Автор Тема: 32 vs 64  (Прочетена 16373 пъти)

iggeorgiev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
32 vs 64
« -: Feb 27, 2012, 20:24 »
Става въпрос за DELL Inspiron 5150 с 8 GB RAM. От форума на Ubuntu, разбрах, че трябва да инсталирам ubuntu - 64 или 32 с някакво ПАЕ ядро, което поддържа над 4 GB RAM. Моля за съвет, кое от двете да направя. Лаптопът е с две видеокарти(интел и Nvidia), които под Windows работят паралелно. Някой има ли наблюдение, дали и под линукс е така?

Предварително благодаря за отговорите.
« Последна редакция: Feb 27, 2012, 20:54 от iggeorgiev »
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: 32 vs 64
« Отговор #1 -: Feb 27, 2012, 21:14 »
Предполагам си с Нвидиа Оптимус платформа, следователно под линукс ще трябва да ползваш Bumblebee за да си ползваш Нвидиата... разтърси се из гугъл, защото аз съм с хибриден радеон и немога да ти помогна много...

Относно 32 или 64, препоръчвам ти 32 битова система, за да си спестиш главоболия на разни места и да си олесниш живота... Само действително слагаш ядро с PAE ( убунтувското по подразбиране, ако не се лъжа е с активирано PAE)
За другите дистрота, от пакетния мениджър...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #2 -: Feb 27, 2012, 21:32 »
Никакви проблеми няма да имаш с 64 битовата система. За PAE ядрата нищо добро не мога да кажа. Те не вървят дори и на накои 64 битови архитектури.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #3 -: Feb 27, 2012, 21:39 »
Да се ползва 32 битова система на такава машина е нелепо.

Все едно да караш коня да яде месо, и тигъра да пасе трева.

Никакви проблеми няма да имаш на 64 бита.
Но ти гарантирам ядове при 32 бита с PAE и други такива боклуци.

Много дистрибуции разработват собствен мултилиб с който да се пускат приложения които се броят на пръсти дето са само 32 битови.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

iggeorgiev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #4 -: Feb 27, 2012, 22:13 »
Добре, слагам 64 Ubuntu. Относно видеото(лаптопът утре ще дойде по пощата)пише, че е NVidia GeForce GT 525M 1 GB.
Човек който го е купил преди мен , казва че има и вградено интелско, но утре ще знам със сигурност.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #5 -: Feb 27, 2012, 22:52 »
Моя е почти същия, но 17" N7110. На 5-6 месеца нов съм го купил. До скоро беше само с Уиндоус, а сега е с дуъл буут и Убунту 10.04. Не лоодва, върви си много добре, но...... без нвидията и на батерия не може и 1 час да изкара като е на Линукс, а с Уиндоуса изкарва около 3+ часа!
При тази голяма разлика без видима причина ме е страх да го ползвам на батерия под Линукс за да не се прецака!
То всъщност, аз и за целите за които го ползвам са Уиндоус зависими, а Линукса ми е за експрименти на него само!
Активен

iggeorgiev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #6 -: Feb 27, 2012, 23:23 »
Какъв е проблемът с Nvidia-та?
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #7 -: Feb 28, 2012, 00:15 »
...... без нвидията и на батерия не може и 1 час да изкара като е на Линукс, а с Уиндоуса изкарва около 3+ часа!
пусни един powertop и виж какво ще каже
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #8 -: Feb 28, 2012, 00:17 »
Ами не знам! Като го активирам драйвера и не зарежда и някви глупости, па без него си върви пИрфектно и не мога да си обясня, без флууд и без товарене на вентилатори как свършва тази батерия толкоз бързо!!!!!
Убунту-то ми е с ядро 3.0.0-15 от хранилището на Убунту и последни драйвери от хранилищата на х.орг.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #9 -: Feb 28, 2012, 00:23 »
...... без нвидията и на батерия не може и 1 час да изкара като е на Линукс, а с Уиндоуса изкарва около 3+ часа!
пусни един powertop и виж какво ще каже

Не ми се занимава сега с него! Ползвам го само на вън и то на зависими от Уиндоус приложения.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: 32 vs 64
« Отговор #10 -: Feb 28, 2012, 00:47 »
Тука явно е пълно с неграмотни...

Първо Power регресията идва от интелското видео и старите кърнъли, трябва да си ненормален да ползваш дистрибуция, която е по-стара от датата на излизане на процесора/видеото ти...
За нормална консумация, трябва кърнъл поне 3.1 и някой добавени неща към боот параметрите, защото по подразбиране са изключени...:

pcie_aspm=force
i915.i915_enable_rc6=1  ( това е много важно )
i915.i915_enable_fbc=1  ( 2-3% намаля консумацията )
i915.lvds_downclock=1   ( намаля доста консумацията, но в някой случай може да доведе до трептене на екрана, при разни специфични конфигурации)

С това при мен от 90мин. батерията ми скача до 5 часа на мойто леново със SandyBridge!

Втори, всички по-долу които говорят против PAE-то дрънкат глупости!
Единия плюе против него, заради скапания му селерон който няма вкарани PAE инструкции ( това е уникално рядко и при твоя случай го няма )
А амд по презумция е трол и отхвърля всичко, което той не ползва, доскоро твърдеше, че КДЕ му стартирало при 900МБ рам минимум и просто било скапано( ама ми отне почти месец, да му обясня, че това е заради 64 битова му система, а при 32 битовия му вариант пали и на 300 мб... ) -- някой хора просто са такива...

А проблеми с 64-те бита ще имаш. Става въпрос за проблеми с разни библиотеки и зависимости, тука никой не ти казва от тези по-горе, че в много случай трябва да инсталираш 32 битовите аналози на 64 битовите библиотеки, просто защото 80% от софтуера е 32 битов.
А това, че нямало останал такъв не е вярно и всеки здравомислещ, ще ти го каже...,

// да ако имаш само vlc и libreoffice на компютъра спокойно ще си ползваш 64 битовата система...  ;)

Самият факт, че не знаят как да си оправят консумацията на енергия и защо не им палят PAE ядрата ги прави лоши "извори" на информация... : ))

« Последна редакция: Feb 28, 2012, 00:52 от vyrgozunqk »
Активен

iggeorgiev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #11 -: Feb 28, 2012, 00:59 »
Vyrgozunqk,
ако не ти е проблем, можеш ли да обясниш по-подробно, как се добавят тези неща към boot настройките
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: 32 vs 64
« Отговор #12 -: Feb 28, 2012, 01:19 »
Под убунту, трябва да редактираш файла /etc/default/grub с някой редактор с руут права, примерно в терминала :

sudo gedit /etc/default/grub

Вътре в този фаил намираш реда  " GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"  "
и добавяш редовете които ти дадох по този пример:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pcie_aspm=force i915.i915_enable_rc6=1 i915.i915_enable_fbc=1 i915.lvds_downclock=1 "     (във форума не се вижда ясно, но има по един интервал място м/у параметрите!)

запаметяваш, излизаш от редактора и пишеш пак в терминала update-grub и рестартираш - това е : )
Благодарения на RC6 ще ти падне консумацията на ток почти наравно с тази в уиндоус и ще ти вдигне перформънса на интелското видео.
Сега ще си кажеш, че защо ми е това вградено видео ?! - Защото при хибридните графични системи, двете видеокарти работят успоредно, дисплея е вързан към интел-а директно, а нвидията само обработва GL-a... Демек Нвидия или ати все ти трябва и интела да е в добро състояние : )
( Освен ако не си с Muxed вариант ( по-стари варианти на хибридни графични системи ) при които можеш през биос да изключиш интел-а и там дисплеят е вързан с Muxer към двата чипа...
« Последна редакция: Feb 28, 2012, 01:24 от vyrgozunqk »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: 32 vs 64
« Отговор #13 -: Feb 28, 2012, 04:40 »
Е чак пък толкова :)

Ползвам 64-битов десктоп от години, не съм имал големи драми със софтуера (изключай разни флаш плъгини навремето). На практика няма опънсорс софтуер който да изисква 32-битови библиотеки. Аз имам 32-битови такива единствено защото си правя cross-компилация на софтуера който си пиша, за да имам и 32-битови binaries. Със затворения софтуер не винаги е така иначе.

Проблемът с 4-те гигабайта с PAE донякъде това се решава. Ограничението от 3 гигабайта на процес си остава, но това много рядко е проблем за днешния софтуер. Истинският проблем на PAE е с производителността, особено ако имаш повечко РАМ. Понеже ядрото все пак има 1GB лимит в които не могат да се мапва повече от това физическа памет, himem зоната се достъпва през един прозорец от 128 мегабайта. На система с 16 гигабайта РАМ това примерно почва да става доста кофти проблем.

И като цяло производителността е една от причините да ползваш 64-битова система. Мога да дам много причини това да е така. Пак давам пример с моят си софтуер (екстремен пример) - имам 32-битов build и 64-битов. Вторият работи почти 1.7 пъти по-бързо защото силно разчита на SSE2, а 64-битовите системи имат два пъти повече SSE регистри, съответно повече данни могат да се натъпчат в тях и се избягват бавни достъпи до паметта.

Няма никакъв проблем да ползваш 32-битова версия, но в днешно време няма много причини да го предпочетеш като вариант.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #14 -: Feb 28, 2012, 07:33 »
Е чак пък толкова :)

Ползвам 64-битов десктоп от години, не съм имал големи драми със софтуера (изключай разни флаш плъгини навремето). На практика няма опънсорс софтуер който да изисква 32-битови библиотеки. Аз имам 32-битови такива единствено защото си правя cross-компилация на софтуера който си пиша, за да имам и 32-битови binaries. Със затворения софтуер не винаги е така иначе.

Проблемът с 4-те гигабайта с PAE донякъде това се решава. Ограничението от 3 гигабайта на процес си остава, но това много рядко е проблем за днешния софтуер. Истинският проблем на PAE е с производителността, особено ако имаш повечко РАМ. Понеже ядрото все пак има 1GB лимит в които не могат да се мапва повече от това физическа памет, himem зоната се достъпва през един прозорец от 128 мегабайта. На система с 16 гигабайта РАМ това примерно почва да става доста кофти проблем.

И като цяло производителността е една от причините да ползваш 64-битова система. Мога да дам много причини това да е така. Пак давам пример с моят си софтуер (екстремен пример) - имам 32-битов build и 64-битов. Вторият работи почти 1.7 пъти по-бързо защото силно разчита на SSE2, а 64-битовите системи имат два пъти повече SSE регистри, съответно повече данни могат да се натъпчат в тях и се избягват бавни достъпи до паметта.

Няма никакъв проблем да ползваш 32-битова версия, но в днешно време няма много причини да го предпочетеш като вариант.

+1
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.