Автор Тема: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?  (Прочетена 8836 пъти)

User13

  • Гост
След премиерата на шпионския наподобяващ вирус Windows 10, очаквам нарастване на Linux потребителите.
Какво мислите, дали това наистина е възможно?
Общо взето усещате ли някакъв застой в света на Linux?
Една от основните движещи сили Canonical май забави темповете.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #1 -: Aug 16, 2015, 20:39 »
① Не разбира се. Случвало се е многократно;
② И пак не. Промяната е толкова интензивна, че е трудна за проследяване.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #2 -: Aug 16, 2015, 20:45 »
След премиерата на шпионския наподобяващ вирус Windows 10, очаквам нарастване на Linux потребителите.
Какво мислите, дали това наистина е възможно?
Общо взето усещате ли някакъв застой в света на Linux?
Една от основните движещи сили Canonical май забави темповете.
Рядко пиша в този раздел, но все пак, става въпрос за Linux, а, не за популацията на хлебарките.
Относно Windows 10 - нито съм го виждал, нито ме интересува. Смисъла на съществуването на Linux е да предлага свободна алтернатива на корпоративните ОС. В този смисъл, Linux е конкурент на Windows, само, ако се използва за комерсиални цели.
Дали ще се увеличат потребителите на Linux, също не ме интересува. Ние не сме сектанти, излезли на лов за души.
Относно застоя в света на Linux - няма такъв. Ядрото и обкръженията му се развиват с много динамични темпове.
Относно Canonical - не само, че не са забавили темпото, но имат намерение да направят малка революция в света на Линукс. Canoncal си имат свои планове, които са обявили публично и усърдно работят по тяхното изпълнение. Освен това са станали изключително безкомпромисни по отношение на сигурността. Не случайно са станали дистрибуция №1 за сървърни машини.
« Последна редакция: Aug 16, 2015, 20:51 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

User13

  • Гост
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #3 -: Aug 16, 2015, 20:54 »
Тези дни си посветих малко време да се запозная с новия Windows 10. Общо взето има много потребители, които са доста обезпокоени поради следенето. Много често се срещат призиви за мигриране към Linux дистрибуции.
Иначе последните дни и аз съм доста приятно изненадан от поддръжката на Ubuntu.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #4 -: Aug 16, 2015, 21:01 »
Ами защо не се страхуваха при  Хващай Пътя, който бе не по-малко шпионски вирус? При всяка втора версия на тази почти ОС има някакви хора недоволни от нея и винаги те след няколко месеца до година подвиват опашки, и минават на нея.

п.п. Цибер даде прекрасна идея. Знаете ли, че при ядрена война ще оцелеят само 8% от човечеството и ще измрат същият брой хлебарки? Бъдещето принадлежи на насекомите! Те ще наследят този свят. Учените, които предвидиха, че ще са главоногите, не познаха.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

User13

  • Гост
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #5 -: Aug 16, 2015, 21:24 »
Ами защо не се страхуваха при  Хващай Пътя, който бе не по-малко шпионски вирус? При всяка втора версия на тази почти ОС има някакви хора недоволни от нея и винаги те след няколко месеца до година подвиват опашки, и минават на нея.
Е би трябвало все пак да дойде един момент в който чашата ще прелее.
Всъщност като се замисля, огромна част от българското общество е като средностатистически Win. потребител.
Не случайно държавата е в това състояние, а народа е едва ли не с безкрайна търпимост и толерантност.
Активен

nikito_blend

  • Гост
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #6 -: Aug 16, 2015, 23:19 »
Пробвах Windows 10, но старото лаптопче много загрява ои се върнах на Elementary OS. На повечето хора едва ли им пука, все пак чрез смартфоните така или иначе ни шпионират. Иначе 10-ката по мое мнение ще привлича клиенти. Зе седмица вече има 50 милиона инсталации до момента. Скоро ме помолиха да махна Убунту и да сложа Боза на едно лапропче така че за най обикновения потребител си е свикнал с познатото.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #7 -: Aug 16, 2015, 23:30 »
Аз в другата тема ви обясних някои работи, но останах не разбран май!
Огромната част от хората, пет пари не дават за това каква е ОС! За тях компютъра е просто един сандък за скайп, вайбр, фейсбук и филми. За други е просто един сандък за работа и също пет пари не дават за това каква е ОС, а каква работа върши този сандък! За тези хора дали е Уиндоус или Линукс, дори звука на скайп викат някой да им го настрои и този някой са сервизите, които просто нямат интерес да се занимават с Линукс. Дори за неща, за които Линукс е по-доброто решение, като мейл сървъри ползват Уиндоус!
Това е положението другарчета и доста се отказаха от Линукс и така както я караме, дори и да дойдат нови, рано или късно, една част ще се върнат отново на Уиндоус, а ние ще си правим фестове да им обясняваме колко добро нещо било свободния софтуер, който не им върши пълноценна работа.
В другата тема обясних кой и защо разпространява пиратски Уиндоус и, ако искаме да се разпространи повече, трябва да мотивираме тези които продават и асемблират компютри да го предлагат не като безплатно, а като по-добро, защото безплатен е уиндоуса за тях.
Аз на десктопа също минах на Уиндоус, заради програмите за управление на сървъра, които нямат Линукс алтернатива, но пък защо да правят Линукс алтернатива, като дяла на тази ОС е само 1,5%!!?
Активен

malin

  • Гост
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #8 -: Aug 17, 2015, 00:08 »
Цитат на: backinblack
като дяла на тази ОС е само 1,5%!!?

А пък тука не броиш правилно. Има (да кажем) 10 графични среди и (айде) 5 по-големи дистра - демек 50 ОСи - делни сега процентите на 50. К'о търсиш от Линукс (с тая твоята логика)?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #9 -: Aug 17, 2015, 00:26 »
Цитат на: backinblack
като дяла на тази ОС е само 1,5%!!?

А пък тука не броиш правилно. Има (да кажем) 10 графични среди и (айде) 5 по-големи дистра - демек 50 ОСи - делни сега процентите на 50. К'о търсиш от Линукс (с тая твоята логика)?

И кво като има 50 графични среди, като аз на моите клиенти освен файлов сървър в локалната мрежа под Линукс, друго което ще им върши пълноценна работа не мога да им предложа!
То дори и за мейл сървър, преди време като ми трябваше да се нагласи една схема на виртуалка и тука куп философии, а някой да свърши работата срещу заплащане няма, а хората в сервиза като си купят компютър от тях и им турят уиндоуса с керио им пускат мейл сървъра за има няма 50 лева цялата работа, па тука, Линукс бил лесен, сичко бързо ставало, пък като ми изкараха някви специалисти, но не от форума едни 500 лева оферти да ми настроели мейл сървър и ги отгърмях! Аз на такива цени услуги не мога да предлагам, а намерението ми беше да се наконти една виртуалка като тамплеит с конкретна функционалност, дето, ако намеря клиенти да ги ползват, да им взема първоначално някой дребен лев, а после друг, който си е специалист да им ги обслужва при нужда с абонаментна поддръжка или на час труд. Е, отказах се от тази идея. Аз не съм супер специалист по всичко и моята насока е съвсем другаде. Аз работя с партньори и не мога да предлагам услуги, които утре ще ме злепоставят за другите ми работи.
Активен

malin

  • Гост
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #10 -: Aug 17, 2015, 00:38 »
Е, чакай сега. Искаш да светиш навсякъде - ми не става. И мене ме врънкат домашните, че кат вися нонстоп на компа (след работа) - поне да вадя пари от това, но досега не съм извадил (айде) и 50 лева. Толкоз мога, що да лъжа другите, че ставам.
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #11 -: Aug 17, 2015, 01:08 »
Е почакайте малко хакерите да намерят начин да ползват шпионажа на 10-ката и какъв вой ще се надигне от опарени...
Ако на мен ми попадне машинка която е подготвена да работи само с 10-ка от бозите, ще бъде брутално забърсано всичко и инсталиран линукс. И още се чудиш дали е възможно, погледнах набързо една инструкция за блокиране на повечето шпионски функции на тая версия, става дума за десетки сървиси и адреси към които се свързват. И няма гаранция че няма някак си да се пуснат пак. На такова нещо не може да се държи нищо важно за да не стане гаф.
А какво става с линукс? Той си работи добре - без нерви и тревоги. Нали не очакваш и те да пуснат версия с шпионаж за всяка крачка на потребителя.
Активен

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #12 -: Aug 17, 2015, 01:15 »
Общо взето усещате ли някакъв застой в света на Linux?

* Debian = Ubuntu = Kubuntu = Xubuntu = Lubuntu = apt-get install
* RedHat = CentOS = Fedora = yum install
* NetBSD = pkgin in/install
* FreeBSD = pkg install
* OpenBSD = pkg_add
* Windows X = Next, Next, Finish :D :D :D :D :D

Не усещам никъв застой момче, всичко си бачка :D


Наздраве!
Доживяхме Windows 10 и така :)

Ние не сме сектанти, излезли на лов за души.





HP-UX, AIX & Sun Solaris не съм бутал.
« Последна редакция: Aug 17, 2015, 02:06 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #13 -: Aug 17, 2015, 01:23 »
Форумите са пълни с писъци, че много информация хвърчи към Редмънд, даже при изключени настройки и неизползвани сервизи. МС май са изпълнили всички спецификации на АНСА и сега ще бият и Гугъл в събиране на частна информация. Много бизнеси се страхуват, че ще им знаят и майчното мляко и ще стоят на W7.
С отсвирването на Интернет ЕксплоДър от МС, големия бизнес ще гризне дървото (маса корпоративен софт си иска ИЕ6 най-много ИЕ8).
Автоматичните ъпдейти са доста стряскащи и нежелани навсякъде.

Иначе Линукс си е добре - нов Гном излезе, новото КДЕ 5-ца е яко, ядрата изскачат като под часовник с рекордно големи къмит-и, новите файлови системи задобряват, Wayland се пече, Либре Офис скочи на 5-ца, живота на батериите е ок. Майрософт и Интел се пънат да правят алтернативи на РаспбъриПИ-то че нещо изпускат влака с IoT. МС взеха да предлагат алтернативи на Линукс контейнерите, бигдата, носкюел, виртуалните хипервайзори, даже и софтуерни репозиторита, както и виртуални десктопи (каквито ние си имаме от 20 години). Благодарение на Steam вече има доста игри за Линукс, Нвидиа и АМД се понаучиха да правят видео драйвери.
Държавните администрации почват да си искат отворените документни стандарти.
Има вече доста и големи фирми, които предлага да си купиш лаптопи с Линукс.

Линукс е с 1.5% дял - но като се изброят всичката паплач онлайн от Индия и Китай дори и с Уиндоуси, дори и 1.5% в абсолютен брой си е цифра. Зе мен като потребител на Линукс на всички машини в къщи - пазарния му дял е 100% нулевия дял на Уиндоус не ме вълнува.
« Последна редакция: Aug 17, 2015, 01:32 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Излезе Windows 10. Какво става с Linux?
« Отговор #14 -: Aug 17, 2015, 10:13 »
Истината и според мен е, че Уиндоус 10 има вероятност да дръпне доста и от сегашните Линукс потребители, а камо ли нови да дойдат в лагера. Това със събирането на данни, явно не вълнува масата, защото не е от вчера. Надявам се единствено на това, че дълбокото навлизане в руската и китайската администрация може да даде добър тласък за развитието му.
Самата концепция за развитие на ГПЛ еко системата или бизнес модела разчита на инициативност от малките и самостоятелни разработчици, а тази инициативност отдавна е убита.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Windows XP i LInux
Настройка на програми
DJSlavchik 1 3707 Последна публикация Oct 29, 2002, 20:24
от Tonych
За Windows-ките файлове под Linux
Настройка на програми
ext6 4 5037 Последна публикация Dec 31, 2008, 07:30
от satir
ot windows kam linux!
Настройка на програми
detelin 3 2969 Последна публикация May 28, 2003, 19:15
от detelin
windows i linux
Настройка на програми
aragorn 4 3139 Последна публикация Oct 12, 2003, 19:06
от paveldikov
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39500 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare