Автор Тема: DD и клониране на флашка  (Прочетена 2320 пъти)

vladimirovbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
DD и клониране на флашка
« -: Nov 23, 2015, 16:19 »
Здравейте момчета и момичета,
имам следния казус: инсталирах си Debian на флашка (16GB). Той зае около 1.1GB, и другото място е неизползвано (което не ме и касае, не ми е нужно, взех бърза флашка, а нямаше по-малко от 16ГБ).
Дайте съвет как да направя имидж на тази флашка с дял (/dev/sdb1)с помощта на dd ?

Имам още един масив (RAID) намиращ се в /dev/md0 (подобно име).
Много бих искал да не пипам нищо флашката нито този RAID. Например искам да сложа още една флашка, да я монтирам и на нея да направя имиджа, който да е 1:1 с съществуващата флашка, и като го разпъна на друга и я сложа всичко да потегли както е в момента, тоест да включва и mbr.

Има много съвети, но работата с dd от незнаещи и неопитни може да създаде много ядове.
До сега винаги си правя имиджа с windows инструменти, но сега искам да не вадя тази флашка и да направя всичко в работещо състояние.
Благодаря за насоката.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: DD и клониране на флашка
« Отговор #1 -: Nov 23, 2015, 16:44 »
Здравейте момчета и момичета,
имам следния казус: инсталирах си Debian на флашка (16GB). Той зае около 1.1GB, и другото място е неизползвано (което не ме и касае, не ми е нужно, взех бърза флашка, а нямаше по-малко от 16ГБ).
Дайте съвет как да направя имидж на тази флашка с дял (/dev/sdb1)с помощта на dd ?

Значи цялата флашка е с един дял /dev/sdb1 и е голяма 16ГБ? така ли?
Ако е така това означава че с dd можеш да направиш имидж на флашката барабар с MБР и дяла /dev/sdb1 но той ще е голям също 16GB. dd НЕ се интересува от файловата структура, нито колко е място е заето. За него всичко е сектори от началото до края на 16ГБ. той не може да знае дали в сектора има информаци или няма. копира 'тъпо' от началото до края.
Код:
dd if=/dev/sdb of=image_16GB.bin
(забележи започва от /dev/sdb което значи че ще включи и MBR, partition table-а и след това ще премине и през дяла sdb1)
като правиш dd флашката не трябва да е монтирана!!! за да не се мени информацията върху нея. Не трябва да е стартиран инсталираният Debian от флашката!!!

!!! Всеки път преди да правиш каквото и да е било с dd трябва да изпълниш !!!

Код:
cat /proc/partitions

за да видиш какви дялове има по флашките и по хардовете и как се казват. Иначе рискуваш да затъркаш нещо !!!
« Последна редакция: Nov 23, 2015, 17:42 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

malin

  • Гост
Re: DD и клониране на флашка
« Отговор #2 -: Nov 23, 2015, 18:08 »
Нещо не схващам - dd (в "чист вид") е най-бързия "състезател" на света. Поради что ще клонираш/копираш едната флашка на другата, нали все същия Дебиан че е - дали от едното на другото или образа къмто другата флашка - все е тая.
За райда - не схванах , (а и там съм бос).

Какво ще рече "имидж на тази флашка с дял (/dev/sdb1)" , след като имаш само /dev/sdb? Или Дебиана тръгна от /dev/sdb1 (не вярвам)? Какво ще рече "инсталирах" - направил си я стартираща или го инсталира на нея (1.1 гъби - съмнително)?
« Последна редакция: Nov 23, 2015, 18:37 от malin »
Активен

vladimirovbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Re: DD и клониране на флашка
« Отговор #3 -: Nov 23, 2015, 19:08 »
забележи започва от /dev/sdb което значи че ще включи и MBR, partition table-а и след това ще премине и през дяла sdb1)
като правиш dd флашката не трябва да е монтирана!!! за да не се мени информацията върху нея. Не трябва да е стартиран инсталираният Debian от флашката!!!

Това веднага ме насочи към решението - USB Image Tool за Windows. Спрях линукса, свалих флашката. Сложих 2те флашки на комп с Windows и за 15 мин направих клонинга.

Цитат
Нещо не схващам - dd (в "чист вид") е най-бързия "състезател" на света. Поради что ще клонираш/копираш едната флашка на другата, нали все същия Дебиан че е - дали от едното на другото или образа къмто другата флашка - все е тая.
За райда - не схванах , (а и там съм бос).

На това му се казва отказо устойчивост.
Едни хора инсталират, настройват, конфигурират нещо с дни. След това диска на който са го правили заминава и те започват от начало всичко.
Други хора просто взимат диска (в случая флашката), клонират я и като се счупи нещо не започват на чисто, а просто слагат резервната флашка.
Аз определено не искам да конфигурирам отново fw, ftp, samba, mdadm и един куп неща нанов. Също не ми се обикаля да събирам и пазя конфигурационни файлове един по един. Обичам бързо и лесно да е всичко. И клонирането ми пести време.

Предполагах, че linux може в работещо положение да се клонира (както при Windows клонирането става за минути, в работещо състояние), но явно или не може или dd не е правилния инструмент.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: DD и клониране на флашка
« Отговор #4 -: Nov 23, 2015, 19:23 »

Това веднага ме насочи към решението - USB Image Tool за Windows. Спрях линукса, свалих флашката. Сложих 2те флашки на комп с Windows и за 15 мин направих клонинга.
.....
Предполагах, че linux може в работещо положение да се клонира (както при Windows клонирането става за минути, в работещо състояние), но явно или не може или dd не е правилния инструмент.

То вече е ясно какво се опитваш да правиш. Тогава ти трябва трета бутваща система (линукс) от която да изпълниш dd. И тази система не трябва да е нито една от флашките. Например стартираш Live CD (или исталиран на хард). мушиш двете (еднакви флашки), като внимаваш линукса да не я монтира някоя автоматично. Ако флашката се монтира автоматично -  я отмонтираш някъде през десктопа.

Сега да предположим че пръвата флашка(оригинала) е разпозната като /dev/sdb а втората(копието) е /dev/sdc


Код:
cat /proc/partitions
dd if=/dev/sdb of=/dev/sdc

и това е! За по-бързо може и
Код:
dd if=/dev/sdb of=/dev/sdc bs=32768


----
PS в действителност може и система бутната от флашка да се клонира сама себе, но трябва да е монтирана Read Only, а аз не съм сигурен кои live системи са такива или може би всички са такива?
« Последна редакция: Nov 23, 2015, 19:54 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

malin

  • Гост
Re: DD и клониране на флашка
« Отговор #5 -: Nov 23, 2015, 20:11 »
Аха, схванах , нещо такова ли за бързост и графичност :) .

Ама чак работеща и клонираща се едновременно - с моята проста логика - не мога да измисля да има такова животно (щот ще зацикли до безконечност) . Виж , ако марсианците бутнат едно рамо в технологиите - може да има след време.  :)
« Последна редакция: Nov 23, 2015, 20:21 от malin »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: DD и клониране на флашка
« Отговор #6 -: Nov 27, 2015, 09:31 »
Хах! Че с rsync няма ли да стане?! Всичкото файлова структура с файловете се прасват някъде с това нещо, то си запазва и права, и прочее важности, а с dd се прави образ на първите 512 байта от флашката, където е MBR-а и таблицата с дяловете и се приключва. Дори можеш да имаш и компресия с rsync
« Последна редакция: Nov 27, 2015, 10:08 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.