Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19   Надолу

Автор Тема: Изчезва ли капитализмът?  (Прочетена 44283 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #105 -: Nov 08, 2018, 20:02 »
"...Сега пак към София, откъм „Подуяне”, Министерски съвет и икономическото министерство маршируват стройните редици на металурзи, техните преки началници и синдикалните лидери в комбината. Независимо от огромните дългове на завода към всички възможни доставчици той продължава да работи като по правило след поредния демарж на работническата класа държавата поема на гърба си актуалните към момента дългове. Ама нали уж „Кремиковци” беше „приватизиран” за цял долар от Валентин Захариев, после продаден на чугунолеярната фамилия Митал и неповторимия Сашо Томов, после се намеси и ръководството на друго социалистическо чудовище ЦСКА, но данъкоплатците продължават да го издържат. Напълно необяснима ситуация, която нагледно демонстрира лъжата в целия ни преход, но за да го разберем трябва да се върнем назад, защото историята винаги е поучителна, стига да има кой да я чете.



http://toross.blog.bg/politika/2009/04/05/kremikovci-bezumieto-na-prehoda.318303

Когато ти казвам, че си жертва на пропагандата — вервай ми.

Когато ти говоря за металургия — слушай ме, а не чети този пишман-политик:

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2_(%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA)

И когато те питам за ролята на металургията в икономиката на една страна — отговаряй, а не се измъквай с подобни глупости като горната.

Между другото, това което си цитирал е писано като оправдание за закриването на МК Кремиковци. Решението за неговото фалиране не беше икономическо, а политическо.
Активен

the lamer's team honourable member

stealth01

  • Гост
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #106 -: Nov 08, 2018, 20:07 »
Предлага се евентуално пребазиране на новите мощности на някое черноморско пристанище вместо в София, като се позовават на японския опит, където цялата металургична индустрия на Япония е разположена на бреговете на океана, което й дава големи икономически предимства.
Всъщност, това е направено. Намира се до Дебелт (южно от Бургас). Не намирам обаче информация в И-нет.

http://wikimapia.org/3799040/bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82

До колкото ми е известно, комбинатът е бил оборудван и дори частично е заработил. Но след „промените“ започват борби, кой да го овладее и разпродаде, и си остава още един паметник на прехода.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #107 -: Nov 08, 2018, 20:18 »
Предлага се евентуално пребазиране на новите мощности на някое черноморско пристанище вместо в София, като се позовават на японския опит, където цялата металургична индустрия на Япония е разположена на бреговете на океана, което й дава големи икономически предимства.
Всъщност, това е направено. Намира се до Дебелт (южно от Бургас). Не намирам обаче информация в И-нет.

http://wikimapia.org/3799040/bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82

До колкото ми е известно, комбинатът е бил оборудван и дори частично е заработил. Но след „промените“ започват борби, кой да го овладее и разпродаде, и си остава още един паметник на прехода.

Дебелт беше гласен за трета металургична база — след Кремиковци и Перник. Не е оборудван до край, мисля че беше докрай построен и пуснат в експлоатация само един прокатен цех от него.
Активен

the lamer's team honourable member

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #108 -: Nov 08, 2018, 21:58 »
И пак стигаме до това, че Кремиковци не е трябвало да се случва изобщо там където е сега.
Знам, че сте в режим на отричане (истината боли), но резултатите хич не са лицеприятни.
Дори партията дето го е сътворила е признавала на маса конгреси, че е било голяма грешка, ама вие спорите като магаре на лед.

Чакам линк към информация за японски комбинат, който не е на пристанище, иначе пак ще си чешем клавиатурите и ще ми обяснявате жертва на какво съм.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #109 -: Nov 08, 2018, 22:23 »
   Айде пак(за кой ли път).
   Кремиковци е проектиран като голям комбинат,т.е трябвало е да бъде в
близост до голям град (ще трябват много работници),тогава на това
условие е отговарял само град София.
   Във Варна и Бургас и тогава е имало големи предприятия,т.е. няма как
да се наемат голям брой работници.
   За останалите неща са ти отговорили колегите.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #110 -: Nov 08, 2018, 22:47 »
И пак стигаме до това, че Кремиковци не е трябвало да се случва изобщо там където е сега.

Знам, че сте в режим на отричане (истината боли), но резултатите хич не са лицеприятни.

Дори партията дето го е сътворила е признавала на маса конгреси, че е било голяма грешка, ама вие спорите като магаре на лед.

Чакам линк към информация за японски комбинат, който не е на пристанище, иначе пак ще си чешем клавиатурите и ще ми обяснявате жертва на какво съм.

Недей да проектираш твоето поведение върху мен.

Аз знам какво говоря, ти не знаеш. Поставих ти няколко въпроса, на които упорито избягваш да дадеш отговор, което показва колко си бос по темата.

И да, жертва на пропаганда си.
Активен

the lamer's team honourable member

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #111 -: Nov 08, 2018, 23:38 »
Ех, жертво на пропагандата, можеш ли да посочиш в кои металургични заводи в Западна Европа е имало едновременно находища на желязна руда и на коксуващи се въглища?

*** "Many industries were built in the Ruhr region, where both iron ore and coal were found" (Lane 2001, p. 24).

Освен това, в Кремиковци има находище на руда, руда не се караше само от Съветския съюз и чугунът не излизаше златен и платинен. Та ти идея си нямаш от металургия, а си седнал да я обсъждаш.

*** Ако си чел предишния ми пост - руда се е карала от СССР, Индия и Бразилия (т.е. от другия край не Земята)

Още въпроси?!

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #112 -: Nov 08, 2018, 23:56 »
Ех, жертво на пропагандата, можеш ли да посочиш в кои металургични заводи в Западна Европа е имало едновременно находища на желязна руда и на коксуващи се въглища?

*** "Many industries were built in the Ruhr region, where both iron ore and coal were found" (Lane 2001, p. 24).

Аха, Рурска област. А останалата Западна Европа? Франция, Люксембург, Холандия?

Цитат
Освен това, в Кремиковци има находище на руда, руда не се караше само от Съветския съюз и чугунът не излизаше златен и платинен. Та ти идея си нямаш от металургия, а си седнал да я обсъждаш.

*** Ако си чел предишния ми пост - руда се е карала от СССР, Индия и Бразилия (т.е. от другия край не Земята)

Алжир защо забрави?

Цитат
Още въпроси?!

Япония откъде е доставяла желязната руда?

И ще покажеш ли някаква себестойност на златния и платинен чугун от Кремиковци или ще продължиш да повтаряш мантрите на сините скакалци?
Активен

the lamer's team honourable member

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #113 -: Nov 09, 2018, 00:22 »
Япония изпълняват поне едно условие щото нямат избор- имат пристанище, вие имахте избор и пристанище нямате (предполагам си забелязал, че БГ има излаз на море).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #114 -: Nov 09, 2018, 06:48 »
Япония изпълняват поне едно условие щото нямат избор- имат пристанище, вие имахте избор и пристанище нямате (предполагам си забелязал, че БГ има излаз на море).

Здравейте,

Тези пристанища са на Черно море, нали (или съм в грешка), а това е вътрешно море и освен през Босфора няма откъде другаде да излезеш. И сега първо: кой контролира Босфора и доколко е надежден в преспектива и второ: дали това няма сериозно да забави транспорта (и сега Босфора е претоварен, отделно таксите). И така - дали това наистина е артернатива. Освен море имаме и река и тъй като вече се писа за Рур, защо не сме доставяли руда от Германия по река Дунав, признавам че не знам защо, но вероятно или не са искали да ни продават или е излизала много по-скъпа. Знае се че цените в рамките на СИВ бяха много по-ниски от международните.

Сега за нещо по-важно от Кремиковци: от истината "не боли", истината освобождава (от заблудите) и ако имаш силата да си я признаеш - печелиш, иначе губиш, но и това не е проблем тъй като накрая истината винаги побеждава. Наистина "боли" от изкривената истина и така и трябва да бъде точно защото е "лъжа"/"неистина".

Има основно два начина да манипулираш нещата, единия е прекалено обобщаване и подбиране само на отделни частни случай като пример и така всичко изглежда точно. Другия е избиране на отделни често дори единични "удобни за тезата" примери и обощаване на тяхна база.

Мога да напиша доста и за парите и капитализма, но сега исках да пиша за другото, ако на някой му е интересно какво мисля да каже.

Поздрави,
Румен
« Последна редакция: Nov 09, 2018, 06:52 от ray »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #115 -: Nov 09, 2018, 07:40 »
Япония изпълняват поне едно условие щото нямат избор- имат пристанище, вие имахте избор и пристанище нямате (предполагам си забелязал, че БГ има излаз на море).

Освен всичко друго, Япония е островна държава, И като трябва да внася руда и въглища може да го направи единствено по море. Останалото оставям сам да се сетиш, но едва ли ще стане.

Нещо за ролята на металургията в икономиката на една държава ще кажеш ли или ще продължиш тъпо и упорито да избягваш този въпрос?
Активен

the lamer's team honourable member

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #116 -: Nov 09, 2018, 09:36 »
Япония има атомни централи и понеже има тежка индустрия не се отказва от тях въпреки че е земетръсна държава и въпреки аварията от Фукушима. Нас ни убеждават че нямаме нужда от АЕЦ Белене точно тези които съсипаха българската индустрия.
Иначе едно време Япония купуваше от нас железопътни кантари за да ги претопява заради желязото :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #117 -: Nov 09, 2018, 09:46 »
Че и нашите скапани мотокари купуваха, за ди претопяват и да ползват ресурсите.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bot

  • Гост
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #118 -: Nov 09, 2018, 10:03 »
Че и нашите скапани мотокари купуваха, за ди претопяват и да ползват ресурсите.
това е мит. Мотокарите се претопяваха чак когато се амортизираха дотолкова че подръжката им ставаше безмислена. Японците бяха 2-ри най-голям пазар на НРБ и то основно на тежката ни промишленост, но това не беше обществено достояние.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Изчезва ли капитализмът?
« Отговор #119 -: Nov 09, 2018, 10:52 »
Аз да попитам Кремиковци само чугун ли е произвеждал или цялата гама желязо-въглеродни сплави? А легирани стомани произвеждал ли е? Ако случайно икономиката в БГ тръгне ще видите нужда от всекакви стомани. Тогава може би ще трябва да внасяме 'говно сталь' от Китай...като за най-евтино ???.

Относно морските пристанища, те имат една много важна характеристика. Всеки две държави с излаз на море имат обща граница.....И няма междинни митници и ограничения. В тази логика ние имаме обща граница и с Япония и с Китай....

Въпросният Кремиковци едно време най-вероятно е бил ориентиран не само за БГ ами и за целият СИВ. След разпадането му се оказал твърде голям за малка България. Икономически изгодно или не....Това не искам да го коментирам, щото са твърде големи икономически работи, които няма как да ги знаем.
А цялата тема ми е много противна. :(


« Последна редакция: Nov 09, 2018, 14:08 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19   Нагоре
« назад напред »