Автор Тема: За светлото (?) бъдеще  (Прочетена 11677 пъти)

sisosiso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 91
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #120 -: Sep 30, 2010, 18:48 »
Това с квадратните дини го правят с калъпи , иначе когато ги видях за първи път на живо онемях .... а продавачката започна да се хили . ;D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #121 -: Sep 30, 2010, 19:05 »
Значи вкарват един рибешки ген в домата и вече не знаели дали това е домат или риба. Нищо чудно - все пак 96% от генетичния им набор е еднакъв с този на шимпанзето :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #122 -: Sep 30, 2010, 20:28 »
Според теб как се създават нови сортове - с по-голяма трайност и т.н.? Само с поливки ли :)

Не е баш така. ГМО и селекция са доста различни, доколкото знам.
ГМО-то директно бърка и манипулира гена, което е едно много лошо хрумване.

Примерно, виждал съм графики с убийствата на година, те са почти константа от 70-те досега, с малки разлики годишно.

Може статистиката да е включвала застреляните диверсанти по границата.  :D

През комунизма, никога няма да пуснат по новините "застреляха едикой си", да го въртят и т.н. Сега медиите разчитат на сензации.

Вярно, тогава беше времето на "добрите новини", bTV да се поучи.
Казвали са ми, че по време от земетресението във Вранча през 1977 в Свищов са паднали два блока, но никой нищо не е казал по новините.
Активен

Без правила няма игра

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #123 -: Sep 30, 2010, 21:15 »
Според теб как се създават нови сортове - с по-голяма трайност и т.н.? Само с поливки ли :)

Не е баш така. ГМО и селекция са доста различни, доколкото знам.
ГМО-то директно бърка и манипулира гена, което е едно много лошо хрумване.

Примерно, виждал съм графики с убийствата на година, те са почти константа от 70-те досега, с малки разлики годишно.

Може статистиката да е включвала застреляните диверсанти по границата.  :D

През комунизма, никога няма да пуснат по новините "застреляха едикой си", да го въртят и т.н. Сега медиите разчитат на сензации.

Вярно, тогава беше времето на "добрите новини", bTV да се поучи.
Казвали са ми, че по време от земетресението във Вранча през 1977 в Свищов са паднали два блока, но никой нищо не е казал по новините.

Освен по регионалната свищовска телевизия, за съжаление чичо ми почина при това въпросно земетресение в Свищов
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #124 -: Sep 30, 2010, 22:15 »
Много силно ме съмнява да е имало регионална свищовска телевизия. Га бях малък, имаше само първа програма и ефир 2, който беше само няколко часа на ден. Всъщност канал 2 май го пуснаха малко преди да се срути комунизма, щото не го помня като по-малък. Имаше разбира се и руска телевизия, която беше уникално скучна и никой не гледаше. Регионалните телевизии се пръкнаха по-късно, след като се срути соца.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #125 -: Sep 30, 2010, 22:54 »
Всъщност канал 2 май го пуснаха малко преди да се срути комунизма, щото не го помня като по-малък.

Цък:

Цитат
На 11 декември 1973 г. ЦК на БКП взема решение за откриване на Втора телевизионна програма, като се предвижда тя да се синхронизира с програми на регионалните телевизионни цетрове. На 9 септември 1974 г. е осъществено първото ѝ експерименталното излъчване. На 9 септември 1975 г. започват редовните излъчвания на Втора програма, само за София с предания три пъти седмично - във вторник, четвъртък и събота - от 19:00 до 22:30 ч. Основните цели на новата програма са развитие на духовните потребности на личността, като се набляга на научно-образователните програми и програмите за култура и изкуство.
-------
От 1980 г. Втора програма започва да излъчва всеки ден, с програма от 18:30 до 22:00 часа.

Регионалните телевизии се пръкнаха по-късно, след като се срути соца.

Цитат
РЕДАКТИРАНО
На 20 април 1993 г. регионалният телевизионен център в Благоевград започва излъчването на самостоятелна телевизионна програма - ТВ канал „Пирин”, също през април стартира и регионалния ТВ канал „Пловдив”, от 2 май 1993 г. започва излъчването регионалния телевизионен канал на РТВЦ Варна -  ТВ канал „Море”, на 15 юни стартира и русенската регионална програма  ТВ канал „Север”.

 [_]3
« Последна редакция: Sep 30, 2010, 23:17 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #126 -: Sep 30, 2010, 22:57 »
Нема такива неща бе - едното РТВЦ е в Русе и никога през соца не е имало отделна русенска програма. Това стана чак през 90-те и досега си е на същата честота където беше руската навремето. Отделно РТВЦ-тата са само няколко - освен в Благоевград и Русе, има и във Варна и Пловдив май, вероятно и в Бургас.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #127 -: Sep 30, 2010, 23:11 »
Опс, прав си. ;)
« Последна редакция: Sep 30, 2010, 23:14 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #128 -: Oct 01, 2010, 07:54 »
имаше си и то няколко, мисля че все още ги има

Алеко ТВ, Кис 13, Видеосат (но мисля че той е по нов)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #129 -: Oct 01, 2010, 08:06 »
имаше си и то няколко, мисля че все още ги има

Алеко ТВ, Кис 13, Видеосат (но мисля че той е по нов)

ROKO__, ти със старото недей да спориш. Ако не си прочел статията, вярвай на тези, които помнят онова време.
Регионалните програми наистина започнаха след 90-та.  ^-^
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #130 -: Oct 01, 2010, 09:15 »
КИС13 я знам. Името й идва оттам, че когато стартираха, предлагаха само 13 канала :) Сега май са собственост на Кейбълтел. Но съм повече от сигурен че ги нямаше преди 89-та :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #131 -: Oct 01, 2010, 11:38 »
КИС13 я знам. Името й идва оттам, че когато стартираха, предлагаха само 13 канала :) Сега май са собственост на Кейбълтел. Но съм повече от сигурен че ги нямаше преди 89-та :)

Реално в средата на 80-те се появиха, но все още се говори всяка година за това земетресение
никой не може да го забрави
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #132 -: Oct 01, 2010, 12:15 »
Нем, кабеларки през соца нямаше (освен ако не се броят радиоточките - които си пускаха на БНР сигнала в крайна сметка).  В някои блокове обаче имаше розетки за коаксиален кабел, и сигнала идваше от една антена на покрива. Въпреки тва, тези изгъзици бяха по-скоро рядкост и най-вече в новите панелки.

Иначе КИС-а много добре ги знам кога се появиха, бяха първата кабелна, към която се вързахме (и която имаше апропо - делтите и регианите се появиха по-късно). Първоначално си бяха като всеки друг wannabe бизнес през 90-те - с малко средства и некадърно, 1-2 квартала, 13 канала, калпав сигнал, висящи кабели и т.н. Работата им порасна миналото десетилетие, навързаха там по-голямата част от абонатите, станаха DOCSIS доставчик (@#%#$%#@) пуснаха си собствена програма с няколко канала, издадоха им някакъв лиценз да си пускат помиите извън Русе, даже май и кабелни мрежи почнаха да правят по други градове и села, не знам. Накрая дойдоха Кейбълтел и ги изкупиха и даже не знам дали все още си имат тяхна програма и тем подобни глупости. Та това е за КИС, никога не е била държавна собственост тая кабеларка. Държавата просто кабеларки не е пускала, те се появиха през 90-те.

П.П с румънците беше много забавно положението, бяха много зле горките. Оня малоумник Чаушеску ги беше вкарал яко в задължения и през 80-те си налягаха парцалите и си плащаха външния дълг и живяха яко в мизерия. Телевизията им беше 2-3 часа на ден, главно с репортажи за това как оня идиот ходи по разни фабрики и обикаля държавата. Където отиде - лъснато, даже съм чувал, че като се разхождал по улиците, преди това боядисвали листата на дърветата с зелена блажна боя :) Доколкото знам, доста румънци са ни гледали тъпата първа програма и много са се радвали, някои даже помнят още чат-пат някоя българска дума оттам :)
« Последна редакция: Oct 01, 2010, 12:35 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #133 -: Oct 01, 2010, 13:59 »
Имаше едно време нещо като виц за бай Тошо-Отишъл Бай Тошо на посещение в някаква фабрика и попитал:
-'"Как е,как е шегувайки се ви питам?"
-"Добре е,шегувайки се ви отговарям!"
Сами си вадете изводите какво искам да кажа и колко е бил добър соц. строй.
А това с петилетките и преизпълненията на плановете избиваше рибата.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Re: За светлото (?) бъдеще
« Отговор #134 -: Oct 01, 2010, 15:16 »
Понеже в края на соца бях ученик, мое беше задължението да купя хляб и разни други дефицитни стоки. Сутрин към 8 сенареждам на опашката и след час - два купувам хляб. Към обяд хляба свършва и ако не съм отишъл трябва като преди 100г. да месим питки. Същото беше и с олио, някои млечни продукти и др. Майка ми работеше в свинеугоителен завод и затова месо у нас имаше. Обаче в магазините беше рядкост и даваха по ограничено количество. Всякакви хора се натискаха да са приятели само и само да им дадем някое кило месце. По едно време баща ми работеше в мототехника. И там беше така. Като дойдат някакви части свършват веднага и после се чака с месеци. Молеха го да запазва разни части. Въобще през соца имаше един лаф "продажба под масата". Демек на свои хора без да излиза на щандовете в магазините. Всякакви стоки, които днес най-нормално се продават по магазините тогава ги имаше само "под масата". А пък за неща като коли и апартаменти бяше още по зле. Имаше един  извастен случай за футболист от ЦСКА през 60-те години, който като отишъл на някаква международна среща в Берлин купил камъчета за запалка по 1 ст. бройката. В България тогава са били дефицит и са се продавали по 50 ст. парчето. Натъпкал ги под кожата във една футболна топка и така ги прекарал през границата. Обаче го хванали понеже топката била много тежка. 50 пъти печалба. Е бати трафика. То сега от наркотици не се печели толкова.
Та толкова за комунизма. 45 г. хората са се учили да правят далавери за да се сдобият с най-нормални неща от бита. Всички са го правили. Може да е на дребно но са тренирали. Ако образи като Бай Ганьо преди комунизма са били осмивани, през комунизма бяха модел на поведение. Затова сега сме на тоя хал. Просто хората прилагат това което са научили.
Активен