Автор Тема: [Решен] Настройка средно копченце на посочващо лостче в Дебиан  (Прочетена 1865 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Здравейте,

въпроса е отправен към собствениците на тинкпади или други лаптопи с посочващо лостче. Предистория

Първият ми Тингпад беше в началото на века. Тогава и на 98, и на Дебиан въпросното средно копче (в онези модели то не бе по средата, а отдолу) служеше за превъртане, Само единствено много се дразнех и ругаех, че не се променяше външният вид на курсора, но иначе си работеше еднакво в Дебиан.

Мина се време, онази машина остаря морално. Бяха бедни години, нямах кинти за друг Тингпад, затова през ръцете ми минаха няколко настолни машини втора ръка. И така нейде преди две години и половина някъде най-после имах малко парички, а тингпади можеха да се намерят на по-човешки цени на втора ръчичка.

Бях извънредно лошо изненадан, че това поведение вече не съществуваше. Вместо него в Мозила, Опера и т.н. (за другите типове програми си работи само поставянето) това водеше до извикване на търсачка или ако е адрес във временната памет да се опита да го зареди. Няма да казвам, колко много беснея на такова своеволие, но смятах, че съм на колене и няма какво да сторя.

И така до края на миналият месец, когато най-после се запознах с Юнити. Там останах гръмнат, че в недъгавото Убунту средното копче на посочващото лостче работи точно по начина, който се очаква от него (сиреч да служи за превъртане при задържане), никакви шпионии на Гошо и глупости. Е за промяна на курсора не мога да мечтая, оти и ИБМ са манафи, ама макар и непоносимо, поне не се умира от това.

Открих, че има лек проблем, че когато тази възможност е използвана, не може да се маркира повече от един екран текст (без да се използва допълнителна помощ от стрелка надолу). Това е отврат, но пък е далеч по-преживяемо пред това програмите ми да правят неща, които не желая.

Юнити вече е история, аз съм си на добрият стар Дебиан 6 (още ме мързи да го повдигна във версия, може би утре). Ама колкото и да си щракам, не се случва нищо, освен да виждам грозната, зелена муцуна на  Seeks или да се опитва да ми зарежда неща приличащи на адреси.


И така въпросът е: след като каноничните педали могат да докарат поведението на на посочващото лостче при задържано средно копче да е, каквото се очаква от него, то няма как няма как това да не е възможно в дядо Дебиан. Въпроса е как се прави?
« Последна редакция: May 11, 2013, 11:20 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
//off
На това не му ли викаха клиторче ;D
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Баш за клитора си говорим. Но той е клитор само в ИБМ/Леново. В бившия Компак и Тушиба е сивичко, като на някоя бабичка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
трябва ти пакета xinput и един .xsessionrc файл в домашната директория:
Код:
xinput set-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation" 1
xinput set-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Button" 2
xinput set-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Timeout" 200
xinput set-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Axes" 6 7 4 5
xinput set-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Middle Button Emulation" 1
xinput set-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Middle Button Timeout" 50
Активен

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Няма начин - то това си е подразбиращо се поведение за Операта. И аз не знам откъде се сменя.... Пробвай същото но с мишката в Опера - натискаш търкалцето и въртиш или пък влачиш с мишката - Винаги ми е отваряла някакви адреси и аз се чудя какви са от история ли или дето минава през/над тях..
Така че не обвинявай ти клиторчето - не ти е виновно то
Активен

stealth01

  • Гост
... натискаш търкалцето и въртиш или пък влачиш с мишката - Винаги ми е отваряла някакви адреси и аз се чудя какви са от история ли или дето минава през/над тях...
средният клик на мишката paste-ва това, което е маркирано с мишката и може да се ползва за алтернативен copy/paste, защото помни различно от стандартното ctrl+c/v или ctrl+ins/shift+ins.
тоест, ако сте маркирали с мишката текст съдържащ url и натистнете скрола на мишката в неутрално място на броузера той ще реши, че му подавате адрес и ще го отвори.
ако цъкнете скрола върху връзка в броузера, тя ще се отвори в нов таб.
доста полезни дейности поне за мен :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Stelth (1) Благодаря! Отначало се притесних, ако нямам този пакет, че трябва да се покача във версия. Това не е страшно, но страшното е, че трябва да транслирам ядро (знаем, че новите са насрани),  а това на 1,2 low voltage отнема часове.  За щастие пакета беше наличен. За нещастие нищо не се промени. В която и програма да пробвах чак до leafpad и esperanza дори, никъде не мога да превъртам със средно копче.

Ремо, благодаря.  Бивайки Опера гаден проприетарен отпадък се досещах, че няма да мога да му влияя. Надявах се поне в други програми да мога. Както споменах под Убунту с Лиско може. Макар последният да е доста тежък и що годе неудобен, това би било добре. В недоклатената ОС можеш да превърташ в всякакъв вид програми, всички който имат някакво превъртане в тях.

Стелт (2) Благодаря! Разбира се, че знам това и не мога да живея без него. Дотолкова не мога, че когато седна на онова подобие на ОС, хвърлям, блъскам, викам, ругая, чупя, мачкам и ритам от що ми е противно и неудобно. 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
сори, ако е очевидно, но все пак да уточня - въпростният файл са команди, които тръгват при стартиране на X. за да бачкат или трябва да рестартираш X-а, или да ги пуснеш в конзолата ръчно за да има ефект веднага.

при мен работи на thinkpad e520, а съм взел инфото от тук - http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_configure_the_TrackPoint#Configuration_using_xinput
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Sorry, ако не е очевидно, но аз направих това. Тинквикито ми е настолната „книга“, винаги се съветвам с него по всички въпроси, но не бях открил тази информация там.



Stealth жив да си ми! След оглед на проблема се оказа, че имам не инсталирани зависимости. Обаче аз съм хитър. В моя sources.list навсякъде съм напляскал stable, защото ми е по-лесно да го пиша вместо името. Обаче не обнових пакетите, а направо инсталирах. Номера  мина и не ме качи във версия. Сега вече работи дори на ненадмината Опера. Отново благодаря!

п.п. И даже го няма проблема с маркирането от У.
« Последна редакция: May 11, 2013, 11:18 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear