Автор Тема: Wobbly ефект на Intel-ска карта  (Прочетена 2680 пъти)

dancho2000

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Wobbly ефект на Intel-ска карта
« -: Oct 27, 2015, 11:36 »
Здравейте колеги,
След дълго чудене и маене по форумите, реших да пусна темата. От дълго време съм на Lubuntu, но взе, че ми писна скучния интерфейс и реших да "пусна ефектите" от Compiz. Добре де, уж активирани, ма никаква промяна няма - в нито една анимация... На Kubuntu преди време ги подкарах, което ме навежда на мисълта, че имам проблеми с драйверите.
Картата е Intel GMA 915

П.П Не знам дали попринцип игрите пуснати през Wine са с 30-40 кадъра надолу в сравнение, като са пуснати в Windows или просто проблемa e във видео драйвера....
« Последна редакция: Oct 27, 2015, 12:12 от dancho2000 »
Активен

korea60

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 189
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #1 -: Oct 27, 2015, 13:22 »
По-скоро проблема (според мен) е в лхде-то. Мисля че няма стандарта поддръжка на компиз. Не че ако се поровиш малко няма да си и пуснеш.
Активен

dancho2000

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #2 -: Oct 28, 2015, 21:40 »
Ми доколкото разбрах, проблема бил в драйверите на видеокартата... Тъпото е,че всички fix-ове са за Nvidia...
Но за всеки случай си изтеглих драйвера от сайта на Intel (https://downloadcenter.intel.com/download/8203/Intel-Graphics-Driver-Linux-IntelGraphics-060704-tar-gz-), oбаче не знам какво да го правя тоя tar.gz файл/архив. Никъде не намерих "README.TXT", с малко по-подробна информация....
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #3 -: Oct 28, 2015, 22:25 »
Здравейте колеги,
След дълго чудене и маене по форумите, реших да пусна темата. От дълго време съм на Lubuntu, но взе, че ми писна скучния интерфейс и реших да "пусна ефектите" от Compiz. Добре де, уж активирани, ма никаква промяна няма - в нито една анимация... На Kubuntu преди време ги подкарах, което ме навежда на мисълта, че имам проблеми с драйверите.
Картата е Intel GMA 915
Опитай Compiz в Ubuntu MATE, като превключиш мениджъра на прозорците от MATE Tweak и ще видиш, чe проблемът не е във видеокартата.
https://www.youtube.com/watch?v=KEHxHr-Ih9w
Тази видеокарта е с много добра поддръжка под Linux. Единствения дефектен драйвър, беше този в Ubuntu 14.10 (Utopic).
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

dancho2000

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #4 -: Oct 29, 2015, 19:48 »
Дръпнах МATE Tweak-a от "Софтуерния център", но нещо не мога да намеря самата програма след като тя се инсталира.В "Start менюто" я няма. Пробвах през терминала да я пусна, но явно нещо не правя както трябва... Може ли малко асистенция  ::)?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #5 -: Oct 29, 2015, 20:14 »
MATE Tweak, едва ли ще ви свърши работа без MATE, където можете да работите с три или четири различни мениджъра на прозорци. Просто, стартирайте едно Ubuntu MATE от жив диск или флашка и разгледайте опцията за превключване. Мисля, че за стартирането на Compiz не се изискваше рестарт на системата.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

dancho2000

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #6 -: Oct 30, 2015, 09:04 »
Tъй като (поне на снимки/видеота) ми хареса доста и смятам да скоча на Ubuntu MATE, имам едно питане -  колко е тежка в сравнение с Lubuntu? Кошника ми е със следните параметри:
Dell D610
CPU: Intel Pentium M 1.86GHz
Ram: 1 GB
Video: Intel GMA 915
Активен

korea60

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 189
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #7 -: Oct 30, 2015, 09:21 »
По-добре си останете на лхде или ако желаете да почетете малко (опънбох). Така или иначе рамта е малко вече дори и за windows xp. Ако държите на да имате някакви визуални ефекти в опънбох (незнам дали може да се подкара на лхде -вероятно може) може да се инсталира "xcompmgr".
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #8 -: Oct 30, 2015, 09:47 »
Имаше едно дистро, много удобно за стари машини. Crunchbang. Но основния разработчик се отказа и я обявиха за мъртва. Много ми харесваше и го ползвах по едно време с месеци. OpenBox с Tint2. Семпло, но красиво и чисто. Точно за работа.
Сега виждам, че тази дистрибуция не е мъртва и вече се нарича Crunchbang++. Ето и линк:

https://crunchbangplusplus.org/

Преди да се появи това, част от хората, дето се занимаваха с Крънча, започнаха едно проектче BunsenLabs и доста време беше на нещо като ядро и пакети с медия, офис, графичната среда и честно да се кажа, не разбрах как да сглобя всичко. Но виждам, че вече има готово ISO и може и това да се пробва.
Eто и изискванията:
https://www.bunsenlabs.org/installation.html
Напълно в параметрите на машината.
Аз определено ще го разгледам. Ще разгледам и #!++
« Последна редакция: Oct 30, 2015, 09:57 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #9 -: Oct 30, 2015, 10:22 »
Tъй като (поне на снимки/видеота) ми хареса доста и смятам да скоча на Ubuntu MATE, имам едно питане -  колко е тежка в сравнение с Lubuntu? Кошника ми е със следните параметри:
Dell D610
CPU: Intel Pentium M 1.86GHz
Ram: 1 GB
Video: Intel GMA 915
По - тежка е. Графичната среда заема с около 50 МБ повече от RAM паметта. Без включен Compiz, естествено. Мисля, че с този хардуер е по- добре да работите без ефекти. И, без това, приложенията вече заемат много ресурси и само за уеб браузъра е здравословно да осигурите 1 ГБ свободна памет. А, при вас, цялата налична памет е толкова.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

malin

  • Гост
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #10 -: Oct 30, 2015, 16:44 »
По-добре си останете на лхде или ако желаете да почетете малко (опънбох). Така или иначе рамта е малко вече дори и за windows xp. Ако държите на да имате някакви визуални ефекти в опънбох (незнам дали може да се подкара на лхде -вероятно може) може да се инсталира "xcompmgr".
По-добре (и по-актуално) е comton. Обаче ... за какво са ефектите , освен да товарят още.

На bunsen-а не му харесвам само файловия мениджър, но май всички опънбокс-дистра (който харесвам)„ ползват thunar вместо pcmanfm (и има защо).  :D И затова си строя нещо мое от убунту-сървър или нет-инсталация, като покрадвам някоя идейка от тях.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Wobbly ефект на Intel-ска карта
« Отговор #11 -: Oct 31, 2015, 00:16 »
На мен Thunar ми харесва заради Custom Actions. С това меко казано могат да се правят чудеса.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.