Автор Тема: Промяна на Руут след инсталация на У12.10  (Прочетена 2252 пъти)

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Колеги, след инсталацията си на У12.10 сложих само 16ГБ за руут секцията и не ми е достатъчна, сега искам да я увелича, без да преинсталирам, как мога да го направя безопасно и без да губя / смесвам руут файлове с хоум? Някакви идеи?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Parted Magec! Печеш диск, зареждаш от него и си ги правиш всичките както ти харесват.
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Parted Magic?? Сигурно това искаш да кажеш? Нямам сд-ром... мога само на лайв двд (исо) ..
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Може да дадеш информация за дяловете на диска - подредба, размер, свободно място (скрийншот от нещо като gparted или изхода от fdisk -l и df -h, например). Предполагам, че щом питаш, значи нямаш LVM, поради което и тези неща ще имат значение.
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Това е, което ми излиза:




Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Щом имаш заети само 13 ГБ от /home, най-добре първо си ги копирай някъде (не забравяй и скритите файлове), да ти е мирна главата. Оттам нататък разбираш ли какви промени трябва да се направят по дяловете?
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
ще копирам нещата от /home  и после с Gparted  мога за малко да го unmount-на и да прибавя част от него към /root ? Това е което аз се сещам да направя, ти какво би ми предложил?
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Т'ва "extended" ще направи някакви проблеми ( разбирай - повече маневри ) .
Общо взето - правиш копие на всичко важно , преоразмеряваш , описваш промените , обновяваш груб . Като цяло си е ( при мене ) доста време - бих преинсталирал ( 13+Гб все ще се намери къде да се копират ) .
« Последна редакция: Jun 16, 2013, 20:26 от malin1 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Абе, я вземи си изчисти ъпдейтите и разни други неща които си свалял и инсталирал от руут директорията! С какво толкоз ти е пълна, че от 14ГБ са ти останали свободни само 3! Моята руут директория е от цял 1ТБ ХДД е само 18 и са ми свободни 12.
Инсталирай си Ubuntu Tweak и пусни един чистач. То така както я караш, колкото и да я уголемиш, все ще дойде момент в който ще ти стане малка. А можеш и от настройките на синаптика да го настроиш след като инсталира свалените пакети да си ги изтрива.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
http://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/
Диска е идеален вариант да не се работи с конзолата . Има всички инструменти за даденото задание .
Хъм , игрите , ако са повече , заемат бая място , и не само те .
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Промяна на Руут след инсталация на У12.10
« Отговор #10 -: Jun 16, 2013, 22:51 »
ще копирам нещата от /home  и после с Gparted  мога за малко да го unmount-на и да прибавя част от него към /root ? Това е което аз се сещам да направя, ти какво би ми предложил?
Ами според мен първо смаляваш sda5 (/home) и правиш така, че свободното място да е преди дяла. После смаляваш sda2 (extended дяла) така, че свободното място да остане извън него. След което добавяш свободното място към sda1 (/).
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Промяна на Руут след инсталация на У12.10
« Отговор #11 -: Jun 17, 2013, 21:53 »
На практика не знам как точно да го направя боб мара... как да ънмаунтвам хоум, при положение, че ползвам тази част и също как да разделя екстеншъна... много набързо ми ги нахвърляхте нещата, които ХИПОТЕТИЧНО и аз знам :)) ама на практика е друго! дайте стъпка по стъпка, и то ако имате ясен план и концепция, не на посоки.. каквото стане и после пак да преинсталирам, което не е целта..

14ГБ се пълнят бързичко ако влачиш много програми с допълнителни файлове, а също и Wine,  с който работя, ми взима доста голяма част :))) и пак е много малко, трябваше 20ГБ да го направя..
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Промяна на Руут след инсталация на У12.10
« Отговор #12 -: Jun 17, 2013, 22:38 »
как да ънмаунтвам хоум, при положение, че ползвам тази част
Това всичкото от parted magic или каквото друго Live CD избереш за целта, за да може всички дялове на харддиска да не са монтирани.

дайте стъпка по стъпка
Имаш два подхода - или правиш дългата процедура (смаляваш и местиш sda5, смаляваш и местиш sda2, увеличаваш sda1), или премахваш всички дялове, освен sda1, увеличаваш го, правиш нови дялове за /home и swap, възстановяваш съдържанието на /home. И в двата случая ще се наложи да оправиш fstab-а (може да стане от живия диск). Във втория вариант ще трябва да си възстановиш /home от backup-а, но в първия, заради местенията на дяловете, има вероятност също да стигнеш до този момент. Първият вариант ще изиска и повече време.

Помисли си как искаш да действаш и ще се опитаме да ти дадем напътствия стъпка по стъпка.

не на посоки.. каквото стане и после пак да преинсталирам, което не е целта..
Ако не пипаш sda1 за нещо различно от увеличаване, няма да ти се налага да преинсталираш. Въпросът е да не си загубиш информацията в /home и да знаеш какво трябва да се оправи в системните настройки.

По принцип, пипаш ли по дяловете, винаги трябва да имаш едно на ум, че нещо може да се провали. В който случай трябва да си наясно, че единствената вина си е в теб, в това, че не си преценил правилно конфигурацията и се е наложило да я променяш. Ако някой път ти се наложи да преинсталираш и си несигурен относно дяловете, помисли си за LVM.

а също и Wine,  с който работя, ми взима доста голяма част :)))
Wine не си ли държи програмите в /home/.wine? Не би трябвало от него да се е препълнило. Може да пробваш изчистването, интересно ми е също колко големи са ти директориите /var/log и /var/cache/apt.
Активен