Автор Тема: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ  (Прочетена 17815 пъти)

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
По принцип като бях ученик много ненавиждах часовете по български език. Обаче на последък и тук забелязвам, че някой хора въобще не е****т за това как пишат в постовете си - независимо дали са публикации или просто пост във форума. Та въпроса ми е Вие как смятате - трябва ли да се държи на чистотата на езика в сайта а и не само тук или не. То не бяха субституции на ч с 4, на ш с 6. Да не говорим колко грозно звучи да напишеш нещо неправилно.

Аз лично много се дразня от този мързел - да за мен е мързел да не напишеш ч щото ...

Кажете Вашето мнение моля......
Активен

tyuio

  • Гост
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #1 -: Jan 07, 2010, 13:48 »
Аз не съм пурист.  Самият аз доста често допускам правописни грешки, но смятам че трябва да се държи на правилното писане и дори само защото така по-лесно въпросите и отговорите ще бъдат разбрани от всички. Всички знаем как звучи нормалната българска реч и я разбираме. За жаргона не е така, не всеки знае какво е една младежка приумица на времето и от това се появяват много противоречия. А писанито на шльокавица като се заместват познати букви с 4 и 6 си е направо мъка за четене. Проблем също е наименоването на чуждиците които вече са станали официоз но има опит да се българизират например да се пише ли на бг Браузер или на латински, а може и версията му Уеб четец?
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #2 -: Jan 07, 2010, 13:57 »
Аз повече се дразня на неграмотността и на елементарните грешки, които се допускат.
Например - ситуаций вместо ситуации, сам вместо съм, тарся вместо търся, каде вместо къде и така нататък.... и си припомних една случка, когато четях едно CV на кандидат за работа, та то беше нещо подобно:

"ЗавАршил сАм средно образУвание. ТАрся си някаква работа".

Как да не наемеш такъв човек :)
И  всичко това идва от качественото ни образУвание, в което даскалите само реват, че са им малки заплатите... братовчед ми например "завърши" средно, ходейки на 1-2 часа седмично, защото "даскала бил идиот и им пишел отсъствия като не ходели". Не знае дали е правилно да се напише "голям" или "голИЯм", ама има 6 по български.... изобщо без коментар. Казвам му - "ела да работиш при мен", отгоора - "Аз да работА ли бе? Хахаха!" има амбиции да "направи пари" и "да се занимава с нещо, дето хората ще работят за мен".

Дано да греша, ама... голяма част от 16-20 годишните не могат да четат правилно, не могат да пишат, мързеливи са и са безотговорни. Разбира се, мама и тати също имат не малка вина за това.
Активен

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #3 -: Jan 07, 2010, 14:07 »
Аз пък да речем ме дразнят "субституциите", не е ли по-лесно е да се каже замяна? НаПоследък също трябва да върви заедно. Иначе съм ЗА правилното писане, пълния член. Вече, кой както иска да си говори... Още повече, в ИТ света, правилното писане, води до правилните резултати (програмиране). Тъпо е разбира се да се превръща речта в математика, но поне писмено, да спазваме правилата (граматическата математика). Поп култура, пари, какво очаквате...
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #4 -: Jan 07, 2010, 14:18 »
Аз страшно много се дразня на неграмотно написани постове. И много пъти съм правила забележки (но и много пъти не съм де :) ), даже лично съм хващала "червения химикал", ама не може така. Недопустимо е всяко "ъ" да е заместено с "а" и останалите там "моляви"-та. За запетайки няма какво да говорим, те сигурно ще последват пълния член в извънкнижовното небитие. А има хора, които като им направиш забележка, просто ти обясняват, че те правилата за правопис не ги знаят, понеже били само на 16 години и още не ги били учили в училище. Относно чуждите думи, за тях по може да не се сърдим за кирилския им "правопис". Браузер, браузър все едно, макар че браузар е дразнещо.
Та ако питате мен, трябва супер много да се държи поне на грамотността и постове, на които проблемът им е толкова спешен, че не могат да си позволят да пишат правилно, да се модерират по някакъв начин. Точка 3 от Правилата за момента е доста "хлабава" в тази посока, но ако се измисли (от всички) добра редакция, предполагам, че админите изобщо няма да се сърдят :)

ПС. Онзи ден разбрах къде на фонетичната било "ѝ", много се зарадвах, че досега все пишех "й" :) Ама то за някои хора даже "й" не съществува, камо ли да знаят кога е "й", кога е "и" и кога "ѝ"  :o
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #5 -: Jan 07, 2010, 14:23 »
Я кажи къде е? И на мен ми липсва.

А корекциите на deyan4 ги приемам (и аз се уча :)).
« Последна редакция: Jan 07, 2010, 14:25 от plamen_f »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #6 -: Jan 07, 2010, 14:31 »
На обратната наклонена черта - нали са две (то аз не разбирам от клавиатури, ама на текущата са две), на едната е "ю", на другата е "ѝ"
Активен

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #7 -: Jan 07, 2010, 14:33 »
Да на градивната критика :) Кажете за "й"-то...
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

tyuio

  • Гост
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #8 -: Jan 07, 2010, 14:37 »
не искам да ви разочаровам ама това го няма във всички клавиатури дори да са с пълен набор от наклонени черти. Едно време в уин имах един трик: на шрифт Тахома на кирилския текст има такова и , та от там го ползвах
« Последна редакция: Jan 07, 2010, 15:20 от tyuio »
Активен

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #9 -: Jan 07, 2010, 14:41 »
Аз например я нямам, нито на стандартната, нито на традиционната фонетика...
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #10 -: Jan 07, 2010, 14:41 »
неискам да ви разочаровам ама това го няма във всички клавиатури дори да са с пълен набор от наклонени черти. Едно време в уин имах един трик: на шрифт Тахома на кирилския текст има такова и , та от там го ползвах
Възможно е, както казах, аз не разбирам от клавиатури :)
Ама ти пък така да неискаш, направо ни съсипваш темата, неможе така ;)
Активен

anstas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Debian Mandriva Sabayon
  • Window Manager: Gnome & KDE
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #11 -: Jan 07, 2010, 14:54 »
Имам предложение!

http://www.kakvo.org/pravopis/%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%B6%D1%83%D1%80

Тук, съвършенно безплатно и бързо може да се направи справка за правописа на всяка дума!

Има и други подобни online сайтове...
Ще бъде хубаво да съществува, като линк и при съмнение, всеки
да направи нужната справка.



Активен

Ако Господ се бе посъветвал с мен, когато е  създавал света,  щях да му препоръчам да го устрои по-просто.     Алфонс X МЪДРИ, крал на Кастилия.

GNU/Linux user 462005

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #12 -: Jan 07, 2010, 15:41 »
И аз имам предложение: Кажете как се инсталира това във Mozilla Firefox
Цитат
Spell Checking

A built-in spell checker lets you enter text directly into Web pages—like blog posts and Web-based email—without worrying about typos and misspellings. Work directly with the Web and save yourself a step.
Ако не работи на БГ, да вземем да го направим, след което да се препоръчва за работа.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #13 -: Jan 07, 2010, 16:07 »
laskov има си добавка за firefoxа казва се Bulgarian Dictionary на bgoffice мисля, че ползва речника.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: За българския език тук и в ИНТЕРНЕТ
« Отговор #14 -: Jan 07, 2010, 20:34 »
Аз съм от по-старото поколение,което е учило българския език и граматиката му както трябва.Под "както трябва" имам в предвид,че учителите ни (поклон пред тях!!!),къде с добро,къде насила ни накараха да научим граматиката и родния си език добре.Това беше много отдавна,през 60-те на миналия век.И към днешна дата,а и преди,аз лично не съм съжалявал за това никога.Точно обратното!
Страшно ме дразни,когато видя пост във форума,който е написан само за да е написан.Искам да кажа на тези,които питат по повод на някакъв проблем (няма значение какъв е той),че в може би в 75% от случаите,начинът по който са попитали или правописните им грешки ме отказват да отговарям.Знам,че звучи много крайностно,но е така.
Пък и не е важно да отговарям,ще ми каже някой.Така е,съгласен съм.Така и правя.

Мисля,че е чест за всеки българин да знае до съвършенство граматиката на родния си език!!!Това според мен е повод за гордост!
А не писането с правилата на шльокавицата.Тя няма нищо общо с нашата азбука.
Не издигам лозунги.Нека горното се смята по-скоро за призив.

Смятам,че във български форум,какъвто е този,трябва постовете да са написани на перфектен български език.Който смята,че му липсва нещо,да си го донаучи.Цял живот човек се учи,не е срамно.
За да се нарече Българин.Май в последно време забравихме,че сме такива.
Това не е срамно.Напротив!!!
« Последна редакция: Jan 07, 2010, 21:42 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws