Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 17   Надолу

Автор Тема: Възстановяване на данни от умиращ твърд диск  (Прочетена 22998 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6204
    • Профил
Пускай да се възтановява тогава от копието на диска и стискай палци. Възстановените файлове ще ти ги изписва с имена съставени от букви и цифри. Ще трябва да откриваш всеки един какво е. Но има инструменти и за това. Мисля.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
..и за всяко действие които искаш да направиш ти трябва команда и не я знаеш коя е тя, а дори и да знаеш се чудиш 1 час дали символите в нея са числа или букви, и ще е цяло чудо ако я напишеш правилно - и лудницата е пълна...
В заключение искам да изтъкна че съм готов да следвам всеки съвет даден от вас тук но линукс наистина ме плаши - сам без чужда помощ съм безсилен просто..

Не се ядосвай, колега, помагаме, кой с каквото може.. само да вметна- за да извадиш опциите на някоя команда в терминала, пишеш (команда) --help, примерно, за командата mount :
[nik@localhost ~]$ mount --help

И ще ти извади опциите за mount

Не ги копирам тук, че са доста, ще си ги видиш. Това важи за почти всички команди в терминал. Ако са ти неясни опциите за някоя команда- пишеш я в терминала, чукваш интервал, два минуса и help (без интервал след двата минуса).

« Последна редакция: Jul 03, 2022, 22:47 от Nik123 »
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
И като го казах/написах - разбрах защо откриваш не твои файлове, ми те - точно заради това.

Пускаш оная моя пробна сборка на Дебиан, пускаш qphotorec-a, посочваш му копието (къде се намира, като преди това през файловия мениджър си монтирал мястото - пътят се вижда - /media/bla-bla), избираш за какво да търси, посочваш му къде да постави намереното (пак гледаш какъв е пътят за улеснение) и стискаш палци.
И направи да не се заключва при неактивност на дисплея.
Пуснах qphotorec да сканира и му отметнах само няколко формата да не сканира - всички файлови формати са страшно много, списъка с всички е прекалено дълъг, и сигурно няколко часа няма да ми стигнат да го прегледам целия, а има и такива дето не ги познавам изобщо

Незнам как да направя дисплея да не се заключва при неактивност изобщо, докато сканира програмата може ли това да се направи, и ако да как по-точно?
« Последна редакция: Jul 03, 2022, 22:56 от spunki »
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
..и за всяко действие които искаш да направиш ти трябва команда и не я знаеш коя е тя, а дори и да знаеш се чудиш 1 час дали символите в нея са числа или букви, и ще е цяло чудо ако я напишеш правилно - и лудницата е пълна...
В заключение искам да изтъкна че съм готов да следвам всеки съвет даден от вас тук но линукс наистина ме плаши - сам без чужда помощ съм безсилен просто..

Не се ядосвай, колега, помагаме, кой с каквото може.. само да вметна- за да извадиш опциите на някоя команда в терминала, пишеш (команда) --help, примерно, за командата mount :
[nik@localhost ~]$ mount --help

И ще ти извади опциите за mount

Не ги копирам тук, че са доста, ще си ги видиш. Това важи за почти всички команди в терминал. Ако са ти неясни опциите за някоя команда- пишеш я в терминала, чукваш интервал, два минуса и help (без интервал след двата минуса).
Да изчакаме и да видим какво ще извади qphotorec, пък след това ще му мислим отново ;)Аз не се ядосвам, не мога опиша какво чувствам, хем ми е плашещо странно, хем интересно - някакви семесени такива чувства
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Няма се плашиш. Ето, ти си намерил правилната пътека- изчакай какво ще ти извади фоторек и после разгледай изваденото. Както писаха колегите, възстановените файлове може хич да не са с имената на оригиналните. Ще си ги прегледаш. Да, отнема време и усилия, но после ще си доволен от новото, което си научил.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Подразбиращата настройка на всеки Линукс (ако е стандартен) е да угасва дисплея след 10 минути. След което (при всеки е различно) се заключва дисплея. Дал съм инфо файл с потребител-парола (user-live), ако се заключи - нема проблем, но следващата стъпка (и тя си е подразбираща пак) е приспиване, та в това е проблема. Ако се не лъжа се казва "настройки на захранването" .

 :D Отчитам го като мой пропуск (можеше да не така), както и версията на testdisk/photorec/qphotorec - 7.2 бета, май трябваше да е 7.1. Но в движение хвърлих на едни мои заигравки и възможност за спасяване.
« Последна редакция: Jul 03, 2022, 23:20 от malin1 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Цитат
пишеш (команда) --help, примерно, за командата mount :
[nik@localhost ~]$ mount --help
или man pages. всяка команда си има man pages. Може хелпа да се препокрива с man pages, а може и да се различават.

man mount
като мануала може да има има различни секции:
man 8 mount
man 2 mount

Цитат
и като прибавим и това че ръководството е изключително кратко и за всяко действие които искаш да направиш ти трябва команда и не я знаеш коя е тя, а дори и да знаеш се чудиш 1 час дали символите в нея са числа или букви, и ще е цяло чудо ако я напишеш правилно - и лудницата е пълна...

Това всичко ме обърква и плаши страшно много - всичко неясно което незнам как да го направя и изпиша и кое за какво служи ме обезкуражава, обърква и плаши. Да, аз наистина искам да науча много неща за Линукс но при условие че ми се казва и показва постоянно, коя команда как точно и правилно да се изпише, коя команда какво прави, и за всички програми които ми трябват да знам коя команда какво прави, как се изписва правилно и т.н

Трябва обаче да се спомене нещо много важно: man (или --help) не са tutorial-и нито са ръководство. От тях не можеш да разбереш какво прави командата, какъв и е смисъла или как работи. Това е кратък справочник с опциите - за тези които са наясно за какво служи командата.

А tutorial-ите и обесненията трябва да се търсят от други източници - от Инернет (на английски или руски), от книги.....Едно време нета беше пълен с такива работи, сега света изпростя, знанието се скри ::) и няма нищо.
« Последна редакция: Jul 03, 2022, 23:41 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
И се стига до абсурда Дебиан-ръководствата за нещо си да те пращат към Убунту или Арч (вече).

П.П. А моя голяяяяма грешка е, че съм сложил "всичкото rpm-базирано" на "игнориране"... та всяко зло - за добро - моя огромна грешка (аз така го виждам).
« Последна редакция: Jul 03, 2022, 23:46 от malin1 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Имае някакъв напредък вече на 13-тата страница по темата
И се стига до абсурда Дебиан-ръководствата за нещо си да те пращат към Убунту или Арч (вече).

Това не е абсурд, това се казва да не откриваш топлата вода след като някой я е открил вече.

spunki - а бе човек, ти да не следваш документацията от хартия та не знаеш кое е "нула" и "о", като копи и пействаш всичко си идва на място. Познавах такива хора дето първо печатат нещата на хартия и от там четат/пишат.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Това не е абсурд, това се казва да не откриваш топлата вода след като някой я е открил вече.

Не е баш така, но сега е такова време.
За пример - книга за ловеца и риболовеца второ издание, книгата е дебела и с твърди корици, разделена по равно за едното и другото, за шарана се говори в почти една трета от раздела за рибите, влиянието на атмосферното налягане, луната, климата и т.н. върху поведението на рибата. Същата книга, пето или шесто издание - книгата е наполовина дебела, хартиени корици, шарана е претупан (пак се говори най-много за него), атмосферата е претупана с три изречения (май и въобще липсваше), спестено е от всичко - снимки на рибите, видове възли, възможни болести и паразити...
Неща, които преди са имали подробни обяснения за по-старите версии на Дебиан, сега са съкратени и те препращат за повече информация.
« Последна редакция: Jul 04, 2022, 06:43 от malin1 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Първото правило, когато стане такова нещо, е да не пипаш диска. Не триеш, не преформатираш, не правиш нови дялове. Нищо. ¡ Nada !

Второто правило е, ...

Чудесно написано!  [_]3

Само към това

Цитат
Операционната система няма никакво значение.
имам малка забележка.
Операционната система има значение, понеже някои системи автоматично се опитват да монтират всички закачени дискове, а други - дори да ги поправят, ако решат, че дискът има такава нужда, което противоречи на първото правило. SystemRescueCD, Slackware и др. не правят такива неща.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Щом първото правило е такова, то нулевото е - винаги си прави регулярен пълен бакъп на всички важни файлое.

Аз пък си правя и "бакъп на бакъпа". За да не ям сопата след някаква неприятна ситуация.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Имае някакъв напредък вече на 13-тата страница по темата
И се стига до абсурда Дебиан-ръководствата за нещо си да те пращат към Убунту или Арч (вече).

spunki - а бе човек, ти да не следваш документацията от хартия та не знаеш кое е "нула" и "о", като копи и пействаш всичко си идва на място. Познавах такива хора дето първо печатат нещата на хартия и от там четат/пишат.
Няма как да действам с копи/пейст тъй като от един компютър гледах ръководството а на друг трябваха да се пишат команди

Колеги сканирането с qphotorec приключи необичайно бързо - за няма и 2 часа откри много файлове - мисля че бяха над 35000, които смея да твърдя че съм ги разгледал абсолютно всички много подробно, и резултата е както винаги до сега е бил повече от плачевен - измежду всички тези файлове не открих абсолютно нито един мой

Открих разни лог файлове на някакъв лаптоп на който е бил този диск на който е правено копието от повредения, какви актуализации са му били инсталирани и деинсталирани, някакви трити файлове от системната му директория, разни малки по-размер графични файлове с чертички, тирета, някакви къщички, лого на интел и на нвидия, лог файл  в който се описва състоянието, живота и изразходването на батерията му, такива простотии и нищо от това което е мое ми трябва не видях изобщо

« Последна редакция: Jul 04, 2022, 15:57 от spunki »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6204
    • Профил
Кога успя да прегледаш 35 000 файла и  да отметнеш, кои са твои и кои не.  :D
Ти си машина.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Кога успя да прегледаш 35 000 файла и  да отметнеш, кои са твои и кои не.  :D
Ти си машина.
Ако ти кажа че от 2 през ноща до 13:30 с това съм се занимавал само и съм си играл да ги преглеждам файл по-файл - ще ми повярваш ли?!
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 17   Нагоре
« назад напред »