Автор Тема: Проблем с Ubuntu 9.10 и Toshiba l300d  (Прочетена 2741 пъти)

dWolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome3
    • Профил
Проблем с Ubuntu 9.10 и Toshiba l300d
« -: Feb 02, 2010, 18:37 »
Това за първи път ми се случва (може би защото рядко инсталирам линукс на лаптоп). Дистрото си тръгна както трябва, лъскаво и мазно както винаги. Но незнайно защо дисплеят загасна и компа повече не запали. Пробвах от бутона за изключване не се получи нищо, махнах батерията и я сложих пак пак нищо. Странното е че вентилатора отстрани си работи както обикновенно и лампичките показват че харда рботи, както и DVD-то си се вади без проблем. Най-проблемната част е че компа не е мой. Може ли някой да ми помогне или поне да ми каже дали не съм прецакал машинката. Гугъл мълчи по моя проблем (или аз явно съм много тъп да открия каквото трябва).
EDIT: Уф, както винаги забравям съществените подробности. Това стана само от liveCD не съм инсталирал нищо.
« Последна редакция: Feb 02, 2010, 18:41 от dWolf »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Проблем с Ubuntu 9.10 и Toshiba l300d
« Отговор #1 -: Feb 02, 2010, 23:46 »
dWolf Здравей.
Може наистина да има някакъв хардуерен проблем.
И аз не знам защо но последно при опит за инсталация на Ubuntu от оригиналното му liveCD ми сложи някакъв странен видео драйвер /предполагам свободния за NVIDIA, но не съм сигурен/ и така де монитора ми /Samsung SyncMaster 753dfx 17" каручка :) / започна да пуши :)
За щастие дръпнах шалтера навреме. След това с alternativ install диска на убунту нямаше проблем като сложих затворените драйвери на NVIDIA.
Надявам се проблемът при теб да е друг, но провери и този варянт в някой сервиз.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Проблем с Ubuntu 9.10 и Toshiba l300d
« Отговор #2 -: Feb 02, 2010, 23:52 »
Ако  можеш (ако имаш и нотбука позволява) сложи външен монитор и използвайки Fn+клавиша за превключване на видео изхода се опитай да видиш какво става. Кофти ако има изпушили компоненти но ако е в гаранция - не се кахари толкова - просто не коментирай точно всичко. Тошиба бълха няма да я ухапе!
Активен

dWolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome3
    • Профил
Re: Проблем с Ubuntu 9.10 и Toshiba l300d
« Отговор #3 -: Feb 03, 2010, 00:13 »
Работата е че ще създам малко проблеми на друг човек. Както казах машинката не е моя. Все пак благодаря за отговорите.
До колкото си спомням не замириса на изгоряло и нищо не запуши, но това едва ли е гаранция. Никога до сега не съм мислил, че едно LiveCD може да причини толкоз проблеми.
Активен

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Проблем с Ubuntu 9.10 и Toshiba l300d
« Отговор #4 -: Feb 03, 2010, 00:29 »
Лошо! Кофти но бих казал че е изгорял процесор! Провери с външен  монитор. Ако не става на сервиз. Но ще ти кажат че голяма вероятност е да е изгорял процесора... Знам от личен опит.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Проблем с Ubuntu 9.10 и Toshiba l300d
« Отговор #5 -: Feb 03, 2010, 01:07 »
Не се притеснявай! Няма да ти е виновно дискчето ако това  се е случило. Иначе съм сигурен че някой злонамерени ако можеше да ти изгорят процесор с това биха пуснали стотици торенти с злонамерени цд-та :) И вирусите ряпа да ядат тогава. Ако е изгорял значи му е времето или лоша профилактика аз все пак се съмнявам още може да е просто временем дефект който да се оправи с почистване само. Преди време един познат реши да пробва линукс на стария си лаптоп. И познай?! запалваше само за секунда. Псле го дадохме за почистване и ако знаеш колко е вредно пушенето за компа :) с очите си съм видял не някой да ми разказва. Лапа се ползваше като отчетма машина в едно заведение сещаи се. Още си бачка а новия тогавашен на който беше вистата вече е на боклука.
Активен

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Проблем с Ubuntu 9.10 и Toshiba l300d
« Отговор #6 -: Feb 03, 2010, 10:38 »
Сигурно не е виновно диска просто дошло му е времето. Или пък от токов удар може да му се е причинило нещо. Като казах че знам от опит и както tyuio е споменал за пушенето и заведение ето един пример:

http://img40.imageshack.us/gal.php?g=22776128743543674915560.jpg

Имам заведение и както знаете яко се пуши... Лаптопа е HP 6735s и е на една година 2 седмици. Изгорял процесор (уж според стемо). Или пък ще ти кажат че е от дънната платка не си струва ремонта щот частите са скъпи алабалаа купи си нов, възможнпо най ефтиния. Аз пък си разглобих лаптопа и намерих процесор чрез  ebay мисля скоро да пробвам с новия.

Просто отиди в сервиза да направят една диагностика и да почистят лаптопа. Да знеш че от време на време е добре да се почистят, да се направи нужната профилактика. И дано да е все оща на гаранция. Иначи бъркаш си джоба кат мен с хиледарка...
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Ubuntu и acpi на toshiba l30-113a
Настройка на хардуер
runtime 2 2495 Последна публикация Sep 05, 2007, 15:59
от runtime
Toshiba satellite a210-128 + ubuntu
Настройка на хардуер
Filister 1 2728 Последна публикация Dec 18, 2007, 08:26
от cat
Проблем при лаптоп toshiba - не се включва
Настройка на програми
cm8391 9 10209 Последна публикация Jan 27, 2008, 23:18
от metal
Ubuntu 9.10 и toshiba nb300
Настройка на хардуер
ivan1979 4 2315 Последна публикация Feb 28, 2010, 00:46
от DidkoSlawow
Ubuntu на toshiba cl10-c-102
Настройка на програми
Ipolit 5 2573 Последна публикация Apr 11, 2018, 11:51
от Ipolit