Автор Тема: Българска NoSQL база данни, безплатна за некомерсиална употреба  (Прочетена 26466 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Първо да питам изначалния въпрос, защото, откак сефте публикува в „Made in BG“, не си дал отговор. А с това трябваше да започнеш. Каква точно е връзката със Зиг-заг и съвместимостта, ако не сега на какво ниво е, то поне, на какво се планира да бъде.

Не разбрах въпроса ти - Какъв е този "Зиг-заг" предполагам нещо жаргонно, но не се сещам, за какво точно ме питаш! Може ли да го кажеш по-директно?


Когато публикуваш нещо наречено ZZZBase, не е възможно първосигналната реакция да не е Ксанаду:

http://xanadu.com/zigzag/

Учудвам се на въпроса ти.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
Няма абсолютно никаква връзка, за първи път ги чух от теб тези "Зиг-заг"!

P.S. Просто съвпадение на имената - погледнах сайта, който си цитирал. Технологията на която е базирана ZZZ Base е изцяло измислена от мен още през 1986 г. Тъжно е  :) това което си написал, помислих, че наистина ти е станало интересно!
« Последна редакция: Jul 08, 2018, 17:28 от Златин Георгиев »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Поразгледах ти страницата и доста занимателни неща видях.

Писал си книга. Направо се изумих. За съжаление не успях да разгледам отрязъка, който си дал и съдържанието, защото изискват js. Предполагам това има нещо общо с Leanpub. Не съм проверявал.

Направи ми впечатление, че си ми батко. Макар да изглежда, че тази информация е на десет години. Което отново ме изуми. Човек в зряла възраст все още мечтае. Евала!

От което пък още повече се учудих, че не знаеш за сродния по всичко включително идея и име проект на Ксанаду. Та това си е жива (колко да е жива?) легенда!!!

Продължавам да си мисля, че ЗЗЗ е много голямо нещо почти непосилно за сам човек. А и като си говорим за бази, започват едни отказоустоичивости, транзакции, разни крудове, асиди, все сложна, наукоемка материя. Много модели, много код, много нещо.

Но пък си чувал за зайчето дето единствено стигнало финала. Било глухо. „Горкото“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
Не не съм чувал за зайчето! Може да го разкажеш, ако имаш желание. Пък аз много пъти съм стигал до финала, сигурно имам нещо общо с това "глухо" зайче, което не обръща внимание, на намеци като "Големите фирми не могат та ти ли" - цитатче отпреди десетки години.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ремотех го измъкна от някъде. Беше във вид на комикс.

В общи линии си се сетил, за какво става въпрос.

Някакво много трудно, дълго състезание и едно малко зайче. Минавали реки, катерели планини, такива работи. Отстрани зяпачите казвали на всеки, че няма да успее. Било трудно. Невъзможно било. Никой не бил успял. Накрая само зайчето стигнало до финала. Оказало се, че било глухо за хорските приказки. И затова успяло. Не чуло, какво му говорели отстрани.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Не не съм чувал за зайчето! Може да го разкажеш, ако имаш желание. Пък аз много пъти съм стигал до финала, сигурно имам нещо общо с това "глухо" зайче, което не обръща внимание, на намеци като "Големите фирми не могат та ти ли" - цитатче отпреди десетки години.

Няма спомен за "зайчета", но пък често цитирам един мой бивш "колега", от когото научих лафа:
- Все пак тези които казват - "Това не може да бъде", не трябва да пречат на този който го прави  8)

Вероятно съм изровил от мрежата вица за зайчето - като най-близо до тая теза и за илюстрация

инак за езиците ..според мен по-важни са средите (фреймуъркс). Според мен повечето хора неправилно сравняват напр. C# vs C++ а всъщност трябва да сравняват фреймуърксите .Net vs Qt - да не се повтарям, че вече писах в една друга тема, но за мен са почти еквивалентни даже .Net още няма GL streaming, RemoteObjects но пък имат nuget пакети за доста неща извън фреймуърка, от др. страна пък Qt vs .Net Core - Qt има много повече неща - вкл. ГУИ вкл. поддръжка на един билюк у-ва за вграждане, а .Net Core даже един битмап не може отвори щото видите ли бил платформено зависим т.е. то си е базово (Core) без ГУИ
« Последна редакция: Jul 08, 2018, 18:52 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сетих се за една друга легенда:

https://framework.com/

Ама там вече е малко по-различно. Има и графично ядро.

А това ЗЗЗ наистина е феноменално. Човека го е пробвал с терабайти информация. Бая постижение за нещо, което е мегабайт. И е проектирано '86!

Оказа се, че Смоко имало. Има и много други езици. Просто ги няма на онази страница, защото са вече реализирани. А онези от там явно са за неговата си краста.

Та като казах смоко, това може да значи лесна интеграция с pyqt. Има бъзик, има Ц Диез, което значи, че и там може би нещо може. Но в документацията никъде не пише по въпроса. Иначе документация се оказа, че има. Има за четене, не като да няма.

Перспективно нещо. Пожелавам му успех!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
Благодаря - но си има още много работа.

Бях пропуснал в помощната информация за микро-складчето:

Get stock
Usage:
ZZZBaseMicroSampleStore getStock {id} {quantity}
Sample:
ZZZBaseMicroSampleStore getStock 1 2
ZZZBaseMicroSampleStore getStock 2 3

Сори!
Активен

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
Публикувах Mini версията на ZZZ Base, която поддържа и транзакции за разлика от Micro версията, в която транзакциите не са вградени. Може да бъде изтеглена от: http://zzz.bg/zzzbase-mini

Публикувах и проекта mini-warehouse в github.com на Интернет адрес: https://github.com/alphasoftwarebg/mini-warehouse, който реализира мини склад само с 300 реда код на C++, за Linux, Mac OS X и Windows. Позволява въвеждането на стоки и техните мерни единици на различни езици (utf-8).
Възможно е да обработва милиарди различни стоки като размера на базата може да е по-голям от 4GB и зависи само от свободното място на диска - позволява работа с терабайтови бази. Файлове по-големи от 4GB се поддържат и от 32 битовите версии на мини складовата програма.

Проекта mini-warehouse може да бъде начална точка за желаещите да разработят своя собствена пълнофункционална складова програма.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Има ли сравнителни тестове за производителност? Да речем с Постгре и Лекия СКюЛ. Мария нещо...
Скаралируемост на други машини?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Има и графично ядро.

WTF такова изречение не може да съществува.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
Има ли сравнителни тестове за производителност? Да речем с Постгре и Лекия СКюЛ. Мария нещо...
Скаралируемост на други машини?

Към момента няма такива сравнителни тестове, защото не е ясно по-какви критерии да стане сравнението, тъй като базите са съвсем различни по начин на действие и езици за управление.

Може да ги сравниш по лекота на инсталиране и минимални системни изисквания - ZZZ Base е един файл около 1 MB и инсталирането ѝ е елементарно, просто трябва да бъде копиран този файл (или да бъде вграден в приложението като библиотека, която е още по-малка). Минималната необходима оперативна памет за ZZZ Base е около 1 MB.
« Последна редакция: Aug 02, 2018, 12:43 от Златин Георгиев »
Активен