Автор Тема: Как да открия кой задължава мрежата да чака IP  (Прочетена 4533 пъти)

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Здравейте,

да си споделя болката, която ме мъчи от доста време.

Първо малко предистория.
Имам сървър (лаптоп), който е инсталиран през далечната 2014 или 2015-та година.
Тогава исках да му сложа Убунту 14.04 сървър версия, но да работи по безжична мрежа, но нещо не стана за това сложих десктоп версията. Оказа се че и с нея не работи безжичната мрежа, но поради някаква причина (вече не помня каква) остана сървъра с десктоп версията.
Сървърът беше с Убунту 14.04 и Owncloud 8.
По някое време (след като всичко работеше) съм преминал от десктоп към сървър версията (имаше едни ръководства кои пакети се махат и кои слагат за да се обърне дистрибуцията от десктоп към сървър.

Та от тогава всичко си работи. Сървърът е обновяван няколко пъти до Убунту 20.04 и Nexctloud 19, не е преинсталиран.

Преди два месеца реших да сменя машината с по-нов лаптоп. Оказа се че новата версия на Убунту ползва Netplan за настройки на мрежата. Настроих го всичко тръгна. Премахнах пакетите за настройка на межата по стария начин с
Цитат
/etc/network/interfaces

Обаче в момента при стартиране на компютъра незнайно защо чака около 3 минути IP адрес от жичната мрежова карта, като през това време нищо друго не зарежда. Като мине това време системата си зарежда и всичко е ОК.

Та въпроса ми е:
Как да разбера кой кара жичната мрежа да си чака IP адреса и тогава да продължи.

ПП:

това са ми настройките на Netplan
/etc/netplan/50-cloud-init.yaml
Цитат
This file is generated from information provided by the datasource. Changes
# to it will not persist across an instance reboot. To disable cloud-init's
# network configuration capabilities, write a file
# /etc/cloud/cloud.cfg.d/99-disable-network-config.cfg with the following:
# network: {config: disabled}
network:
    version: 2
    renderer: networkd
    ethernets:
        enp3s0:
            dhcp4: true
            dhcp6: no
            optional: true
    wifis:
        wlp6s0:
            dhcp4: no
            dhcp6: no
            optional: true
            addresses: [192.168.1.100/24]
            gateway4: 192.168.1.1
            nameservers:
                addresses: [8.8.8.8,8.8.4.4]
            access-points:
                "VIVACOM":
                    password: "парола"

Доколкото четох тази опция
Цитат
optional: true
в настройка на мрежата би трябвало да накара съответния интерфейс да не чака IP а да продължава със зареждането на системата.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
https://netplan.io/examples

Логиката ми е, че

        enp3s0:
            dhcp4: true

е жицата и след като е тру...


Що не ползваш nm вместо networkd, поне си му разбираш.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
А защо се взема 5 мин. адрес? По жицата става за секунди.
Според мен трябва да се оправи хардуерния проблем и да си взема за нормално време адрес, вместо да се слага optional  и да се замита под килимчето проблема..
Ако не му трябва динамичен адрес, забучи му статични в4 и в6 ако трябва
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Пък и нали било СЪРВЪР ?

Е кой сървър се ребоотва по амнайсе пъти на ден ? Пускаш го веднъж, всичко си тръгва, и после той си работи онлайн като сервиза там каквото що сервира. Няма никакви грижи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
А защо се взема 5 мин. адрес? По жицата става за секунди.

Защото не искам да става по жицата. Искам да става по WiFi.
Идеята беше ако се наложи поради някаква причина да се слага жица, рутера да му даде този IP адрес.

Цитат
Е кой сървър се ребоотва по амнайсе пъти на ден ?
Никой въпроса е че ме дразни  ;D
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Е, три минутки минават и заминават. Щом после всичко си е ОК със системата, и няма никакви проблеми, не знам изобщо дали си струва да разбутваш нещата колега.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.