Автор Тема: Мнения за прозиводителите на HD  (Прочетена 9061 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #45 -: Aug 20, 2010, 19:45 »
Ами да, старичък е лаптопа. Е, не е мега-дърт, на няколко години е вероятно, не съм ги питал мойте хора откога го имат. Но интерфейса си е 2.5" IDE/ATA/PATA, както и да го наречеш. Ами такива са всички по-стари лаптопски хард дискове. Тука от няколко години вече се мина на новия SATA интерфейс и при лаптопите. Аз специално затова съм си купувал този преходник, за да мога да изсмуквам данни от по-стари машини с такъв интерфейс. Дори и оптичното устройство го показва в BIOS-а на този Acer, че е на IDE интерфейса (PRIMARY DEVICE on SECONDARY channel).
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #46 -: Aug 20, 2010, 23:10 »
Цитат
Model Family:     Seagate Barracuda 7200.11 family

 5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   100   100   036    Pre-fail  Always       -       4
.
.
197 Current_Pending_Sector  0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       1

точно за тези проблеми имах в предвид. И то на 11000h ако се вярва на лога. Един път почне ли да се ремапват сектори - отпиши го диска. Скоро ще цъфнат и като реални бад сектори. Обаче един обикновен потребител никога няма да забележи че има ремапнати сектори - те не се таксуват като грешка.
« Последна редакция: Aug 20, 2010, 23:15 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

zgv

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #47 -: Aug 20, 2010, 23:10 »
..където клъстера за паралелна обработка на БАН се нахождаше - машинките им бяха едни стари tower десктопи накачулени една до/върху друга.

Да ти споделя. Някой работи не се променят, а други много са се влошили :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #48 -: Aug 21, 2010, 00:32 »
Това беше преди поне 5-6 години. Доста песимистично :(
« Последна редакция: Aug 21, 2010, 00:35 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ghoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • ghoof reborned
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #49 -: Aug 21, 2010, 09:54 »
Мойте два'исет ст'инки по темата, свързани с връзката по-горе:

http://ygeorgiev.net/archives/79

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #50 -: Aug 21, 2010, 10:12 »
Виждам, че го обърнахме на физическо натоварване и начин на разположение на дисковете. Ами тогава:

Не може това чудо да е с вертикални дискове и да го продават за $29 000. Ще кажем, че инженерите на HP не стават ли?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ghoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • ghoof reborned
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #51 -: Aug 21, 2010, 10:38 »
Ми да, ползвам екс сириъс на айбием ;)

Mitaka

  • Гост
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #52 -: Aug 21, 2010, 10:53 »
Не може това чудо да е с вертикални дискове и да го продават за $29 000. Ще кажем, че инженерите на HP не стават ли?

Не, че не стават инжинерите на HP... просто има някои българи, които си мислят, че разбират повече от инжинерите не на HP, ами и на който и да е. Странно защо всички такива могат само да пишат по форумите, и като се омаже нещо - все някой друг да им е виновен, обикбновено производителя.
Не виждам каква е логиката типа на кутията да оказва каквото и да е влияние на дисковете, ако разбира се имат осигурено добро охлаждане. Имам един DELL в tower кутия... доста е старичък - мисля, че модела беше PowerEdge 750, ако не се лъжа... с 2 процесора PIII / 750 MHz. Това животно е мега дърто, и работи без проблем! Сигурно защото инжинерите на DELL не си разбират от рсботата...
Аз например сега нямам място в рака... и следващия сървър ще бъде в tower кутия.
А, да, G-Tech също не разбират нищо, защото и техните сториджи са в tower кутии :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #53 -: Aug 21, 2010, 11:44 »
Не мисля, че има особено значение как точно са обърнати дисковете в шасито. Между другото, виждал съм и доста DL-ки с хоризонтални дискове, но като се замисля, май тези със SAS дискове винаги ги подреждат вертикално. Това по спомени, защото вече няма как да проверя. Не знам каква е причината, но няма да се учудя ако е просто защото така си утилизират по-добре пространството.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #54 -: Aug 21, 2010, 11:56 »
Сега като се замислих по-сериозно за хард дисковете на Seagate, се сещам, че Most-аджиите преди 3-4 години предлагаха Seagate 3.5" дискове с 5 години (да, пишеше 60 месеца) гаранция. Сега май няма такава голяма вече. Много се съмнявах още тогава дали ако дефектира диска на 58-ия месец, ще си поемат гаранцията да ми го ремонтират или подменят. Даже хич не ми се вярва това. Най-вероятно пак клиента ще изкарат виновен. Ама пък 5 години никак не е малко, сериозен срок за гаранция е. Само да не е било търговски трик или маркетинг нещо, за да се харчат тия дискове.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #55 -: Aug 21, 2010, 12:27 »
За дисковете няма никакво значение дали са хоризонтално или вертикално.

Но трябва да са точно хоризонтално или вертикално почти 0 градуса. Ако не са разположени така обаче след използване центробежната сила започва да натоварва лагерите и самата механика.

Най-хубавия диск който съм виждал (Ever) е един WD VelociRaptor 2.5", но ако искаш и гаранция се продава с 3.5" пластина за охлаждане. Диска не става за лаптопи просто е прекалено горещ (10000 RPM).
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #56 -: Aug 21, 2010, 14:15 »
В сайта на Seagate четох че те официално казват че нямало значение как се монтират дисковете - Вертикално или хоризонтално.

Цитат
Не, че не стават инжинерите на HP... просто има някои българи, които си мислят, че разбират повече от инжинерите не на HP,

Не си мисли че щом са инженери  от HP, не допускат грешки. Много неща и се премълчават. Просто всичко така е направено, че все ще си изкара гаранцията.

Вибрациите също са сериозен проблем. Ако сложиш два диска един до друг вибрациите се увеличават много. Ако пък наредиш много дискове един до друг, вибрациите стават твърде много. Но всичко е уплътняване на място. Разбира се че кутиите на HP или други ракове трябва да изглеждат добре и да са малки. Все ще си изкарат гаранцията. >:D
« Последна редакция: Aug 21, 2010, 14:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Mitaka

  • Гост
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #57 -: Aug 21, 2010, 15:44 »
Сега като се замислих по-сериозно за хард дисковете на Seagate, се сещам, че Most-аджиите преди 3-4 години предлагаха Seagate 3.5" дискове с 5 години (да, пишеше 60 месеца) гаранция. Сега май няма такава голяма вече. Много се съмнявах още тогава дали ако дефектира диска на 58-ия месец, ще си поемат гаранцията да ми го ремонтират или подменят. Даже хич не ми се вярва това. Най-вероятно пак клиента ще изкарат виновен. Ама пък 5 години никак не е малко, сериозен срок за гаранция е. Само да не е било търговски трик или маркетинг нещо, за да се харчат тия дискове.

Most по принцип винаги гледат да избегнат гаранционното обслужване.
Имам (имах де) две дъна от тях, като и двете имаха един и същ проблем - работи си, и изведнъж спира. Температурата на чипсета стигаше до малко под 100 градуса, и просто не можеше да се пипне с пръст. Нося им ги уж за тестове, и на втория ден ми заявяват - "ми те при нас работят". Взимам си ги - същата работа. Сменях захранване, процесор, харддиск - за да съм сигурен, че е от дъното. Пак им ги занесох - пак ми казаха същото - при тях работели. Да, то дъното тръгва, ама като поработи малко и издъхва....

Обратния случай - старо, Интелско дъно с 3 години гаранция. Един надут кондензатор... и вместо да си го сменя сам, го изпратих за гаранционно обслужване (купено от Асбис).... на другия ден ми се обадиха, че ми пращат ново дъно, но нямали същия модел, и за това щели да ми пратят някакво друго, с малко по-добри характеристики.... изпратиха ми чисто ново дъно, което по ценовата им листа струваше към 150 лева! А старото го бях купувал за 100-тина. На това му викам аз обслужване!
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #58 -: Aug 21, 2010, 19:16 »
Most по принцип винаги гледат да избегнат гаранционното обслужване.
.... Пак им ги занесох - пак ми казаха същото - при тях работели. Да, то дъното тръгва, ама като поработи малко и издъхва....

Моста са шайка разбирачи. Затова го гориш хубаво (но без видими следи), така че изобщо да не може да тръгне и им го връщаш.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #59 -: Aug 21, 2010, 19:19 »
Едиственото, което съм забелязал за MOST е че продават i5 и i7 процесорите със около 100-150% надценка. Други наблюдения нямам, но и не искам да имам за това не пазарувам от тях.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше