и това си е.Какви ли не настройки правех и правя и все не ми харесва.При мен най-добре работи драстично намаляване най-вече на контраст и яркост както и на остротата на картината.Обаче пак си ме дразни и това е.Обмисли покупката(ако ти позволява бюджета,че хубавите са доста скъпи)на очила за компютър.Аз имам такива специално и само за работа с комппютър без диоптър естествено.Срам ме е да кажа колко много се изръсих за тях но определено си заслужава и да ти кажа най-вече на тях дължа по-добрата работа с LCD монитор.Иначе както казах колкото и да съм си играл с настройки все си ме дразни и туй-то.Имам чувството,че браузъра ми е сложен пред луминесцентна лампа.така го усещам и по-продължителното четене на нещо ми е кошмар.Не съм много запознат с тези монитори,но май осветяването им наистина е луминесцентно.Поправете ме ако греша.Е,сега вече с очила за комп нещата си дойдоха на мястото.Преди бях доста скептично настроен как може едни бели прозрачни очила да помагат.Сега вече се убедих че има смисъл и то голям особено ако си цениш здравето.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

eru

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #6 -: Jun 08, 2010, 22:35 »
Както те посъветваха оправи си контраст,яркост и т.н. настройки по минитора.Колкото до дразнещото бяло-еми така е и мен много ме дразни,а работя от доста време с LCD Monitor.Е, мама му стара не мога и не мога да му свикна на това пусто бяло.Вади ми очите и това си е.Какви ли не настройки правех и правя и все не ми харесва.При мен най-добре работи драстично намаляване най-вече на контраст и яркост както и на остротата на картината.Обаче пак си ме дразни и това е.Обмисли покупката(ако ти позволява бюджета,че хубавите са доста скъпи)на очила за компютър.Аз имам такива специално и само за работа с комппютър без диоптър естествено.Срам ме е да кажа колко много се изръсих за тях но определено си заслужава и да ти кажа най-вече на тях дължа по-добрата работа с LCD монитор.Иначе както казах колкото и да съм си играл с настройки все си ме дразни и туй-то.Имам чувството,че браузъра ми е сложен пред луминесцентна лампа.така го усещам и по-продължителното четене на нещо ми е кошмар.Не съм много запознат с тези монитори,но май осветяването им наистина е луминесцентно.Поправете ме ако греша.Е,сега вече с очила за комп нещата си дойдоха на мястото.Преди бях доста скептично настроен как може едни бели прозрачни очила да помагат.Сега вече се убедих че има смисъл и то голям особено ако си цениш здравето.

Добре де не мога да резбера защо под бозата не е така!!!!! Някой има ли някакво обяснение! Една и съща конфигурация - защо е така!
Активен

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #7 -: Jun 08, 2010, 23:35 »
Винаги съм имал LCD и винаги ме е дразнела яркостта на бялото, понякога като гледам, дори и сега като пиша всичко отстрание светло и имам чувството, че ми се завива свят, нервира ме понякога дори, преди време бях стоял много време на тъмно и направо ми блестеше, не можех да го гледам, смених малко настройките на монитора, сега е поносимо, но пак бялото дразни супер много!
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #8 -: Jun 09, 2010, 02:51 »
1) Интерфейс DVI
2) Настройките за заглаждане на ниво пиксел

Опитвал съм се да настроя Ubuntu да показва шрифтовете както при Slackware, но без резултат. Не съм пробвал да компилирам софтуера след прилагане на кръпки - само променях настройките.


Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #9 -: Jun 09, 2010, 09:39 »
 Не казваш с каква дистрибуция си. Аз с Kubuntu  не съм имал проблеми, я муши едно CD...
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #10 -: Jun 09, 2010, 10:14 »
1) Интерфейс DVI
2) Настройките за заглаждане на ниво пиксел

Това не винаги помага ако основното което дразни е наситенстта на бялото, не знам защо под уиндоус чувстваш разлика към по-добре (вероятно има нещо общо с инсталирането там на драйвер, софтуер за управление и ползването на цветови профил). Значи към нещата по-горе 1 и 2 аз бих добавил и (както съветват и др. по-горе) донастройване на яркост и контраст  хардуерно (при липса на софтуер - не знам защо повечето нямат инстал за линукс и не слагат софтуер за донастр. и цветови профили) - но повечето нови монитори имат  т.нар. pre-sets ако не ти се играе да буташ индивидуално яркост, контраст и цвят/температура: е различните прозиводители ги кръщават различно но става с 1 бутон само - на единия монитор е режим ТЕКСТ (Самсунг С931 мисля) ана на другия е режима ЕКО (Бенк Г922ХДАЛ) иначе и мен всичките им други режими много ми прегарят клепачите там Фото, Спорт, Снимки, Интернет даже - само на най-ниския/икономичен режим мога да изкарам цял ден и то без очила.  8)

П.П. 1 и 2 също са задължителни ...е 2 не особено ако не те дразни ръбатостта на буквите (някой хора предпочитат да са без anti-aliasing), но при мен 1, 2, 3 са задължителни и така ..изкарвам ден след ден.  :D

Лек ден на всички ви желая.
Активен

vikktor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Всичко за LCD мониторите и Х...
« Отговор #11 -: Jun 09, 2010, 15:30 »
Мен също ме дразнеше яркостта на бялото и се поразрових из нета и попаднах на една програмка.Redshift.Предназначена за целта(да не уморява очите при продължителна работа).Дано съм помогнал :)

П.П. Ето линк за нея -> http://www.omgubuntu.co.uk/2010/05/tired-eyes-computer-screen-ubuntu.html
Активен