Автор Тема: сменена парола  (Прочетена 5377 пъти)

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #30 -: Mar 14, 2009, 12:34 »
Ами не е толкова сигурно, ако има парола на биоса, която не позволява да заредиш от диск, тогава е ОК. Аз тука на едно HP съм се пробвал защитите, парола на биоса и няма начин просто - да, сваляне на батерията на дъното  ;D, HP-то изплака, че има проблем с датата и часът и, че вероятно имам проблем с батерияата на дъното, че било по-добре да я сменя  ;D, след което културно възтанови всички настройки на БИОС-а, както си бяха, предполагам има чип на дъното.
Доколкото знам всички дъна имат механизъм за нулиране на биоса - т.е връщане към фабричните настройки. Обикновенно това е някакъв джъмпер или бутон на самото дъно. Чувал съм, че някои дъна се нулират с обръщане поляритета на батерията, но не ми се е случвало да нулирам дъно по този начин. Така че дори и да имаш парола на биоса няма да помогне кой знае колко.
Настройките се помнят в енергонезависима памет, така че с махане на батерията не знам какво може да се постигне, освен да се наложи наново да си сверяваш часовника. Всяко дъно можеш да му махнеш батерията и пак ще си работи нормално (когато има захранване от електрическата мрежа разбира се).
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: сменена парола
« Отговор #31 -: Mar 24, 2009, 22:04 »
Абе що не казахте на човека да бутне един Hiren  ;D ;D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Gaara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: E17
    • Профил
Re: сменена парола
« Отговор #32 -: Mar 25, 2009, 01:40 »
/оff

Залепваш CD-то и кутията със силикон, като преди това закачаш една граната за капака и вече можеш съвсем спокойно да си сложиш парола на grub-а и няма разбиванката.... за по-сигурно премахваш поддръжката на cd-то и usb-то от ядрото, а за капак...... пишеш си един скрипт, който да слухти за определен набор от думи (passwd, chroot, etc.) и директно да направи / на swap, понеже rm -rf / спича по едно време.

Мисля, че по-сигурно от това няма.
Активен

Last night, Darth Vader came down from planet Vulcan and told me that if you don't install Debian, he'd melt your brain.