Автор Тема: Отворения код не е сред приоритетите на ГЕРБ за IT сектора  (Прочетена 45038 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Някой от Вас (пишещите в тази тема) провел ли е някъде някога някакъв разговор или кореспонденция с държавен служител, настоящ или бивш, на подходяща позиция на тази тема ?
Или възнамерявате сега да обобщите мненията и да ги представите официално ?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Те преди малко ги гласуваха в Народното събрание. Иначе с Николай Василев досега, според Вас, на тази тема можеше ли да се отвори дума? От друга страна, при мероприятията на ПП ГЕРБ с Американския университет в Благоевград изглежда пак е малко вероятно да настъпи някаква промяна. Но нали затова отворих темата -- да се обсъди и в крайна сметка, ако искате, да се предприеме нещо
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Упс, страстите се разгорещиха... Хайде всички да изпием по 1 бира и да помислим трезво и като културни хора ;)
Нямаме ли по-голяма нужда идеята за свободен софтуер, за отворен код и free as in freedom да добие популярност сред обикновените потребители на домашни компютри, а след това да се надяваме от само себе си да навлиза в полезрението на държваниците? Помислете си колко малко са местата у нас, където човек може да чуе и види Линукс, да бъде "запален" по него...
Например аз преди да вляза във ФМИ само знаех, че има някакво такова чудо, че е нещо като Уиндоус, ама може и да му пишеш команди като на ДОС... Във ФМИ попаднах на хора, които имахa вече някакъв опит и бяха силно запалени по идеята. И така се почна.. Благодарение на едно сбъркано дъно и видео правихме хиляди опити да подкараме нещо, видяхме няколко дистрота, поровихме в нета и почнахме да поразбирваме. После имахме и курс по ОС, който беше любимият ни. На практика всичко стана по случайност... Ако пък аз не се бях запалила по Линукс, майка ми също нямаше да е чувала за него, ако не бях теглила един формат на Бозата вкъщи, нямаше и да е виждала или ползвала Debian...
Все още нашата общност ми изглежда затворена. В смисъл не, че трудно се приемат нови хора, а че светът не знае за нея. Местата, които не са изцяло посветени на Линукс и свободата, в които можеш да чуеш за тези идеи са много малко. Да не кажа, че почти се изчерпват с торент сайтовете, където има добри хора (евала!!!), които качват iso-та с популярните дистрота.
И все още в хората, чували за Линукс, стои предубеждението, че той е мегатруден и user unfriendly... Което не е така... поне не чак в толкова голяма степен. Хората имат нужда от добри обяснения, напътствия и помощ в първите и по-нататъшните си стъпки. А не като ме питат за някое подходящо дистро да питата "Ама това има ли GUI?"...
Защо не вземем да помислим в рекламна насока? Свободният софтуер в България има нужда от PR, от това хората да видят, че съществува, че е яко и достъпно. Помислете си за свои познати, които работят във вестници, списания, телевизии, онлайн медии... В крайна сметка, след като в Source Forge видях реклама на сайта бойкостов... защо в сайта бойкостов да няма реклама на Source Forge ;)

Може да звуча малко идеалистично и наивно, най-вероятно е от възрастта... Но се научих, че у нас ако искаш да се случи нещо, трябва сам да се погрижиш за това...
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Моля да ме извините, ако досаждам, а също и за това, че не чета всичко тук внимателно. Но! дойде ми една идея :) . Възможно е някой от Вас да познава някой, който работи в ITотдела на някое министерство или на някое държавно ведомство. Възможно е също така някой от Вас да работи на подобна длъжност. Е, мисля, че с такива хора трябва да се говори първо и ако са фенове - добре. Но ако не са - боя се, ще чакаме още.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Да, въпросът е че от само себе си не става, както предлага 'bop_bop_mara', защото такива компании като 'Майкрософт' сключват тлъсти сделки, при които се обезпечават комисионни и пр. А данъкоплатците, както виждате, ги питат само веднъж на четири години по казус за партийната принадлежност и това е. Не сме Калифорния, където такива въпроси се подлагат на референдуми, въпреки че и да бяхме, пак е необходим натиск за да може изобщо да се стигне до решаването. Тука е важен Министъра - http://www.bogomil.info/2668 - или по-точно, както там отдолу пише Калоян К. Цветков 'То май трябва да видим кой ще е заместник министър в ресора на информационните технологии…', като имате предвид, че пак от там ще се предлага, а ще го решава целия Министерски съвет, барабар с финансовия Симеон Дянков и начело с ген. Бойко Борисов. Иначе дискусии по темата, разбира се, е хубаво да има колкото се може повече и все по-научни и формални
Активен

manul

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Брей, че простотии прочетох, даже малко ме е срам за вас  - ;)
Решенията с отворен код са винаги по-изгодни /в дълго- и средно- срочен план/, поради една фундаментална причина -  няма  я зависимостта от една единствена фирма.
Там, където има монополизъм, винаги има спекулация.

Който си мисли, че свободния софтуер "е по-изгоден защото е безплатен" е пълен идиот. Това може да е вярно, евентуално само в домашни условия - при това за негърските страни, един уиндоус не е толкова скъп даже и по българските стандарти.

Реално, безплатността даже е проблем -  няма комисиони и пр.
И затова, редхет например е добре - и е сто пъти по-добре маймуните-политици да цакат на редхет /и взимат подкупи от тях/ , отколкото от майкрософт.

А това с кво са свикнали лелките и пр. също са пълни простотии. Хората са свикнали с едно - но то се сменя, и никой не ги пита.
Лелките са единствено оправдание за тия дето взимат комисионите /"ние с радост ще минем на линукс - ама на, народа не ще"/.

Аргументите за цената за пренаписването на софтуера са смешни също като става въпрос за държавна администрация. Че те редхет ще им го пренапишат с удоволствие ЦЕЛИЯ и ще ги вместят пак в по-евтино от уиндоус.
Според мен проблема на редхатовци мандривовци и пр. е че не им достига нахалство - да поискат ПОВЕЧЕ отколкото за уиндоус /и съотв. "комисионни" ще са по-тлъстички/ да видите как ще запеят наште за ползите от свободния софтуер и как цял свят преминал на него....
Активен

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Без финансови аргументи просто може да забравите за възможността да прокарате нещо реално. На тях им е по-лесно да си плащат за 'Windows' и това е. Защо ще се занимават с всичкото преминаване и т.н., ако няма да се спестяват пари?

В този смисъл цитирам и статията, която вече посочих:
Цитат
Френската полиция: Спестихме милиони евро с внедряването на Ubuntu

Френската полиция обяви, че е спестила милиони евро с миграцията на софтуерната си инфраструктура от Windows към Ubuntu Linux. Миграцията започна през 2006 г, когато френската жандармерия замени Microsoft Office с OpenOffice.org. Постепенно се внедрява и друг софтуер с отворен код като Firefox и Thunderbird. След появата на Windows Vista през 2006, френската полиция решава постепенно да спре да използва Windows и започва да преминава на Ubuntu.

До момента има 5 хиляди работни станции с Ubuntu, а до края на тази година ще се увеличат до 15 хиляди. През 2015 г. когато ще е края на миграцията всички 90 хиляди работни станции ще използват Linux дистрибуция.

В доклад публикуван от Open Source Observatory на Европейската комисия става ясно, че ИТ бюджета е намалял с 70% без да се намалява ефективността на работата. От 2004-а до момента в резултат от миграционната стратегия са спестени 50 милиона евро от лицензионни такси и разходи за поддръжка.

Освен в полицията, Linux се използва и в други правителствени институции във Франция – Френската национална асамблея оперира с над 1 000 работни Ubuntu станции, а Министерството на земеделието на Франция използва Mandriva Linux.

Успехът на френската полиция с миграцията към Ubuntu е добър пример за спестяване на разходи по време на криза.

15.03.2009
http://news.idg.bg/softuer/43867_frenskata_policiya_spestihme_milioni_evro_s_vnedryavaneto_na_ubuntu

Иначе обърнах внимание - http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=33776.msg177388#msg177388 - че доколкото става въпрос за пари, това трябва да бъдат средства, които остават в България за развитие на нашето, а не да се плащат навън за чужди лицензи. Впрочем, те за безплатни PC-та на принципа с телефоните започнаха да говорят вече -  http://news.idg.bg/softuer/45966_linux_shef:_pc-tata_shte_sa_bezplatni_kakto_telefonite - а тук още ми обяснявате, че трябвало да се плаща за операционна. Не виждате ли, че след 'Canonical' и 'Google' просто ще започнат да никнат от всякъде
« Последна редакция: Jul 28, 2009, 08:32 от maxich »
Активен

Emooo

  • Гост
То няма спор, че сигурно ще е по-евтино като минат на Линукс проблема пич е в думата "минаване" там са проблемите.
Също така този калпав OpenOffice той е безплатен ама и е качествен толкова колкото му е и цената. Аз лично не бих работил по цял ден на тази боза не мога да прецения дали ще върши същата работа като MS Office но се съмнявам. Още нещо в статията която си цитирал ако примем, че е истина а не някаква пропаганда на опен соурсе фанатиците, какво значи че са намаляли "разходите за подръжка" на Уиндовса? Очевидно е че за подръжка на линукс трябват по клалифицирани хора на който да им се плаща повече. Как така разходите за подръжка намаляват? Нещо намирисва тая информация.
Цитат
Munich is not the only city which has failed to migrate to Linux. Several cities made announcements that they would switch, but never actually did it. One such city was Vienna, Austria. Their plan was a "soft migration" in which a department could receive a discount on their IT budget if they switched to Linux on a voluntary basis.

As usual, it was decided that none of the off-the-shelf Linux distros was adequate, so the city rolled it's own custom Linux distro, called Wienux (Vienna is spelled "Wien" in German).

The only department that made the switch was the kindergartens at the schools. About 720 machines were converted to Linux for a while, but when the teachers realized that they couldn't run important educational software on Linux, they switched back to Windows.

So out of a universe of 16,000 computers at the city of Vienna, they managed to briefly migrate about 4.5% to Wienux Linux before admitting their mistake and giving up.

Vienna has demonstrated that a soft migration will not work, and Munich has demonstrated that a mandatory migration will not work.

http://limuxwatch.blogspot.com/2009/03/vienna-soft-migration-failed-softly_31.html


Цитат
the teachers realized that they couldn't run important educational software on Linux

Какво правим ако не можем да пускаме Important administrative software в държавната администрация? Ще викнат maxich да им го напише ли безплатно? Или ще хвърлим пари на IBM,SAP или Oracle да го напишат за 50 милиона долара? При положение че вече е написан за толкова пари за Уиндовс? А знаеш ли че да пишеш софтуер за Линукс е много по скъпо от това за Уиндовс, аз знам това защото това правя. Като дойдат компании и нашата фирма им предлага за какво да бъде написам софтуера но тъй като за Линукс става по бавно естествено струва повече пари и те милите прежалват 60$ за Уиндовс вместо да се внесат с 100000$ примерно за Линукс софтуер.
« Последна редакция: Jul 28, 2009, 11:22 от Emooo »
Активен

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Очевидно ще се решава на стъпки и етапи, а не като цяло и наведнъж за всички звена на администрацията -- където не се налага специфичен софтуеър, който още не е пригоден за Линукс, ще може, а на други места няма да може и ще си бачкат по старому без да се купуват още лицензи (!). Важното е да се предприемат ефективни действия за миграция към отворен код навсякъде, където това е възможно. Става въпрос за политика и според мен не е приемливо въвеждането на отворения код да бъде извън приоритетите на българската администрация още цели 4 години. Само половината от парите, които се харчат за лицензи са предостатъчни за необходимото настройване и даже разработки на специфични модули, съгласно нуждите на съответните административни структури, като от там нататък вече става въпрос и за политика в образованието

Що се касае до OpenOffice -- лично го използвам и досега не съм се сблъсквал с проблем, който да не е решим, но какво толкова се притеснявате, след като вече пускат Office и безплатно в нета -- http://all.actualno.com/news_251043.html

А примерите, които вадите, са неуспешни и няма защо да се съсредоточаваме върху тях, въпреки че е добре все пак да се учи от грешките на другите. Аз мисля, че трябва да се обърне внимание на успешните примери и да не се губи време, така че след XP да им се дава възможност да разсипват още и за Vist-и, за 7-мици и т.н., без които спокойно може да минем. Всяка стотинка, която се добавя в полза 'Майкрософт' е за сметка на развитието на Линукс в България
« Последна редакция: Jul 28, 2009, 17:06 от maxich »
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Това не намерих къде да го пусна, така че ако някой иска може да го пусне като новина, на мен не ми се занимава, пък и да се редактира тук там.

Университетът във Верона мигрира 4000 компютъра към Линукс

Не съм очаквал да напиша подобна новина, понеже тези статии са крайно
тенденциозно написани и за читателя нещата изглеждат много лесни -
днес решаваме да минем към линукс във офиса
и утре вече имаме идеална среда за работа. Ето защо реших да споделя тази новина, пър
воначално появила се в
linux magazin, за да се види, че тази миграция не е
толкова лесна, но може да се постигне.

Внедряването на Линукс и решеният с отворен код е част от три годишна
програма OSA(Open Source di Ateneo), чието
начало е сложено през януари 2009-та година.
Преминаването към GNU/Linux се осъществява на няколко етапа и започва с
използване на приложни програми като Firefox, Thunderbird и OpenOffice.
Следващата крачка, етап 2 през януари 2010,
е да се освободят от платените файлови формати,
 а до 2011 целият компютър да заработи със
софтуер с отворен код.

Паралелно се обучава персоналът за работа под Убунту,
което е също част от програмата.
Интересно е че университетът разполага със
собствен дневник в интернет, където може
да се следи развитието на програмата
http://www.univr.it/main?ent=servizioaol&idDest=4&sServ=255&serv=39
На този адрес се виждат дистибуциите,
които се използват, например Fedora, Ubuntu. OpenSolaris.
За десктоп се ползва Ubuntu, а за сървър
Red Hat, Apache webserver, Samba filesharing, PostgreSQL
и MySQL за база данни.

Активен

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Е да, но попълзновенията на „Майкрософт“ явно продължават да ни обладават
Цитат
Норман Джуда, главен технологичен директор „Световни услуги и ИТ” в Майкрософт ще посети страната ни в рамките на Webit, първото за Югоизточна Европа е-маркетинг и е-бизнес изложение. Присъствието на Майкрософт и един от най-високопоставените им специалисти на изложението у нас може да допринесе за изравняването на България със световните тенденции на онлайн маркетинга и елктронната търговия, споделят организаторите. ...

23.09.2009, CTO на Майкрософт ще посети България в рамките на Webit
http://infoweek.bg/display.php?show_category=2&open_article=2162

и както виждате по нищо не личи че и на новото правителство не му харесва
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
То няма спор, че сигурно ще е по-евтино като минат на Линукс проблема пич е в думата "минаване" там са проблемите.
Също така този калпав OpenOffice той е безплатен ама и е качествен толкова колкото му е и цената. Аз лично не бих работил по цял ден на тази боза не мога да прецения дали ще върши същата работа като MS Office но се съмнявам. Още нещо в статията която си цитирал ако примем, че е истина а не някаква пропаганда на опен соурсе фанатиците, какво значи че са намаляли "разходите за подръжка" на Уиндовса? Очевидно е че за подръжка на линукс трябват по клалифицирани хора на който да им се плаща повече. Как така разходите за подръжка намаляват? Нещо намирисва тая информация.

Емооооо, задавал ли си си някога въпроса каква трябва да е функцията на един "офис" пакет. И дали всички на тези прост^W програми, които са включени в последните версии на Microsoft Office, точното им място е там? И дали Visual Basic е правилното решение за създаване на макроси? И един малко "по-широк" въпрос -- знаеш ли какво са стандарти и каква е (и била) тяхната роля за развитието на индустрията?

Отговори си на тези въпроси, пък след това се хвърляй така сляпо в защита на каквото и да е.

Цитат
Какво правим ако не можем да пускаме Important administrative software в държавната администрация? Ще викнат maxich да им го напише ли безплатно? Или ще хвърлим пари на IBM, SAP или Oracle да го напишат за 50 милиона долара? При положение че вече е написан за толкова пари за Уиндовс? А знаеш ли че да пишеш софтуер за Линукс е много по скъпо от това за Уиндовс, аз знам това защото това правя. Като дойдат компании и нашата фирма им предлага за какво да бъде написам софтуера но тъй като за Линукс става по бавно естествено струва повече пари и те милите прежалват 60$ за Уиндовс вместо да се внесат с 100000$ примерно за Линукс софтуер.

:)

тук вече не само послъгваш, ами манипулираш яко. но ще ти оставя за домашно да разбереш къде точно. макар, че доколкото ти познавам творчеството в този форум, няма да стигнеш по-далеч от бълването на поредните простотии (съжалявам за грубата дума, но по-точна не намирам в момента.
Активен

the lamer's team honourable member

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Цитат
България избрана за регионална среща на Майкрософт

София бе избрана за регионална среща на Майкрософт, което е още едно доказателство, че България е важна на картата на Майкрософт. Срещата ще се проведе на 8 октомври в офиса на Майкрософт България, като за нея се очаква да пристигнат повече от 50 специалисти от региона на Централна и Източна Европа. ...

28.09.2009
http://www.dnesplus.bg/Science.aspx?f=109&d=296677
Активен

edmon

  • Гост
Докато в Министерствата не се усетят колко милиони могат да си приберат инсталирайки една безплатна ОС, няма да има напредък. Някой трябва да им обясни, че това че е безплатна не означа, че внедряването й няма да донесе достатъчно лапане!!!!И може би много повече от колкото Уиндовус.
Защо??? Защото ОС-а не струва нищо, но някой трябва да го внедри, там ще вървят пари. Трябва да се оправят кусури- там ще вървят пари, трябва да се преправя стария софтуер - там ще вървят пари.
БГ политиците трябва да бъдат подсетени, че когато се краде от правенето на магистрала не е задължително да открадне всичкия асфалт,  а че може да го положиш и да откраднеш по 10см от двете страни на платното в  продължение на стотици километри. Така хем си крадат хем има магистрали.
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
До тука много изписахте - за цял роман.

Защо заплюхте опън офиса, като пълно дърво не ставащо за нищо. За какво точно не става?
За моите нужди - писане на документи си става перфектно и то си работи с MS Word XP в една мрежа - т.е. документите писани на едното се отварят на другото.
Колко по-специфични нужди трябва да има една `кака` да не казвам `лелка` в ДА. Ами като има специфични нужди просто няма да мигрира към Линукс.
Пък и доколкото съм запознат на тези програмки им са описани файловите формати и протоколите. Така че написването на дадена програма не е проблем и не би струвало няколко милиона.

Защо майкрософт като си регистрираха OOXML като стандарт дори и те не си го поддържат в продуктите ами в последната версия щели да `поддържат` ODF. Не започвайте да ревете че се поддържа! Поддържа се някакво подобие на OOXML във версия 2007, а също така плъгина им за ODF за офис ХР, 2003, 2007 не става за нищо, на SUN е по-добър.

Въпроса не е това на кой колко пари ще платим. Въпроса е защо тези пари, или по-голямата част от тях да не останат в БГ а трябва да се изнесат зад океана?
Пък и силно се съмнявам че една подмяна с поддръжката на компютрите от Уиндоус към някъкъв Линукс би струвало повече.
Активен