Анкета

Въпрос: Какво мислите за отношенията граждани - държава (България)?

  • По-скоро народът е враг на държавата
    - 5 (7.5%)
    По-скоро държавата е враг на народа
    - 20 (29.9%)
    К'ва държава, к'ви 5 лв.?
    - 11 (16.4%)
    Не сме народ, а мърша
    - 8 (11.9%)
    Не се занимавам с такива неща
    - 3 (4.5%)
    Не мога да преценя
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 32

Автор Тема: Държавата  (Прочетена 8778 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #60 -: Nov 21, 2009, 12:00 »
Като цяло съм съгласен с изводите на Стоиков с една важна разлика. Това сега не е социализъм. При социализма собствеността е ограничена с тенденция изобщо да изчезне, частна инициатива изобщо не съществува, а господстващата класа е работническата. Нищо от това го няма в развития свят.

Кога ще има нова версия на ВАСТ, че ме сърбят ръцете и един старичък лаптоп?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #61 -: Nov 21, 2009, 12:11 »
За съжаление повечето хора не разбират, че държавата не трябва да се опитва да "помага", защото колкото повече се опитва да "помага", толкова повече вреди. И на изборите хората избират социалистите (ако изобщо някой не-социалист реши да участва в изборите), които обещават как държавата ще създава работни места, ще увеличава заплатите, ще "помага"...

Terribly Wrong!

Алан Грийнспан - шеф на Федералният Резерв на САЩ през последните 20 години, призна че било грешка да се вярва в саморегулирането на пазара.
Видео от изслушването му в Сената:
http://www.disclose.tv/action/viewvideo/10908/Alan_Greenspan__I_was__terribly__wrong/

"I made a mistake in presuming that the self-interests of organisations, specifically banks and others, were such that they were best capable of protecting their own shareholders and their equity in the firms"

"Those of us who have looked to the self-interest of lending institutions to protect shareholders' equity (myself especially) are in a state of shocked disbelief."

"-You found that your view of the world, your ideology, was not right, it was not working?"
"-That's precisely the reason I was shocked because I'd been going for 40 years or so with considerable evidence that it was working exceptionally well."


Да работеше по времето не либерализма и вече не работи при пост-либерализма.
Т.е имаме следната ситуация: Пазарната икономика не работи. Действайте!  ;D

Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

edmon

  • Гост
Re: Държавата
« Отговор #62 -: Nov 21, 2009, 14:50 »
Второто, за което мисля, че държавата  трябва да се грижи са развитието на търговията.

Твърдо против!  ^-^ Държавата трябва да създава условия за търговия и да пресича картелите и монополите, а не да се занимава с търговия. Държавата трябва стриктно да следи търговците дали спазват закона, за да има реална конкуренция, а не едни да са по-равни от други. И да стопанисва природните ресурси, да ги отдава на концесия и т.н. без да се занимава с икономика пряко. Иначе бюрокрацията толкова се разраства, че задушава всичко.

Може би българският език е лош език за комуникация, щом постоянно, всеки и навсякъде се изваждат изречения от контекста и се поставят като противоположна теза.
Моята съвпада с твоята. Ролята на държавата е да осигурява условия(законови мерки като данъци и разрешителни) за развитие на търговията и услугите, а не да ги управлява.Да ги регламентира и надзирава!
Активен

edmon

  • Гост
Re: Държавата
« Отговор #63 -: Nov 21, 2009, 14:58 »
Важно е 2/3 от населението да има стабилен доход, който да позволява на хората да взимат
необременени решения за себе си и бъдещето си и така да формират средна класа, която
не се люшка на всеки избор от социалисти(псевдо) към еднолични лидери и обратно!

Имайки предвид напредъка, който реализирахме през последните 20 години, мога да направя прогноза в стил "Дянков", че това ще го постигнем на 17 април 2083 г.  ;D

Моето твърдо убеждение напоследък е, че нещата нарочно се водят в посока,
такава че бедните стават все по-бедни, а богатите все по-богати!
И се бяга от създаване на средна класа като дявол от тамян!
Защото е ясно, че тази точно средна класа ще създаде гражданско общество,
което да регулира действията на парламент и държавата въобще!
В момента ние по никакъв начин не можем да определяме политиката на страната!
Избрали сме някакви хора там които уж ни представят, но вече е пределно ясно,
че всички хора много бързо забравят за какво точно са избрани!
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #64 -: Nov 21, 2009, 16:04 »
Каква аджеба е системата в РъБъ?

Мутрократична аномия.  :'(

Като цяло съм съгласен с изводите на Стоиков с една важна разлика. Това сега не е социализъм. При социализма собствеността е ограничена с тенденция изобщо да изчезне, частна инициатива изобщо не съществува, а господстващата класа е работническата. Нищо от това го няма в развития свят.

Ти чакай малко с изводите - др. Буш и др. Обама още не се знае какви ще са им резултатите. :D
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #65 -: Nov 21, 2009, 17:16 »
И какво е направил "другаря" Буш? Национализирал е няколко банки и няколко копрорации, за да ги отърве от съдебно преследване и американския народ да плати за техните злоупотреби. Ако бяха шумкарите, щяха да ги разстрелят.  А да и естествено, като станат отново печеливши, ще си ги върнат обратно на търгашите за символична цена.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #66 -: Nov 21, 2009, 17:41 »
И какво е направил "другаря" Буш? Национализирал е няколко банки и няколко копрорации, за да ги отърве от съдебно преследване и американския народ да плати за техните злоупотреби. Ако бяха шумкарите, щяха да ги разстрелят.  А да и естествено, като станат отново печеливши, ще си ги върнат обратно на търгашите за символична цена.
През нощта Буш се събужда с крясъци и жена му го пита:
- Какво се случи!? Какво се случи?!
- Сънувах, че съм на XXXI конгрес на Партията и Генералният секретар обявява:
- А сега доклад за селското стопанство ще изнесе Председателя на тексаския райoн, другарят Буш.
А аз си бах забравил речта!!!
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #67 -: Nov 21, 2009, 17:48 »
Като цяло съм съгласен с изводите на Стоиков с една важна разлика. Това сега не е социализъм. При социализма собствеността е ограничена с тенденция изобщо да изчезне, частна инициатива изобщо не съществува, а господстващата класа е работническата. Нищо от това го няма в развития свят.

Понятието социализъм е доста широко. По-горе го употребих в смисъл, различен от твоята дефиниция.

Цитат на: Wikipedia
Социализмът не е конкретна философия с фиксирана доктрина или програма; разновидностите му, които понякога си противоречат,

източник

Цитат на: Wikipedia
Като цяло, съвремените подръжници на социалната демокрация проповядват следните виждания:

- Смесена икономическа система, съставена главно от частна собственост, но и от субсидирани или притежавани от държавата програми за образование, здравеопазване и други социални дейности.

- Правителствени институции, които регулират частните компании с оглед опазване интересите на работещите, консуматорите и за защита на конкуренция.

- Широка система за социална защита (противодействие на бедността, помощи за безработица, развита пенсионна система)

- Средно до високо данъчно облагане от прогресивен тип за осигуряване на финансиране на правителствените разходи.

източник

При нас са на лице първото, второти и третото, като четвъртото се среща в някои страни от ЕС (и при нас го е имало - сега данъчната тежест е по-малка (като процент, а не като абсолютна стойност!) при богатите, защото има праг на осигуровките).

Кога ще има нова версия на ВАСТ, че ме сърбят ръцете и един старичък лаптоп?

Ако има нова версия ще е доста тлъста (няколко гигабайта) и ще е базирана на последния Slackware. Обаче нищо не обещавам - все още не съм решил дали има смисъл  да правя нови версии - има толкова много други дистрибуции...
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #68 -: Nov 24, 2009, 08:11 »
Понятието социализъм е доста широко.

И освен това, както казваше бай Тошо, социализЪма е едно недоносче:'(  :(
Активен

Без правила няма игра

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #69 -: Nov 24, 2009, 08:57 »
И освен това, както казваше бай Тошо, социализЪма е едно недоносче:'(  :(

Какво вече цитирах Дельоз, основният метод на съвременните либералисти е да бягат от каквито и да е наченки на идология и от визията за бъдещето. Те са изцяло фокусирани върху настоящето и си търсят проблемите в миналото.

Така че конкретен въпрос към всички защитници на капитализма:
Какво ни очаква след 5 години?

И много поздрави на всички със светлата дата 29.11.2009..
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #70 -: Nov 24, 2009, 09:34 »
Какво ни очаква след 5 години?

Кой знае, може да е всичко, но споделям мнението, че светът се движи към някаква форма на фашизъм (сещам се за една много подходяща картинка)



И специално за теб, Нифелхайм, нали си против медиакрацията.  ;D



Но да видим, ако в 2012 не и глътне големия адронов ускорител и не се изтрепем в нова световна война, и не ни затрие промяната в климата, има шанс за по-добър свят.  ;)

И много поздрави на всички със светлата дата 29.11.2009..

Какво е станало на тая дата? Да не би:

Цитат
1942 - Втората световна война: По време на битката при Сталинград съветската армия обкръжава групата армии на Хитлеристка Германия, командвани от фелдмаршал Фридрих Паулус. (Уикипедия)

 ::)
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #71 -: Nov 24, 2009, 09:34 »
Края на света е само след има-няма 3 години.

Имаше един виц, Господ викнал световните лидери да им каже че след 2 седмици ще унищожи човечеството, да приготвят народите си за края.

Върнал се Путин, направил пресконференция и се изказал "дорогие съотечественици, имам 2 лоши новини. Първата е че както се оказва, аз не съм Господ и втората е че ще мрем всички след две седмици".

Върнал се Буш и на пресконференцията заявил "Fellow Americans, имам една добра и една лоша новина. Добрата е че Господ съществува, видях го, лошата е че ще ни избие след 2 седмици".

Върнал се Гоцето и пред бТВ заявил "Друг...Дами и господа, имам две прекрасни новини. Първата е че имах рандеву с не кой да е ами самия Господ. Втората е че ще ви бъда президент до края на дните ви".

Каква беше връзката? Ами според мен вероятността да се промени обществения строй след 5 години е горе-долу същата, каквато и да настъпят гореописаните събития.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #72 -: Nov 24, 2009, 10:15 »
Хаха, добър виц, gat3way.  [_]3

И така, въз основа на досега събраните резултати от анкетата, държавата еднозначно е припозната като враг. Vox populi vox dei!
« Последна редакция: Nov 24, 2009, 10:17 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #73 -: Nov 26, 2009, 10:02 »
Нифелхайм, не разбрах какъв празник е 29.11:)
Може би "1975 — Американските бизнесмени Бил Гейтс и Пол Алън създават фирмата Майкрософт" или пък "Международен ден за солидарност с палестинския народ" ?  ::)
Активен

Без правила няма игра

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #74 -: Dec 02, 2009, 16:25 »
Andreshko forever!  :D
Активен

Без правила няма игра