Автор Тема: Мистериозен проблем с компилация на ядро (100 MHz и 1000 MHz)  (Прочетена 795 пъти)

Kiryakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Здравейте,

Имам няколко машини Linux Slackware 13.1 32 битови и 64 битови. Ядрото което ползвам  за всички е "2.6.33.4"
Имам ко-локираната машина в дейта център която е свързана чрез VLAN. На нея съм рекомпилирал ядрото и съм задал "100 MHz" на ядрото.
Хардуерът на ко-локирана машина е: CPU: Core 2 Quad Extreme QX9650 ; RAM: 4 GB ; LAN: INTELEXPI9301CT и Slackware 13.1 32 бита.
Нямам никакви проблеми с интернета на тази машина както и пинга.

Скоро закупих още хардуер който ще бъде ко-локиран съвсем скоро. От вчера се опитвам да оправя проблемът на новата машина.
Хардуерът на новата машина е: CPU: Core Intel i7 860 ; RAM: 8 GB ; LAN: INTELEXPI9301CT и Slack64 13.1 64 бита.
Използвам абсолютно същия конфиг за ядрото като на машината която е ко-локирана (по-горе съм я написал)
Задавам абсолютно същите настройки на ядрото както на ко-локираната машина. Слагам "100 MHz" на ядрото.
На новата машина тествам връзката чрез PPPoE, а не чрез VLAN както е другата.

Когато на новата машина сложа опция на ядрото "100 MHz" пингът ми към почти всички български доставичици и не само, варира по следния начин:

Цитат
19 ms, 18 ms, 17 ms, 16 ms, 15 ms, 14 ms, 13 ms, 12 ms, 11 ms, 10 ms след което се връща отново на 19 ms, 18 ms и така до безкрай.

Това с високия пинг се получава само и единствено когато ядрото е сложено на "100 MHz" и само и единствено на новата машина!
За тест сложих ядрото на "1000 MHz" и резултатите са съвсем различни.
Пингът ми към почти всички български доставчици вече не варира както съм написал по-нагоре и не се вдига над  2 ms.
Проблемът е установен, че идва от херците на ядрото, но защо така да се получава?

За мен вариантите са два:

1. PPPoE не работи коректно на "100 MHz" ядро.
2. Само при Slack64 нетуърка не работи коректно на "100 MHz" ядро.

Ко-локираната машина няма такъв проблем въпреки, че е на "100 MHz" ядро, но не съм тествал на PPPoE как е. Нямам възможност.

За мен е важно херците на ядрото да са 100. Помогнете, ако можете.
Благодаря предварително.
« Последна редакция: Nov 18, 2011, 16:21 от Kiryakov »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Има една много хубава книжка, която вярвам ще ти даде обяснение на въпроса:

http://www.amazon.com/Operating-Concepts-Seventh-Abraham-Silberschatz/dp/0471694665


Колкото и да е странно, намерих си я в Orange, на Граф Игнатиев, съвсем случайно и веднага си я купих, най-малкото защото ми беше доста странно как в България някой е успял да внесе това.

Там има една глава посветена на task scheduling-а. Много занимателна. И между другото, книгата е прекрасно четиво за всеки, който иска да разбере как работи операционната му система.

А по въпроса, наблюдавал си ефекта от това друг процес в running state да си изхарчи timeslice-а без да му пука че ping-а се е върнал от sleeping състояние в  running такова, защото му е дошъл ICMP отговора. 100HZ отговаря на десет милисекунди, та ето ти едно странно съвпадение.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
SuSe 9.1 and Dell Inspiron 1000
Хардуерни и софтуерни проблеми
Pettto 0 2080 Последна публикация Nov 01, 2004, 22:10
от Pettto
Intel Corporation Centrino Wireless-N 1000 и 300mbps
Настройка на хардуер
bazu 0 1261 Последна публикация Mar 01, 2013, 11:14
от bazu