Анкета

Въпрос: Желаете ли промяна в http://www.linux-bg.org ? Ако да - бихте ли подкрепили промяната?

  • Не, сайта си ми харесва така.
    - 22 (20.6%)
    Да, бих подкрепил промяната финансово.
    - 8 (7.5%)
    Да, бих подкрепил промяната чрез помощ при разработката.
    - 12 (11.2%)
    Да, бих подкрепил промяната финансово и с помощ при разработката.
    - 5 (4.7%)
    Да, бих подкрепил промяната без ангажименти от моя страна.
    - 20 (18.7%)

Общ брой гласове: 64

Автор Тема: Смятате ли, че сайта трябва да се промени?  (Прочетена 21357 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
А така, действайте, че ще дойде http://linux.bg и ще ни изяде.  :D

Сега сериозно, мен си ме устройва така. Е, има си слабости, например изчезването и смесването на старите съобщения (показват се някакви символи от рода на "> ; $ | \ ").
В дизайна също има какво да се желае, но ако е сложно да се промени, мога да мина и без това.

Ах, виж ти, случайно или не, преди малко неволно натиснах мястото за разширение на полето за писане и си спомних този ужасен бъг - големината полето се променя, но не може да се застопори и се "влачи" с показалеца на мишката нагоре-надолу, нагоре-надолу.  >:D На мен това ми къса нервите.  >:(

Ако тия неща могат да се оправят без нова система, за мен няма проблеми.  [_]3
Активен

Без правила няма игра

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Според мен въпроса за промяната трябва да е в следствие от въпроса какво искаме от сайта (на смалко да напиша "как да изглежда"). Забелязвам, че се тръгва от обратната изходна позиция а не се говори за целите и как да бъдат постигнати. Говори се чисто техничарски - коя технология да изберем, как да я реализираме, custom или стандартно решение да е.
Ок - но нека пъво да дефинираме какво не ни харесва - да изясним как ще го поправим, какви нови идеи има за подобряване на съдъжанието и функциите на сайта и тогава да решаваме с каква технология и как да се реализра.

Забелязвам за себе си, че с времето ставам все по-консервативен, но съм АБСОЛЮТНО съгласен с Neter. Според мен въпроса е повече в съдържанието (приемам забележката, че търсачката е под всякаква критика), а не във визиата. А вижте в съдържанието (особенно в новините) сме много зле. Следващите няколко сайта са типичния пример за добре поддържана новинарска част:
http://www.linux.org.ru/
http://linux.ru/
http://www.nixp.ru/

Руснаците ни водят много в тази посока.
В същност по мое мнение основната дейност в този сайт кипи във форума. В него има някакви проблясъци, битки по пътя, изкристализиране на решения. Новините са повече от малко. Многократно е критикувана секцията WIKI. Секцията въпроси и отговори е просто смешна. Липсва секция howto. Липсва систематизация на темите по дистрибуции. Лично мен много демотивиращо ми действа като видя, че последните статии в секциите статии и made in BG са на няколко месеца (в момента има раздвижване леко там). Абе ако е за критикуване - има какво да се каже. Но нека първо дефинираме какво искаме и после да решим как ще го постигнем.
Това за сега.

P.S. Ако забелязвате руските сайтове не блестят с нянкакъв дизайн, но лично за мен са много по-информативни.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
plamen_f, руснаците са 130 млн., а ние 7.5. Т.е. те са 17 пъти повече от нас.
Нормално е да имат повече активност, дори само като сметнеш, че има повече хора, които да пускат новини.  ;)
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ето, че се очертаха основните проблеми. Аз познавам поне пет-шест човека с мерак за новини и статии, които се отказаха след две-три, защото е тъпо новината да се появи след три дни, когато може да не е актуална. А това се е и случвало доста пъти.

Дизайна майната му. Свикнали сме с тоя, макар малко аяксец няма да му дойде зле.

Ето как всички се съгласихте, че единственото живо тук е форума. А и него обикновено ползваме да решаваме проблема- немкинята омъжена за блекметалист, пере ли му чорапите. Повечето нови не се задържат, а отиват в Убунту-бг. Докога можем да издържим така?

ПХП е нормалния избор. Та дори никсперу не издържа да е на пърл, а кой са те, кой сме ние?

Няма нужда да обсъждаме има ли нужда от промяна, а каква да е тя и то тази, която може да се постигне в кратки срокове, а евентуално после и нещо за по-дълъг срок.

А като се променим ние и съдържанието ще се промени. Като сме по-гъвкави, ще има повече желаещи тук. Знаете ли, че вестник "Home Linux" нямаше да го има, ако инж. Тони беше намерил поне един свестен портал, в който да публикува?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

danaildr

  • Гост
Аз като консуматор искам да има повечко новини, повечко статий било то и за банални неща (случва ми се при някой банален проблем който съм решавал преди време да се ровя отново в нета като луд, а решението да е елементарно). Една хубава секция уроци би била направо супер. ВиКи- то найстина е хубаво нещо, доста често губя време в wikipedia или във викито на вестника за линукс.  Дизайна на мен си ми  харесва :)
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Не знам поради каква причина е, но редовно когато влиза в тема на форума - н заглавната страница пише последния пост (тук беше на Златко) а като чета виждам, че след него е писал go_fire.
Това според мен е тенологичен проблем.
@ Златко - очаквах такъв коентар, само че тук дори да препишеш новината от тях пак е нещо - ползвай техните много милиони за да осветиш и нашего брата. Например - да си чул за негласната "война" FIREFOX - CHROME? И ако да от къде. Тук смятам, че е мястото да има такива новини - те движат ного неща.

@go-fire Рзбирам твоя ентусиазъм> Да ти кажа част от посочените сайтове от мен научих от Тони сайта. Чест и почитание за такива хора!
Обаче решаването на повечето проблеми не може да стане с технологични средства. В това ме е убедил опита ми през последните 20 трудови години.
Нямаш ли добра стратегия и визия каво ще правиш, ако ще и наса да дойде все тая.
Ако може да се пусне на началната страница на сайта една дискусия - какво не ви харесва и каво искате да има в сайта. Да постои примерно месец да се наберат мнения.
Добре е да се нарочи и екип които да следи и систематизира ненията. И после този екип да излезе с аанализ и предложение.
Да го правим както трябва - пък да става квото ще!
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Ето, че се очертаха основните проблеми. Аз познавам поне пет-шест човека с мерак за новини и статии, които се отказаха след две-три, защото е тъпо новината да се появи след три дни, когато може да не е актуална. А това се е и случвало доста пъти.

Съгласен съм - новините трябва да се появяват максимум 4 часа след пускането за одобрение.
Но на първо място е необходима "анти-трол" система.  :D

А, а как стои въпроса с това сайта да е "опън сорс"?

@ Златко - очаквах такъв коентар, само че тук дори да препишеш новината от тях пак е нещо - ползвай техните много милиони за да осветиш и нашего брата.

Е, смятам че съм втръснал (май това е точната дума) на много от вас. Аз моите новини и анкети съм си ги написал. Може и от форума да се оттегля скоро, ще видим.  :)
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
До де стигнахме братя? Ето дори един златен мъж ни напусна ;)


А иначе той и в момента си е опен СОС. Ама в предната тема вече се изясни, че хората с добри познания по пърл и желание да помагат няма. За това е и идеята за подмяна на системата. Това от доста години се върти като идея, но след като вече е подкрепено и от Славей, значи наистина ще се случи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Хм, към момента оставам с впечатлението, че ако има някаква промяна ще е по вида, не по съдържанието и целите.
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Не си играйте с глупости. Подобрение няма да има каквато и "технология" да се ползва. Точка.
Този сайт си е издълбал един коловоз и там ще си остане докато на някой му се занимава. Нещо като clubs.dir.bg.
Иначе темата е дъвкана отдавна и неведнъж. Съдържанието за нищо не става, новините са "интересни" колкото страницата с некролозите в някой вестник, а форумът (по-точно "форумо") е като некоя селска кръчма пълна с различно пияни, но затова пък редовни посетители. Тук може да му е интересно само на психиатър пишещ дисертация, особено в някои секции... Търсачката, както някой спомена, също не става за нищо. По-лесно е да се търси в Гугъл и затова тука си задават въпросите само някои объркани и заблудени зайци.
Така че не барайте козината на вълка, няма смисъл. ;)
Иначе има надежди за няколко други проекти, но не е ясно когато станат по-масови дали няма да последват съдбата на clubs.linux-bg.org :)
------------
Добавка: анкетата не е пълна! Трябва да има още две възможности за отговор:
  • Не бих подкрепил промяна по никакъв начин и за нищо на света.
  • Бих подкрепил закриването на сайта.
« Последна редакция: Mar 27, 2010, 19:29 от mikis »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Снощи написах едно мнение против промяната на сайта и за подобряването на качеството и количеството на съдържанието. Изключих компютъра и в този момент нещо започна да ме гложди. Човекът, казвам си, иска промяна. Даже предлага да я спонсорира финансово! На тези времена, това трябва да се оценява и поощрява, а аз го отрязох...
Продължавам да съм на същото мнение: трябва повече съдържание - преводно или авторско.
После влязох под душа. Не знам дали има някаква логика (може да е от нагряването), но в банята под душа винаги ми идват интересни идеи. Та ето какво "намъдрях":
Запитах се, какво би било най-полезно за развитието на линукс и open source в БГ. Мисля ще се съгласите, че най-полезно ще е да привличаме деца още от училищна възраст. Това правят и MS, даже са влезли в учебните програми и ние често коментираме това с възмущение. Е, ние трудно ще влезем в програмите. Нещо не мога да си представя и увлекателна лекция пред внимателно слушащи ученици... И така. Ако сте съгласни, че това е една цел, която си заслужава, то предложете начини как да я постигнем.
Аз имам едно предложение. Да направим нов сайт.
Ако не сте подскочили от изненада и въодушевление, надявам се сега да подскочите :) - измислих му и име: Линукс за българчета!
Какво ще има в този сайт? Моята идея е да има напр. секции: За 1-ви и 2-ри клас, За 3-ти и 4-ти клас и т.н. Във всяка секция, ние родителите, а пък и по-големите деца, да представяме подходящи за възрастта на детето програми с отворен код. Напр.: Нашият син е в седми клас. Той хареса и отдели доста време на SweetHome 3D. Така ще създадем една своеобразна учебна програма, по която да вървят младите родители-ентусиасти, а после и самите деца да започнат да посещават сайта.
Ами това е. Ще има много пространство за творчество. И за дизайна, и за съдържанието.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Четейки темата се учудвам колко много хора всъщност нямат стратегическо мислене. Технологията никога не е решавала проблеми, обикновено ги задълбочава. Това, което липсва на сайта и форума е динамика и съдържание.
Погледнете например toolbox.com, там нещата са разделени на категории, можеш да се абонираш за група, да отговаряш чрез електронна поща или уеб, има статии от производители, има wiki, отново разделено по категории и таргетирано, има персонални блогове, има живи чатове, има ложи по интереси, маркиране от участниците на полезен (надявам се скоро да има и за неполезен) пост, баджове за участници с много постове в област, първи отговорили, дали полезния отгворо. Освен това има Съвет на общността, който обсъжда бъдещето на нещата и предлага насоки за развитие
А това дали сайта е шарен, дали има аякс или PHP няма почти никакво значение. Никой професионалист не би обърнал внимание на това ако я има нужната функционалност и услуги
Активен

0x2B|~0x2B

vm13

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
С риск да противореча на човек с близо 1200 мнения във форума, обаче си противоречиш.

Четейки темата се учудвам колко много хора всъщност нямат стратегическо мислене. Технологията никога не е решавала проблеми, обикновено ги задълбочава. Това, което липсва на сайта и форума е динамика и съдържание.

Акцентираш на съдържанието, но след това поне половината от изброените от теб предимства на toolbox.com всъщност са в категорията "функционалност", а не "съдържание":

Цитат
...нещата са разделени на категории, можеш да се абонираш за група, да отговаряш чрез електронна поща или уеб, ..., има wiki, отново разделено по категории и таргетирано, има персонални блогове, има живи чатове, има ложи по интереси, маркиране от участниците на полезен (надявам се скоро да има и за неполезен) пост, баджове за участници с много постове в област, първи отговорили, дали полезния отгворо...

В момента linux-bg.org няма почти нищо от изброените по-горе функционалности. Според мен, първо трябва да се заложи на нова платформа върху която да се гради съдържанието или още по-точно - нова платформа, която да позволява да се гради съдръжание.

Съгласен съм, че съдържанието е това, което ще доведе посетители към сайта. Но първо трябва да се реши как ще се управлява това съдържание - структура на портала, функционалност и правила за създаване на съдържание, функционалност за достъп до съдържанието (коментари, абонамент, оценки и т.н.). Ако на някой му се занимава с Perl - моля, нека добави всичко необходимо към сегашния код, вместо да се създава изцяло нова система.
Активен

tyuio

  • Гост
Брях, таман бях решил да си тръгвам за винаги от тука и go_fire ме прати да четем тука :) Хич няма и да ги чета всички постове само последната страница ми стига и направо се съгласявам с ромео нинов. Адски ми става тъпо от консерватизма тука през последните 10 години се появиха разни малки полезни сайтчета за Линукс и отворен код някой от които си умряха веднага. Обаче тоя уж най голям портал за Линукс изобщо не хае за стореното от другите ако някой не сложи някои линк или новина която ВИНАГИ е не актуална от тъпото модерско забавяне, то за този сайт другите не същяствуват. Една свястна рцц емисия няма да же. Защо беше нужно да се появяват места като Бултукс? Ами защото няма какво да правят тук, това място не им предлага свобода. Общо взето спирачките в тоя сайт са толкова много че гледам хората които много знаят само идват да флеймят в ония теми в долния раздел на форума. Защо трябва някой да дойде и да обяви че ума ново УСУ или нов брой на вестника и това да излезе след 2 дни. Асвен това има цензура за което съм адски бесен. Знам за няколко новини които имаха стойност обаче някой е решил че другите няма да ги оценят и не ги пуска. Ай сектир какво да правя в тази дупка! Много бих се радвал ако това място се поосвежи по един или друг начин, но вече ще съм от хората които ще гледат от страни. Единсвено името и времето което е прекарало в нета го държат жив тоя сайт иначе си е един голям труп!
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
С риск да противореча на човек с близо 1200 мнения във форума, обаче си противоречиш.
...
Съгласен съм, че съдържанието е това, което ще доведе посетители към сайта. Но първо трябва да се реши как ще се управлява това съдържание - структура на портала, функционалност и правила за създаване на съдържание, функционалност за достъп до съдържанието (коментари, абонамент, оценки и т.н.). Ако на някой му се занимава с Perl - моля, нека добави всичко необходимо към сегашния код, вместо да се създава изцяло нова система.
Възможно е, но за да се събере съдържание е възможно и с текущите технологии, които (си мисля) че трябва само малко да се пипнат за да се направи по-удобен сайта и форума. По-горе просто нахвърлях няколко технологии, които мисля биха помогнали, но никой не казва че трябва да са от същия вид, формат и всичките накуп.
Защо например дискусиите по новини не се прехвърлят като теми във форума, защо се разрешават анонимни постове в коментарите, защо не се разпраща седмичен или месечен бюлетин (или даже ежедневен) с новите теми, хората с най-много постове, новините и т.н. Защо сайта и форума не помислят за разширяване на рекламите не само до Убунту сайта, а и до комерсиални UNIX/Линукс производители и подобни? Както споменаха по-горе оправянето на търсенето също би било много полезно. Добавянето на агрегати от други сайтове (с респект към авторските права) също мисля би помогнало.
Ако например има блогове (технически) аз лично с удоволствие бих писал разни дребни неща, които да помагат в ежедневната работа.

П.П. Май отново нахвърлях основно технологични неща, но след като няма поле за развиване на съдържание, значи такова трябва да се добави, ако хората, които правят сайта искат той да се развива и просперира
Активен

0x2B|~0x2B