Автор Тема: Начин на осъществяване  (Прочетена 2071 пъти)

inktechnkikov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Начин на осъществяване
« -: Aug 29, 2014, 04:22 »
Здравейте.Надявам се темата да е в правилният раздел.Ето какво ми предстои да направя и имам нужда от съвет :)
Файлов сървър, който се намира в България трябва да бъде достъпван от Русия.На сървара има инсталирана самба, в която са описани директории за достъп,права,потребители и групи.Те се достпват локално от група потребители.Въпросът ми е по какъв начин е най-добре да се достъпва този сървър извън България?Не съм правил подобна операция с достъп,който трябва да имат потребители от друга страна и затова се допитвам до вас.Мерси.
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #1 -: Aug 29, 2014, 08:06 »
Единия от начините е с VPN, и така ще имат достъп до услугите на сървъра.
Активен

А печат ?

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #2 -: Aug 29, 2014, 10:03 »
Единия от начините е с VPN, и така ще имат достъп до услугите на сървъра.
Всъщност, това е Начинът, ако искаш сървърът и съдържанието му да са защитени. OpenVPN ще ти свърши чудесна работа за целта както за да включиш отделни отдалечени потребители, така и за да включиш мрежи в отдалечени офиси.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #3 -: Aug 29, 2014, 11:08 »
Има и "селски" начин с http/https, но стига толкова,че е наистина елементарно и грозно.
Активен

А печат ?

inktechnkikov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #4 -: Aug 29, 2014, 11:19 »
Има и "селски" начин с http/https, но стига толкова,че е наистина елементарно и грозно.

е все пак може да го споделиш този начин.Иначе и аз си мислех чрез vpn,той ще трябва да се конфигурира и от двете страни,нали ?
« Последна редакция: Aug 29, 2014, 12:12 от inktechnkikov »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #5 -: Aug 29, 2014, 13:30 »
Иначе и аз си мислех чрез vpn,той ще трябва да се конфигурира и от двете страни,нали ?
Ако "оттатък" е мрежа и се спреш на OpenVPN, конфигурираш рутера там, който трябва да има OpenVPN клиент. Ако твоята мрежа тук е 192.168.1.0 и сървърът ти е 192.168.1.10, а мрежата там е 192.168.2.0, тамошните клиенти ще могат да си мапнат като устройство с буква (ако са с Windows) предоставените директории на сървъра като file://192.168.1.10.
Ако е отделен потребител, инсталира се OpenVPN, конфигурира се като клиент и останалото е по същия начин.
И в двата случая ще трябва да създадеш сертификати за сървъра и за всеки OpenVPN клиент. В OpenVPN има скриптове специално за целта, улесняващи задачата. Има и по-лесен вариант с един единствен ключ. Вариантът със сертификати ще ти позволи да блокираш влизането на конкретен клиент във VPN-а. За OpenVPN сървър може да ползваш сървъра, на който е и Samba-та.
« Последна редакция: Aug 29, 2014, 13:33 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #6 -: Aug 29, 2014, 14:09 »
Има и по-лесен вариант. Слагаш на Samba-та едно IP, така че да е видимо в Интернет. Конфигурираш му firewall-а да позволява връзки само от определени IP-та и си готов. Вместо file://192.168.1.10 ще е съответния IP адрес.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #7 -: Aug 29, 2014, 14:50 »
Или нещо DMZ да се сетне.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #8 -: Aug 29, 2014, 15:48 »
през ssh, на клиентите слагаш sshfs клиент и ти виждат сървъра като мапнат драйв

или

OwnCloud
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

dreamdj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #9 -: Aug 29, 2014, 22:03 »
Или нещо DMZ да се сетне.

Разсмя ме, браво :)
Активен

inktechnkikov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #10 -: Aug 30, 2014, 04:16 »
клиентите работят с уиндоуски машини и най-удачен ми се струва варианта със openvpn - ще трябва да се прочете как стават нещата.Благодаря за съветите и отговорите :)
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #11 -: Aug 30, 2014, 14:54 »
sshfs клиента за Уиндоус ти мапва сървъра като буква.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

dreamdj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
Re: Начин на осъществяване
« Отговор #12 -: Aug 30, 2014, 21:25 »
клиентите работят с уиндоуски машини и най-удачен ми се струва варианта със openvpn - ще трябва да се прочете как стават нещата.Благодаря за съветите и отговорите :)

Това е най-добрия вариант разбира се. Трябва обаче да помислиш малко над няколко неща. Ще ти опиша моята структура както е направена:

 - Централен офис -> OpenVPN server (в твоя случай ще е подобно). Оптична свързаност и HA сървъри.
 - Локални офиси -> сървъри които вдигат VPN към централния
 - Мобилни клиенти -> OpenVPN Client -> сертификати издадени от OpenVPN сървъра за ползване и revoke при нужда.

Най-големия ти проблем ще бъде интернет скоростта, там трябва да наблегнеш. Също и капацитета на машината ти.

P.S избягвай евтини решения като Mikrotik да вдигат VPN клиент от другата страна. Просто използват TCP вместо UDP протокол. Разликата в скоростта е адска!
Активен