Автор Тема: Zeitgeist III  (Прочетена 1689 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Zeitgeist III
« -: Feb 21, 2011, 20:29 »
Сигурно някои от вас са гледали „Духът на времето 3". Ако искате може да коментираме.  :)
Активен

Без правила няма игра

rcbandit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 144
    • Профил
Re: Zeitgeist III
« Отговор #1 -: Feb 21, 2011, 21:01 »
Ами моето мнение е че трябва да се снимат повече филми фокусирани върху проблемите на човека в живота и как рационално да се решат.
Активен

slavuncho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
  • Distribution: Ubuntu 10.04
    • Профил
Re: Zeitgeist III
« Отговор #2 -: Feb 21, 2011, 23:09 »
Къде да го коментираме?
В живота, във вселената или като някакви други глупости?
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Zeitgeist III
« Отговор #3 -: Feb 22, 2011, 00:02 »
Ами моето мнение е че трябва да се снимат повече филми фокусирани върху проблемите на човека в живота и как рационално да се решат.

 [_]3

Къде да го коментираме?
В живота, във вселената или като някакви други глупости?

Не виждам къде е смешката.  :-\
Активен

Без правила няма игра

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Zeitgeist III
« Отговор #4 -: Feb 22, 2011, 03:29 »
Ами моето мнение е че трябва да се снимат повече филми фокусирани върху проблемите на човека в живота и как рационално да се решат.

 [_]3

Къде да го коментираме?
В живота, във вселената или като някакви други глупости?

Не виждам къде е смешката.  :-\

Аз по принцип не харесвам  идеите във филма. Смятам, че са грешни. Но дори и такива все пак представляват някакъв поглед върху глобални процеси, който са твърде обхватни и плашещи за човек.
- Не ми харесва постоянно подхвърляне, че банките генерират пари от нищо - чрез кредитите ( инвестициите ) се генерира реален продукт, който има очаквана възвръщаемост.
- Не ми харесва постояното внушаване за глобално социално инженерство. Мисля, че точно това е големия прах в очите - да обвинява друг за собственото си елементарно мислене, суета, егоизъм...да е кажа нашата масовост.
- Не ми харесва, че пропагандират колко е сгрешена капиталистически ориентираната система и как това е бедата на човечеството.

Според мен всичко това се казва защото хората точно това искат да чуят. Процесите, описани в тези филми, могат да се разглеждат като мутация породена от твърде многото информация в съвремения ни живот, от глобализацията, но защо пък от капитализма ? ( Идеи? )

Светът е преживявал много икономически спадове като естествен процес на отърсване от изкуствено завишени цени в дадени отрасли и никога не е било съдбоносно.

Все пак, не съм икономист и може би греша...
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Zeitgeist III
« Отговор #5 -: Feb 22, 2011, 10:25 »
Цитат
Светът е преживявал много икономически спадове като естествен процес на отърсване от изкуствено завишени цени в дадени отрасли и никога не е било съдбоносно.
Все пак, не съм икономист и може би греша...

Важното е да си оптимист до края ;D

Предишната подобна по мащаб криза е през 1929, известна като "великата депресия".
Ако трябва да се оцени сегашната криза спрямо великата депресия:
1. По времето на великата депресия потреблението на домакинствата в САЩ е надвишавало реалните доходи с 30%. Кризата възстановява макроикономическото равновесие, при което жизнения стандарт в САЩ пада с 30%, при което само от глад умират 2 (по някои данни 3) милиона човека.
В момента за развитите европейски държави потреблението надвишава реалните доходи с 200%, а за САЩ с 600% и това са докризисните диспропорции. В резултат на "паричното стимулиране на икономиката" (печатането на трилиони долари и евро) сега тези диспропорции са по-големи. В крайна сметка по време на тази криза жизненият стандарт в ЕС ще падне 2 пъти, а в САЩ ... поне 2 пъти. Като резултат само в Източна Европа на прага на гладна смърт ще се окажат 5-6 милиона.
2. По времето на вликата депресия капитализацията на финансовия пазар е била 120%, т.е. наличните парична маса е надвишавала реалните активи с 120%. В момента като се вземе предвид пазара на деравитиви, диспропорцията е 20000%.
3. Този месец стана ясно че "паричното стимулиране" се е провалило напълно, дори е имало обратен ефект, като краен резултат потреблението започва да се свива още повече. С икономически средства изходът от кризата е невъзможен. Погледнете какво става по света и това е само началото. И не трябва да се забравя че от великата депресия светът излиза чрез Втората световна война: http://en.wikipedia.org/wiki/File:GDP_depression.svg

А по темата за ресурно базирана икономика евентуално трябваше да се говори преди 20 години. Сега процесите ще се развиват достатучно бързо и ще се решават с други средства.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

slavuncho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
  • Distribution: Ubuntu 10.04
    • Профил
Re: Zeitgeist III
« Отговор #6 -: Feb 22, 2011, 16:13 »
 :) Не се подигравам и не коментирах с лошо чувство. Просто мисля, че мястото на такава дискусия не е тук, но ако стане няма лошо.
Добре е да се прочетат повече книжки по икономика. Добре е да се върнем по-назад във времето, преди т.нар. свободен пазар и т.н. Ретроспекцията дава възможност да се разбере ролята на банките, на лихвата, на кредита. Такъв прочит определено е от полза за укрепването на собствената позиция или до приемане на друга теза.
За мен икономическите идеи на „Духът на времето“ са добре аргументирани и - най-малкото, предизвикват размисъл. Все пак, по-привлекателно е друго: търсенето на промяна на статуквото без традиционните „политически“ средства и/или бунтове и революции. Видяхме до къде докарва т.нар. демокрация, знаем последиците от Великата френска, Великата социалистическа, Великата деветосептемврийска и т.н.
За мен най-ценното е неполитичността на движението и ориентацията към ограмотяване и образование на хората и на тази основа промяна на обществено-политическите условия. Не случайно Демокрит някога е казал: „Целият свят е открит за знаещия!“. :)
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Zeitgeist III
« Отговор #7 -: Feb 22, 2011, 16:26 »
:) Не се подигравам и не коментирах с лошо чувство. Просто мисля, че мястото на такава дискусия не е тук, но ако стане няма лошо.

Ами няма да коментираме такива теми в "Линукс за напреднали" я. 
Като стана дума за ретроспекция, препоръчвам филма "Господарите на парите (The Money Masters)". Има го по разните колибки и т.н. Мисля, че Петър Йосиф е взел (в смисъл научил) много от него.  ^-^

Нифелхайм, прав си, новата световна война е почти неизбежна.  :'(
« Последна редакция: Feb 22, 2011, 16:29 от Златко »
Активен

Без правила няма игра