Анкета

Въпрос: Преди или след 1989-та живеете по-добре*?

  • Преди 1989-та
    - 10 (22.2%)
    След 1989-та
    - 13 (28.9%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-добре
    - 3 (6.7%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-зле
    - 7 (15.6%)
    Не мога да преценя
    - 6 (13.3%)

Общ брой гласове: 37

Автор Тема: <1989>  (Прочетена 23226 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #60 -: Dec 16, 2008, 09:31 »
Златко, никоя от твоите теми теми няма да доведе до нищо конструктивно. Защото единственото, което правиш е да рИвеш, как нещо си не било така както на теб ти се иска. Ама да направиш нещо по въпроса? Не, това е задължение на някой друг, нали? Твоето задължение е да рИвеш по форумите и наживо.

Нещо против? Никой не те кара да ми четеш темите, нали? Това поне не е като мръсния въздух, който не можеш да спреш. Тук поне възможностите за неучастие са доста по-големи.  ::)

Ти _персонално_ си отговорен за положението, в което се намира България.

Не се приема!

Ние, умните хора,

 ^-^  ;)


За останалото - no comment!
Активен

Без правила няма игра

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #61 -: Dec 16, 2008, 16:04 »
Нали нямаше да ми отговаряш вече, и на думата си май не държиш :)

Приема се или не, ти персонално си отговорен за дереджето на България. И фактът, че не го осъзнаваш _е_ една от причините България да е в това състояние. Знам, че няма да го разбереш сега, личи си по всичките ти мнение. Но се надявам някой ден да го схванеш.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #62 -: Dec 16, 2008, 16:39 »
Нали нямаше да ми отговаряш вече, и на думата си май не държиш :)

Тараторе, от колко години си в САЩ? Май си забравил българския.  :D

Това е последното обяснение за вас двамата. Ако схванахте - добре, ако не сте - здраве да е.  ;)

Никъде не пиша, че няма да ти отговарям, а че няма повече да ви обяснявам (на вас с gat3way) за дилемата. Това са различни работи.  8)

Приема се или не, ти персонално си отговорен за дереджето на България. И фактът, че не го осъзнаваш _е_ една от причините България да е в това състояние. Знам, че няма да го разбереш сега, личи си по всичките ти мнение. Но се надявам някой ден да го схванеш.

Много хитро, но пак не се приема. Аз съм отговорен само дотолкова доколкото споделям от общата отговорност. Иначе може да се каже, че и "ти персонално си отговорен за дереджето на България" не по-малко от мен. Или можеш да обясниш защо аз съм отговорен, а ти не си?
Активен

Без правила няма игра

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #63 -: Dec 16, 2008, 17:06 »
... ти персонално си отговорен за дереджето на България. ...
Прав си (дълбока въздишка и няколко чаши на екс). Лесно ти е на тебе наготово в "американската демокрация"! Ако имаше начин да си внесем мениджъри, политици, съдии ..., ама не (пак дълбока въздишка и още няколко чаши на екс).  :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #64 -: Dec 16, 2008, 17:30 »
Разбира се, аз също съм виновен за дереджето на България.

Ще разкажа една случка, която много ме впечатли навремето, но доста по-късно наистина я оцених и разбрах. Известно време след като се преместих в САЩ стана доста голяма издънка на работа. Не си спомням какво беше точно, но беше доста сериозно. Разбира се, шефа на екипа свика събиране, на което да обсъдим издънката. Понеже съм бил на подобни събирания в България, очаквах прехвърляне на вината от един на други и триене на сол от страна на шефовете. За моя огромна изненада нищо подобно не се случи. Шефът още отначало каза, че ще обсъждаме не кой е виновен, а какво трябва да променим за да не се случи издънката втори път. Направихме разбор на причините довели до проблема, и взехме решения какво да променим. Част от проблемът беше причинен от друг екип, но вместо да мрънкаме и да ги обвиняваме, взехме решения, които _зависят от нас_. За шефа остана да поговори с шефа на другия екип, но планът ни не зависеше от добрата воля на други екипи, само от _нашия_. И накрая намаше членове  набедени за виновни, а още по-сплотен екип.

Доста по-късно осъзнах, че в един момент, може би още докато съм бил в България, съм започнал да разсъждавам по същия начин. Има ли проблем? Какво мога да направя _аз_ за да го разреша? Ако проблемът е твърде голям и не е в силите ми да го разреша, очевидно няма смисъл да мрънкам и да се оплаквам, ще направя нещо _което е във възможностите ми_ -- ще емигрирам. И досега спазвам същия принцип -- избирам най-подходящото решение за проблема, а не търся на кой да прехвърля вината. В някои случаи решението е да захвърля всичко и да започна отначало.

За съжаление мнозинството от българите не мислят така. Свикнали са нищо да не зависи от тях и единственото което правят е мрънкане, оплакване и търсене на виновен (различен от тях).
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #65 -: Dec 16, 2008, 17:43 »
Навремето моите родители ми казаха: "Направи всичко възможно да останеш във Варна!". Тогава учех във Варна и имаше "жителство". След това служих във ВМФ. Харесаха ме, предложиха ми работа, останах във Варна. След няколко години президентът Желев премахна жителството. NOWADAYS: На път съм да кажа същото на нашия син: "Заминавай навън със забрана да се връщаш в близките 30 г.!" (дълбока въздишка и вече БЕЗ никакви чаши).
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #66 -: Dec 16, 2008, 17:57 »
Мда, кой знае как Златкоподобните забравят за социалистическото крепостничество наречено жителство и други подобни малоумия. Харесва им някой друг да мисли вместо тях и да взима решенията. А те само да мрънкат колко са лоши.
« Последна редакция: Dec 16, 2008, 18:00 от tarator »
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #67 -: Dec 16, 2008, 18:35 »
Мястото, където се намираш е директно отражение на отношението на хората живели преди теб там и на сегашните му обитатели. Няма извънземни, няма "управляващи". Има личен ангажимент.
Аз не пропускам да споделя със съседите, които паркират безобразно какво мисля за последствията от това паркиране. Не пропускам да говоря със камионите от близкия строеж да почистват и внимават къде паркират.
Нагледал съм се на коментари с предложения как да оправим по-добре този проект. Наслушал съм се на идеи. И виждам, че хората, които идват и помагат са една шепа тихи момчета, впрегнали се да оправят поне малко от нещата, които виждат.
А иначе фундаменталният проблем в тези дискусии - къде как е, "ние българите", "вие, американците" и т.н. е че се опитваме да направим снимка на едно общество, като забравяме да погледнем назад и да потърсим причините, предизвикали появата на обсъжданите отношения.
Човек, който знае да чете не става писател! Човек, който чете постоянно години наред, учи за това, написва 10 калпави книги накрая става добър писател. Как може да се води разговор за управление на държави, за обществни системи и т.н. след като никога не е управлявал дори един човек? След като никога не е чел анализи, защо са възникнали определени обществени отношения и на каква цена?
Активен

фонокартен телефонен апарат

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #68 -: Dec 16, 2008, 19:33 »
once again
Ако инглишът ми беше добър, щях да ти го напиша, за да знам, че промитият ти мозък ще го възприеме. Нима ти сериозно си мислиш, че ние стоим и се оплакваме, нападаме се кой е виновен, прехвърляме лоши емоции... ма ти къв си бе, приятелю, да не си от Марс или живееш в Тексас? Ама ти ни изкара ебати чики.... дето сме. Виждам колко ентусиазирано пишеш, но такива като теб, които с дистанционно решават проблеми, са ми ясни, слушал съм ги, чувал съм ги, втриснали са ни. Като почнат да се оплакват колко зле било тук, примерно като са на почивка, как бързат да се приберат у дома, в подреденото си общество... а после пред комшиите хамериканци разкават колко са горди със страната си, историята и т.н.
Е така някой като почне да се възмущава, че еди си кой бил нещо лошо, а той самия l33t, много се дразня. Пази Боже сляпо да прогледа...
В США обществото се крепи на това да се създават балони, да имаш някакво самочувствие, било то и без покритие, това показват всичките им действия, промити мозъци... айде не ми говори за тея шопари, ако обичаш.
Това, че ние си падаме малко нихилисти, не ти дава правото да ни определяш като изостанали. США да даваш за пример ;) ;)
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #69 -: Dec 16, 2008, 19:35 »
Такива сте порче, такива сте. Или поне ти, за другите не знам :)
Знам, че умните и успелите те дразнят, това е естествена реакция на лумпените. :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #70 -: Dec 16, 2008, 19:43 »
По-точно на комплексарите, които се буфтят цял живот, за да могат последните 20 години от живота си да парадират с безсмислено пропиляното си време. Бих ти завиждал, дори тогава не бих, ако беше постигнал това, което аз желая. В случая, аз нямам никакви болни желания, живея си кротко като всеки нормален човек :)
Хубаво е, че го разяснихме, съмнявам се че толкова "умен" човек като теб, пропилява времето си с подобни философии. А и съм ти казвал многократно, както и на оня дришльо франки - ако си специалист в една област, това не ти дава правото и самочувствието да се отнасяш просташки със съчовеците си.
Айде беги прави файлови системи, интерпретатори, ние ще стоим тук с бачо Златко и ще ти завиждаме ;D Вервай ми. :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #71 -: Dec 16, 2008, 19:58 »
Ъ, да, въпреки че не съм съгласен че трябва да си управлявал, за да даваш мнение. Всички хора (би трябвало да) допринасят за страната си, не само политиците.

Мисълта ми е че преди много години примерно Евлоги Георгиев е дал сума ти пари за построяването на софийския университет - една от най-внушителните сгради в София. По същият начин са се строяли и църкви и училища и болници. Превъртаме бързо напред до наши дни и виждаме как на фона на тогавашното общество сме се превърнали в тълпа мрънкачи, които се оплакват от държавата, оплакват се от скапаното образование, от скапаното здравеопазване, дори от някаква там ислямизация, но не жертват от себе си нищо особено, поне в много случаи. Чудно къде в годините тази инициатива е била убита, за да се превърнем в това, което сме днес. И да - за мен най-вероятното обяснение се корени в годините на соца и масовия social engineering през този период.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #72 -: Dec 16, 2008, 20:13 »
Е, то в София е ясно, че никога, повтарям никога, няма да се промени нищо. В нашия град не съм видял някой да мърмори, всеки си живее доколкото може. Ама разберете, то не може с магическа пръчка 2007 ЕС, 2008 100 евро минимална, 2009 200, 2010 300. Големи хора сте, на работа ходите, не се излгайте така ;D Това е само един пример.
Никъде хората не са щастливи и се оплакват. След влизането на недоразуменията България и Румъния, както и някои други преди тях, най-силната в ЕС Германия загуби много. Не загубиха концерните, които изтеглиха всичко на Изток, изгубиха хората, които бяха пометени от това. Същото с банките и т.н. криза.
Да не мислите, че тези хорица са супер щастливи, изпаднали в депресия, търся алтернативи за да доживеят. Цял живот всичко да си върви и изведнъж рухва цялото ти съществуване. В США не е така разбира се, те прескачат до Залива да поутупат някой и веднага пълнят касичката и са ток после. Айде няма нужда.
Някои ако има компелкси, нека да ги избива другаде, но пишете черно на бяло и с факти, конструктивно.
Виждам, че много преуспели хора не го умеят, но нека им простим това ;D :D
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #73 -: Dec 17, 2008, 09:38 »
Е, тараторе, това вече е друга приказка. Мисля, че ще се разберем.  [_]3

Само тук дето малко си поомешал нещата:
Мда, кой знае как Златкоподобните забравят за социалистическото крепостничество наречено жителство и други подобни малоумия. Харесва им някой друг да мисли вместо тях и да взима решенията. А те само да мрънкат колко са лоши.

Надявам се най-накрая да разбереш, че не милея по "соца".
Активен

Без правила няма игра

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #74 -: Dec 17, 2008, 15:58 »
Очевидно харесваш "соца" повече от положението в момента. А това си е милеене за соца. Защото колкото и да е зле в момента, всеки има свободата да избере къде да живее и какво да работи.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward