Автор Тема: Белият цвят  (Прочетена 5134 пъти)

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Белият цвят
« -: Aug 25, 2010, 21:44 »
Ползвам си убунтуто от много време, още от началото забелязах нещо, което не само ме дразни, а направо ми лази по нервите. В момента дори, целия фон е почти бял и хем ми дразни очите, хем ми лази по нервите. Направо понякога имам чувството, че ще ми се завие свят. Скоро си сложих една седмица,  и що да видя - няма такова нещо. Гледам си в монитора спокойно, белия цвят нито е толкова ярък, нито ме дразни. Има ли някой подобно осещане при убунтуто или е само при мен?
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #1 -: Aug 25, 2010, 21:50 »
Ползвам си убунтуто от много време, още от началото забелязах нещо, което не само ме дразни, а направо ми лази по нервите. В момента дори, целия фон е почти бял и хем ми дразни очите, хем ми лази по нервите. Направо понякога имам чувството, че ще ми се завие свят. Скоро си сложих една седмица,  и що да видя - няма такова нещо. Гледам си в монитора спокойно, белия цвят нито е толкова ярък, нито ме дразни. Има ли някой подобно осещане при убунтуто или е само при мен?
1. бялото не е цвят
2. Да си случайно с CRT монитор?
Активен

0x2B|~0x2B

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #2 -: Aug 25, 2010, 21:54 »
LCD е. Я ми кажи тогава какво е бялото, тука малко се обърка...
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #3 -: Aug 25, 2010, 21:56 »
LCD е. Я ми кажи тогава какво е бялото, тука малко се обърка...
Бялото при светлина е комбинация от трите основни цвята т.е. сбор от червена, синя и жълта светлина
При обекти това е липса на цвят, т.е. отразява светлини от всички цветове
Активен

0x2B|~0x2B

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #4 -: Aug 25, 2010, 22:19 »
LCD е. Я ми кажи тогава какво е бялото, тука малко се обърка...
Бялото при светлина е комбинация от трите основни цвята т.е. сбор от червена, синя и жълта светлина
При обекти това е липса на цвят, т.е. отразява светлини от всички цветове

Жълтото не е основен цвят.Виж зеленото - да.
А бялото при светлина наистина не се води за цвят,както и черното.

Иначе - смени си това бяло с някакаъв оттенък на нещо.Аз съм си го направил на бледорезедаво и съм много доволен.
Или си намали яркостта на монитора.
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #5 -: Aug 25, 2010, 22:24 »
LCD е. Я ми кажи тогава какво е бялото, тука малко се обърка...
Бялото при светлина е комбинация от трите основни цвята т.е. сбор от червена, синя и жълта светлина
При обекти това е липса на цвят, т.е. отразява светлини от всички цветове

Жълтото не е основен цвят.Виж зеленото - да.
А бялото при светлина наистина не се води за цвят,както и черното.

Иначе - смени си това бяло с някакаъв оттенък на нещо.Аз съм си го направил на бледорезедаво и съм много доволен.
Или си намали яркостта на монитора.
При мониторите може да е, но ми кажи как като събереш основни цветове получаваш допълнителен: зелен (според теб) и червен
Активен

0x2B|~0x2B

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #6 -: Aug 25, 2010, 22:35 »
Не знам как е при мониторите но по принцип основни цветова са жълт, син и червен. Зеленият не е основен цвят. той е комбинация от жълто и синьо. При Gnome всички елементи на темата могат да се сменят като зададеш "Промяна на фона">>"Тема">>"Потребителски настройки". От там можеш да си зададеш какъвто цвят искаш.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalleys

  • Гост
Re: Белият цвят
« Отговор #7 -: Aug 25, 2010, 22:52 »
аз на всички монитори (TFT) си пускам:

Код:
xgamma -gamma 0.6
Активен

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #8 -: Aug 26, 2010, 15:08 »
Не е от настройката на монитора - с другата ОС пак ми е със същите настройки но, не е толкова дразнещо. Ще опитам с тази команда!
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #9 -: Aug 28, 2010, 14:37 »
Не знам как е при мониторите но по принцип основни цветова са жълт, син и червен. Зеленият не е основен цвят. той е комбинация от жълто и синьо. При Gnome всички елементи на темата могат да се сменят като зададеш "Промяна на фона">>"Тема">>"Потребителски настройки". От там можеш да си зададеш какъвто цвят искаш.
Тук си си в грешка, брат! Винаги е било и винаги ще бъде - Червено, Зелено и Синьо - или така нареченото RGB ==> http://bg.wikipedia.org/wiki/RGB  ;)
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Белият цвят
« Отговор #10 -: Aug 28, 2010, 22:25 »
Цитат
Трикомпонентната теория на Ломоносов-Йънг-Хелмхолц е научна теория във физиологията на цветното зрение, според която цветовете  се възприемат чрез независими рецептори за три основни цвята. Тези цветове са червен, зелен и син. Тя е предложена оше през 18 век от Михаил Ломоносов в изказване пред Петербургската научна асамблея. През 1802 година от Томас Йънг теорията е доразвита и през 50-те години на 19 век от Херман фон Хелмхолц. Още по това време теорията е оспорвана от учени като Евалд Херинг, които предлагат широко приеманата днес теория за цветова опонентност.

Уикипедия

При мониторите се ползват цветовете RGB, а при печатането се ползват четири цвята - CMYK (включва се и черен за да не се хаби цветно мастило за печатане на черно).

В действителност най-вече светлината на мониторите е съставена само от червени, зелени и сини фотони. Светлината от обектите, които наблюдаваме съдържа фотони с най-различни цветове от целия видим спектър и даже извън него.

Цветът на фотона е в същност неговата енергия или дължина на вълната или честота (енергията на фотона е равна на честотата умножена по константата на Планк -  E=h.ν = h.c/λ).

За да се видят формулите както трябва (по-горе ползвах гръцки букви) направих снимка от Уикипедия (статията "Фотон"):




Фотоните излъчвани/отразявани от една снимка, направена с цифров фотоапарат и гледана на монитор RGB (колкото и да е качествена) може и да изглеждат същите като на снимания обект, но в действителност това е илюзия.

Може да се забъркват всички цветове (цветови усещания) не само с RGB, но и с други комбинации от основни цветове.

Пример: въздействието върху рецепторите на очите на жълта светлина (580 nm) е същото като на смес от зелена светлина (530 nm) и червена светлина (660 nm). Източник: учебникът по физика за 10 клас. Обърнете внимание, че сместа от зелена и червена светлина в действителност не образува по някакъв магически начин светлина с дължина на вълната 580 nm, въпреки, че за човешкото око изглежда като светлина с такава дължина на вълната. Фотоните продължават да имат същата енергия (честота, дължина на вълната) и след смесването.
« Последна редакция: Aug 28, 2010, 22:56 от vstoykov »
Активен

stancho_25

  • Гост
Re: Белият цвят
« Отговор #11 -: Aug 28, 2010, 23:15 »
Или малко по-наивно и простичко обяснение :)

В единия случай когато се смесват пигменти, традиционно при рисуването основните цветове са червен, жълт и син. Когато обаче се говори за печат основната цветова схема е циян (синьо-зелено), магента (пурпурно), жълто и черно (CMYK). В този случай червения се получава чрез смесване на магента и жълто, синьо - чрез магента и циан, а зелено - чрез циян и жълто. Чрез смесването на всичките на теория трябва да се получи черно, но на практика не е съвсем така, затова черното е въведехо с цел на по-добро възпроизвеждане на самия цвят и пестене на пигмет.

Във втория случай когато има смесване на светлина (те тук спадат всички телевизори монитори и т.н.), основните цветове са червено, зелено и синьо (RGB). Като при смеването им се получават магента - червено и синьо, циан - синьо и зелено и жълто - зелено и червено, а при смесването на всичките се получава бяло.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5314
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Белият цвят
« Отговор #12 -: Aug 29, 2010, 07:37 »
Бре, голяма дискусия с това бялото. Последно сега аджеба - цвят ли е или не е ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Белият цвят
« Отговор #13 -: Aug 29, 2010, 09:41 »
Бре, голяма дискусия с това бялото. Последно сега аджеба - цвят ли е или не е ?

Ми не е цвят защото белият цвят представлява най-силната степен на светлота :).

ПС: Малко физика и в тази тема :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Белият цвят
« Отговор #14 -: Aug 29, 2010, 10:21 »
Пробвай да сложиш в темата за фонов цвят на "прозорци"
Код:
#EFE9D9
(или по тъмен, но този е поносим)


Uploaded with ImageShack.us

Бялото наистина е дразнещо  >:( единственият + е когато си на лаптоп с намалена подсветка се вижда прилично, но като цяло е дразнещо (особено в тъмната тема, тази по-подразбиране която е) и мисля, че в следващото убунту ще го сменят.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast