Автор Тема: Компилация на ново ядро 3.0.3 под Slackware  (Прочетена 1815 пъти)

Kiryakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Здравейте,

Колокирана сървърна машина след 250 дни ъптайм, харда реши да спре да работи и просто затри папките "/etc/" ; "/boot" и цялото ядро. Успях да възтановя само информацията, нищо повече. Купих нов твърд диск и се почнаха проблемите ми:

Съвсем нормално и безпроблемно си инсталирам чист "Slackware 13.34" 32 битов и си работи повече от идеално, когато опитвах да компилирам ново ядро (3.1.3), все нещо се случваше което ме разочароваше или драйвърите за лан картата не намираше или някакви модули или каквото и да е друго. След няколко успешни и неуспешни(kernel panic) компилации успях да докарам всичко работещо с изключение на едно от най-важните неща, а именно iptables!

Просто след компилацията когато се опитам да използвам "iptables" и натисна "enter" излиза празен ред. Системата разбира, че има такава команда, но въобще не знае какво прави тя. Опитвах с "iptables -L" ; "iptables-save" ; дори "iptables --help" не работи. Задавам на новото ядро да използва "iptables", зареждам ги не като модули, а в самото ядро да тръгват с него за да не ми се налага всеки път да лоудвам модулите, но успех няма! Няколко пъти компилирах, всичко друго тръгва, но не и това. С оригиналното ядро - проблеми нямам.

Ето как компилирам:

Код:
cd /usr/src/linux-3.0.3/
make mrproper
make menuconfig
make dep
make clean
make bzImage
make modules

# mv /boot/vmlinuz /boot/vmlinuz.old
# cp arch/i386/boot/bzImage /boot/vmlinuz
# mv /boot/System.map /boot/System.map.old
# cp System.map /boot/System.map
# make modules_install

и накрая преди reboot правя това: /sbin/lilo

Всичко си тръгва пак казвам с изключение на iptables. Имам запазен .config с който работя и при желание за помощ от ваша страна, може да го прикача тук или да го изпратя по друг начин. Цялата тази интервенция с компилирането на ново ядро я правя поради две причини:

1. За да задам опцията да ми разпознава повече от 4GB рам на 32-битова система
2. Поддържам "Counter-Strike 1.6" сървъри които са ми задължителни да вървят на 1000fps, а именно за да вървят на толкова се правят малко промени в ядрото, пример: Изключва се QoS, Изключва се Kernel Hacking, Изключва се целия Power Managment освен ACPI, слага се ядрото да работи на 1000MHz, вместо на 250MHz, премахва се "CPU Frequency Scaling" и др. Опитах с вече готовия  .config от "оригиналното ядро", но два пъти ми даде kernel panic. До днес машината беше в нас за два дни и експериментирах, но беше време да я върна в колокационния център което означава, че нямам повече право за неправилна компилация (kernel panic) Надявам се бях обективен и също се надявам да помогнете. Благодаря Ви предварително.
« Последна редакция: Aug 24, 2011, 03:39 от Kiryakov »
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Компилация на ново ядро 3.0.3 под Slackware
« Отговор #1 -: Aug 24, 2011, 07:17 »
Обнови си самият пакет iptables.
Slack нокога няма да се научи да се справя със пакетните зависимости..... не знам колко години трябва да минат, за да спрат да ги описват на ръка...
Просто стария е компилиран да работи със старото ядро, и тъй като версията е различна (едното е 2.х другото - 3.х) може от там да идва проблема.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Компилация на ново ядро 3.0.3 под Slackware
« Отговор #2 -: Aug 24, 2011, 10:34 »
Обнови си самият пакет iptables.
Slack нокога няма да се научи да се справя със пакетните зависимости..... не знам колко години трябва да минат, за да спрат да ги описват на ръка...
Просто стария е компилиран да работи със старото ядро, и тъй като версията е различна (едното е 2.х другото - 3.х) може от там да идва проблема.

Колкото и години да минат, това е философията им. Не поддържат и няма да поддържат автоматични зависимости.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

Kiryakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Компилация на ново ядро 3.0.3 под Slackware
« Отговор #3 -: Aug 24, 2011, 10:41 »
Е, както се казва: "Slackware не е за всеки".
@Mitaka - Благодаря ти за информацията, довечера ще опитам по този начин.
Странно е, че моето ядро което аз съм настройл и го компилирам се компилира за твърде малко време - 5 минути максимум, а модулите някъде около 3 минути.
Когато пуснах "оригиналното" ядро се компилираше повече от 30 минути. Като се има предвид, че модулите се компилираха още повече време от самото ядро. Какъв е шанса да пропускам нещо много важно?
Поне така като разгледах целия .config само на едно място има IPTables да се включи и изглежда така: "
  • Iptables Support"
« Последна редакция: Aug 24, 2011, 10:43 от Kiryakov »
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Компилация на ново ядро 3.0.3 под Slackware
« Отговор #4 -: Aug 24, 2011, 12:25 »
Цитат
Какъв е шанса да пропускам нещо много важно?

100%
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Slackware help
Хардуерни и софтуерни проблеми
Emooo 2 3524 Последна публикация Oct 02, 2003, 10:14
от
Slackware 9.1 и кирилица?
Настройка на програми
pantalej 8 5210 Последна публикация Oct 02, 2003, 21:11
от nikoni
slackware 8.1
Настройка на програми
Roni 2 3187 Последна публикация Nov 25, 2003, 12:51
от sebastianz55
Slackware 9.1 & VPN
Настройка на програми
Icar 2 3330 Последна публикация Dec 01, 2003, 20:28
от Icar
Как да инсталирам Slackware
Настройка на програми
aIrCrASh 10 5028 Последна публикация Jan 18, 2004, 02:59
от