Автор Тема: Проблем с AMD процесор  (Прочетена 7714 пъти)

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Проблем с AMD процесор
« -: May 04, 2014, 21:17 »
Procesor
Name AMD Sempron(tm) Procesor 3200+
Family, model, stepping 15, 95, 2(AMD Opteron/Athlon64/FX)
Това го преписвам директно от системна информация. Проблемът се изразява, в това че процесора се натоварва до 100% а в същото време RAM паметта не надхвърля 300 MB от общо 960, в смисъл не пускам някаква тежка програма, която иска много ресурси, но въпреки това процесора се натоварва до краен предел. Продухвам редовно вентилатора, за да не се натрупва прекалено много прах. Най-често се случва, когато опитам да инсталирам някоя програма или пробвам да пусна нещо през Wine. Гледах в списъка със задачи, но не забелязвам натоварването да е от инсталатор. В гугъл също не открих решение.
п.п. Процесора и компютъра ми като цяло са на над 8 години, но ако имах кинти за нов темата нямаше да я пускам. Освен това съм новак в не малко отношения, но се опитвам да се развивам, затова винаги ако не намеря сам решение за нещо питам тук., За тези, които смятат въпроса за елементарен и смятат да пускат заядливи коментари като в последната ми тема - не си правете труда да ми цапате темата.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #1 -: May 04, 2014, 21:34 »
На какви диструбуции и версии се тествал този едноядрен процесор до момента ?
И, по аналогичен начин ли се държи при работа ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #2 -: May 04, 2014, 22:03 »
Само с Лубунту от 12.04 до сегашната версия 14.04 и Win XP съм го пробвал. Заради проблемите, които ми върти твърдия диск при копиране на файлове от Жив диск с цел надграждане или преинсталиране не ми се рискува да пробвам различни дистрибуции.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #3 -: May 04, 2014, 22:13 »
Не знам, какви проблеми ти прави диска.
Не съм сигурен, дали проблемът с процесора изобщо се дължи на операционната система.
Ако имаш възможност - сложи CENT OS 6 или Stella и виж, там как стоят нещата.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #4 -: May 04, 2014, 22:26 »
Утре ще ги пробвам, че ми е бавна интернет връзката. Надявам се да се разреши с ОС проблема, че да го нося в сервиза са си 25 лв. минимум, които няма как да отделя в момента. Както е остарял бих пробвал и сам да го отворя, а не само повърхностно да изсмуквам праха от перката с прахосмукачка, но нужните материали, като чели ще ми излязат, колкото да го дам в сервиза.
Обикновено сърфиране по форумите ми заема 15-80%, а видео или флаш игра го изстрелва към 100%, какво остава да свърша нещо.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #5 -: May 04, 2014, 22:38 »
При мен, флаша товари колкото аудио плеъра, офиса и уеб браузъра едновременно. Така, че можеш да свършиш доста неща, за да постигнеш натоварването при гледане на флаш съдържание.
Колкото до четките за почистване - отиваш до най- близкият вулканизатор и ползваш компресора, за да го издухаш. Но, пастата на процесора там няма да ти сменят.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #6 -: May 05, 2014, 00:17 »
Един ред безкраен цикъл може да ти демонстрира как процесора се утилизира на 100% докато използваната памет е няколко килобайта, така че това колко RAM е утилизирана, няма голямо значение. Виж top какво ще каже за най-CPU-интензивните процеси.

Между другото е възможно и да е хардуерен проблема, аз имам хардуерен проблем точно с AMD процесор, един FX-6100. Кутията му е антична, охлаждането е меко казано неадекватно, от термопастата едно време не е останало нищо, прах в радиатора, който чат-пат издухвам, все се каня да му сменя кутията и като цяло мястото където съм го забил, защото създава проблеми. При висока CPU утилизация, защитата на BIOS-а сработва и машината се гаси. За да избягвам такива неща, set-вам powersave governor на ядрата (cpufreq-set -g powersave -c X където X е ядрото) и тогава не успява да се нагрее толкова че да се изключи. Ама това е доста хъшлашко изпълнение и лошо оправдание задето ме мързи да си взема термопаста и да отделя час-два да разкача всичко и да го закача в друга кутия. А и кутия имам, доста прилична, останала от дните с биткойнското копане, сега стои неизползвана поради мързел.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #7 -: May 05, 2014, 07:58 »
Всеки решава че щом е с АМД процесор непременно от това му идват проблемите.
За да се натоварва системата причината е много вероятно да е коравия диск, както и сам споменаваш че не е много добре.
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #8 -: May 05, 2014, 08:31 »
Някакви съвети как да постъпя с флаша за да не товари толкова процесора? Веднъж вече си патих от търсене из нета на разни методи, затова питам. Дори и за линк към добър технически сайт ще съм благодарен. Освен това не се заричам, че проблемът е от процесора, а че се изразява в силно понижаване качеството на работата му.
Колкото до твърдиш диск единствения начин да заобиколя грешката излезе ръчно преформатиране на дяла за Линукс и едва тогава да задам инсталиране на ОС. Грешката, която ми дава(пиша по памет) - Повреден CD/DVD, преместване на компютъра в по-студено помещение, остарял твърд диск и още 2-3 неща, за които не се сещам в момента. Предварително сканирам Живия диск за възможни проблеми не излиза нищо, стаята ми се проветрява редовно и компютъра е близо до прозореца, така че не виждам как температурата в стаята може му окаже негативно влияние. За възрастта вече е на 8 години и компютъра го използвам с часове на ден, така че много ме съмнява, че е от това, но предвид, че целия компютър е на тази възраст ми се вижда, че смяната ще излезе на цена близка до нов компютър(като модел) втора ръка или дори чисто нов компютър. Смятам да си търся работата лятото като минат изпитите, така че едва тогава ще мога да мисля за нов. до тогава просто ще опитвам всичко да запазя този работоспособен за ежедневни неща - нищо специално.
« Последна редакция: May 05, 2014, 08:37 от leonkwolf »
Активен

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #9 -: May 05, 2014, 10:31 »
Някакви съвети как да постъпя с флаша за да не товари толкова процесора? Веднъж вече си патих от търсене из нета на разни методи, затова питам. Дори и за линк към добър технически сайт ще съм благодарен. Освен това не се заричам, че проблемът е от процесора, а че се изразява в силно понижаване качеството на работата му.
Колкото до твърдиш диск единствения начин да заобиколя грешката излезе ръчно преформатиране на дяла за Линукс и едва тогава да задам инсталиране на ОС. Грешката, която ми дава(пиша по памет) - Повреден CD/DVD, преместване на компютъра в по-студено помещение, остарял твърд диск и още 2-3 неща, за които не се сещам в момента. Предварително сканирам Живия диск за възможни проблеми не излиза нищо, стаята ми се проветрява редовно и компютъра е близо до прозореца, така че не виждам как температурата в стаята може му окаже негативно влияние. За възрастта вече е на 8 години и компютъра го използвам с часове на ден, така че много ме съмнява, че е от това, но предвид, че целия компютър е на тази възраст ми се вижда, че смяната ще излезе на цена близка до нов компютър(като модел) втора ръка или дори чисто нов компютър. Смятам да си търся работата лятото като минат изпитите, така че едва тогава ще мога да мисля за нов. до тогава просто ще опитвам всичко да запазя този работоспособен за ежедневни неща - нищо специално.

Не си казал каква ти е видеокартата?
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #10 -: May 05, 2014, 10:37 »
А как ти е дъното ? Вентилатора - ясно, чистиш го. Предполагам и термо-пастата си почиствал и сменил. Ама нещо надути или изсъхнали кондензатори по дъното и PSU-то ? Някаква калибровка на това 8 годишно (ако е оригиналното с компа) захранване правил ли си ? Ако има откъде да вземеш и един друг CPU само за проба, ще е най-добре.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #11 -: May 05, 2014, 11:45 »
Видео картата е VIA Chrome9 HC IGP Family. Компютъра последните две години два пъти го носих за основно почистване. Не съм сменял никоя част за тези 8 години.
Пробвах CentOS 6 от диск но не останах очарован, в смисъл положението е същото като в Лубунту и ХР.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #12 -: May 05, 2014, 11:59 »
Тези видеокарти са доста добри и openchrome драйвърът ги поддържа отлично. Просто, нещо друго не е наред. И, то с хардуера. Процесор може да се намери за 20-30 лв., но по- добре да го прегледа и тества някой, който разбира от хардуер.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #13 -: May 05, 2014, 12:10 »

това е от диспечера на задачи. Реших да пробвам с Хромиум, че е малък и лек да видя просто дали батко му Хром не прави проблеми. Резултата го виждате сами.
Активен

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: Проблем с AMD процесор
« Отговор #14 -: May 05, 2014, 12:34 »
Тези видеокарти са доста добри и openchrome драйвърът ги поддържа отлично. Просто, нещо друго не е наред. И, то с хардуера. Процесор може да се намери за 20-30 лв., но по- добре да го прегледа и тества някой, който разбира от хардуер.

Не лъжи хората, поне за неща в които грам те няма си замълчи.
Тези карти дори и с куция и сакат драйвер openchrome не поддържат хардуерно ускорение под каквато и да е форма.
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310