Автор Тема: Как да тръкна Виндоуса?  (Прочетена 2089 пъти)

Kreslyo

  • Гост
Как да тръкна Виндоуса?
« -: Sep 30, 2010, 18:37 »
Здравейте, не успях да намеря подобна тема, а доста се порових...

Става въпрос за следното: имам на машината Windous ХР и Ubuntu 9.10. Диска ми е сцепен на две и са инсталирани на различни дялове.В момента в който тръкна ХРто от C:/, GRUBa не се включва, а от там и Линукса. Как мога да избегна тоя неприятен момент?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #1 -: Sep 30, 2010, 19:08 »
Преточи си информацията, запиши едно CD с GParted и направо направи нова таблица на дяловете. Остави 30-40ГБ в ext4 за root, 2-3 ГБ за Swap дял и всичко останало - Home дял. После си инсталирай Ubuntu 10.04 и си го ползвай със здраве.
« Последна редакция: Sep 30, 2010, 19:32 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #2 -: Sep 30, 2010, 20:11 »
Tръкваш си Уиндоса с GParted, дяла на уиндоса го форматираш както искаш.
После отваряш конзола, влизаш в root акаунта , оф ти си с убунту. Значи пишеш:
sudo grub-install /dev/sda   или hda в зависимост от харда
и после
update-grub

Това е.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #3 -: Sep 30, 2010, 23:33 »
Аз имам един тъп въпрос. Да не би да става дума за инсталация на Ubuntu с помощта на Wubi?
Питам, защото инсталация и на Windows, и на Ubuntu, при само два дяла на диска, ми изглежда съмнително.
Активен

Kreslyo

  • Гост
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #4 -: Oct 01, 2010, 08:19 »
Благодаря за помоща! [_]3
На C:/ е инсталиран ХР, а на D:/ Ubuntu (Той си отряза от Д-то друго парче, суоп и т.н.). Не знаех какво да очаквам от Линукса и за да не одрискам Win-a, го сложих на друг партишън, а не заедно. Няма нищо общо с Wubi.
Проблема ми е, че машините са служебни и до сега хората се запознаваха с Убунтуто, като работеха основно на Win. А пък искам да мина по най-тънката лайсна, защото става въпрос за 7 РСта. Ако ми се наложи да точа инфото от всяко едно... :o

... sudo grub-install /dev/sda   или hda в зависимост от харда...


Как да разбера какъв е харда? Като хардуер или като тип форматиране?

ПП: Избрах Ubuntu защото ми се видя най-"мързеливо" за усвояване. Особено от хора, които не изпитват влечение да научат нещо ново.
« Последна редакция: Oct 01, 2010, 08:23 от Kreslyo »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #5 -: Oct 01, 2010, 09:36 »
Доколкото разбрах, тези компютри са предназначени за работа, а не за обучение. В такъв случай от служителя се иска да ползва системата, а не да я усвоява и да става експерт по нея. От опит вече знам, че и най- старият и закостенял служител му трябват не - повече от 5 минути за разбере къде се намират пасиансите.  След това си кротува. Личният ми служебен компютър е с Кубунту без нито една игра, за да не привлича безделници.Няма, човек, който да се оправя с менюто на телефона си, а да не може да се оправи с менюто на Gnome, KDE или вече настроенa xfce графична среда. Забелязал съм също, че един от най - големите проблем при преминаване от XP към Linux e езика. Повечето потребители за първи път четат менюто и операциите на български и осъзнават какво правят. Затова се държат доста страхливо докато свикнат. До този момент са били научени, че Това трябва да се постави Там, без действително да осъзнават какво правят. Когато свикнат обаче на дистрибуция от 2010г. не виждам как ще се върнат на XP от 2002г. Поне брат ми, колкото и да е бос не би го направил, досега и за двата служебни не съм чул нито един човек да иска връщане на старата система.
« Последна редакция: Oct 02, 2010, 03:48 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #6 -: Oct 01, 2010, 10:19 »
Цитат - "...Как да разбера какъв е харда? Като хардуер или като тип форматиране ?..."
Като хардуер, дали е IDE/E-IDE/PATA диск, за да укажеш /dev/hdX. Или е SATA диск, за да укажеш /dev/sdX.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #7 -: Oct 01, 2010, 15:24 »
Значи дяловете на диска са три.
В последните версии на Ubuntu, не помня от коя версия на ядрото нагоре, вече всички хард дискове се означават като /dev/sdX (няма вече /dev/hdX). На компютъра до мен, който е с ATA диск (някакъв стар Quantum Fireball), изхода от команда "sudo fdisk -l" показва означения /dev/sda, /dev/sda1, ... /dev/sda5.

Щом въпросът опира до ползване, без навлизане в подробности, бих предложил да се инсталира друга версия (по-точно друга дистрибуция, базирана на Ubuntu).
Едната възможност е Linux Mint 9 Isadora (цък). Първо, това е "подобрено" Ubuntu, в което са включени допълнителни неща, които иначе трябва да се инсталират допълнително. Второ, тази версия е базирана на Ubuntu 10.04, която е LTS версия и има 3-годишна поддръжка.
Друга възможност е УСУ5 (цък), която е българска дистрибуция, базирана на Ubuntu 10.04 и също има включени допълнителни неща.

Някоя от тези дистрибуции може да се инсталира на мястото на сегашното XP, а след прехвърляне на информацията от дяла на сега инсталираното Ubuntu 9.10, той може да се ползва като дял за данни.
Поне на мен, това ми се вижда като най-добро и лесно решение.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #8 -: Oct 01, 2010, 20:03 »
Всяка от големите дистрибуции е добра за офис не само дериватите на Убунту. Не виждам кое е толкова подобрено в Ментата, освен, че са добавени декодери, които така или иначе се свалят автоматично при пускане на филм или музика и няколко програми /като vlc/, които можеш да ги инсталираш за 5 минути. От УСУ не разбирам, тествал съм го само от Live CD. Не виждам с какво е повече от обикновеното Убунту. Това, че е LTS обаче е предимство за офис. С това съм напълно съгласен.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Kreslyo

  • Гост
Re: Как да тръкна Виндоуса?
« Отговор #9 -: Oct 01, 2010, 22:59 »
Благодаря за съветите.
Диска е SATA и излизат такива означения- /dev/sda, /dev/sda1, ... /dev/sda5. ... тъй де, реално са три партишъна.
Определено ще е LTS версията. Просто когато инсталирах Линукса на машините, 10.04 таман беше излезнал и ми направи малки проблеми (Мозилата се самоизключваше и други дреболии). Минта нещо не успя да ме впечатли до сега, а УСУто го загледах (за сефте), но не смея да го слагам без да съм го разцъкал поне.

Някоя от тези дистрибуции може да се инсталира на мястото на сегашното XP, а след прехвърляне на информацията от дяла на сега инсталираното Ubuntu 9.10, той може да се ползва като дял за данни.

Trosho, и аз мислих да го направя по този начин, но пак ми се появи проблема с разстроения GRUB. Та предполагам, утре като се захвана за Голямата Гума начина на Tonitochev ще ми свърши работа... първо моя РС, че ако се окъкам да не се разбере  ;D

Cibercop, това с пасиансите си е баш така, ама съм замислил сите тея убавинки да ги затрия, барабар със Скайпове, Айсикюта и т.н.  ;) И наистина езика им е голЕм проблем!
« Последна редакция: Oct 01, 2010, 23:19 от Kreslyo »
Активен