Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 177213 пъти)

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1452
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #870 -: Feb 22, 2022, 16:02 »
Рей, в темата за епидемията, Спец. те питаше (ако не е тайна), какъв ти е ваксинационния статус. Например Ачо не го сподели, но от отговора му, на всички ни стана ясно >:D

На два пъти изкарах нещо като грип, първия ми мина за около 24 часа, сега преди седмица пак изкарах някакъв грип - държа ме около 2-3 дни. Друго не съм правил
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3131
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #871 -: Feb 22, 2022, 19:10 »
Какво могат и какво не могат да ни направят колекторските фирми.

Статията е изключително неграмотна, да не кажа по-тежко определение. "Кол център", дръжки. Никоя колекторска фирма не звъни, ако вече не е купила вземането. Няма да коментирам всичко, че ще напиша два пъти по-голяма статия.

"Когато обаче вземането (дългът) е купено (цедирано) от колектори, нещата са различни. На първо място това значи, че при подписването от вас на договора, някъде е имало текст с който се съгласявате предварително, задължението по договора ви да бъде продадено при необходимост или по решение на доставчика на услугата."

А това е върха. Всяко едно вземане по договор при определени условия, може да бъде обявено за предсрочно изискуемо (например пропуснал си две вноски по кредита си). Минава се през едно особено дело- заповедно производство, банката си вади изпълнителен лист.. и може да си продава вземането по него (цесия) на който си поиска, без съгласието на длъжника- то не се изисква.

"САМО БАНКИТЕ И ДЪРЖАВАТА могат да ви съдят по бърза процедура и то без да разберете"- глупости на квадрати, това може да се случи и между физически лица- например договор за заем между физически лица с нотариална заверка.

Всъщност с колекторите играта е друга, те са свързани с банките, техни хора са си. Банката прехвърля вземането си срещу някой длъжник, който не плаща, на цена около 20-25% от вземането. Оттам колектора каквото събере, има много длъжници, от които няма какво да вземеш. Но на такива ниски цени, на 50 човека, 10-ина да усучеш, пак си на печалба. Колекторския бизнес е за милиарди.
А с тези писъмца колекторите просто се опитват да сплашват, защото много от вземанията им (купените от банки, мобилни оператори и т.н.) са всъщност с изтекла давност. Но ако се объркаш макар и част от дълга да платиш, или да подпишеш някаква спогодба с колектора за разсрочено плащане, означава, че признаваш вземането и започва да тече нова давност.
Ако нищо не могат да съберат със страшни писма и телефонни обаждания, завеждат изпълнително дело при ЧСИ. Дори и за отдавна изтекли по давност вземания (в една доста голяма  част са такива), защото ЧСИ няма задължението да следи за изтекла давност. И реално голяма част от длъжниците плащат задължения, които са вече погасени по давност и не се дължат по закон- някакви кредити от 2010 година, сметки на Мтел от 2007-8 и т.н.


П.П. "Авторът е финансов консултант и работи за кантора, която има близо 100 спечелени дела на клиенти срещу банки."
Това силно ме съмнява.
"Финансовия консултант" не го познавам, но си го представям като някой обикновен сътрудник в някоя кантора. Въобще ми е интересно що е "финансов консултант"  Иначе не би написал глупости от рода, че за цесията се иска съгласие от длъжника. Със сигурност познанията му по правото в конкретната материя не са високи.

Всъщност цялата статия според мен, има политически привкус, като тук-таме за тежест "финасновия консултант" е вкарал йористическо познание, за тежест на чорналистическия труд.

 [_]3
« Последна редакция: Feb 22, 2022, 19:46 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8800
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #872 -: Feb 22, 2022, 20:03 »
Ще прощаваш Ник, но Васо е много наш човек. Чел съм доста kenov.com в миналото. Всъщност, когато се появи преди няколко месеца за по-постоянно, много ми напомни на него. Беше като негов брат, близнак. Не знам човек освен вас двамата (показвали са го неколкократно през годините по БНТ, Канал 3, BiT, TV 7 и други по-малки телевизии) да е толкова настроен срещу банките.

Той наистина е консултант по кредити, има няколко бизнеса, сред които застрахователен (отново посредничество), за което беше и арестуван. Хулил е стикерите и какво ли не. Хъм. И жена му е адвокат. Направили са нещо като затваряне на процедурата. Той ги съветва, после тя съди банките.

Съвета му най-често е — обявете фалит и дайте актива на банките. Така ще се отървете сухи.

Въпросната статия не я четох, просто (опосредствано) познавам човека отдавна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3131
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #873 -: Feb 22, 2022, 20:09 »
Файър, не знам ваш човек ли е, на кого е човек.  Както писах, не го познавам. Само че това, което съм написал - относно цитатите в статията- е точно така, както съм го написал.
Аз също съм печелил дела срещу банки, писал съм го. Това не означава кой-знае какво, просто договорите им имаха неравностойни клаузи, а това нещо лесно се "събаря".
Интересно ми е за какво са го арестували, но ако може да видя делото, не статииите, които го отразяват :)
Тоя съвет за фалита въобще няма да го коментирам.

П.П. Това сега го схванах, сори. Аз съм във форума от 2005 година, но за няколко години имах пауза, само четях от време на време :)
Да ти кажа честно, почти всичките ми клиенти са настроени анти-банк  :D
Линка "много наш човек" не ми го отвори, ще го пробвам след малко пак. Затова написах "ваш човек ли е, на кого е".

Някак ми идва в повечко да чета такива неща (които съм цитирал от статията- има и други, но тези са най-фрапантните), изписани така смело, че и с големи букви, а пък неверни.
« Последна редакция: Feb 22, 2022, 20:21 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8800
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #874 -: Feb 22, 2022, 20:27 »
Моя грешка, дал съм го от Invidio.us. Тук:

https://youtube.com/watch?v=kOjT9v-jGbU

Говори за благотворителната си дейност. Прави го на „Турнето“. Поради тези две причини казвам, че е от „нашите“. Иначе не го познавам.

Точно защото знам, че си по-отдавна, но по-отскоро си активен, използвах тази, завъртяна формулировка.

За арестуването му, знам от дневника му. Въпроса е в това, че полицията се мисли още за милиция (то и с прокуратурата същата работа). Някакъв подал оплакване, че в едно от бюрата му, май в Дупница го били измамили. Погледнали в търговския регистър и викат директно собственика, който хал, хабер си няма, че в някакво клонче станало проблем. Казал им нещо от сорта, че ще дойде след ден или два, защото имал работа. И тогава пратили в столицата искане да бъде арестуван и откаран в Дупница за „неподчинение“, „възпрепятстване“ или подобна простотия беше.

Знам доста такива случки. Обявяват те за национално издирване, защото не си им вдигнал телефона. Например същото стана с писателя (соросоид) Манол Глишев.

След ден освободили Кендов, с което пък имал друг проблем, как да се прибере без пари и кола.

Такива глупости.

п.п. Заради делата срещу банки ми заприлича на него. Иначе имате и важни разлики. Например той „разпъва на кръст“ всякакви ЧСИ, а ти по-скоро подкрепяш дейността им и оправдаваш съществуването им. Сиреч вярваш, че злоупотребите им са в минимални мащаби. Всъщност не познавам друг, който да го мисли. Но пък ти си човека, който е имал най-много работа с ЧСИ от всички нас и мнението ти е най-тежко.
« Последна редакция: Feb 22, 2022, 20:32 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3131
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #875 -: Feb 22, 2022, 20:42 »
За ЧСИ съм писал, че са просто инструмент, така да го кажа. Аз работя с ЧСИ от време на време, като  представител на взискател (т.е. събирам някои вземания през ЧСИ), и като представител на длъжник (част от работата ми е свързана с такива изпълнителни дела при ЧСИ, с изтекла давност за вземането).
Някои правят злоупотреби, да- и за това писах, лично аз съм подавал сигнали срещу ЧСИ. Но в никакъв случай злоупотребяващите ЧСИ не са мнозинство, напротив.
Те са един необходим инструмент.
Представи си, например, че ти имаш да вземаш пари от някой, да речем, обикновен пример- дал си назаем пари, не ти ги връщат, завел си дело, извадил си изпълнителен лист. Длъжника има пари, има банкова сметка, има имущество, ама не ти връща нищо. Мотае те, а днес, а утре, а.. докато изтече давността. Ами отиваш при ЧСИ, образуваш си изпълнително дело, запорират му сметката и си вземаш парите. Да, плащаш таксите, ама после ги вземат от длъжника и ти ги възстановяват. На адвокат ако си платил за изпълнителното дело, и тая сума ти присъжда ЧСИ- взема я от длъжника. Да, върху всички суми, ЧСИ си начислява такса, неговата печалба е тая, ама си я прибира от длъжника. Ако е бил коректен към теб длъжника, и ти е върнал парите, нямаше да има нужда от ЧСИ, но като не ще да ти ги връща, ти няма как да му ги вземеш от сметката, нали?

П.П. Има и такова нещо като ДСИ (държавен съдебен изпълнител)- те са към районните съдилища. Могат да извършват всичко, каквото и ЧСИ. За някои неща може само ДСИ да ти помогне - ЧСИ не се хващат. И с ДСИ съм работил. При някои от тях липсва мотивация и бързина- те са на заплата, таксите, които събират, отиват за държавата. А ЧСИ работят за себе си и са по-експедитивни. Но за да не излиза обикновено хулене, ще се повторя- някои изпълнителни дела- например за вземане на дете и предаване на другия родител- ЧСИ работа няма да ти свърши, не се хващат, защото стават големи панаири. По закон не може да ти откаже, но почва да те мотае. На мен директно са ми отказвали. Те и ДСИ не искат много да се хващат, но го правят, защото като държавни служители носят някои отговорности, които при ЧСИ ги няма.
« Последна редакция: Feb 22, 2022, 20:50 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8800
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #876 -: Feb 22, 2022, 20:49 »
Твърде съм неграмотен и може би съм повлиян от десетките случки, за които съм чувал. Но все пак не харесвам този „инструмент“. Ако някой ми дължи пари, ми се струва най-честно да го съдя, както всяко друго гражданско (облигационно) взаимоотношение. Не разбирам защо банки, големи компании, телекоми и енергийни дружества (включително топлофикации) да са по-„равни“ от другите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3131
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #877 -: Feb 22, 2022, 20:52 »
Файър, ама ти пак си го съдиш, длъжника, заповедно производство, и ти издават изпълнителен лист, че той трябва да ти плати хем дълга, хем лихвата, хем и хонорара, който си платил на адвоката си за делото. Но ако не ти плати, примерно бе я си гледай работата- нямаш друг вариант, освен ЧСИ/ДСИ - принудително изпълнение.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8800
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #878 -: Feb 22, 2022, 21:03 »
Наздраве за 22.02.2022 и скоро 22:22.

Дано не са ни това оценките ;)

п.п. Или по-скоро миналия вече час 20:22;
п.п.п. Ако бях „кърджалийски“ Гошо, щеше да е 22:02.
« Последна редакция: Feb 22, 2022, 21:05 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3131
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #879 -: Feb 22, 2022, 21:09 »
Айде наздраве и от мене  [_]3
Намясто идва поздрава, днес варих ракия и съм доволен от резултата  :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8800
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #880 -: Feb 22, 2022, 21:11 »
А, аз си купих „Бони и Клайд“ за десет кинта от Кауфланд. Жена ми много го харесва, защото е по-тъничко, а тя не може да пие. С лед, кола (повече обича „Пепси“) и лимонче ѝ идва идеален коктейл.
« Последна редакция: Feb 22, 2022, 21:13 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3131
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #881 -: Feb 22, 2022, 21:19 »
Аз от старата ракия съм си налял, сега се замислих, че както ми е изписан предния пост, излиза, че съм сварил днес ракия и съм почнал да я пия веднага  ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8800
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #882 -: Feb 22, 2022, 21:24 »
Починал, войник и ракия се чакат четиридесет дни. [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3245
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #883 -: Feb 23, 2022, 01:58 »
А бе на Делянчо мамин ненагледен държавицата как му превежда заплатата, щото официално там нали ..таковата заради Магнитски нямат право да му дават кинти...

П.П. а тука още едни па други си чакат милионите за нищонеправене
https://faktor.bg/bg/articles/politika-hlyab-i-pasti-zamestnikat-na-ruskiya-patriarh-kiril-pristiga-v-sofiya-iska-da-kupi-bpts-s-milioni-dolari-darenie-sreshtu-podkrepa-za-politikata-na-putin

П.П.П. ами освен за да приготвим ракията - баят, че то вече се почна, да видим за кого ще викаме тоя път, за или срещу Кличко
https://faktor.bg/bg/articles/novini-svyat-sasht-rusiya-planira-izklyuchitelno-brutalna-invaziya-v-ukrayna
« Последна редакция: Feb 23, 2022, 02:01 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8800
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #884 -: Feb 23, 2022, 08:15 »
Да Ева тоя боклук Байдън! Това е втория демонократ, който си позволява да подпалва Европа след оная гад мъжленцето на Килъри. Ама оня поне дойде на готов конфликт, който беше на приключване. Тоя боклук само хвърля тубите с бензина. Жестоко ще плащаме за глупостта си да толерираме подобно безумие. А съпъртийците на Килъри ги бо̀ли онова, дето го нямат. Те са си оттатък голямото вода.

Оставаме на страни, че на бившия Шиши не му трябва заплата. Това е такъв човек, че не може да не я взима, както има право на нея. И си му я превеждат и си я ползва. Кой у нас някога е спазвал нещо, та ще спазваме „Магнитски“?! Това му е тъпото на тоя закон. Създаден е да „наказва“ тези, които не биха го спазили. Безпредметно.

п.п. Лошото е, че ми се струва, че след като от десетина години ЦРУ върна контрола върху територията на блядките, че хора на ДАНСwithme са ходили до посолството и онези са им дали кард бланш. Ние тук плашим гаргите, но нищо няма да сторим, защото това вече не ни засяга. Оправяйте се с друзята!

п.п.п. Но поне това, че маминото синче (по Каравелов) на скучубрата Кръстева е на първи ред в събранието на чудовищата и злодейте¹, а пък държавата ни любезно му дава пари, доказва нещо очевидно след 1879-та². Режима ни е престъпен и такъв ще си остане завинаги, независимо как се зоват тия дето актуално заемат някакви постове и службици. Поне вече не го крият. Дори раз-Бойко, че е раЗбойко, па се опитваше да изглежда като праведен. Сега всякакви маски паднаха.




===

¹/ Това по „Мечета с нежни сърца“, мултипликация за две годишни;
²/ Приемането на първата конституция на територията.
« Последна редакция: Feb 23, 2022, 08:38 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear