Автор Тема: Честит ви нов debian  (Прочетена 17615 пъти)

v13

  • Гост
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #45 -: May 09, 2013, 17:55 »
Ето малко картинки. :)
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #46 -: May 10, 2013, 11:58 »
Модулът е наличен в хранилищата. Разреши всички хранилища /main, contrib, non-free и updates/, презареди, намери модула и го инсталирай.
http://s19.postimg.org/ygx65zk1f/broadcom.png

Благодаря, cybercop.  [_]3
Активен

Без правила няма игра

v13

  • Гост
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #47 -: May 10, 2013, 12:58 »
Една много полезна статия, валидна и за Debian 7

To Do List After installing Debian Squeeze

ВНИМАНИЕ!
Някой от описаните практики не ги подкрепям, защото може да доведат до дестабилизиране на иначе стабилната ви система. Мислете добре преди да предприемете определена стъпка. Както се казва, "ползвате на собствен риск".
Иначе статията определено има доста полезни неща и много добро ревю на популярни програми за Linux.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #48 -: May 11, 2013, 08:42 »
Дебиан е стар. Той е на двадесет години. В програмното обезпечение това си е епоха. Даже не само една. Но програмите в Дебиан не са стари иска да каже Нетер в предългите си коментари.

Брате не се сърди на народа! Прекалено много се разлигави от качествени програми, които в своето нестабилно състояние да са по-стабилни от програмите за ОС, която познават. Е как няма после да си помислят, че това са стабилните версии и да обявят Дебиан/Редхад за стари?

Версия 13 не знам, какво толкова му се радваш на mplayer2. Някакъв си от някъде, несвързан с mp по никакъв начин, решава да си направи разклонение, в което ffmpeg да бъде външно свързан, а не вътрешно. И понеже е много готин пич и е над тия неща, и хич не му се занимава, та пътьом изхвърля mencoder. Все великолепни идеи.

Но понеже лиценза ОПЛ казва, че разклоненията трябва да се различават от оригинала по име или версия, та лепва и една двойка отзад. Така изглежда, че отпадъка на този тъпанар е все едно следващо поколение на mp, от което няма нищо по-невярно. Интересно все пак като от mplayer решат един ден, че са стигнали до втора версия, то как трябва да я кръстят, защото ако си я кръстят с двойката отделена от името,  то малко народ ще може да го отличи от недоносчето на тоя скапаняк.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

v13

  • Гост
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #49 -: May 11, 2013, 10:17 »
Всъщност аз се кефя на smplayer а той дали в зависимостите е с mplayer или mplayer2 не го решавам аз. :)
Иначе съм чел из интернет за mplayer и mplayer2 и на всякъде пишат, че 2 бил по-добър, но ето пък, че ти съвсем обосновано не си на това мнение. :)
Аз дори си махнах всички нестабилни пакети от системата, които бях сложил, а малкото пакети които бяха ъпдейтнати към по-нови им върнах стабилните версии. Сега системата ми си е съвсем стабилна с изключение само на iceweasel.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #50 -: May 11, 2013, 10:19 »
Някой знае ли, кога xfce 4.10 ще влезе в sid и дали локализацията на средата се обновява при излизане от експерименталните хранилища ? Писах на двама от българските разработчици в Debian да актуализират преводите. Oт тях ми отговори само единият и то доста уклончиво в стил "оправяй се сам".
« Последна редакция: May 11, 2013, 10:21 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #51 -: May 11, 2013, 10:36 »
Сега като си прочетох мнението, съм бил малко груб. Наричам човека скапаняк, а не го познавам. Може пък наистина да е точен пич, тъй че му се извинявам за квалификацията.

И се извинявам все пак на mplayer2. Може на мен да не ми допада, но както сам пишеш, много народ го предпочита. Та от това, че не го харесвам, не следва, че е боклук. Човека се е потрудил (колкото е могъл), трябва да му се отдаде достойнство. По принцип наричам боклук затворените програми, защото те по дефиниция са развалени, но mplayer2 си е свободна. Извинявам се и за тази квалификация.

Другото е вече лично мнение и то си остава. Оттеглям само квалификациите боклук за програмата и скапаняк за автора.

п.п. Аз също съм голям почитател на SMPlayer, но за мое щастие в Дебиан той е „стар“  :P
« Последна редакция: May 11, 2013, 10:38 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #52 -: Jun 04, 2013, 10:04 »
Разработчиците на Debian сменят подхода за поддръжка на Iceweasel в стабилните издания на дистрибуцията

Накратко казано и преведено, поради сменената политика на Mozilla за издаване на версии става все по-трудно на Debian разработчиците да поддържат една и съща версия на Iceweasel през целия живот на дадено стабилно издание, поради което оттук нататък ще се поддържа текущото ESR (Extended Support Release) издание на браузъра. В момента то е с версия 17, а по-натам ще излизат и по-високи версии за Wheezy.

Забелязвам, че стандартният "apt-get upgrade" не надгражда Iceweasel до 17-та версия, въпреки че е налична в хранилищата, а само показва, че има налично обновяване за браузъра, което няма да бъде приложено. Това може да бъде направено с "apt-get dist-upgrade", но като нямам навика в стабилен Debian да обновявам пакети с dist-upgrade, ми страннее тази работа, а засега не намирам информация с официалните стъпки по надграждане на Iceweasel за в бъдеще.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #53 -: Jun 04, 2013, 12:23 »
Аз имам. Актуализациите на текущото ядро се инсталират именно с dist-upgrade.
И приветствам това решение, което считам за отстраняване на една глупост, която коментираме от доста време.
« Последна редакция: Jun 04, 2013, 13:32 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #54 -: Jun 04, 2013, 14:35 »
Актуализациите на текущото ядро се инсталират именно с dist-upgrade.
Постът ти оставя впечатлението, че това се отнася за стабилния Debian, а това не е вярно. Затова предполагам, че говориш за Sid (където това е характерно) или за Testing (там не съм сигурен как е). В стабилните издания на Debian опцията dist-upgrade винаги е участвала само при преминаването от една версия на дистрибуцията към друга и никога за прилагане на актуализации към текущата версия. Не че не може и с dist-upgrade, все пак в нея се съдържа изпълнение и на задачите на опцията upgrade, но не е нужно, след като всичко си е достъпно и с опцията upgrade.

Новината, според мен, е по-скоро лоша от погледа на стабилността, тъй като това означава, че Iceweasel излиза извън общата схема за стабилизация в Debian и ще се разчита почти изцяло на Mozilla да е написала софтуера си така, че да не скапе нещо друго в системата.

cybercop, не разбирам защо толкова държиш в стабилния Debian да има всичко ново, което си виждал в други дистрибуции. Целта на стабилния Debian не е такава. Изказваш желания, които са налични в нестабилните версии на Debian и в други дистрибуции. Щом ги искаш, ползвай ги в тях! Никой не те спира. Но ти искаш да спреш много потребители да ползват "стари" (според теб), но поддържани и многократно подсигурявани версии на софтуера, с желанието си да обезличиш Debian и той да стане поредната bleeding edge дистрибуция. На теб Debian не ти налага ограничения - не те е задължил нито със стабилността си (има и нестабилни версии), нито те е задължил да го ползваш (има и други дистрибуции). Защо ти искаш да ограничиш Debian?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #55 -: Jun 04, 2013, 14:58 »
Моите наблюдения са, че apt-get upgrade не засяга актуализацията на ядрото.
Колкото до програмите - не искам да са най- нови, защото дистрибуцията е stable. За мен не е оправдано една версия на браузър да се кърпи 3 години. Ако има някакъв бъг, той ще се отстрани до появата на следващата версия. Може да се пропусне още една за по- сигурно. Далече съм от мисълта, че именно разработчиците на Дебиан ще го открият и то след 3 години, особено след като не можаха да разберат няколко седмици, че са пропуснали в sid само част от xfce 4.10, което я направи неизползваема. Дали е тествана, докато е била една година в експерименталните хранилища ? Вече не вярвам особено в това.
« Последна редакция: Jun 04, 2013, 15:07 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #56 -: Jun 04, 2013, 15:12 »
За мен не е оправдано една версия на браузър да се кърпи 3 години.
Отново не правиш разлика между стабилизиране на софтуер сам по себе си и стабилизиране на софтуер в цялостна среда с един куп друг софтуер. Но не ми се обяснява пак, написах се достатъчно за тези разлики по-нагоре :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #57 -: Jun 04, 2013, 15:16 »
Както и да е, доволен съм от това решение. Щом са го взели, значи са преценили, че ще успеят да стабилизират софтуера в рамките на няколко месеца.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #58 -: Jun 13, 2013, 15:11 »
Както и да е, доволен съм от това решение. Щом са го взели, значи са преценили, че ще успеят да стабилизират софтуера в рамките на няколко месеца.

Я пак?

Значи 2 години не им стигат да пуснат нова версия и след като я пуснат тя е морално остаряла и все още трябва да я стабилизират wtf ?!

Слакуер за пример правят нова версия също за 2 години, но при тях от как е излязъл през Септември миналата година имат само 30 ъпдейта (общи сигурност и софтуер). И системата работи супер.
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

Sairos

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 77
  • Distribution: GNU Linux
  • Window Manager: Console
    • Профил
Re: Честит ви нов debian
« Отговор #59 -: Jun 13, 2013, 15:33 »
Както и да е, доволен съм от това решение. Щом са го взели, значи са преценили, че ще успеят да стабилизират софтуера в рамките на няколко месеца.

Я пак?

Значи 2 години не им стигат да пуснат нова версия и след като я пуснат тя е морално остаряла и все още трябва да я стабилизират wtf ?!

Слакуер за пример правят нова версия също за 2 години, но при тях от как е излязъл през Септември миналата година имат само 30 ъпдейта (общи сигурност и софтуер). И системата работи супер.

Човек бях се затъжил за тебе, недей се губи така.

По темата : Добре де Калкулатора не е ли по доброто решение, аз не харесвам Слака ?
« Последна редакция: Jun 13, 2013, 16:13 от Sairos »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
KDE + Debian
Настройка на програми
IvanST 3 5001 Последна публикация Nov 16, 2003, 01:33
от Agent_SMITH
Debian 3.0r2
Настройка на програми
Agent_SMITH 2 4071 Последна публикация Nov 24, 2003, 20:58
от IvanST
Debian 3.0r2
Настройка на програми
Agent_SMITH 0 2662 Последна публикация Dec 06, 2003, 04:52
от Agent_SMITH
Debian&KDE
Настройка на програми
tzarew 1 4058 Последна публикация Jan 10, 2004, 16:02
от
Debian трудности!Направо полудявам!
Настройка на програми
gamehack 29 12303 Последна публикация Jan 28, 2004, 16:47
от gamehack