Автор Тема: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ  (Прочетена 17455 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #60 -: Aug 30, 2013, 23:27 »
Не е ли интересно, че всички наркотични вещества завършват на -ин: кокаин, хероин, никотин, кофеин


Аспирин, Пеницилин ....
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #61 -: Aug 30, 2013, 23:44 »
Имам под ръка едни учебник по латински и намерих тука какво пише за суфиксите.

Цитат
-inum: суфикс за съществителни от II  скл ср. р., които образуват названия на медикаменти.

aspirinum === aspirin
penicillinum  === Penicillin
Nicotinum (lat) === Nicotine (en)

Без изобщо да вдявам от латински предполагам че тази наставка inum, която означава медикамент, просто в английският е опростена до само -in и оттам и така е в българският. Така че това окончание-in би трябвало да означава лекарство???

Ама какво да правим с бензина?
« Последна редакция: Aug 31, 2013, 00:03 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #62 -: Aug 31, 2013, 00:17 »
Доколкото съм запознат, "алкалоиди" е много общо понятие и към настоящият момент не е особено модерно. В исторически план, това се е употребявало предимно за нещо изолирано предимно от растителни видове, което не са успявали да анализират поне в началото. Оттам и често именоването на алкалоидите на видовете, в които са открити. Също има доста алкалоиди, които в последствие се оказва че просто не съществуват, а своиствата се дължат на едно или повече други, вече известни вещества. Така примерно морфинът и никотинът нямат почти нищо общо, освен бензеновият пръстен и ако това трябва да определя алкалоидите, то излиза че по-голямата част от органичната химия се занимава с алкалоиди, алкалоиди са и протеините и ДНК.

Обаче все пак има една конфигурация от бензенов пръстен, алкилова група и аминогрупа, която е в основата на 99% от синтетичните наркотици и което е доста забавното, има хиляди производни съединения и понякога много малки разлики дават радикално различни резултати.

Примерно разликата между това:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Methamphetamine.svg

и това:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/MDMA_%28simple%29.svg


са два кислородни атома и ефектите са коренно различни - макар и двете да имат силно стимулиращо действие върху централната нервна система. Просто първото въздейства доста по-силно върху допаминовите рецептори, второто - върху серотониновите. Първото предизвиква предимно малоумна еуфория и настроения от вида "много съм велик и трябва целият свят да го разбере", докато второто ме е вкарвало в някакви много анти-хуманни мисли от сорта на това кое дефинира щастието, доколко сме просто едни машини и доколко всичко, което възприемаме е пречупено през разни биохимични процеси там в мозъка и как може безкрайно тривиални неща да са прекрасни и как може съответно прекрасни неща да са тривиални. Което е още по-забавното, първото предизвиква доста силна психическа зависимост, докато за второто не бих казал. Излиза че човек далеч по-лесно се пристрастява към усещането да се чувства центъра на вселената в сравнение с това да се чувства щастлив и в хармония с околния свят, което е забавно.

Що се отнася до кофеина, и аз съм пристрастен към него, поне докато съм на работа и пия доста. Извън работа рядко пия кафе и не ми пречи. Никога не ме е боляла глава от това и не съм се чувствал зле ако не пия кафе. Единствено сутринта ми е малко чоглаво, защото съм свикнал да пия преди да изляза за работа и нещо ми липсва в цялата работа. А LD50 за кофеина приет по орален път е наистина доста висока доза (освен ако нямаш разни здравословни проблеми), понеже доста бързо се метаболизира в черния дроб. Това също е забавно, хората са от малкото организми, които могат да го правят това, повечето не могат, примерно за кучетата, кофеинът е силна отрова, защото не могат да го разграждат и умират от доста ниски дози. Навремето имаше едни снимки на мрежи на паяци, нахранени с различни неща, включително LSD. Мрежата, която бяха изплели под въздействието на кофеина беше най-хаотичната и рехава от всичките :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #63 -: Aug 31, 2013, 00:43 »
Ама какво да правим с бензина?
То не пречи и да си е илач
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #64 -: Aug 31, 2013, 10:42 »
Никотин, бензин, вазелин, терпентин .. това са тривиални наименования. Както на натриев хидрооксид казвват сода каустик, или пък на хлороводорода казват солна киселина. Иначе всички въглеводороди се делята на няколко групи - Алкани, Алкини и Алкени (има и още но не се сещам). Разликата в тях е във връзките между атомите. Така например се образуват наименованията - алкани-те завършват на ан примери - етан,метан,пропан. Общата им формула е CnH2n + 2 където n означава броя например метан както знаем е CH4, по тази формула образуваме и етан, който е C2H6 и тн. Алкените пък завършват на ен етен, бутен и тн. Алкините завършват на ин етин, пропин и тн.
Бензина няма абсолютно нищо общо със алкините - той е смесица от няколко вещества от октан, бутан и още няколко. Не бива да се бърка бензин и бензен,макар че бензена влиза в състава на бензина, защото бензена е арен (Арените също завършват на ен, обаче нямат общо със алкените) - формулата му е C6H6.
http://www.pharmfac.net/orgchem/pdf/nomtrivial.pdf
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #65 -: Aug 31, 2013, 11:08 »
ееех, органичната химия в 9ти клас ми беше приятна  :)
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #66 -: Aug 31, 2013, 20:37 »
Ах, пак тази химия, която винаги съм "обичал"...

Обаче този бензин е много опасно нещо ;D
Активен

Practice

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #67 -: Sep 02, 2013, 09:27 »
MMS не знам дали лекува рак, най-вероятно не, поне по това, което е общо известно за рака. Иначе не се различават особено от всяко едно друго лекарство, някакви соли, минерали и ала-бала, извлечени при химична реакция. Ако не помагат особено, то едва ли пречат. Със сигурност опасният наркотик аспиринът има описани повече странични ефекти на листовката.

Ефин въпрос към Гейт. LSD е психоген, халюциген или както там беше. Това значи ли, че е е вид екстази? Ако е така, то тогава този руски американец е отговорен за Дорс и една огромна част от гениалният рок на миналият век, за което трябва да му благодарим.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #68 -: Sep 02, 2013, 10:08 »
Не, това което се нарича "екстази" е съвсем различно вещество от LSD и действа по съвсем различен начин. За него е отговорен друг дядка, https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Hofmann

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

lunarvalley

  • Гост
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #69 -: Sep 02, 2013, 11:18 »
go_fire,

Ако имаш наоколо аспирин, били цитирал какви са страничните ефекти на аспирина от листовката?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #70 -: Sep 02, 2013, 11:41 »
Лунар нямам. Основно купувам детски лекарства с парацатамол и т.н. Във всичките листовки пише горе-долу едно и също: възможно гадене, световъртеж, разтройство, временно повишаване на телесната температура, като задължително завършва и с други. Възможно е да има и различни или някои от тези да липсват, ама си е това общо взето. Та от соли и минерали едва ли ще получиш разтройство. Е добре, може да ти се догади ;)

Аз самият не съм ги ползвал, не се е налагало, пък и са скъпички. Само съм чел за тях. Опасният наркотик не случайно беше откроен, защото е ясно, че не е такъв. Е вероятно организмът да свикне и да не ти действа е възможно, но това не е наркотик ;) Написах го така, че нали се хванахте за този суфикс -ин.

п.п. и сега си виждам една правописка, използвал съм в това словосъчетание два пъти пълен член, на Аспирин е трябвало да го пропусна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #71 -: Sep 06, 2013, 21:04 »
Сменям темата малко. Нещо "шизофренизацията" не върви на добре.. цяло лято ни набиваха в главите как да си купим декодер, а сега - още не са спрели аналоговия сигнал.. толкова пари дадоха за тази тъпа реклама, със тия пари може да купят декодери за цяла България..
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #72 -: Sep 07, 2013, 14:04 »
Иронията в цялата работа е, че въпреки цифровизацията пак ще имаме само 4-5 канала.

Едно време по комунистическо пак беше така. Тунерите имаха  12 канала в метровия и 40-тина канала в дециметровия (от 21 до 60).
Та технологията е позволявала да има 12+40 =52. Като се изключат разните застъпвания на каналите от различните предаватели сигурно е било напълно възможно да се излъчват поне 30 канала.

Да ма не - имаше само три - първа, втора и руската. Та каква е разликата спрямо тогава?

Съвсем друго ще е ако например след въвеждането на Ц-ята да има 20-30 канала ефирно. Почвам да си мисля че тази работа с ефирната Ц-я въобще не е изгодна на кабеларките. Представете си, че наистина пуснат/разрешат 30-тина ефирни канала. Тогава кой ще се абонира за кабелна.

Гледаш 30 канала ефирно пълни с боклуци и не си плащаш. Пак гледаш 60 канала от кабел пак пълни със същите боклуци но си плащаш. Кой е преебаният в случая - явно този дето си плаща >:D
« Последна редакция: Sep 07, 2013, 16:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #73 -: Sep 07, 2013, 17:12 »
Една тимаджийска, две на мустака, една на Гергов, две държавни и Нова при положение че внимават в картинката. Ти какво повече искаш :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: КАКВО СТАВА С ТОЗИ ФОРУМ
« Отговор #74 -: Sep 07, 2013, 21:55 »
zxz, Naka, gat3way +++++
 Затова - ОСТАВКА!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3