Автор Тема: Престъпление или ???  (Прочетена 3052 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #15 -: Aug 02, 2012, 20:24 »
GPL програмите могът да се продават от който и да е и на каквато и да е цена. Може да искате даже и милиони - стига да се намери балама, който да ги даде.


Обаче когато се продава нещо с GPL лиценз, се изисква да се предостави и source кода. Така че въпросният пич, (не съм чел точно какво се продава в продавалника) сигурно нарушава лиценза, щото не предоставя и диск с source пакетите.  :D

(Но точно в този случай мисля че нищо не нарушава, щото продава ubuntu, а пък ubuntu са предоставили сорса в сайта си.)


Нещо подобно правят и RH. Това което продават 99% не са го писали те. Т.е програмите са на друг 'собственик/ци'. Т.е. те продават нещо дето не е тяхно. Обаче понеже лиценза ги задължава, RH пускат и публичен достъп до src.rpm пакетите.

Е точно тези src.rpm пакети се използват от друи фирми (Centos), компилират се и се пука друго дистро. И RH не могът да направят нищо в този случай, пък и не бива, щото реално и морално те също продават нещо дето не е 100% тяхно.
« Последна редакция: Aug 02, 2012, 20:41 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

icespeed

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #16 -: Aug 02, 2012, 22:15 »
Навремето тия дискове се доставяхя безплатно, за сметка на убунту. Аз имам няколко.

При все, че го е взел без пари да го продава....  >:(
Активен

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #17 -: Aug 02, 2012, 23:42 »
GPL програмите могът да се продават от който и да е и на каквато и да е цена. Може да искате даже и милиони - стига да се намери балама, който да ги даде.

<cut>


GPL лиценза го позволява ! Какво ревете ???
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #18 -: Aug 03, 2012, 12:45 »
Навремето тия дискове се доставяхя безплатно, за сметка на убунту. Аз имам няколко.

При все, че го е взел без пари да го продава....  >:(
За да спрем с догадките си разрових шкафа да си видя разните дискове, които съм поръчвала за безплатна доставка. За съжаление Каноникал не са обозначили тези дискове по никакъв начин като безплатни мостри, които не бива да се продават. Ако искате, мога и снимки да направя ;)

Т.е. най-вероятно Каноникал правят само по един вариант на всеки диск и от него и продават, и раздават. На практика не можем да се разбере дали въпросните дискове са били получени безплатно или закупени.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #19 -: Aug 03, 2012, 14:27 »
И тогава каква е целта ? Да се печели... те ти дават дисковете без пари а ти можеш да ги продадеш и за 200лв.  >:(
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #20 -: Aug 03, 2012, 14:54 »
И тогава каква е целта ? Да се печели... те ти дават дисковете без пари а ти можеш да ги продадеш и за 200лв.  >:(
За чия цел питаш?

Ако някой си купи тези дискове, понеже смята да ги ползва, е двойно глупав - първо, защото не е проучил какво купува и дали му върши работа и, второ, защото не е проучил на какви цени се предлага (в случая дори имаш опция за безплатно ползване). От такъв доверчив и неразсъждаващ човек пари може да измъкнеш и по много други начини.

Ако някой си купи дисковете, понеже са с антикварна стойност, не можеш да упрекваш нито него, нито продавача - при антиките цените са много голяма променлива. Наистина, 2005 година не беше прекалено отдавна, но след още 10-15 години и ти да изровиш някой диск с операционна система "от детството", ще му се радваш.

Всички тук искрено ти съчувстваме за разочарованието ти, но е факт - Каноникал не са предвидили (поне на времето), че ще има хора, които ще вземат безплатно диск и после ще го продават. Защо просто не им пишеш, за да ги попиташ каква е позицията им по въпроса? Ние тук само можем да гадаем дали това е просто грешка или хората са решили да дават максимална свобода на потребителите си...
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #21 -: Aug 03, 2012, 14:58 »
//off
Аз имам оригинални дискчета с RedHat 7.3 ... трябва да взема да ги пусна за продан :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #22 -: Aug 03, 2012, 20:24 »
Каноникал не са предвидили (поне на времето), че ще има хора, които ще вземат безплатно диск и после ще го продават. Защо просто не им пишеш, за да ги попиташ каква е позицията им по въпроса? Ние тук само можем да гадаем дали това е просто грешка или хората са решили да дават максимална свобода на потребителите си...
От кухнята: не, предвидено е, че някой някъде ще продава дискове, както ми каза шефа при постъпване на работа в Каноникал: "хората го правят това постоянно". И второ - не е грешка, както правилно каза целта е "максимална свобода" + реклама. След достигане на насищане на пазара (да се чете: пускането на инсталационни дискове не влияе на количеството инсталации нито в плюс, нито в минус) безплатни дискове вече не се пускат. Платените който може да се поръчат имат по мое мнение чисто колекционерска стойност, при положение че инсталационен диск може свободно да се свали.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Престъпление или ???
« Отговор #23 -: Aug 13, 2012, 00:14 »
Ама какво се чудите - човека работи!

М$ правят същото от както са създадени (даже да бъда точен малко отпреди това))) и никой не се учудва?! Радвайте се! Задава се българският Бил Гейтс...
Активен