Автор Тема: Дипломи, сертификати...  (Прочетена 21045 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #60 -: Mar 08, 2013, 16:28 »
скъпо платена работа (в голяма фирма)
Не са чак толкова синонимни понятията, все пак :)

HR-а като ти види CV-то и ще го хвърли в коша
Аз пък бих изхвърлила тия паразити на боклука. Ако аз съм шеф на някакъв екип, който си търси нови попълнения, няма да оставя на някакви си... те тия какво учат всъщност???... да ми преценя кой ми трябва.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #61 -: Mar 08, 2013, 16:41 »
Хе-хе хич не ти трябва да знаеш, какво точно учат УЧР, че ще се хванеш за главата ;) Ама тоя дето остава само на тях избора на персонал е за бой, сръбско и сещате се. УЧР е рожба на корпоративната култура и е неизбежно зло. УЧР са и хората дето държат кесията.

Някъде по конспиративните страници цитират Форд, който бил казал, че ако хората разберат как работела банковата система, щяло да има революция за една нощ. Не знам наистина ли го е казал, ама ако ИТ разберат, какво точно учат и знаят тия дето ги назначават, то ще горят много лаптопи ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #62 -: Mar 08, 2013, 21:01 »
Цитат
как работела банковата система
много просто - ето как
http://www.moslereconomics.com/wp-content/powerpoints/7DIF2.doc

Предупреждавам, че не е за математици (когато фактите говорят...) по-скоро е полезно четиво за икономисти и/ли политици (както твърди и автора - нищо че говори по-конкретно за една голяма страна зад една "голяма вода", но отскоро збелязвам че някой хора се опитват да прокарат нещо такова и в БГ)

ето и за тези които не разбират ингилизки
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/p/blog-page.html
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/

П.П. Предизборно време - всякакви шарлатани са се нароили...  ;D
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #63 -: Mar 09, 2013, 10:58 »
Цитат
Аз пък бих изхвърлила тия паразити на боклука. Ако аз съм шеф на някакъв екип, който си търси нови попълнения, няма да оставя на някакви си... те тия какво учат всъщност???... да ми преценя кой ми трябва.

Отива един на интервю и HR-ката го пита:
"Какви негативни качества можете да посочите за себе си?"
"Какви? Ами.. много съм прям!"
"Хм... ама аз мисля, че това е хубаво!"
"През оная работа ми е какво си мислите бе!"
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #64 -: Mar 09, 2013, 19:36 »
Интересна тема сте захванали. И аз като млад и надъхан човек, ще си изкажа мнението.
Според мен, не само в България, но и в целия свят има много малко специалисти. Завършваш училище, отиваш в университет, завършваш някоя специалност и вече си специалист. Да ама не. То като не ти идва от вътре.. Има пък и още по-тарикати. Направо си ги купуват и готово. Вече са голямата работа. Дори и сами си вярват, че разбират. А пък тези, дето наистина искат да учат.. отиват в уни-то само да си докажат знанията, а не да получат нови. Дори и сега пак е така. Учат ги на някакви неща от 90-те.. Макар,че не е лошо да знаеш история ама все пак, няма да ставаме археолози я. В другите страни пък.. и там не са цвете. Учат ги на джава и на ц++ като не ти дават нищо ново. Питах един човек от англия, англичанин е познаваме се не от вчера и ми обястнява какво са учили. Ето ви и отговора - http://pastebin.com/8uzEpRjG л И все пак не мисля, че са по-добре. Не се учи нищо ново, иновационно. Всички кълвят по смартфоните и драскат на с++ или джава. Никой не си прави труда да измисли нещо ново.
ПС Вчера за пръв път видях работещ правец 16. Много се зарадвах. :)
Активен

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #65 -: Mar 10, 2013, 05:22 »
Колега зьз, ако си бях в бг, щях да ти подаря още и работещ Apple ][ e - е българския му аналог - ако още е работещ.

Извинявам се и на "огнения" колега по-горе (и на жена му също) за изгубеното време и то на празника - мога само да му предложа да му платя сметката за тока (за оная програма), като изгубеното време си остава за негова сметка. Ако иска да ми пише на лична (за съжаление не мога в лв. ако може в $).

ПП - нямам нищо общо с другата тема и с това, че авторът е решил да пише тук, просто си посочих източниците.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #66 -: Mar 10, 2013, 09:51 »
точка № пет


Колега Ремотех напротив благодарен съм ти. Затова са форумите. Тук споделяме мнения, мисли и т.н. Ако не беше дал връзката нямаше да знам какво е ММТ. За тока благодаря, ама е платен вече, иначе сега нямаше да пиша нали  :D От де да знам, че месец след това ще сваля правителството. Е не точно аз, а милиони като мен, за които тази точка от комуналните услуги е един сериозен процент от бюджета. Да живее демокрацията  [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #67 -: Mar 10, 2013, 19:51 »
Колега - предложението ми остава в сила (за предпочитане е пейпал сметка че ще стане по-бързо, но пиши на лична да уточним подробностите). Няма значение че сте дал парите от джоба си - нали са за общото благо а не само за лични интереси.

Между другото точно вашето мнение очаквах да чуя по темата  (и на другият колега дето се е върнал ама май го е ударил тока нещо и е все в черно) т.к. съм математик - разбирам че теорията е солидна сега.. тълкувания разни

Малко допъление - На Гейта тока няма да плащам - на него по-скоро му трябва малка електроцентрала или слънчеви панели :-)
и на второ място но не по важност... исках да кажа само че
на теория и комунизмът е хубаво нещо... но допре ли се до политката
та дано не се оправдаят притесненията ми, но
в колко ли страни е приложена успешно тази теория или още си търсят малка държавица от третия свят където да експериментират, ако нещо се провали г-н професора там ще си оправи теорията от движение, ами държавицата...
« Последна редакция: Mar 10, 2013, 20:57 от remotex »
Активен

fester

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: OpenSuse 12.2, CentOs 5.x 6.x
  • Window Manager: KDE4
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #68 -: Mar 10, 2013, 22:54 »
Интересна тема сте захванали. И аз като млад и надъхан човек, ще си изкажа мнението.
Според мен, не само в България, но и в целия свят има много малко специалисти. Завършваш училище, отиваш в университет, завършваш някоя специалност и вече си специалист. Да ама не. То като не ти идва от вътре.. Има пък и още по-тарикати. Направо си ги купуват и готово. Вече са голямата работа. Дори и сами си вярват, че разбират. А пък тези, дето наистина искат да учат.. отиват в уни-то само да си докажат знанията, а не да получат нови. Дори и сега пак е така. Учат ги на някакви неща от 90-те.. Макар,че не е лошо да знаеш история ама все пак, няма да ставаме археолози я. В другите страни пък.. и там не са цвете. Учат ги на джава и на ц++ като не ти дават нищо ново. Питах един човек от англия, англичанин е познаваме се не от вчера и ми обястнява какво са учили. Ето ви и отговора - http://pastebin.com/8uzEpRjG л И все пак не мисля, че са по-добре. Не се учи нищо ново, иновационно. Всички кълвят по смартфоните и драскат на с++ или джава. Никой не си прави труда да измисли нещо ново.
ПС Вчера за пръв път видях работещ правец 16. Много се зарадвах. :)

Като гледах какво ти е писал приятеля ти, ами доста добре му звучи програмата, да ти кажа честно. Между другото винаги, каквото и да е било образование, ти дава основа, и база от знания. После, ако искаш нещо ново да научиш, го учиш сам. Сега относно C++ и Java. Определено не са най-архаичните езици за програмиранe. Аз лично не съм фен и на двата. Наскоро гледах проучване и познай :). Оказа се, че точно за тези два езика C++/Java има най-много обяви за работа. Разбирай в момента са най-търсени.

Да не говорим пък колко много езици за програмиране са базирани на синтаксиса на C.

Сега ще ти дам и пример за един много модерен език за програмиране - clojure. На теб ще оставя да видиш на какво е базиран и как се ползва :)

В момента освен тук, не е особено популярен и на запад. За сметка на това се води един от последните "шамари" :)

Поздрави :)



 
« Последна редакция: Mar 10, 2013, 23:08 от fester »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #69 -: Mar 10, 2013, 23:20 »
Кложъра никога няма да стане mainstream. Този тип езици са, за да се пробват концепции, които след това да се върнат в тези езици дето четеш обяви за тях.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

fester

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: OpenSuse 12.2, CentOs 5.x 6.x
  • Window Manager: KDE4
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #70 -: Mar 11, 2013, 08:24 »
Кложъра никога няма да стане mainstream. Този тип езици са, за да се пробват концепции, които след това да се върнат в тези езици дето четеш обяви за тях.

Най-вероятно няма и да стане mainstream. Бях го дал като пример на zxz, за иновация. Само, че иновация-иновация, колко да е иновация, за основи пак са ползвани "архаизми" :) .

Колкото до четенето на обяви, абе все си мисля, че човек трябва да е в час к'во се случва около него аджеба, че в един даден момент верно да не вземе да се окаже, че живее/работи с архаизми.

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #71 -: Mar 11, 2013, 08:45 »
Фестер няма как да е друго яче. На практика компютърната архитектура не се е променяла особено след седемдесетте години. В общи линии тогава са последните големи новини в апаратурата. От тогава е помпане на мегахерци, мегабайти и т.н.

Има някой изменения, например в начина, по който работи паметта, първо е била статична, после динамична, после на няколко канала, синхронно, асинхронно, но общо взето това е всичко и съответно се е отразило и в така наречения защитен режим на паметта. При дисковете също са отпаднали някои ограничения, които обаче продължават да си седят на програмно ниво.

Най-голямата новина за последните четиридесет години е, че… планшетите (и телефоните) въведоха в широка употреба архитектурата Arm.

Няма основателна причина да се премахват „архаизмите“, след като не се е случила голяма промяна, която да е станала масова.
« Последна редакция: Mar 11, 2013, 08:47 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

fester

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: OpenSuse 12.2, CentOs 5.x 6.x
  • Window Manager: KDE4
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #72 -: Mar 11, 2013, 08:54 »
Фестер няма как да е друго яче. На практика компютърната архитектура не се е променяла особено след седемдесетте години. В общи линии тогава са последните големи новини в апаратурата. От тогава е помпане на мегахерци, мегабайти и т.н.

Има някой изменения, например в начина, по който работи паметта, първо е била статична, после динамична, после на няколко канала, синхронно, асинхронно, но общо взето това е всичко и съответно се е отразило и в така наречения защитен режим на паметта. При дисковете също са отпаднали някои ограничения, които обаче продължават да си седят на програмно ниво.

Най-голямата новина за последните четиридесет години е, че… планшетите (и телефоните) въведоха в широка употреба архитектурата Arm.

Няма основателна причина да се премахват „архаизмите“, след като не се е случила голяма промяна, която да е станала масова.

Чудесно :) С това затвърди моята позиция относно "архаизмите". Точно това исках да обясня на zxz, че в основата винаги, ще са "архаизмите". От време на време, ще се появяват "иновации" като clojure, но те ще бъдат базирани на добре познатите ни "архаизми".
« Последна редакция: Mar 11, 2013, 08:57 от fester »
Активен

theWatchmaker

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #73 -: Sep 22, 2013, 09:36 »
Здравейте.

Хубава тема. Радвам се, че хората споделят опит как са се развили нещата при тях.

Аз обаче имам едно питане. Как стой въпроса ако имаш диплома, например "Компютърни науки"(или известната по нашите географски ширини "Информатика") и сертификат/сертификати, но нямаш така желаните масово от работодателите две години трудов стаж?

Питам, защото това е основното ми притеснение се дипломирам след две години, а масово навсякъде търсят с минимум две години стаж.
На места се среща и вариант - диплома или еквивалентен трудов стаж.

p.s. не търся реализация в сферата на software development-a където е и най-големия глад откъм специалисти, а по-скоро нещо с мрежова или администраторска насоченост.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #74 -: Sep 22, 2013, 10:27 »
нямаш така желаните масово от работодателите две години трудов стаж?
Аз прескачах такива обяви просто. Тъкмо малко по-малко CV-та за пращане. ;) А и не забравяй, че те искат стаж „на подобна позиция“, не просто в сфертата на ИТ.

Питам, защото това е основното ми притеснение се дипломирам след две години, а масово навсякъде търсят с минимум две години стаж.
Виж сега, просто в момента, в който започне да ти се работи, започни да си търсиш работа. Все някъде ще попаднеш на свястно предложение, отправено към начинаещи. В сферата, която ти си си избрал, дипломата не ти помага почти с нищо - няма учебен предмет, който да те направи професионален администратор.

Ако все още учиш и издръжката ти не е проблемна, гледай да си по-внимателен в избора и да не се нахвърляш на първия работодател, който ти каже "вземам те" или ти обещае 4-цифрена заплата. Неща като общ език, общи възгледи за работния процес и техническите неща, откровеност са доста по-важни в дългосрочен план. :)
Активен