Автор Тема: Запитване за AMD Ryzen 5 1400  (Прочетена 8341 пъти)

GermanecaBG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: openSUSE Tumbleweed
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« -: May 28, 2018, 16:02 »
Кое дистро на Линукс работи най-добре с този процесор? И дали си заслужава вместо Intel?
Активен

Равноправие по възможности и йерархия по резултати.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #1 -: May 28, 2018, 16:23 »
   Не вярвам да има Линукс дистрибуция,която да има проблем с такъв "дзвер".
Опитай няколко,и избери тази,която най-много ти хареса.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #2 -: May 28, 2018, 17:17 »
Вечният въпрос Интел или АМД :)


Ами Интел в края на миналата година пуснаха 8-та серия процесори. Това са всички I5 8xxx и I7 8xxx дето имат осмица в началото на означението си. И ядрата вече са мин. 6.......Ама наскоро пак подкараха старата песен с орязаките на 8xxx .....и по малко ядра... >:(

Та си мисля че това е конкуренцията на Ryzen.
Основният модел (т.е. това е първата 8-мица, която пуснаха) I5 8400 ще бъде по бърз от  Ryzen 5 1400

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-8400-vs-AMD-Ryzen-5-1400/3939vs3922
http://hwbench.com/cpus/intel-core-i5-8400-vs-amd-ryzen-5-1400

« Последна редакция: May 28, 2018, 17:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

GermanecaBG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: openSUSE Tumbleweed
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #3 -: May 29, 2018, 09:08 »
 За мен е по-важно Линукс поддръжката. Еднаква ли е, или intel се представят по-добре в Линукс среда. Защото до колкото знам, ако е вярна информацията, че всички сървъри са с intel, но това е било до сега....Дали имат вече доверие в AMD?
Активен

Равноправие по възможности и йерархия по резултати.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #4 -: May 29, 2018, 10:31 »
Имам само на една настолна машина стар, двуядрен Athlon. Работи много добре. За новите им процесори не знам, но, вероятно работят още по- добре от моята антика.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #5 -: May 29, 2018, 11:29 »
За мен е по-важно Линукс поддръжката. Еднаква ли е, или intel се представят по-добре в Линукс среда. Защото до колкото знам, ако е вярна информацията, че всички сървъри са с intel, но това е било до сега....Дали имат вече доверие в AMD?
Не са всички сървъри с Интел, но повечето са. Нямам идея какъв е процента, но съдейки по предлагането на дейтацентровете, от които взимаме сървъри, има доста с АМД.

Относно кое е по-добре, както всичко в живота, зависи... Аз лично съм фен на Интел (както и предполагам всички вие), но не мога да отрека АМД.

Наскоро си сглобявах гейминг машина и се чудих какво да си взема интел 7 или раизън. От всичко, което изчетох и проверих (месеци наред), си взех накрая i7 7700. Доволен съм и не съжалявам. Това разбира се е така понеже машината е за гейминг и работи на бозата, но ако трябваше да си правя главна линукска машина, според изчетеното тогава, щях да си взема райзъна.

Има едно клипче на Мариан Маринов, в което се обеснява на дълго и широко, за избора на хардуер, но и той е стигнал накрая до същото заключение.
https://youtu.be/wy5q0yHvHW0?t=16m01s

Така че.. на кой какво му требва :)
« Последна редакция: May 29, 2018, 11:41 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #6 -: May 29, 2018, 11:38 »
Ако се пита, дали си заслужава вместо Интел, предполагам, че все още нищо не е закупено.
Ако избора все още не е направен, всичко зависи от това, за какво ще се ползва машината.
Не мога да правя изказвания, кое е по-добро, защото досега не съм имал комп с АМД.
Този въпрос може да се разглежда, ако ще се ползва машинарията за нещо много специфично или за големи натоварвания. За тривиалните неща едва ли ще има видима разлика.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #7 -: May 29, 2018, 20:31 »
чета сега, че Ryzen поддържа ECC DDR4 RAM, докато intel искат да си купиш Xeon за тая работа...
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #8 -: May 29, 2018, 21:09 »
чета сега, че Ryzen поддържа ECC DDR4 RAM, докато intel искат да си купиш Xeon за тая работа...

Дам, но както казах и горе "всичко зависи". Явно интел са го осъзнали и го ползват в тяхна полза.

Повярвайте ми, не  ви трябва ECC памет за настолен компютър. Това го казвам, понеже знам, че основно компютрите се делят на десктоп, уъркстейшъни и сървъри. Разбира се аз ползвам главно франкенщайнове (аз си ги сглобявам, за у нас си), но това е отделна тема.

Та за десктопите не ти трябва ECC, докато уъркстейшъните и сървърите са си с ксеон (няма драма). Сега тук някой ще каже, че има сървъри, които не са с ксеон и ще са прави, но те са бюджетни решения за които така или иначе на никой не му се дават пари за по-скъпа рам. Отделно проблема при сглобките обикновено е наобратно: Машина която изисква ECC, не можеш да и сложиш обикновена памет или дори точно определена ECC памет.

Така, че ако ECC-то за НЕксеоните е проблем, бих го нарекъл минимален, дори прищявка. Пък, ако е проблем, значи си за АМД :) Виждаш ли? За всеки по нещо :)

пп: @GermanecaBG, кажи за какво е машината и по-лесно ще се прецени "дали си заслужава". За дистротата не вярвам да имаш какъвто и да е проблем особено, ако си с външна видеокарта.
« Последна редакция: May 29, 2018, 21:55 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

GermanecaBG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: openSUSE Tumbleweed
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #9 -: May 31, 2018, 19:41 »
Машината ще се ползва за сърфиране в мрежата, гледане на филми с висока резолюция, обработка на документи и снимки. Ще се ползва и Коди основно за ТВ (спортни канали HD). БЕЗ игри. Ще бъде само с една ОС някоя дистрибуция на Линукс. Спрял съм се на Арч с Xfce. Започнах да му свиквам и много ме кефи...
Активен

Равноправие по възможности и йерархия по резултати.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #10 -: May 31, 2018, 20:08 »
Машината ще се ползва за сърфиране в мрежата, гледане на филми с висока резолюция, обработка на документи и снимки. Ще се ползва и Коди основно за ТВ (спортни канали HD). БЕЗ игри. Ще бъде само с една ОС някоя дистрибуция на Линукс. Спрял съм се на Арч с Xfce. Започнах да му свиквам и много ме кефи...
Не мисля, че ще имаш каквито и да е проблеми под линукс с тези задачи, но за арча не мога да говоря, понеже нямам опит. Въпреки това знам, че къмюнитито му е доста голямо и в гугъл можеш да намериш решение на проблемите пред които се изправяш. Аз лично бих ти препоръчал някой дериват на дебиан(убунту) за такава домашна машинка, но не искам да ти убивам ентусиазма :)

Дай обратна връзка тука като го вземеш.

ПП: @spec1a, те на параметри АМД-тата винаги са дзверове, но реалния пърформанс, винаги е друг :) Аз за това не ги и харесвам.
« Последна редакция: May 31, 2018, 20:22 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #11 -: May 31, 2018, 20:23 »
Ползвам основно Arch, но не ме питай нищо за това, щото го инсталирах с помощта на много четене и не помня, какво правих.  ;D
Но от тогава не е мръднало и не съм ползвал по-стабилно нещо до този момент.

За такива тривиални задачки няма да имаш проблеми с машината, а KODI върви дори на Pi, така че и него не го мисли.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #12 -: May 31, 2018, 22:13 »
Два броя Ryzen 5 1600 ,един 2400G ,един осем ядрен 1700 сменен  заради мултитредет бъг докато компилирам с  gcc ,сега съм с Райзън 2700 (по-новия 8 ядрен).Всичко пробвано на един и същи Арч .Върви без забележки.Вграденото видео на 2400G e перфектно ,драйвърите на АМД откровено мога да заявя са по-добри от тези на nvidia вече.Това го казвам ,като притежател на 1070-тка.Има дребни проблеми с на MSI B350-PRO-VDH дъното ,като например не подкарва рамта на колкото е рейтната дори с последния БИОС  ъпдейт,но на 2933 мегахерца  няма проблем.На линукс поддръжката на АМД е добра колкото на интел според тестваните 5 процесора.За просионална работа обаче препоръчвам процесори произведени след 25 седмица ако ще се се купува райзън първо поколение.Това се вижда на втория номер на самата капачка на процесора (третата и четвъртата цифра показват седмицата,в която е произведен).След 25 седмица са оправили фирмуера на ЦПУ-то и няма евентуални проблеми с компилиране на всички ядра на големи файлове под Линукс.За всички останали потребители процесорите от първо поколение са идеални.Ентусиазтите и професионалистите ги съветвам да не купуват все пак дънни платки от А-серията особено без охладители на vrm-мите.От B- серията MSI не препоръчвам също.За обикновените потребители останалото е ОК.
« Последна редакция: May 31, 2018, 22:20 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

GermanecaBG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: openSUSE Tumbleweed
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #13 -: Jun 01, 2018, 12:13 »
Два броя Ryzen 5 1600 ,един 2400G ,един осем ядрен 1700 сменен  заради мултитредет бъг докато компилирам с  gcc ,сега съм с Райзън 2700 (по-новия 8 ядрен).Всичко пробвано на един и същи Арч .Върви без забележки.Вграденото видео на 2400G e перфектно ,драйвърите на АМД откровено мога да заявя са по-добри от тези на nvidia вече.Това го казвам ,като притежател на 1070-тка.Има дребни проблеми с на MSI B350-PRO-VDH дъното ,като например не подкарва рамта на колкото е рейтната дори с последния БИОС  ъпдейт,но на 2933 мегахерца  няма проблем.На линукс поддръжката на АМД е добра колкото на интел според тестваните 5 процесора.За просионална работа обаче препоръчвам процесори произведени след 25 седмица ако ще се се купува райзън първо поколение.Това се вижда на втория номер на самата капачка на процесора (третата и четвъртата цифра показват седмицата,в която е произведен).След 25 седмица са оправили фирмуера на ЦПУ-то и няма евентуални проблеми с компилиране на всички ядра на големи файлове под Линукс.За всички останали потребители процесорите от първо поколение са идеални.Ентусиазтите и професионалистите ги съветвам да не купуват все пак дънни платки от А-серията особено без охладители на vrm-мите.От B- серията MSI не препоръчвам също.За обикновените потребители останалото е ОК.

По изчерпателен и компетентен отговор не съм чел!  [_]3 [_]3 [_]3 . Благодаря за информацията. Ще е полезна за всички!
Активен

Равноправие по възможности и йерархия по резултати.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Запитване за AMD Ryzen 5 1400
« Отговор #14 -: Jun 01, 2018, 18:24 »


ПП: @spec1a, те на параметри АМД-тата винаги са дзверове, но реалния пърформанс, винаги е друг :) Аз за това не ги и харесвам.

В момента АМД мажат Интел в многонишковите приложения, с малки изкючения разбира се.Има много видеа по темата в тубата.Игри не играя ,но това което съм гледал един 2700х се държи на около -5% производителност в игрите (в редки случаи дава повече кадри)  спрямо неклокнак 8700к ,но пък цената му е по-ниска.
В многонишкови приложения няма равен ,изкючвам новия ъпдейт на АДОБ Премиер  ,който позволява включване на вграденото видео за рендиране на клипове.Там Интел дава доста по-добри резултати вече.
 Колегата не го съветвам да купува 1400 ,като може да взмеме 2400G ,същия брой ядра и нишки ,мисля че и честотата е същата,както и цената е близка,но 2400G има най-доброто в момента вградено видео на пазара,поддържа 2933 честота паметта,спрямо 2666 на първо поколение и 2400 на Интелките процесори.Кадрите ,които вади са почти толкова колкото на Нжидиа GTX1030 видеокартата ,а тя в момента струва около 150 лева.Големия минус на 2400G е че се иска задължителен ъпдейт на БИОС-а на едногодишните дънни платки от серия 3хх на АМД понеже процесора излезе Март тази година и много от дъната не го поддържат заради по-старата версия софтуера.Та ако ще се купува платка от серия 300 трябва да пише нещо от сорта на "AMD Ryzen 2000 READY" ,или да помолиш в сервиз или магазин да ъпдейтнат БИОС-а с по-стар процесор или да купиш X470 платка ,която обаче е със солена цена.Има вариант да пишеш на АМД да ти изправи процесор за да си ъпдейтнеш дъното и после да им го върнеш за тяхна сметка ,но се минава през няколкодневна кореспонденция и време докато пристигне проца.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Сравнение на 2 процесора Ryzen 7 3700U и Intel i5-8265U
Лаптопи
danaildr 66 28562 Последна публикация Jun 29, 2021, 02:08
от remotexx