Автор Тема: html5???  (Прочетена 2573 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
html5???
« -: Aug 26, 2012, 17:04 »
При разработването на един website се наложи да вмъкваме видео клипове. И понеже не ми се занимаваше с flowplayer-a им викам: Аре да ползваме <video> тага. Еми то много хубаво, че го вмъкнали в html5, но като не може да го ползва човек за какво му е?
Та... веднага ме срязаха, че няма да върви на всички браузъри (http://html5test.com/compare/browser/chrome21/ff14/maxthon341.html).
Е тогава за какъв чеп пуснаха html5? Все едно да измислиш автомобил с квадратни гуми и да кажеш на производители: "Ето ви нашия автомобил, само трябва да измислите как да върви с квадратни гуми - иначе целият е ваш."

Някой дев да се изкаже по темата и да ме убеди че html5 е хубаво нещо и сега му е времето да се ползва, моля.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: html5???
« Отговор #1 -: Aug 26, 2012, 17:31 »
Здравей,

Аз нищо не разбирам от програмиране, но dafuq каква връзка има HTML5 спецификацията с браузъра?

http://camendesign.com/code/video_for_everybody/test.html

Видеото на мен ми върви, а и гледам, че video тага се подържа във всички браузъри, само трябва да внимаваш с encoding-a, но това не е проблем, защото може да използваш различен encoding за различните клиенти.

http://www.smashcat.org/av/canvas_test/

Canvas теста мина с > 100 fps(Chrome) и > 220 fps (Firefox), а съм с един умрял лаптоп...

Цитат
Ето ви нашия автомобил, само трябва да измислите как да върви с квадратни гуми - иначе целият е ваш.
Общо взето целта на организацията, която мисли стандарта не е да  мисли имплементация. Примера ти е доста неуместен. Ако смяташ, че нещо в спецификацията куца - то този проблем е извън обхвата на този форум...

Цитат
Някой дев да се изкаже по темата и да ме убеди че html5 е хубаво нещо и сега му е времето да се ползва, моля.
Целта на markup езиците е:
data formatting
data layout

С еволюцията на online съдържанието се съсвеждат нови начини за представяне - като video/audio streaming, рисуване...

Разбира се, тъй като вече доста компании са хвърлили пари по разработки на кръпки, възникват проблеми с лицензите, но и те ще отшумят.
« Последна редакция: Aug 26, 2012, 17:39 от shoshon »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: html5???
« Отговор #2 -: Aug 26, 2012, 18:13 »
Общо взето целта на организацията, която мисли стандарта не е да  мисли имплементация. Примера ти е доста неуместен. Ако смяташ, че нещо в спецификацията куца - то този проблем е извън обхвата на този форум...

Добре, значи имат за цел да измислят нещо непотребно за сега. И моля ти се не ми обясявай кое е в обхвата на този форум и кое не. А на първия ти въпрос няма да отговоря, защото е глупав.

Шошоне, тая Java ти е изпила мозъка :D :D :D :D  [_]3  [_]3  [_]3
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: html5???
« Отговор #3 -: Aug 26, 2012, 18:18 »
Шошоне, тая Java ти е изпила мозъка :D :D :D :D  [_]3  [_]3  [_]3

Тъжно :(

Истината е, че съм (почти) дипломиран софтуерен инженер, но с програмиране не се занимавам. Не, че не ми е приятно да кодя, но изисква твърде много от личното ми време.

Сигурно нещо не планувам като хората или не знам... Все се случва така, че трябва да доработвам вкъщи.

Системната администрация повече ми харесва - взех тея дни RHCE, ся си мисля за няква хартижка във въртуализация. Може да работя с разни клиенти, но обикновено клиентите са някви админи също и не ми пречат на нервите. Едно ми харесва - прибирам се и забравям, че съм бил на работа...
« Последна редакция: Aug 26, 2012, 18:20 от shoshon »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: html5???
« Отговор #4 -: Aug 26, 2012, 18:32 »
Едно ми харесва - прибирам се и забравям, че съм бил на работа...

Хммм, че и аз съм админ - ама като се прибера и почва да ми звъни служебния телефон. Или пък събота и неделя...  >:(. За отпуски да не говорим - ако съм извън Варна, все едно небето ще падне...

PS: Честито за сертификата.
« Последна редакция: Aug 26, 2012, 18:35 от b2l »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: html5???
« Отговор #5 -: Aug 26, 2012, 19:28 »
Та... веднага ме срязаха, че няма да върви на всички браузъри
А ти ги контра-срежи, че като са измисляли парния автомобил, респективно локомотива той също не е вървял по всички пътища, пък хората взели и му построили специални. И с автомобила с двигател вътрешно горене се случило същото впоследствие.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.