Автор Тема: Отново за LED подсветката  (Прочетена 6588 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Отново за LED подсветката
« -: Mar 16, 2014, 22:41 »
И така, тема с продължение.  [_]3

Оказва се, че не малко хора имат проблеми с подсветката на своя LED LCD монитор или LED телевизор. Аз също съм един от тях - почти ослепях от шибания LED екран. Проблем забелзвам и когато гледам LED телевизор (слава богу, моя е с кинескоп).
След изследването на въпроса мога да ви посъветвам или да не ползвате екрани с LED подсветка, или ако няма друга възможност, дръжте яркостта на 100%, а затъмняването на екрана го правете с другите настройки като „контраст“, „насищане“ и т.н.

Ето две четива по темата:

Трептенето на дисплея в следствие на ШИМ - безотговорност на производителя или технологична неизбежност? (препоръчвам горещо!)


Eye strain from LED backlighting in MacBook Pro


Надявам се да си вземете поуки и да си пазите зрението. 8)  ;)
« Последна редакция: Mar 17, 2014, 06:38 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

lunarvalley

  • Гост
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #1 -: Mar 16, 2014, 23:12 »
аз на моя преносим компир съм му намалил яркостта на екрана по два начина едновременно:

xgamma -gamma 0.4
xbacklight -set 70

иначе беше мнооого тегаво
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #2 -: Mar 17, 2014, 06:33 »
аз на моя преносим компир съм му намалил яркостта на екрана по два начина едновременно:

xgamma -gamma 0.4
xbacklight -set 70

Точно там е работата, че когато намаляваш яркостта, тогава се увеличават пулсациите на светодиодите, а тия пулсации за смърт за очите.  >:D
И наистина, струва ми се, че откакто увеличих яркостта на 100% има значително подобрение. Преди работех на 40% яркост иии... хората почнаха да се плашат, защото заприличах на зомби, което постоянно се цъкли, за да види пред себе си.  :o >:D :'(
Ама пак не е като луминесцентната подсветка де. 

Извод: настройте си LED подсветката на минимална пулсация, т.е. на 100% яркост. Подробностите са описани в частта „Как да намалим негативния ефект от ШИМ?" от ТАЗИ великолепна статия (евала на автора). Важи за монитори и телевизори.

П.П. Искам да ви обърна внимание и на следното много важно нещо:

Цитат
Няма нищо по-важно от вашето здраве и това на близките ви, затова ако имате проблеми със зрението или необяснимо главоболие, помислете за описаният в статията проблем. Споменете за него и пред свои близки и познати.
Особено голяма е вредата за децата, ползващи монитори с ШИМ, защото те нямат изградена защита от преумора, нито достатъчно знания и опит да осъзнаят проблема. Все повече младежи ползват очила или лещи, което говори за увредено зрение (и то не от четене).
Родителите носят пълна отговорност за здравето на децата си, особено след като знаят за сериозният проблем, идващ от трептенето на подсветката.
« Последна редакция: Mar 17, 2014, 10:32 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

pennywise

  • Гост
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #3 -: Mar 17, 2014, 16:52 »
А как стят нещата при IPS LED?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #4 -: Mar 17, 2014, 17:49 »
Друг много сериозен проблем е че тези бели диоди имат много крива спектрална характеристика. http://www.ecse.rpi.edu/~schubert/Light-Emitting-Diodes-dot-org/chap21/F21-08%20Spectrum%20white%20P%20LED.jpg Т.е. силно изкривяват цветовете. Не стига че матриците не могат да дадат правилни цветове ами и подсветката още я изкривява. То това е и един от основните проблеми при ЛЕД лампите - осветява ама цветовете не са същите.

http://www.ecse.rpi.edu/~schubert/Light-Emitting-Diodes-dot-org/chap21/F21-07%20Nichia%20wh%20LED%20structu.jpg

Тези лед-ове обаче също са луминисцентни. по подобие на тръбичките. Представляват много ярък син диод и отгоре има капка жълт луминофор. Ако се вгледате в някой такъв лед жълтата капка се вижда.

Сега... мисля си че понеже също са 'луминисцентни'... ще имат някаква инерция ???...... Т.е. ако се захранат с достатъчно висока честота може трептението да изчезне. Обаче не мога на намеря никаква информация в И-т... нито мога да уцеля точният термин на англиийски за 'послесветене'..инерция.. ???
Ако обаче има такова нещо - сигурно при по-високи честоти ще се появят други работи.... Например ще почнат да греят >:D И на производителите ще им отиде рекламата за 'ниска консумация' >:D

Искам да кажа че ако наистина искат могат да го направят и с ледове и да няма такива проблеми с очите.




 
« Последна редакция: Mar 17, 2014, 17:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #5 -: Mar 17, 2014, 19:27 »
Добре де, не мога да разбера - тия диоди нали уж работят с прав ток? Защо трябва да ги пускат на 200-300 Хц и да вадят очите на хората, не могат ли да си светят постоянно с прав ток?  ???
Активен

Без правила няма игра

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #6 -: Mar 17, 2014, 20:09 »
Аз съм с плазмен ТВ и когато седна на компютъра, след около 10-15 мин. ме дразнят очите от монитора (DELL 23'' U-серия, доста добър).
Проблемът е точно в шибаната подсветка и по-точно в изкривяването на цветовете и цялата гама, което после се "доизправя" софтуерно , за да докара горе-долу нормални цветове. Дефакто, обаче се оказва , че докато ти не си ги насториш - очите ти заминават. [_]3
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #7 -: Mar 17, 2014, 21:03 »
Добре де, не мога да разбера - тия диоди нали уж работят с прав ток? Защо трябва да ги пускат на 200-300 Хц и да вадят очите на хората, не могат ли да си светят постоянно с прав ток?  ???

Щото диода е изключително нелинеен елемент. Ако си имал лед фенерче и почнат да ти свършват батериите ще забележиш, че някой от тях почват да се оцветявят я в розово я в синьо докато падат батериите. А и самата яркост няма да намалява линейно.

А не например бялата светлина равномерно да намалява.

С други думи диода свети правилно (бяло) само при номиналния (максималният) ток. Ако искаш да му намалиш яркостта линейно и да не изкривиш цвета ще трябва ту да пускаш ту да спираш за да се получи субективно усещане за по-малка светлина - т.е. да го модулираш широчинно импулсно.

« Последна редакция: Mar 17, 2014, 21:06 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #8 -: Mar 17, 2014, 23:02 »
Naka, и аз така разбрах, т.е. че защото светлината на диода не може да се намалява, затова са тези модулации на импулса, т.е. пускат го да мига с 200 Хц вместо да свети постоянно и окото се лъже, че яркостта намалява. Да, ама точно там е проблема, защото ретината заминава от тези пулсации.
Въпросът ми е: защо не може да се пуснат диодите да си светят на 100% и после чрез управлението на течните кристали (LCD)  да се регулира яркостта и др. параметри на картината?
Ето например в момента съм задал 100% подсветка и от видеокартата си регулирам яркостта и контраста. Така пише и в статията, която съм посочил.

Цитат
1. Вдигате яркостта на максимум, където голяма част от мониторите нямат трептения. При лаптопите често има ограничения за яркостта при работа от батерия. Вдигате я до максимум от BIOS или от ОС;
2. Изключете всякакви софтуерни и хардуерни коректори на яркостта, като например датчиците за осветеност при някои модели на HP, Samsung и др. производители. Поставете на максимум яркостта и при настройките на Power Manager;
3. От настройките на видеокартата намалете яркостта и коригирайте контраста до комфортни нива за работа според осветеността на работното място. Това ще влоши контраста, но ще намали яркостта. Поставете драйвер за видеокартата, ако вие или някой друг ползвате вграденият от ОС. Дори вградените карти на Intel имат драйвер, чийто панел за управление позволява множество настройки на яркост, контраст и гама.
Активен

Без правила няма игра

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #9 -: Mar 18, 2014, 09:06 »
Въпросът ми е: защо не може да се пуснат диодите да си светят на 100% и после чрез управлението на течните кристали (LCD)  да се регулира яркостта и др. параметри на картината?

1. заради консумацията... Като намаляват светлината на подсветката се намалява общата консумация. Та те нали затова се тупат в гърдите че видите ли LED дисплеите имали много малка консумация.

2. Заради ниските нива на черното. Колкото и да запушва матрицата светлината.. пак ще пропуска малко и черното няма да изглежда толкова черно.
   2.1 Май че този голям динамичен контраст дето го рекламират е точно това.... управление динамично едновременно и на матрицата и на подсветката.....Предполагам. ???


-------
колкото и до това дали не може диодите да се регулират аналогово (не чрез ШИМ) предполагам, че може да се направи.....Например да се ползват друг вид диоди -- от тези дето са R+G+B три в едно или отделни... Да се калибрират отделно и трите цвята така, че да няма изкривяване на цвета при намаляване. Управлението да има извършва по ток... и да опишат общата характеристика на осветеността. Какво като са нелинейни... Та то 'Гамата' също е много нелинейна... Така че даже и при  ШИМ пак има описана нарочно нелинейна крива (гама)

Става много по-сложно отколкото простата  ШИМ. Всичко е въпрос на желание и цена. А пък и защо някой производител трябва да си разваля 'рахата' като този начин на ШИМ се е наложил и работи ??? ??? ???

--
Benq рекламират 'нова технология': 'Flicker Free'
http://www.benq.com/microsite/eye-care-monitors/ff.html
http://www.tftcentral.co.uk/articles/flicker_free_database.htm

Ама какво точно технически означава не мога да разбера... Дали по висока честота на ШИМ или без ШИМ ??? ??? ???
 
« Последна редакция: Mar 18, 2014, 10:03 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #10 -: Mar 18, 2014, 11:52 »
Benq рекламират 'нова технология': 'Flicker Free'
http://www.benq.com/microsite/eye-care-monitors/ff.html

Благодаря ти, много полезна информация!  [_]3 [_]3

Ама какво точно технически означава не мога да разбера... Дали по висока честота на ШИМ или без ШИМ ??? ??? ???

Ами то си го пише, ако си стигнал до края на страницата:

Цитат
Keep your eyes happy and healthy with BenQ Flicker-free monitors. Built using a direct current (DC) backlight system these monitors do not use Pulse Width Modulation, eliminating the main cause of flicker.

Т.е. използват това, което за което говоря и аз - постоянна (правотокова) подсветка, без ШИМ.
На мен очите ми са много по-важни от двата лева ток дето ще ми спестят светодиодните простотии!
Надявам се дори един ден да я забранят тая подсветка и да я спрат от производство. Ето с такива неща трябва да се занимава ЕС, а не с кривината на краставиците.  ;)
Активен

Без правила няма игра

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Отново за LED подсветката
« Отговор #11 -: Mar 18, 2014, 12:22 »
Ами то си го пише, ако си стигнал до края на страницата:

Цитат
Keep your eyes happy and healthy with BenQ Flicker-free monitors. Built using a (DC) backlight system these monitors do not use Pulse Width Modulation, eliminating the main cause of flicker.
:) Много набързо я прегледах...Да значи е това дето го разправях в предишният пост. Само че няма да стои постоянно на 100% а подсветката пак ще се регулира но аналогово без ШИМ.

Цитат
Надявам се дори един ден да я забранят тая подсветка и да я спрат от производство. Ето с такива неща трябва да се занимава ЕС, а не с кривината на краставиците. 

Диодите пак ще си останат. Щото много хубаво и еко звучи: 'mercury free'...'energy saving'....

« Последна редакция: Mar 18, 2014, 12:38 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.