Автор Тема: Real time комуникация  (Прочетена 10857 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #15 -: Sep 09, 2016, 19:15 »
Skype ползва P2P архитектура.


Беше. Доста отдавна не е. По-точно, от както ги взеха едни непрокопсаници.

Иначе специално те дълго работиха точно по въпроса, как да бъде заобиколено всяко едно ограничение. Имаше време, в което администраторите просто бяха напълно безсилни пред скъпият чат. Макар откакто стана скъп¹, вече да не е така, все още си ползва собствен DNS. Въпрос е искаш ли (и можеш) да направиш свой.


Ъ, да има изписано доста за протокола им, а от някакво време вече има и алтернативен клиент. Ако искаш разгледай му кода. И пак казвам, че точно скъпият чат едва ли е лъжица за устата ти.


-----
¹/ А после се оказа, че струва джобни ст.-инки, ама т'ва е друга тема.
Дай линкове за алтернативния клиент и протокола, моля те. Стана ми любопитно. Иначе Скайп минаваше през всичко да. Магия ми е на мен това. Вайбър за мен е вирус.

@dark_elf, защо не напишеш в две изречения конкретно, какво ти е нужно, за да не изпадаме тук в абстракции. Може някой да предложи конкретно решение, което да ти свърши работа. Има хора с опит тук. Аз летя в съвсем други сфери.
« Последна редакция: Sep 09, 2016, 19:22 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Real time комуникация
« Отговор #16 -: Sep 09, 2016, 19:30 »
https://github.com/skypeopensource?tab=repositories

Някъде в страницата му от преди няколко години на тоя руснак е и доклада за успешната обратна инженерия. Но сега не мога да ти го търся, че гледам волейбола.

Магия няма. Работи на осемдесети порт, който няма как да се филтрира. И трафика е случаен, освен против проследяване, прави невъзможно да се създаде шаблон по съдържанието му. Това си се знаеше далеч преди блятката да го разцъка. Очевидно е.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #17 -: Sep 09, 2016, 23:11 »
В днешно време всичко "модерно" има поведение на вирус :) Просто хората искат да им е лесно и безплатно* и от там големите компании се възползват по всички фронтове. Така, че мисля е сериозен. :)
Лично аз много харесвам за чат tox модела, даже имам инсталлнат тук qtox (да си го гледам само :) ) , но как да го ползвам, като никой не го (и не вярвам някога) да го ползва, понеже като им кажеш на хората, че профилът им седи локално и те гледат кат тръбЪ. А като им кажеш, че профил означава данни и в противен случай ги даваш на някой и те се обръщат на другата страна.
« Последна редакция: Sep 09, 2016, 23:14 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Real time комуникация
« Отговор #18 -: Sep 09, 2016, 23:13 »
Както казах доклада е някъде в blogspot-a му от преди пет години. Но си изрових и връзката към торента:

http://pirateunblocker.xyz/torrent/6442887/

п.п. Украиносите с триста зора биха, вече имаме оправдание утре оти ще сме осми.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #19 -: Sep 09, 2016, 23:33 »
Стига бе човек кви данни ми говориш. Ше ме подслушват? Или  ще ми видят емотиконите които изпращам към приятелката ми преди лягане. Забавлявате ме...  ;D :D ;D

mkkostov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #20 -: Sep 09, 2016, 23:35 »
http://www.linux.org.ru/news/internet/12855297
https://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=45074
Тук пише за алтернативния клиент за Skype.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #21 -: Sep 09, 2016, 23:43 »
Дай линкове за алтернативния клиент и протокола, моля те. Стана ми любопитно. Иначе Скайп минаваше през всичко да. Магия ми е на мен това. Вайбър за мен е вирус.

https://skype-open-source2.blogspot.ru/2016/09/first-in-world-skype-network-compatible.html
Активен

the lamer's team honourable member

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #22 -: Sep 09, 2016, 23:50 »
Стига бе човек кви данни ми говориш. Ше ме подслушват? Или  ще ми видят емотиконите които изпращам към приятелката ми преди лягане. Забавлявате ме...  ;D :D ;D

Разбира се, че зависи от употребата, но при положение, че през чата ти минават днеска 200-300 юсъри и пароли (мой ден) за какво ли не от бази данни до root достъп до сървъри, взимаш да се замисляш.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #23 -: Sep 10, 2016, 00:55 »
Стига бе човек кви данни ми говориш. Ше ме подслушват? Или  ще ми видят емотиконите които изпращам към приятелката ми преди лягане. Забавлявате ме...  ;D :D ;D

Разбира се, че зависи от употребата, но при положение, че през чата ти минават днеска 200-300 юсъри и пароли (мой ден) за какво ли не от бази данни до root достъп до сървъри, взимаш да се замисляш.
Всеки си преценя риска, но да заявяваш, че даден софтуер е вирус, и то в този отговорен форум, даже без да се аргументираш е слабо казано несериозно.

пп: Моето уважение, но поведение на вирус, няма. Защото съм имал вируси и не се държат по този начин.
Ппп: Няма повече да спамя темата.
« Последна редакция: Sep 10, 2016, 02:50 от chen_dzen »
Активен

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #24 -: Sep 10, 2016, 08:56 »
Така, така. Темата доста се разми. Интересно ми беше да разбера какви методики и средства се използват за такъв вид комуникация. Въртеше ми се една идея, но сега като гледам нещата въобще не са толкова тривиални.
Благодаря на всички за коментарите.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #25 -: Sep 10, 2016, 12:38 »
Върти ми се нещо в главата за UPnP протокол. Не го разбирам и може да давам грешна следа.
Но си спомням че го използваха в една игра да се свързат към сърверите и
http://www.scorched3d.co.uk/phpBB3/viewtopic.php?f=4&t=4361

Сега като си погледнах моя обикновен съвременен Тп-линк това UPnP е включено по дефаулт.
Така че това може да е едно от решенията ако ти трябва отворен порт да се направи заявка към ротера да го отвори.
« Последна редакция: Sep 10, 2016, 12:45 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Real time комуникация
« Отговор #26 -: Sep 10, 2016, 13:21 »
Е то щом ще е така, ето и нещо покрай ГНУ:

 http://www.nongnu.org/gzochi/

Цитат
Concurrency, data persistence, and network communications. A very thin client library can be embedded to provide connectivity for client applications written in any language.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Real time комуникация
« Отговор #27 -: Sep 10, 2016, 23:06 »
Който иска да си го ползва Вайбъра.  ;D
Но нека се запита поне веднъж, за какво им е да пазят на сървърите им инфо за всичките контакти в телефона, имена, номера, имейл адреси и прочее, за геолокацията и всякакви такива. Не ми се четат глупостите им. Та, като си отговори на този въпрос, ще си отговори сам и на този, дето ми го задава. Та до 2014-та всичко това се е пазело там некриптирано с линкове към всеки един ресурс. Сега не зная, какво е положението. Който иска инфо, знае къде да търси.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.