Автор Тема: libcdr howto  (Прочетена 3350 пъти)

kgochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
    • Профил
libcdr howto
« -: Mar 13, 2013, 09:27 »
Пробвах се да си инсталирам libcdr, което според мен е библиотека към Libre Office, позволяваща му "да гледа" файлове на Corel Draw. Ръководих се от http://www.freedesktop.org/wiki/Software/libcdr. След като инсталирах git, automake, (за това не съм сигурен, може би беше automate?) и doxygen, успях да изпълня на компютъра си ./autogen.sh, но последващото ./configure ми даде грешка (отначало нямаше компилатори - сложих g++, после търсеше libwpd-0.9 и libwpg-0.2) и там "си умрях". Независимо от това, че конзолата ми даде акъл да отворя конфиг файла, не можах да го направя, защото ми излезе на "маймуница". Освен това установих, че даже и да имам двата файла, не знам къде да ги сложа, така че командата ./configure да ги види и да ги ползва.
Системата ми е Ubuntu 12.04 LTS. Ако някой се е сблъсквал с това и го и решил, моля да сподели или да ми даде акъл какво да направя или какво да прочета, за да стане. Предварително благодаря на всички!
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: libcdr howto
« Отговор #1 -: Mar 13, 2013, 09:53 »
Освен това установих, че даже и да имам двата файла, не знам къде да ги сложа, така че командата ./configure да ги види и да ги ползва.
Това са пакети които се инсталират, няма нужда да ги слагаш тук и там. Обаче най-често при компилиране иска девелъп версиите на самите пакети, за да ги ползва. Значи търсиш пакетите които ти трябват с dev в името на пакета.
Иначе ... не зная защо си решил да ги компилираш при положение, че тази библиотека си я има в убунту като компилиран пакет. Инсталира се с команда
Код:
sudo apt-get install libcdr-tools
Нямам идея дали ще ти отвори корелски файл либре офиса, това ти си го проверил. Корелски файлове до последно ги отваряше inkscape http://inkscape.org/ (пак можеш да си я инсталираш от софтуер центъра или апт-гет)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: libcdr howto
« Отговор #2 -: Mar 13, 2013, 10:01 »
Бих се позачудил такава шиндоширана програма като ЛО да ползва нещо външно, пък от Фрее Десктоп хич. Инскапето никак, ама никак не е зле, но е спартанско. С него трябва да имаш топки да работиш, не е за лигльовци. Ако преглътнеш това, ще откриеш, че е много по-мощен от всеки конкурент включително бившия Цорел дето лекинко фалира и беше погълнат.
« Последна редакция: Mar 13, 2013, 10:02 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: libcdr howto
« Отговор #3 -: Mar 13, 2013, 10:45 »
Не съм пробвал, но в менюто "Отваряне на файл" на ЛО, сред познатите формати е и .cdr
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: libcdr howto
« Отговор #4 -: Mar 13, 2013, 10:49 »
Аз поздравявам ЛО, че вкараха в основната инсталация редактиране на pdf, че иначе си го добавях ръчно. Не е голямо цвете, ама за pdf и това си е чудо и върши много добра работа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: libcdr howto
« Отговор #5 -: Mar 13, 2013, 10:54 »
Аз поздравявам ЛО, че вкараха в основната инсталация редактиране на pdf, че иначе си го добавях ръчно. Не е голямо цвете, ама за pdf и това си е чудо и върши много добра работа.
То, всъщност, не е редактиране, а писане върху картинка, като pdf-а е поставен като фон.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: libcdr howto
« Отговор #6 -: Mar 13, 2013, 10:59 »
За туй казах, че не е цвете, но за pdf и това си е добре. Но без допълнението преди, можеше да запази резултата само като картинка или евентуално да го „отпечата“ отново в pdf (от което се губеше качество), като четох новините за четворката там пише, че е вградено и тая галимация вече не е нужна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kgochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
    • Профил
Re: libcdr howto
« Отговор #7 -: Mar 13, 2013, 16:18 »
Благодаря на всички отзовали се. Оправих се благодарение на tolostoi, всъщност на съвета му да използвам dev версиите на съответните пакети. След като инсталирах двата, упоменати по-горе, пуснах ./configure, което няколко пъти "ми каза" какво му липсва. Всеки път инсталирах съответното нещо (намирах го с Google, като обязателно използвах dev). След това наново ./configure и накрая даже и на него му писна, стана.... и след това с make и make install го докарах до успешен край. За жалост още не съм пробвал офис пакета, ама се надявам всичко да е ОК! Благодаря много и за inkscape, даже не знаех за него, признавам си!!! ;D
А, и още нещо! Идеята да се инсталира директно библиотеката от хранилищата при мене не проработи!
« Последна редакция: Mar 13, 2013, 16:21 от kgochev »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: libcdr howto
« Отговор #8 -: Mar 13, 2013, 16:29 »
Подозирам, че ще се наложи да конфигурираш и отново компилираш офис пакета. Скоро бях правил експеримент на слаба машина да инсталирам ЛО от source. Сваляне на пакети и конфигуриране - 3 часа. Пуснах го да се компилира, то си свали още пакети и ги компилира и тях. Тръгнах си и го оставих да си се компилира. На другия ден се оказа, че още не е свършил. И така още една нощ и половин ден. :) .
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: libcdr howto
« Отговор #9 -: Mar 13, 2013, 20:01 »
Малко със закъснение, но все пак да кажа за командата
Цитат
sudo apt-get build-dep име_на_пакет
където "име_на_пакет" е името на пакета, който се опитваш да компилираш. Тази команда сваля и инсталира всички зависимости, нужни за компилирането на даден пакет, като взема информация за това от описанието на пакета в хранилищата. Това, разбира се, предполага, че пакетът е наличен в хранилищата, но поради някаква причина сме решили да го компилираме от изходен код. Най-често се използва, когато има нужда да се внесе някаква промяна в кода на пакета от хранилищата преди да се инсталира, та да не си играе после човек да инсталира зависимостите една по една, когато стигне до компилирането - apt си има информация за тях. При теб случаят е по-различен, но щом пакетът го има в хранилищата и все пак си решил да компилираш, build-dep щеше да ти инсталира автоматично нужните хранилища, ако версията на пакета, който компилираш, е същата или се уповава на същите версии на зависимостите, на които се уповава и версията на пакета в хранилищата. Щом като зависимости си инсталирал dev пакетите с apt, вместо и тях да ги компилираш от изходен код, значи е било така :)

П.П.: Занапред, когато пускаш тема, свързана с нещо в твоята система, не пропускай да споменеш коя дистрибуция използваш, коя версия, евентуално и графична среда и версии на програмите, за които става дума. Този път с малко налучкване е можело да се познае достатъчно от тези описания, за да ти се помогне адекватно, но го имай предвид за друг път ;)
« Последна редакция: Mar 13, 2013, 20:05 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
mplayer howto на български
Преводи на документация
ZakkWylde 2 4934 Последна публикация Jun 02, 2003, 14:36
от kennedy
webserver howto
Настройка на програми
betatester 1 2922 Последна публикация Jul 27, 2003, 14:44
от
HOWTO
Преводи на програми
gamehack 6 4376 Последна публикация Jan 12, 2004, 00:21
от sebastianz55
Kernel HOWTO ???
Настройка на програми
luboto 0 1665 Последна публикация Feb 02, 2004, 19:27
от luboto
HOWTO: Сглобяване на компютър
Хумор
/dev/null 10 6800 Последна публикация Oct 17, 2009, 18:27
от c2h5oh