Автор Тема: Нов хард диск - копиране от стария с dd?  (Прочетена 4792 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Нов хард диск - копиране от стария с dd?
« Отговор #15 -: Jan 17, 2014, 10:59 »
Благодаря за отговорите.
На новия ще е само една операционна система. Просто си мислех, че варианта с dd е най удачен понеже нали копира на ниско ниво, затова реших да питам тук преди да го правя. Дори и да е бавно мога да го оставя за през нощта което би трябвало да е достатъчно, след като напрваих малък тест за read/write. Иначе това за fstab питах защото там нали си имат UUID. Иначе плана ми е като си взема диск, да си направя live usb и да го пусна да се копира, после да измъкна стария хард и да сложа BIOS boot-ва от новия, ако е преценил, че ще прави нещо друго. Не ми се занимва след това с преисталация на GRUB или други последвали проблеми за това си мислех, че dd е най-удачния вариант когато става дума за копиране на хардове. И се чудих как биха го изпълнили по-опитните от мен.

Не знам дали съм по-опитен от теб, но аз бих го направил по следния начин:

1. монтирам новия диск в кутията;
2. изключвам захранването на стария диск и махам кабела за данни за избягване на евентуалното трепване на ръцете при разделянето на новия диск и забърсване на някой важен дял от стария диск;
3. инсталирам операционната система върху новия диск;
4. включвам стария диск към захранването и слагам кабела за данни към него;
5. прехвърлям каквото ми трябва от стария диск на новия с rsync;
6. продължавам да се чудя след успешното прехвърляне на данните на новия диск, стария диск да го ползвам ли за нещо или да го оставя така както е за един вид backup на старите данни;
7. край на операцията.

Използването на dd при подобни ситуации за мен идва малко твърде hard -- все едно да стреляш гълъби с гаубица. Пак ще стане, ама не си струва усилията, освен ако не искаш да трупаш опит при работата с dd.

За изборът ти на диск нямам какво да кажа -- колегите са дали по-компетентни мнения от моето.
Активен

the lamer's team honourable member

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Нов хард диск - копиране от стария с dd?
« Отговор #16 -: Mar 02, 2014, 19:29 »
колеги, ровя, ровя......... но не намирам точно това, което търся. wd black намерих на около 117 лв 500гб. но е сата3, а моето дъно поддържа сата2. мисля, че ще работи с някакви загуби, което не е проблем, но ми се ще нещо по-голямо, около 1тб. родните търговци, обаче, рядко публикуват по-подробна информация, като гаранция и натоварване и трудно се ориентирам. машината ми не се изключва, така че ми трябва нещо 24/7:) дали има такова решение за около 100-120 BGN?
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Нов хард диск - копиране от стария с dd?
« Отговор #17 -: Mar 03, 2014, 05:18 »
Те търговците са си търговци. За консултантски услуги се плаща екстра... По въпроса ти - търсенето с пет клика даде следния резултат -

http://most.bg/diskove/seagate/1tb-seagate-st1000vx000-64mb.html

а пък търсенето в сайта на seagate за тоз модел -

http://www.seagate.com/www-content/product-content/sv35-fam/sv35.5/en-gb/docs/seagate-surveillance-hdd-ds1679-8-1401gb.pdf

Активен

pennywise

  • Гост
Re: Нов хард диск - копиране от стария с dd?
« Отговор #18 -: Mar 03, 2014, 14:11 »
Разгледай тук - http://nikem-bg.net/magazin.php?search=HDD

Има за 122лв WD Black SATA2 но е странен капацитет - 750гб
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Нов хард диск - копиране от стария с dd?
« Отговор #19 -: Mar 03, 2014, 15:03 »
Че какво им е странното на 750 гигабайтовите дискове ?

Има доста такива 2.5" лаптопски, както и големи 3.5" за десктоп машини.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Нов хард диск - копиране от стария с dd?
« Отговор #20 -: Mar 03, 2014, 19:00 »
благодаря за препоръките. сега, като се замисля... 1тб си е доста...  не, че ще ми е излишно, но не е и крайно необходимо. идеята ми, да задам въпроса тук беше, че прочетох интересни неща. очевидно не купувам дискове често :) да не кажа, че последно купувах преди 7 години :D 160GB HITACHI T7K250/SATA2/8M- работи, няма лоши сектори... пу, пу, пу! :) не знам, колко му е гаранцията, но не е зле, да имам нов, защото така. не отказвам и консултация- платена. този ми го препоръча специалист / [_]3 за Стоян Гугов/, и е очевидно, че си струва.
pennywise, разбирам, че си в бизнеса, предложенията, които видях са интересни, с 5г. гаранция. евентуално може да ти пиша на лични, ако нямаш против.
Активен

pennywise

  • Гост
Re: Нов хард диск - копиране от стария с dd?
« Отговор #21 -: Mar 03, 2014, 19:16 »
Пиши, но не съм в бизнеса изобщо. Просто от там си бях взимал разни неща и се сетих да проверя в сайта им. А относно исказванията ми за рамера - това са някакви лични предубеждения и дори и аз незнам на каква основа.
Активен