Автор Тема: още един новак с молба за помощ при избор на дистрибуция  (Прочетена 13036 пъти)

klaris

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Здравейте,
първият ми допир до Линукс беше вчера, когато получих новия си лаптоп....
Малко предистория..от няколко месеца търсех нов лаптоп без операционна система, на който да сложа уин 7. Голям противник съм на 10-ката и никога не бих го инсталирала. Най-накрая намерих "уж" каквото ми трябва, поръчах го и.....изненада-дойде с Endless OS. Както и да е, в последствие се оказа, че не мога да инсталирам уин7, защото няма драйвери за хардуера  :( Компютърът е този : https://www.asus.com/us/Laptops/ASUS-ZenBook-15-UX533FD/
Можете ли да ми препоръчате дистрибуция, която да изглежда максимално близко до уин7, за да мине по-лесно прехода ми от уиндоус към линукс? Компютъра ще се ползва предимно за филми, интернет, игри от сорта на Мystery case files и може би Photoshop, aко разбира се е възможно да тръгнат под линукс.
Благодаря предварително!
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Klaris, обикновено, като за начало, най-предлаганата дистрибуция е Ubuntu.

Честно казано, срам ме е да пиша. Минало е повече от месец, откакто си задала въпроса си. Надявам се, да си се справила и да споделиш първоначални впечатления. Все някой ще ги прочете, макар и след месец ... :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Изобщо не съм я виждал тази тема.
Как е станало така?!  ???
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Klaris, обикновено, като за начало, най-предлаганата дистрибуция е Ubuntu.

Честно казано, срам ме е да пиша. Минало е повече от месец, откакто си задала въпроса си. Надявам се, да си се справила и да споделиш първоначални впечатления. Все някой ще ги прочете, макар и след месец ... :)
Не си сам колега. И аз не съм я видял тая тема, по нея:
За хора идващи от уин7 преоръчвам Linux Mint. Ако ще е Ubuntu -> Kubuntu, Xubuntu или малко по-грозноватичкия, но мой любимец Ubuntu Mate :)

пп:
Изобщо не съм я виждал тази тема.
Как е станало така?!  ???
Всички знаем как  ;D
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами и аз не съм я видял. 15-и беше събота, аз тоя ден съм почти сигурен че не съм влизал, защото имах семейни ангажименти. А в понеделник, явно е имало навалица и сме писали по други теми. Така е потънала. Поне така си мисля.

Най-модерно изглеждащата дистрибуция от една петилетка насам е Kylin. Тази Endless се води най-високо технологична. В смисъл в нея са вградени всички модерни разбирания на Ред Хат, що е това софтуер и как трябва да изглежда. Предимството ѝ е, че е винаги с последни версии. Но същото може да се каже за доста по-улегналите Gentoo и Arch.

Ти сигурна ли си, че машина на Асус не поддържа 7???

За да тръгне Adobe Photoshop ще ти трябва Wine. Но, как ще върви на лаптоп е друга тема. Сигурно ще е доста муден.

Добре дошла!

п.п. Не се плаши от нас, макар да сме изтрещели „старчета“ и пишем стряскащи неща. Ще се постараем да сме колоборативни, доколкото склерозата не ни обхване напълно ;P

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Може и някой слак да си е инсталирал юзера. Или федорка нещо.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Тази Endless се води най-високо технологична. В смисъл в нея са вградени всички модерни разбирания на Ред Хат, що е това софтуер и как трябва да изглежда.
Гога объркал си се нещо май - първо не е на Редхат базрана ами на Дебиян и второ не виждам как на тоя маломощен хардуер ще да е 'вградени всички модерни разбирания на Ред Хат'

https://en.wikipedia.org/wiki/Endless_Computers

по-скоро е за бедните...
https://www.linux-magazine.com/Issues/2017/198/Endless-OS

а  както всички знаем - откактко свят светува, сенатът все едно гласува - "Да го духат бедните"
https://www.youtube.com/watch?v=79V5YIqkHyc
« Последна редакция: Mar 20, 2020, 16:28 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Само уточнение. Аз не казвам, че е основана на Ред Хат. Реално на нищо не е основана. Казвам, че е направена според принципите на технологично развитие налагани от въпросната компания. Доказателство е, че преди година купиха някаква компания, която веднага преобразуваха във Федора Атомик Хост или нещо такова се казваше, което е точно същото, което правят и „безкрайните“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear