Автор Тема: Хайде пичове, връща се времето от началото на "демокрацията"!  (Прочетена 20049 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Е па, ти съгласен ли си да блъскаш и с парите вместо да отидеш някъде със семейството и тем подобни, да купиш нещо което някой ще дойде и ще каже, че то вече е обществено!!!?
Това не е ли в разрез с демокрацията която сама по себе си означава да си свободен да правиш всичко което не е в ущърб на другите!?

Къде е демокрацията, като не мога да избирам на кой доктор да си платя за лечението, че да ми вменяват, че требе да плащам разходите на престъпниците в парламента, и че не съм прав да се съпротивлявам срещу това, като не искам да плащам!!!?
« Последна редакция: Nov 30, 2013, 19:51 от backinblack »
Активен

marvin_70

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Въпросче към neter : при комУнизъма, според писанията на Маркс, Енгелс, Леннини и прочие светила на философията, работата опира до разпределението на принадената стойност -"излишъка". Иначе казано: до разпределнието на излишъка, който се създава при пройзвоството на материални блага - пример - ти засяваш една нива с пшеница, от получения продукт (пшеницата) след жътвата, за собственото ти изхранване е необходимо 3/4 продукт. Останалата 1/4 е принаден продукт или "излишък", който трябва да бъде разпределен между хората (комуната) на принципа: на всекиму според нуждите.

Та въпроса е : кой ще определя нуждите на всеки член на комуната и кой ще контролира недопускането на надвземане (злоупотреби) ?

И по - важния въпрос : “А кой ще пази пазачите - ??"
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Комунизма според философията казва всеки да работи според възможностите си и да потребява според потребностите си. Да, но потребностите винаги са по-големи от възможностите и точно тези потребности карат хората да работят повече. Съвсем философски пак погледнато, това което всеки индивид може да потребИ е винаги повече от това което може да изработи и от тук аз питам, според теб, дали е възможно да се получи излишък за преразпределяне?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Отплеснахме се гледам към философии, та да се върнем към темата.
Не знам колко от вас си спомнят началото на демокрацията, но освен борчески групировки, администрацията беше по-слаба, нямаше толкоз тъпотии за урегулиране на бизнеса и всеки инициативен можеше да подхване някакво бизнесче и хората живееха по-добре.
С времето се създадоха куп глупости които унищожиха малкия бизнес и създадоха условия за монополи които надуват цените на стоките и услугите и натискат цените на труда/заплатите и с всеки изминал ден положението на инициативните се влошаваше.
Това което ме радва в момента е, че все повече от малките фирми вървят към сива и черна икономика стават все по-конкурентни на монополите и с това се дава и възможност на все повече хора да заработват покрай тях, технологиите все повече подпомагат този процес.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Последно отклонение от темата. backinblack, разбирам те, всички неща, за които се притесняваш, са нормални, актуални и характерни за капитализма. Много от тях дори са нарочно внедрени и промотирани, за да държат хората зависими и послушни в играта. Но наистина изглеждат безпочвени от погледа на комунизма (истинския комунизъм) и текущото ни технологично ниво (което е много по-високо, отколкото предполагаш, но не се прилага в момента, защото би сринало пазарната икономика). Не казвам, че възгледите ти са грешни спрямо системата, в която живеем. Единствено те призовавам да вдигнеш глава и да поискаш свободата си.
И едно музикално поздравче: John Lennon - Imagine ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Това което ме радва в момента е, че все повече от малките фирми вървят към сива и черна икономика стават все по-конкурентни на монополите и с това се дава и възможност на все повече хора да заработват покрай тях, технологиите все повече подпомагат този процес.

бахти до къде стигнахме, хората да се радват че фирмите вървели към сивата икономика...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Това което ме радва в момента е, че все повече от малките фирми вървят към сива и черна икономика стават все по-конкурентни на монополите и с това се дава и възможност на все повече хора да заработват покрай тях, технологиите все повече подпомагат този процес.

бахти до къде стигнахме, хората да се радват че фирмите вървели към сивата икономика...

Ами Пич, не е нормално, половината ти доход да го прибират под формата на данъци които всички виждаме как се харчат осигуряване от което не получаваш почти нищо и това което вземеш като уж чисто, отново 1/3 ти го прибират под формата на ДДС и акцизи!
Алкохол, цигари, горива, всичко е с над 100% акциз и върху цялата сума и ДДС! Дори и да не пушиш и да не пиеш, кола караш. Цената на горивата пряко влияе чрез цената на транспортните услуги върху всичко друго което купуваш от магазина!
....... И, имай си на предвид, че в европата данъците са по-големи и нашите требело да се изравнят с техните!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
При положение, че отделените под формата на данъци средства се изразходват справедливо и честно - аз не бих имал нищо против да ми събират и повече данъци - защо аз да се кахъря да плащам на лекари учители и прочие...
Че на доста места по света този модел вече е прецакан е факт. Обаче ние тук сме направо до шия в л@н@та.

Миналия месец заместника на GP-то ми след преглед ми предписа мазила направо търсейки през гугъл. Ако сме на там няма сми - твърдя, че по -добре познавам методите за търсене на информация и не искам от моите пари да му се плаща на този, също така не искам на полицията която така и не "разбра" че има циганска сватба 5 дена на 120 dB на около 500 метра от районното и всеки път ме препращаше към 112 да съм се оплачел, че не може да се спи.

Също така не бих желал мои пари да отиват за заплати хонорари лодки хеликоптери на Б1с3р0в и сие компания от 239 доста от които явно са си за заведения със строг контрол. Не искам да плащам на топлофикация енергия пресметната по наредбите стоящи според тях над физичните закони, а тези наредби да са съгласувани с този дето сега е клиент на прокуратурата.

Общо взето трудно мога да намеря сфера в която последните 20 години съм убеден, че данъците платени от мен и моите служители са изразходвани по предназначение. А да бтв - спряхме да пишем софтуер за работа със здравната каса в мига в който най-голямата софтуерна фирма в този бранш (забележете не от къде да е а от видния ИТ център Велинград) започна да получава следващия рамков договор и да се напасва към него половин година преди да влезе за договаряне. Тогава в същност не осъзнавах, че има такива преуспели млади хора именно от към този край...

Та съгласен съм с Бакинбляк - този филм не е за нас.

Да не говорим, че резултатите ми изглеждат така:

Оставаме все по-малко работещи към все по-вече получаващи;
Доста от тези който оставаме са тук защото на другите места не могат да се котират;
Плащаме и ще плащаме за все по-западащо здравеопазване защото лекарите де от лакомия, де от чисто физическа необходимост (които са свестни) заминават там където плащат (това не е тук);

При тези тенденции ако сега все още ние изкарваме пари за да се платят пенсиите на всички останали пенсионери, не съм убеден че когато ние сме пенсионери ще можем да получаваме пенсиите на сега получаващите в относителен размер.

Е да ще е пълно със цигани - дано те плащат и за нас....
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
- в комунизма всеки взема, колкото му е необходимо. Деленето по равно отново довежда до излишък при едни и недостиг при други, както във всички нюанси на капитализма.

Добре, на мен ми са необходими Range Rover  да ходя на пикник и совалка да си джиткам из междузвездното пространство. Кой ще ми ги осигури?
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Стандартният готовански въпрос, провокиран от неоптималността на пазарната икономика :)
1. Пазарната икономика в момента произвежда и изхвърля огромно количество коли с най-разнообразни комбинации от "екстри", за да се поддържат непрекъснат оборот и класово разделение. С премахването на нуждата от оборот и класово разделение ще се произвежда само необходимото в най-добрия му вид и оптимална бройка, с което ще се спестят много ресурси, време и труд. Т.е., всички, които искат да карат кола, ще карат последния писък на технологията, колите могат да се правят модулни, така че, когато излезе нова технология или някой иска по-различен дизайн, лесно да се интегрира, за да се намали нуждата от постоянно производство на цели коли. Допълнително, производството на коли може да се автоматизира напълно с използване на по-малко ресурси, отколкото се използват в момента в производството на едно и също нещо, така че човешкият труд може да спадне единствено до измисляне на иновации, дизайн и поддръжка на автоматизациите (и трите са любими дейности на много хора). Разбира се, ако някой много държи да прави коли ръчно, ще има пълната свобода за това.
2. Това всеки да има кола и да я ползва за щяло и нещяло, и тези коли да прекарват по-голямата част от времето неизползвани, е неоптимално. Когато става дума за транспорт, а не за забавление, градският и междуградският транспорт са много по-удобни. Когато собствеността бъде освободена ще е много лесно да изградим един много бърз и много удобен обществен транспорт, с който много по-бързо и много по-удобно да стигаш до желаната дестинация, отколкото сега. Когато става дума за забавление, ще можеш да използваш която си кола поискаш, все ще се намери подходяща и свободна наблизо, макар че колите ще са много по-малко, тъй като бройката им далеч няма да се налага да покрива всички хора наведнъж.
3. Искаш да достигаш нови висини? Включи се в построяването на стълбата към тях! Въпросът "кой ще ми ги осигури?" не е актуален в един свят без собственост. Ще имаш пълната свобода да построиш тази стълба. В настоящето, когато има кого да задължиш да ти осигури совалка, къде ти е совалката и колко свободи имаш да се сдобиеш с нея?

П.П.: Ти не беше ли запознат с проекта Венера на Фреско? Дори да не си успял лично да стигнеш до отговорите на тези въпроси, проектът Венера не успя ли да те запознае с един поглед за по-оптимален свят? Не твърдя, че този поглед е съвършен, винаги има мегдан за още по-голяма оптимизация, но е добър старт към възгледа "аз мога".
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Добре де, нали казваш, че

- в комунизма всеки взема, колкото му е необходимо.

Значи като ми трябва совалка си вземам совалка. Обаче кой ще я осигури? Твоят отговор нещо не ми стана ясен.

И накрая пак опираме до там, че някой друг (партийния секретар, дружинната, ротния, зкпч-то, другарите от политбюро, бюрократите от Брюксел и т.н.) ще ми определя потребностите, т.е. дали имам нужда от ново яке или не, дали имам нужда от салам или не, дали имам нужда от свобода или не.  ::) Фреско също не дава отговор на този толкова важен въпрос.
« Последна редакция: Dec 02, 2013, 11:58 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Вземаш колкото ти е необходимо от наличното. Ако нещо не е налично, но искаш да го има, включваш се в осигуряването му. Ако не искаш или не можеш да се включиш, се възползваш от наличното, което сме осигурили ние работещите. Не някой друг, а ти самият ще си този, от когото ще зависи ще има ли повече, или не ;) И стига сте давали примери с материални естествени нужди - тези неща най-вероятно ще се автоматизират напълно, след като щателно бъдат подложени на оптимизации, които са невъзможни в настоящето, защото биха сринали пазарната икономика, и то с по-малко ресурси, отколкото се харчат в момента и в самото производство, и като количество произведено, без да се налага някой да остава гладен, жаден, на студено, на топло или каквото там му хрумне на човек от явленията, които са масово разпространени (и стават все по-разпространени) в настоящето!

П.П.: Как може да сте се оставили толкова да ви закърнее въображението? Пазарната икономика прави всичко възможно да смачка личната амбиция за развитие за сметка на зависимости, но все пак нали някога и вие сте били деца...

Прочети тази статия - "Американски вопъл по „отживелите“ часове по трудово в училище"
Дали и ти не се явяваш зависимият човек, който не може да закове един гвоздей, свикнал да го изисква от някой друг, в резултат на което изпада в иначе лесно решими невъзможности? А с какво право изискваш някой да даде живота си, за да прислугва на твоите прищявки, освен ако сам не е решил така? С какво право изискваш този някой да няма свободата да направи с живота си, каквото сам намери за добре?
« Последна редакция: Dec 02, 2013, 14:32 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
С какво право изискваш този някой да няма свободата да направи с живота си, каквото сам намери за добре?

Всъщност ти го правиш.  ;) С какво право изискваш някой да работи, ако той е решил чрез свободната си воля да не го прави и само да задоволява нуждите си от "общия казан"? На него му се полага по право каквото си поиска, нали така?

Когато заменяме една идеология с друга трябва да внимаваме работата да не стане "от трън та на глог".
За протокола, аз съм социалист (но не в марксист или болшевик).  ^-^  [_]3
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
С какво право изискваш някой да работи, ако той е решил чрез свободната си воля да не го прави и само да задоволява нуждите си от "общия казан"?
Гарантирам ти и, че ще си свободен да си почиваш когато и колкото си поискаш, ако щеш рядко, ако щеш и цял живот. В последния случай обаче ще ти препоръчам да внимаваш да не се обездвижиш твърде много (било физически или ментално), че опасността от смърт от мързел е реална - всъщност, това е и начинът, по който комунизмът се отървава от паразитите, за да пребъде човекът, търсещ развитие.
Как се отговаря на въпросите на човек, който само пита, но не слуша (чете)?

В комунизма никой не те задължава да работиш. Просто, ако не работиш, се задоволяваш с това, което ти е предложено от останалите. С което те и провокира да поработиш, за да постигнеш твоите мечти, ако си от хората, търсещи развитие ;)
« Последна редакция: Dec 02, 2013, 15:31 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти