Автор Тема: електронното гласуване  (Прочетена 19488 пъти)

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #15 -: Oct 11, 2014, 01:07 »
Може би тогава просто трябва да узаконят купуването на гласове. Дори да има наддаване от партиите, за да може хората да получат най-добрата оферта.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #16 -: Oct 11, 2014, 01:12 »
От една страна съм съгласен, обаче от друга страна не особено, защото никоя партия няма да си позволи да работи на загуба и съответно ще си избие парите от тези на които е давала на изборите. И ще бъде като една легализирана форма на ограбване. При това няма opt-out сценарии освен да си биеш шута от държавата.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #17 -: Oct 11, 2014, 01:33 »
На всички банкомати и ПОС терминали се появява едно ново меню "Гласуване".
Това са защитени машини и физически и логически (естествено не 100%). Оператор им е Борика (т.е. друг не пипа там) - те вече имат изградени отношения с банките, така че всякаква БГ дебитна/кредитна карта ще става за автентикация. Борика изсипва данните от гласуване в ЦИК и те да ги сумират и режат, както сега "Електронно Обслужване" май прави това.
А относно "никъде нямало електронно гласуване, само в Естония" - ми то за такъв клас държави има смисъл - ние сме 3млн. гласоподаватели - те градовете на "не-електронните" държави са по толкова, на всичко отгоре сме и бедни. Тъкмо и неграмотните няма да гласуват (те и без това не знаят за кого гласуват - като гледам как зачертават еднакви номера и в двете колонки и сульо пулев става депутат)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #18 -: Oct 11, 2014, 02:35 »
… ние сме 3млн. гласоподаватели …

Не позна. Ние може да сме шест милиона държава (и намаляваме), но имащите право на глас са близо осем. Не знам защо някой реши, че Борика и ИО са ега ти честните организации, а пък банкомерите сигурни устройства. И Борика не е единственият оторизационен център по между другото. Много банки имат свой такъв.

На мен ми стана интересно друго. Нали имаше хора дето много реваха, че искат да гласуват в чужбина. Е имаха тази възможност на тези избори. Къде са сега тия хора, защо се крият като мишки?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #19 -: Oct 11, 2014, 05:52 »


... Къде са сега тия хора, защо се крият като мишки?
очевидно не си гледал репортажите, на които се вижда, как тези дето наричаш мишки се редяха с часове, за да дадат гласа си. часове........... нещо, което ти, както сподели с нас, не си готов да направиш.
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #20 -: Oct 11, 2014, 07:28 »
Аз съм твърдо "ЗА" електронното гласуване (визирам най-вече гласуване онлайн или гласуване през банкомат примерно)
Живеем във време, в което почти целият ни живот е (свързан с) онлайн, така че не виждам защо технологиите да са достатъчно надеждни, за да мога да банкирам онлайн, да си плащам глобите и сметките (където изобщо не е изключение да си дадеш всички лични данни), да си открия фирма и т.н., а да не мога да гласувам онлайн.
Сегашният вариант с разнасянето на чували и висене с тях посред нощите пред ЦИК, щото е супер сигурен, аре нема нужда :)
Активен

stealth01

  • Гост
Re: електронното гласуване
« Отговор #21 -: Oct 11, 2014, 07:48 »
Цитат
Среден брой гласували на секция:

- в страната: 285
- извън страната: 339

,,,

В това отношение трябва да се има предвид и това, че средният брой гласували български избиратели по света търпи изкуствено намаляване, заради редицата секции, открити в посолства в „екзотични“ страни, където традиционно няма повече от 50 избиратели.
по корабите също, а и тук е много по-лесно да се разходиш до училището на 100м., отколкото да пътуваш, понякога с часове, до най-близката секция...

банкоматите по-добре да не ги намесваме, че става още по-сложно там - прекалено много посредници се появяват, съответно повече възможности нещото да не сработи както трябва.

техника и технологии за ел.гласуване има. но няма база на която да се стъпи. освен тайната на вота, трябва да се отчете, че някой е гласувал - трябва да има актуални списъци, по които да не може да се пипа по време на вота (разни дописвания и т.н.) за да се гарантира един човек - един глас. това трябва да го свърши държавата.
няма да се реши проблемът с масовия купен вот, но за мен това не е причина срещу ел.гласуване. това същесвува и в сегашната система. а в крайна сметка, ако се качи процента на реално гласувалите, купеният вот ще спадне като процент от цялото.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #22 -: Oct 11, 2014, 08:07 »
Цитат
Среден брой гласували на секция:

- в страната: 285
- извън страната: 339

,,,

.
...

...
няма да се реши проблемът с масовия купен вот..
но ще се увеличи избирателната активност и, като следствие, ще намалее, значително, относителната тежест на купения вот, а с това ще се обезмисли купуването на гласове! :)
едит: ти си го написал, ама кой да чете :) е, нищо, нека и аз съм го написал
« Последна редакция: Oct 11, 2014, 08:09 от satir »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #23 -: Oct 11, 2014, 12:54 »
Сиреч, като позволихме на „чужденците“ да гласуват, което само по себе си е свръх неморално, откривайки рекорден брой секции, пак една и съща партия спечели навсякъде — и на запад и на изток, без значение, би всички безапелационно. Бат' Са̀-али точно гласовете от запад го избраха. Сега се предлага да продължим безумието, като позволим това да става електронно и така купеният вот да се удвои, а легалният да се намали поради непреодолими пречки пред нормалният човек. И на всичкото отгоре, накрая да се обяви, какъвто си вот политиците пожелаят, защото няма да има никои, който да докаже, че вота не е такъв, какъвто обявяват. Прекрасно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #24 -: Oct 11, 2014, 13:25 »
Е това пък защо, аз не виждам причина електронното гласуване да не е съвместимо с досегашния вот с хартиени бюлетини. Т.е бабичките и неграмотните ще продължат да си гласуват по стария начин.

Всъщност, може би има смисъл точно за чужбина, там сега пътуват стотици, че и хиляди километри за да гласуват. Тука отиваш за 15 минути, там биеш сума ти път, даваш доста пари, губиш сума ти време, не е справедливо според мен.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #25 -: Oct 11, 2014, 13:37 »
Някой би казал -> "Модерните хора гласуват OnLine."
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #26 -: Oct 11, 2014, 14:02 »
…Всъщност, може би има смисъл точно за чужбина, там сега пътуват стотици, че и хиляди километри за да гласуват…

Това на практика означава, че една политическа сила от втора ще стане твърдо първа. Никой няма да може да ги  бие дори обединените сили на комунета, гербери, либерали, радикали и каквито има още там. Страхотно бъдеще ни очаква.

Всъщност, като се позамисля, въпросната сила ще си остане втора завинаги, защото след като могат да си нагаждат числата, както искат, то ще си прелеят част от вота към друга сила срещу съответните услуги, като така и няма да носят пряката отговорност за провалите.
 
п.п. Въвеждайки електронен вот, по какъв точно начин ще гарантираме, че няма да се гласува поне по два пъти? То и сега се дописват в списъците, та се гласува поне по два пъти, а с ел. глас ще има възможност и за трети.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #27 -: Oct 11, 2014, 20:39 »
Напълно съм За електронното гласуване. Може да се направи пъти по-сигурна и по-безпроблемна система от тази по която се гласува сега.
Защо няма да се случи. Не питам. Няма да се случи, защото никоя партия няма изгода от такъв тип гласуване. Няма да имат подобаващ контрол върху системата. Особено, ако кодът се публикува. Тогава всеки студент, а не само студент, ще може да прегледа кода и да се отстранят пропуските. Ще има повече от достатъчно тестване. Ако се направи така, че да можеш и минути след като си гласувал, всъщност по всяко време да можеш да провериш, колко измами ще има тогава? Едва ли ще са много.
Подкрепям също, да се използва протокола на Bitcoin.
На всичките ни избори има един основен проблем. Не е купуването на гласове. Не са застъпници. Не са автобусите с пришълци от чужбина. Проблемът е човешкия фактор. И колкото по-малко присъства, толкова изборите ще са по-честни и "демократични". Другото хубаво нещо е, че изгради ли се един път системата, нито едни избори вече няма да са цена от 20мил. лева нагоре. Референдум? Моля!

А за да се закарат хората до урните може да се предоставят различни отстъпки от дърйавни такси за какво ли не и.... Всякакви начини могат да се измислят. Съвсем лесно тогава моооже да се вуведе и правило, ако 25% от имащите право на глас не са доволни от някой закон, той да се преразгледа, да се промени след определенм срок на публично обсъждане и да се подложи на референдум. Цената за това? Малко повече електроенергия. Системата позволяваща такива неща ще ис я има.

Но висчко това е утопия. За да се направи, трябва да се променят много неща. Кой може по закон да ги промени? Този, който няма изгода това да се случи.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #28 -: Oct 11, 2014, 21:30 »
Първо, кой те излъга, че кога ще е достъпен. Има хиляди системи написани с държавно финансиране, точно на колко от тях си виждал кода?!? И да, ако ще чакаме на студентите да преглеждат и подобряват кода, по-добре директно да отменим демокрацията и да делегираме на партиите правото да си определят самостоятелно, колко места ще имат.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #29 -: Oct 11, 2014, 21:58 »
Има едно голямо АКО в това, дето съм писал, но си  пропуснал. Между редовете не четеш ли?  :) Смисъла е, че дори студентите ще могат да го направат.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.