Автор Тема: Проблеми с процесора  (Прочетена 8977 пъти)

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Проблеми с процесора
« -: Jan 31, 2010, 21:13 »
Десктопа ми е с процесор на 2,4Г интелски. От вчера започна да 'замръзва'. Температурата му не е повече от 60 градуса. Пробвах го и на ДСЛ и на вин. Резултата е същият. ДСЛ ми казва че е хардуерна грешка и кернела се панира.
Оправи се като му смъкнах честотата н 2Г. Друго преди да смъкна честотата беше прахосмуканието, обдухванието, слагане на силиконова паста на радиатора, почерпване със специален алкохол на конекторите.
Какво е вашето мнение?
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #1 -: Jan 31, 2010, 21:52 »
60 градуса за интелски процесор и то през зимата е много.Ти си направил необходимата профилактика,температурата спадна ли след това?
И друго - виж си БИОС-а.Има такива,които при определени температури имат опции за смъкване на честоти или даже за спиране на процесора,и се справят с това като кучето на нивата.Но ако тепрературата се е смъкнала и проблемът все още остава,значи не е от него.
Друга причина може да е дъното или самия слот на процесора.
Друга причина и то не маловажна - захранването!Може да има надути кондензатори и да смъква напреженията.Затова и като намаляваш честотата (и как правиш това на интелски процесор?!),се намалява консумацията и работи.Пробвай с друго захранване (но да е сигурно,че работи!!!)  ще се появи ли проблема.

Успех!
« Последна редакция: Jan 31, 2010, 21:55 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #2 -: Jan 31, 2010, 22:17 »
В момента е 50 градуса по време на компилация (100% натоварване) иначе при същите условия беше 60-65. А за зима и лете няма разлика в стаята е 24-26 градуса. Захранването е на 2 години така че отекли кондензатори едва ли има но утре ще взема едно да пробвам. В биоса съм изключил всекакви watchdo-ци и подобни неща. Все пак до вчера си работеше без проблеми.
Май ще да го сменям целият, без значение кое е окалпавяло.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #3 -: Jan 31, 2010, 22:28 »
Ако компилацията ти завърши с успех - значи си оправил нещата.Предполагам,че знаеш,че това е най-натоварващата операция и за процесора и за паметта.
50 градуса сега при това натоварване е добре.Предния ми комп беше с 2.4ГХц процесор и при компилация държеше някъде около 45-50 градуса.
Сега,с C2D на 3ГХц - 38-40 градуса.

Ако ти завърши компилацията без грешка - значи всичко е ок.

Желая ти успех!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #4 -: Jan 31, 2010, 23:03 »
За подобни проблеми съм чувал, когато се прецакат кондензатори по дъното. От високите честоти им става нещо с времето. Виж дали няма надути електролитни кондензатори по дъното около AGP/PCI express слота.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #5 -: Feb 01, 2010, 15:35 »
Аз пък съм имал проблеми с дъна, които не отчитат верните температури. Имам и цифров термометър с термодвойка. С него проверявам, когато имам такива съмнения. Навирам термодвойката колкото мога по-наблизо до най-горещото место на радиатора. И съм се учудвал колко голяма разлика има между двете показания. От BIOS-а дава 78 градуса, а от уреда примерно е 46 градуса, а и като го ПИПАМ с ръка, никак не е горещ, като за 78 градуса.
« Последна редакция: Feb 01, 2010, 15:48 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #6 -: Feb 01, 2010, 15:59 »
Виж си кондензаторите и на дъното и си замери напреженията. Под бозата може и софтуерно (за Линукс не знам).

Другото важно е как се чувстват схемите от чипсета. Провери и техните температури.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #7 -: Feb 01, 2010, 22:18 »
Инжекциона ще да е.
Смених захранването, няма ефект. Измерих кондензаторите на RLC от всякъде са си на 6+. Индуктивноста им е в граници на нормалното за кондензаторни батерии 20-30 микрохенри. Показанието на температурата е с 3-4 градуса разлика (55 показана 60 измерена) ползвал съм калибрирани уреди за измерването с проследимост до първичният еталон - така че няма съмнение.
Съмнителните (надути) ги свалях и мерих, но новите които ги имам са с по-голяма индултивност от старите (по-калпави). Единственото нещо което немога да го проверя са 100 нанофарадните блокиращи кондензатори, дали няма някой спукан или разпоен близо до процесорта. Това може да е сериозна причина да има подобни симптоми.
Основно съмнение си остава процесора. Имаше някъкъв начин да му сменям честотата през proc системата ама не го помня. Иска ми се да почна да качвам по малко такта и да мониторвам температурата. Струва ми се твърде висока за интел. Така че може някой и друг транзистор вътре да си е влошил параметрите.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #8 -: Feb 01, 2010, 23:55 »
Става въпрос за кондензаторите по дънното, а не на захранването. Там не се и опитвай да ги сменяш, само ги погледни. Те са специални високочестотни и не може да се заменят с всякакви. Навремето един познат, който продаваше компютри имаше проблеми с цяла серия дъна на Abit.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #9 -: Feb 02, 2010, 01:23 »
p4 ако си спомням правилно не поддържа "frequency scaling", но можеш да си играеш с честотата на шината ако дъното ти позволява....

А за процесора - може би трябва да му смениш термалната паста...

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #10 -: Feb 02, 2010, 09:50 »
Колега, нали за CAPACITORS (кондензатори) говорим ? На няколко пъти споменаваш ИНДУКТИВНОСТТА, а то се измерва КАПАЦИТЕТ-а им. И другото, не казваш как е вентилатора на CPU ? С какви обороти се върти ? Предполагам знаеш ПРЕДИ как е бил, преди да вземе да загрява. И как са СЕГА ? Повишената температура, би трябвало да ускори вентилатора, за да може да охлади процесора. Моя CPU FAN например нормално поддържа -> 2400 rpm.
« Последна редакция: Feb 02, 2010, 11:08 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #11 -: Feb 02, 2010, 11:37 »
Ачо, както в природата идеални неща няма и в техниката. Въпреки, че са кондензатори - те си имат и индуктивност. Обърни внимание на абзаца:

Цитат
Съмнителните (надути) ги свалях и мерих, но новите които ги имам са с по-голяма индултивност от старите (по-калпави).

Изключая правописната грешка която се случва на всеки - човека е описал по-лоши кондензатори = по-голяма индуктивност (респективно по-малък капацитет - векторите им са на 180 градуса ;) ), което е нормално.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #12 -: Feb 02, 2010, 12:45 »
Разбирам Пламене. А аз хич и не помислих за това положение. Понеже съм свикнал кондензаторите да ги свързвам с КАПАЦИТЕТ, а бобините (COILS) с индуктивност, затуй се зачудих. А е видно, че колегата е напълно наясно какво прави и как го прави, не е някой аджамия.
« Последна редакция: Feb 02, 2010, 12:47 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #13 -: Feb 02, 2010, 20:52 »
Вентилатора си бръмчи 3800-3900 оборота. Дъното е EPOX. Пастата съм я сменил (щом се разглабя радиатора това е задължително). Някой малоумен идиот е махнал тефлончето на радиатора и го е шкуркал за да му сложи паста (още в гаранция беше на сервиз за захранване) - както се казва деца не правете това в къщи.
Относно кондензатороте - да освен капацитет електролитните кондензатори имат и индуктивност, за това се поставят паралелно на тях по един 100 нано фараден керамичен кондензатор, който има ниска индуктивност. Технологията на електролитите не позволява да са с ниска индуктивност, защото вътре има навивки от фолио.
В момента съм 50/50 процесор или някой от тези малки 100nF кондензаторчета, но компа работи добре на 2.2Г вместо на 2.4Г.
С две думи - щерката ще има "нов" десктоп таткото също  :).
Понеже не съм следил тенденциите и имам бюджет около 900 бг кинта. Как ще изкоментирате (препоръчате по скоро) следната конфигурация.

Видео GF9600GT 1Gb
Дъно ASrock P43DE S775 DDR1066 PCI-E
Поцесор Интел core2 duo 2.8G E7400
Рам 2Г
Disk WD Cavar blue 160G
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с процесора
« Отговор #14 -: Feb 02, 2010, 21:15 »
СОЛОМОНОВОТО решение. Правилно, машината ще се ползва докрай, макар и на понижена честота. А и за момичето ще е ИДЕАЛЕН и спокойно ще и върши работа.
« Последна редакция: Feb 02, 2010, 21:17 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.