Анкета

Въпрос: Какво мислите за проекта АЕЦ Белене?

  • Против
    - 14 (10.1%)
    За
    - 30 (21.7%)
    Не съм решил(а)
    - 2 (1.4%)
    Не ме интересува
    - 2 (1.4%)

Общ брой гласове: 44

Автор Тема: АЕЦ Белене  (Прочетена 15339 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
АЕЦ Белене
« -: Feb 10, 2009, 14:45 »
Днес прочетох, че АЕЦ Белене щяла да струва около 8 млрд. ЕВРО:o  :o  :o

До сега не обръщах голямо внимание на тази тема, но цифрата наистина е шокираща. Та това е все едно да си удвоим външния дълг (или нещо подобно)!  ??? :(
Дори и 4 млрд. ЕВРО е умопомрачителна сума за държава като България.
Как я мислят тая работа тези момчета и момичета, пионерчета и комсомолци?  >:( Да не говорим за ядрената зависимост от матушка Русия и нейната непредсказуемост (за справка газовата криза).

Излишно е да обяснявам, че съм против. Моля, давайте връзки към анти-Белене кампании. Засега намерих това: АЕЦ БелеНЕ
Активен

Без правила няма игра

tyuio

  • Гост
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #1 -: Feb 10, 2009, 14:50 »
за съм за отварянето на другите ни блокове дори и 1 и 2 просто няма друга алтернатива за сега на тази енергия и като чистота и като себестойност
Активен

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #2 -: Feb 10, 2009, 15:03 »
Въпроса не е колко струва а дали ще се изплати.

Всяка централа си има определен жизнен цикъл и ако за този период не се получава сериозна печалба то няма защо да се започва да се строи.

Проблема, който виждам е, че някой реши да направи комисионна и да я даде на концесия -> т.е. българия плаща а някой друг трупа печалба.

Производството и дистрибуцията на енергия трябва да бъдат държавна собственост, но трябва и добре да се управляват.
Пример Китай - > с поддържане на ниски цени на електроенергията получиха големи инвестиции, които изплатиха субсидирия ток.

Засега няма алтернатива на атомната енергия, но тъй като има много ако не може да се каже твърдо да или не.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #3 -: Feb 10, 2009, 15:11 »
Като се замисля, сигурно за два пъти по-малко пари ще могат да финансират саниране на панелки, подобряване на енергийната ефективност на обществени сгради и примерно да дават кредити за инсталиране на слънчеви панели по покривите на блоковете - ето ти спестен ток поне колкото за една АЕЦ. Ама не е толкова драматично и патриотично, трябва да има заводи, мощности, тежки и големи, без значение дали е от Русия или не. От Русия е по-добре за политиците де, щото братушките не се свенят толкова да раздават комисионни.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #4 -: Feb 10, 2009, 15:16 »
за съм за отварянето на другите ни блокове дори и 1 и 2 просто няма друга алтернатива за сега на тази енергия и като чистота и като себестойност

Чакай сега, да не ги мешаме. Става дума за АЕЦ Белене.  [_]3

Въпроса не е колко струва а дали ще се изплати.

Всяка централа си има определен жизнен цикъл и ако за този период не се получава сериозна печалба то няма защо да се започва да се строи.

Е, това е то! А както знаем в БГ нещата (почти) винаги се оакват и става 4=8=12=16.  :-[
офф// Прочее, не само прин нас, в САЩ стана същата простотия - един спасителен план за 700 млрд, сега още 800 млрд. А догодина кой знае колко още.
Активен

Без правила няма игра

tyuio

  • Гост
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #5 -: Feb 10, 2009, 15:27 »
добре де гласувал съм "за"
Активен

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #6 -: Feb 10, 2009, 15:55 »
Информация има:
http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_solar_building_design
Технологията е далеч по-проста от построяването на АЕЦ.
Далеч по-просто и евтино е да се работи по ограничаване на разхищенията на енергия и ефективното ползване на вече построеното.

При икономически взаимоотношения построени на тезата "buy more, save more", където ако утре нямаш нещо по-голямо, по-крещящо, по-така, ще си аутсайдер е трудно да се мисли в посока ефективност и спестовност.
Активен

фонокартен телефонен апарат

tyuio

  • Гост
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #7 -: Feb 10, 2009, 16:02 »

Цитат
При икономически взаимоотношения построени на тезата "buy more, save more", където ако утре нямаш нещо по-голямо, по-крещящо, по-така, ще си аутсайдер е трудно да се мисли в посока ефективност и спестовност.

Съгласен съм изцяло с това но все пак не смятам че все още познаваме добре алтернативните и възобновяеми източници на енергия. Въпреки това смятам че затварянето на енерго блокове в безопасна експлатация за предателство не за далновидност
« Последна редакция: Feb 10, 2009, 16:18 от tyuio »
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #8 -: Feb 10, 2009, 16:18 »
Аз пък съм фен на атомни реактори като тоя:

http://www.guardian.co.uk/environment/2008/nov/09/miniature-nuclear-reactors-los-alamos

Какъв е смисъла да се строят огромни реактори, след това да се строи преносна мрежа, да се губи електричество при преноса и т.н.?

tyuio, смятай затварянето на реакторите като цената, която трябваше да платим за да влезем в ЕС. Може да спориш дали е висока или не, но термини като "предателство" са неуместни.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #9 -: Feb 10, 2009, 16:25 »
Аз пък съм фен на атомни реактори като тоя:

http://www.guardian.co.uk/environment/2008/nov/09/miniature-nuclear-reactors-los-alamos

А какво ще кажеш за тоя;D

tyuio, смятай затварянето на реакторите като цената, която трябваше да платим за да влезем в ЕС. Може да спориш дали е висока или не, но термини като "предателство" са неуместни.

Точно, подкрепям.  ;) И съответно не подкрепям идеите за новото им отваряне.
Активен

Без правила няма игра

tyuio

  • Гост
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #10 -: Feb 10, 2009, 16:37 »
глупости, това била цената.  нима мислите че средния европеец го интересува това за затварянето на наш аец. Нима някои от тях плати такава цена? Няма такъв прецедент в световната история за затваряне на блокове. единствено ЮАР се отказа от атомното си оръжие и то по други причини. Просто някой ви е излъгал.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #11 -: Feb 10, 2009, 16:45 »
глупости, това била цената.  нима мислите че средния европеец го интересува това за затварянето на наш аец. Нима някои от тях плати такава цена? Няма такъв прецедент в световната история за затваряне на блокове. единствено ЮАР се отказа от атомното си оръжие и то по други причини. Просто някой ви е излъгал.

Що да не ги интересува? А ако им гръмне под носа, както стана в Чернобил?
Така или иначе това беше условие и ако искахме да влезем в ЕС трябваше да го приемем. Така и стана.
Активен

Без правила няма игра

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #12 -: Feb 10, 2009, 17:02 »
tyuio, да, средния европеец го интересува да затворим реактори, които възприема като опасни.

Zlatko, и той става. Въпросът е да се децентрализира електрозахранването.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

shoshon

  • Гост
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #13 -: Feb 10, 2009, 17:59 »
Много съм съгласен с gat3way. Може да построим нещо малко което да върши работа. Обаче....
Представете си реактор до Слънчев бряг, реактор (два, три, четери....) до София. Ами как ще се пази всичко това. Тази разпокъсаност е истинска "дупка в сигурността", казано по хахорски :) .
Възобновяемите източници на енергия... хмм малко друдно за индустрията а? Но пък ние нямаме кой знае каква индустрия...
Аз като стана министър на енергетиката (  ;D ) бих инвестирал в една АЕЦ, защото мисля че възвръщаемостта е на лице ( ама само миля ). Освен това "свободата, Санчо..." да бъдем независими си е плюс. Скъп плюс, но ето "газовата воина сърши" с 0.5 милиарда загуба за БГ само за 2 седмици което са 12,5% от стойността на нашата Белене ( мисля някой каза 8 милиарда ). А ние знаем ли колко още "войни" ще имаи колко ще продължат ?!?
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #14 -: Feb 10, 2009, 18:15 »
Защо трябва да се пази кой знае колко? Има дизайни, които не могат да се използват за производство на никакво оръжие и не са силно радиоактивни. Между другото газът освен за производство на енергия се използва и за суровина.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward