Автор Тема: Еее, този linux...  (Прочетена 1867 пъти)

HunteR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Еее, този linux...
« -: Mar 07, 2014, 15:13 »
Добре бе взех да се ядосвам. :D
То бива ли всеки път като тръгна да качвам линукс нещо да не бачка като хората.

Ето го и проблема този път.
Дядо ми решил, че иска да си има компютър. За скайп, да се чува с негови близки и т.н, щото видиш ли другите бабички имат, пък може и във фейса да се научи да влиза. :D
Викам ОК. Изкарах някакъв HP от тези старите легналите и ся си викам ОК, какво да му качвам. На него впрочем си имаше Win XP, който си работеше, но вече беше наблъскан с всякакъв софтуер за това реших, че ще се преинсталира.
И тъй като дядо ми до сега компютър не е виждал реших да му кача Linux, тъй като едва ли ще прави разлика между Windows и Linux.
Та, спрях се на Ubuntu, но тъй като компютъра няма доста RAM памет (256 DDR400), реших да е lubuntu. Свалям го, инсталирам всичко ОК, работи си добре, бърз е, но поради някаква скапана причина Color Depth-а е доста нисък. Не знам точно колко, може би 8bit-а.

Разбира се, не очаквах, че ще е като в Windows-а, дясно копче на декстопа, properties и си го нагласяш, но пък и не очаквах, че ще е толкова лай*яна работата. Така, разрових се из интернет, и попаднах на някакви tutorial-и как да го нагласим. Та, това което пишеше е. Създавам файл xorg.cong, в etc/X11 със следното съдържание вътре.
Цитат
Section "Screen"
        Identifier "Screen0"
        Device     "Card0"
        Monitor    "Monitor0"
        SubSection "Display"
        DefaultDepth 24
EndSection
По този начин би трябвало да сменя Color Depth-а, на 24 бита. Записвам файла, и рестартирам системата и хоп, тя повече не тръгва. Стига до някакво место и просто операционната система не лоадва. И сега разбира се, тъй като съм гола вода в линукса като цяло реших, че ще преинсталирам. Случайно обаче намерих още 1 платка рам за още 256 мб и я сложих. Този път реших, че ще слагам xubuntu, викам може би там този проблем няма да го има.
Пак всичко наново, инсталирам, влизам и отново 5 цвята на кръст, адски грозно всичко. Най-интересното е, че докато xubuntu-то зарежда, за кратко се появява loading скрийна и там цветовете са ОК, но зареди ли ОС-то цветовете се пре*бават.
Викам пак ще пробвам този туториал и ще създам файл xorg.conf. И какво според вас се случва!? Системата отново не зарежда. Зарежда си лоадинг скрийна и до там , черен екран. Сега има ли начин да изтрия този файл, за да зареди системата поне или трябва отново преинсталация, щото ако е второто мисля направо да кача едно XP? И изобщо как да оправя този скапан Color Depth? Вярно картата е някаква вградена, слаба, гадна, но пък що под XP нямам такива проблеми?

Извинявам се за леко вулгарния език, който ползвам, но след като цял ден се опитвам да кача един скапан linux и винаги нещо бъгва , човек се изнервя до краен предел.
« Последна редакция: Mar 07, 2014, 15:21 от HunteR »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Еее, този linux...
« Отговор #1 -: Mar 07, 2014, 15:37 »
Един съвет от мен, ако няма да го ползва този Linux за нещо по-специфично, направо му инсталирай един Crunchbang.
Това е идеална дистрибуция за по-слаби конфигурации - изчистена, на базата на Debian с последните обновления и много лека графична среда.

Все пак нищо не ти пречи да я пробваш. Според мен за сега няма по-фунционална дистрибуция, която в същото време да е максимално изчистена. Btw ще е супер яко дядо ти да свикне на Linux и след това да иска да си работи само с него :D
Активен

HunteR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Еее, този linux...
« Отговор #2 -: Mar 07, 2014, 15:42 »
Ако не успея да се оправя със сегашния проблем може да му дам шанс на този Crunchbang.
Има ли български език, щото едва ли е нужно да казвам, че дядо ми изобщо го няма в английския?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Еее, този linux...
« Отговор #3 -: Mar 07, 2014, 15:58 »
Натискаш едновременно Alt+Ctrl+F2
Би трябвало да ти се появи един черен екран в който да можеш да въведеш името на потребителя и паролата. Ако не, пробвай комбинацията с F1 или с F3. След това с rm /path/filename ще изтриеш файла. След това рестартираш като напишеш reboot.
За да видиш къде е файла може да се наложи да ползваш командата ls
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Еее, този linux...
« Отговор #4 -: Mar 07, 2014, 16:26 »
Section "Screen"
        Identifier "Screen0"
        Device     "Card0"
        Monitor    "Monitor0"
        SubSection "Display"
        DefaultDepth 24
EndSection
Това е твърде частична конфигурация за /etc/X11/xorg.conf файл. Създай си цялостен файл и тогава добави/редактирай тази стойност в него. За целта влез в някоя от виртуалните конзоли с Ctrl+Alt+F(1-6), изключи графичната среда с команда (предполагам lightdm ти е display manager-ът):
Цитат
sudo service lightdm stop
Изпълни командата:
Цитат
sudo X -configure
при което ще се създаде файл /etc/X11/xorg.conf.new. Преименувай го с:
Цитат
sudo mv /etc/X11/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
и го редактирай с някой конзолен редактор (nano, vim, mcedit...; не забравяй sudo отпред), за да добавиш/редактираш въпросния параметър, след което стартирай графичната среда с:
Цитат
sudo service lightdm start
и стискай палци.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

HunteR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Еее, този linux...
« Отговор #5 -: Mar 07, 2014, 16:39 »
Благодаря на всички отзовали се. С помощта на 1 приятел оправих проблема.
През recovery-то махнах xorg.conf-а. Направих го да генерира негов и го промених, като му добавих по 1 DefaultDepth 24. Общо взето е това, което нетер каза в последния си пост.

Отново благодаря на отзовалите се. :)
Активен

HunteR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Еее, този linux...
« Отговор #6 -: Mar 07, 2014, 19:28 »
Малко извън темата, ама голям смях пада.
Да го видите как се учи да мърда мишката. Едва я докосва все едно ще я счупи и като трябва да цъкне някъде с бутона, винаги я поглежда и като го натисне и мишката се отклони от целта си. :D
Все пак обаче добре се справя за 80 годишен човек никога не сядал на компютър.

Научи се как да включва и изключва компютъра, как да си пуска скайп, firefox и т.н.
Важното е, че му е забавно и се радва като малко дете.

Изскочи обаче едно мааалко проблемче. Понякога поради някаква странна причина екрана му се разширява, той това не го забелязва, но съм сигурен че ще го обърка за вбъдеще. И трябва да се натисне бутона за автоматично нагласяне на монитора. Монитора като цяло не е лош, някаква плазма на Самсунг около 20-тина инча. До сега подобни неща с Win XP/7 не ми е правил. Да имате идея дали има някаква настройка за това, щото аз му казах кое е бутончето, с което монитора сам си се наглася, ама 100% ще забрави. :D
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Еее, този linux...
« Отговор #7 -: Mar 07, 2014, 19:35 »
@офтопик
виждам, че проблема е решен, а и neter ме е преварил, но... четете бе хора :) то и ти си го написал "да създам в /etc/X11 xorg.conf със такава секция в него..." :)
после Linux-а бил виновен :D
edit: не си го написал така, но така е трябвало да го напишеш :D :D :D
« Последна редакция: Mar 07, 2014, 19:40 от satir »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Еее, този linux...
« Отговор #8 -: Mar 07, 2014, 20:00 »
Цитат
Изскочи обаче едно мааалко проблемче. Понякога поради някаква странна причина екрана му се разширява, той това не го забелязва, но съм сигурен че ще го обърка за вбъдеще. И трябва да се натисне бутона за автоматично нагласяне на монитора. Монитора като цяло не е лош, някаква плазма на Самсунг около 20-тина инча. До сега подобни неща с Win XP/7 не ми е правил. Да имате идея дали има някаква настройка за това, щото аз му казах кое е бутончето, с което монитора сам си се наглася, ама 100% ще забрави.

Заеби го, той сигурно още преди това ще забележи, че този компютър нещо много бави :D :D :D и може и да те спонсорира да си купиш нов, а да му дадеш твоя :D :D :D

И аз имам един приятел пенсионер(военен) сега е на 65, а преди почти 5 години се зариби покрай мен, ама аз тогава бях още на Уиндоус и му дадох за няколко дни стария си лаптоп, който вече не ползвах и като му стана интересно, за 3-4 дни се беше научил сам да си търси новините и да си проверява сметката за тока, че и в сайта на нои да си прави разни проверки, а аз го учих мишката да държи.
Това е до личен интерес. Когато имаш интерес, всичко се научава много бързо.
Активен