Автор Тема: "Смешници, говорете на български"  (Прочетена 29015 пъти)

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Привет.  [_]3

Докато си скролвах в суратбука тудей, попаднах на един хубав артикъл във фийда си, постнат от една френдка:
http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=34671

Под него естествено се беше юрнала тълпа от възмутени лелки, обясняващи истерично как сме били превземани бавно но сигурно от западната култура и псевдо-ценности, и подобно говорене трябвало да се забрани със закон, понеже не само че било чуждопоклонничество и говорело за необразованост и липса на култура, ами и така бавно щели да ни претопят езика и културата и да ни превърнат в безмозъчни зомбита. С две думи, забавен сценарий.

Първата ми мисъл беше да ги натроля яко в стил 12 годишен пубер, описващ в детайли колко е яко да си фйешън и да говориш со аусъм така че само пиезънтите и лузърите да не те разбират, но се отказах, във фейсбук всеки може да ти види профила, а и щеше да е прекалено очевидно (такова ниво на тролене без да те разпознаят само gat3way владее :) ). После обаче в мен предателски се породиха съмнения доколко истина има в подобно твърдение, та затова реших да пусна темичка тук, да проверя народния консенсус.

За мен лично това си е напълно нормално, имайки предвид че маса неща в нета са предимно на английски, и в един момент става просто естествено да говориш с такива думи. Като добавим и сайтове от сорта на 9gag, вече имаме готова субкултура, която малко от по-възрастния народ може да разбере, и съответно бива оплювана яростно като чуждопоклонническа, дело на злия запад и деградираща младото поколение (сигурен съм че някои от вас вече имат deja vu  ;D ). Дори подозирам че това може да е част от чисто про-руската пропаганда, имаща за цел да ни върне в скута на правата вяра (разбирайте, Русия матушка, изконните славянски ценности, и пр.). Сега вярно е че някои английски чуждици се ползват в прекалено голяма степен, но това ще изчезне с течение на времето. По-забавното е че всъщност никой не се сеща за това колко думи са останали от турско време в българския език, но пък се плюе по английския, който има години докато се приближи до количеството турски чуждици. Аферим, машшала, ашколсун :)

А да не забравяме и огромното количество компютърна терминология, която целия свят ползва на английски, просто защото е един вид стандарт, и на никой не му се занимава да превежда такова количество термини (освен някои отчаяни доценти в ТУ-тата, но там резултатът е още по-забавен  ;D ).

В крайна сметка ако някой се опита да ми обясни че понеже ползвам английски чуждици, го правя само за да изглеждам една идея над простосмъртните, понеже съм необразована куха лейка която трябва да се хвърли през прозореца, първо ще го напсувам на английски, после на френски, след това на латински, и накрая за да не остане и капка съмнение какво точно се опитвам да му кажа, ще му кажа на чист български да ходи да си е?е майката  [_]3
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #1 -: Mar 13, 2015, 00:32 »
За мен това е просто беден речник. Колко хора четат книги в днешно време. А речника не можеш да си го обогадиш на улицата, от телевизора или вестниците и списанията. Там е масовата простотия.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #2 -: Mar 13, 2015, 00:51 »
Пробвай да публикуваш тука някоя новина от английски и стой та гледай колко ни е богат езика. Особено трагично е ако опитваш от някоя тясна област - например текстообработка, видео обработка, дизайн- нямаме термини.
Та аз съм за заемките и против чуждиците.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #3 -: Mar 13, 2015, 01:52 »
Пробвай да публикуваш тука някоя новина от английски и стой та гледай колко ни е богат езика. Особено трагично е ако опитваш от някоя тясна област - например текстообработка, видео обработка, дизайн- нямаме термини.
Та аз съм за заемките и против чуждиците.

Всъщност дали нямаме термини? Някой вече спомена сакралните думи -- беден речник.
Активен

the lamer's team honourable member

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #4 -: Mar 13, 2015, 08:59 »
Пробвай да публикуваш тука някоя новина от английски и стой та гледай колко ни е богат езика. Особено трагично е ако опитваш от някоя тясна област - например текстообработка, видео обработка, дизайн- нямаме термини.
Та аз съм за заемките и против чуждиците.

Всъщност дали нямаме термини? Някой вече спомена сакралните думи -- беден речник.
Абсолютно съм съгласен, но е добре да не се изпада в крайности (като някои потребители тук, дето превеждат даже имена и търговски марки, че чак да не знаеш за какво става въпрос). Но неграмотността навлиза бавно, сигурно и най-лошото - необезпокоявано в нашето общество.... А това плаши. Не, че навън е по-различно, ако си мисли някой :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #5 -: Mar 13, 2015, 09:18 »
Троли бе, значи щом видиш някой религиозен фундаменталист с мисия в живота, троли без да се замисляш. Дори ако в момента не можеш да видиш смисъла от това, винаги има смисъл. Не знаеш дали тоя човек няма някой ден да стане политик и да сговни живота на 7 милиона души. Та бой докато нещата не са станали извън контрол.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #6 -: Mar 13, 2015, 09:43 »
Никой не уважава нация, която сама себе си не уважава. Например-сега смартфоните предлагат удобно писане на кирилица-но като се загледам в автобуса....почти всички пишат на.....латиница. Затова си пиша с рускини....на кирилица, не си пиша на латиница със съгражданки, които са "псевдобългарки".....да-пиша на руска клавиатура-за да мога чрез нея да пиша и на български, и на руски, без да ми пречи навика.

Всички, които пишат на латиница са псевдо-българи-ПЛЮЯ на тях!!!

На всяка чуждица, може да се измисли достойна българска дума-например на баналната драснипаликлечица-драспал-какво и е по-лошото от кибрит??!!!, в този дух, и на компютър може да се измисли заместител, ако потрябва. Например-прогмаш, или просто прогми (компютър), най-добре-ПРОГСВЕТ-защото "осветява" програмата, (и без това все някога ще се появят лазерни компютри)... e по-коректна дума от английския оригинал-глупаво е в наши дни понятието да се свежда до изчисление. В някои езотерични среди твърдят, че кивота на Мойсей, не е бил единственият кивот, и е бил лазерен компютър. Но самата дума компютър е глупава, защото е ограничена като понятие. Ама то английския език е ГЛУПАВ-едно четат, друго пишат!!! -Тоест-царят е гол!!! Виждате ли, колко сме зле като фундамент на понятията!!!??

     Един познат викаше на един англичанин-"Оправете си езика!!!-едно пишете-друго говорите!!!"- а той: " Оправете си пътищата, че много друсат!!!"....
 
То, хубаво да се ползват чуждици за лигавене в  приятелски кръг-това довежда до положителна емоционалност, не е добре човек да се взема на сериозно постоянно. Но когато, човек се лигави-трябва да го прави  в подходящото време, и място! Иначе става много лошо! А когато човек има национално достойнство с покритие, и чужденците го уважават!!!
« Последна редакция: Mar 13, 2015, 10:59 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #7 -: Mar 13, 2015, 10:43 »
Всъщност всеки има право да си пише, както си поиска. И аз го правя понякога, но не по отношение на чуждици. Например определени думи ги пиша целево грешно (защото според моите разбирания това е правилното им изписване).
Накрая, обаче, езикът трябва да се формира от тези хора, които са най-авторитетни (защото ще има много хора, които да им подражават) и на практика са специалисти в областта където се ползват термините. Въпросните индивиди от фейса не са от тази група.
За съжаление, обаче горната ми препоръка на практика не се реализира. Института по български език към БАН си измисля кое е официално правилното и то не само в литературния жанр. "Правилното" от своя страна се конкурира и от Google (да кажем преводачката им) и по-лошото wikipedia. Наистина последният ресурс не само, че често си налага тъпи термини, но и много често изопачава и фалшифицира същинското съдържание. Така например статиите по история са толкова зле, че не може повече (чул съм това мнение от не един професионални историци).

Между другото думата компютър няма български вариант, но пък думата супер-компютър има, въпреки че вече почти не се използва. Казва се ЕИМ и е съкращение на "електронно изчислителна машина". Означението почти със сигурност е взаимствано от руски, но не става дума за фонетично пренасяне на термин (както се прави с английските термини), а за негов смислов превод.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #8 -: Mar 13, 2015, 10:44 »
Цитат
За мен лично това си е напълно нормално, имайки предвид че маса неща в нета са предимно на английски, и в един момент става просто естествено да говориш с такива думи. Като добавим и сайтове от сорта на 9gag, вече имаме готова субкултура, която малко от по-възрастния народ може да разбере...

и аз го смятам за напълно нормално. Но това не прави тези които говорят по този начин по-малко смешни :) Непрестанното вмъкване на двайсетина заучени фрази (от МЕМЕ-та) не показват знаене на английски а постоянно киснене в сайтове като 9gag.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #9 -: Mar 13, 2015, 12:56 »
Пълни простотии са това, български термини ще измисляме там, поради патриотично-граматически психопатии. Въпросната терминология е пълна със заемки от английския поради простата причина че въпросната област е развита предимно в англоговорящи страни, ако беше развита тук, термините щяха да са български. Поради същата причина е безумно глупаво да измисляме български еквивалент на думички като баклава, кьопоолу, мусака или айрян - всичко това са турски заемки па макар и да описват много традиционни български манджи (манджа - каква хубава турска чуждица само). С други думи, далеч по-тривиални неща като например какво пием и ядем са пълни с чуждици и на никой не му минава през акъла да го промени това, странно защо със специализираната терминология трябва да е нещо различно. Аз примерно нямам никакво намерение да си измислям и да използвам някакви български еквиваленти, това единствено пречи хората да ме разберат, в крайна сметка ролята на езиците е да можеш да предаваш информация лесно и възможно по-недвусмислено, а не някой дето си бърка в носа и си няма друга работа да търси естетика в това и да се изживява като нацист спрямо всеки дето не му се вписва в естетическите виждания.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #10 -: Mar 13, 2015, 13:07 »
Ха-ха-ха-енгилизите измислили компютъра-хо-хо-хо, ай ся като дедите профани да бъдем-дето се гърчеели, френчеели...евроинтеграция, американизация, гейщина, шаблонно мислене, обезличаване-сиво стадо от англоговорящи безлични робски душици и никаквици-българска дума....манджа с грозде(чуждици)...хора, без всякакъв стил...

  Тоест-радетелите за чуждиците-никаквици....чалгари...чужди на род, и същност....

на чуждиците мястото им е в английския език-възприет за официален (работен, за свалки и т.н.)

     тоест-не  е яко да си "фйешън"-яко е в очите на простаците, правил съм си експерименти да употребявам чуждици, вместо българските думи-събеседниците и на съзнателно, и на подсъзнателно ниво започват да възприемат изказа, като по-нискокачествен.
« Последна редакция: Mar 13, 2015, 13:36 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #11 -: Mar 13, 2015, 13:16 »
Наскоро минавах по Витошка и забелязах че са отвороли някакво заведение за бързо хранете "Wok to Walk". Фрапантното беше че на табелката отпред имаше надпис 'Уок то Уолк'.Направо ми идеше да влезна вътре и да ги питам тия да ми обяснат каква е тази дума 'Уок' и 'Уолк' и да им тегля една дълга. Пълно безобразие.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #12 -: Mar 13, 2015, 13:21 »
Български думи за нещо толкова специализирано като IT технологиите няма смисъл да се измислят. Относно технологии, инжинерни специалности, биология, всякакви такива науки, трябва да се говори на един език, за да разбираме изобщо за какво става дума. Няма място за съчинения тук. Що се отнася до свободната реч и начина на изразяване там... Това вече си е болка.
Аз книги не съм превеждал, но ще дам пример точно с тях. Преведените книги. Никой не превежда буквално, никой не превежда по начин, който да промени смисъла на казаното от автора. Тук вече няма ограничения, какви думи ще се използват и дали ще са наши или чуждици. Смисъла на казаното е важен. Но някъде се и прекалява. Испанците например са много напред в това. Нали го знаете "Семейство Флинстоун". Потърсете го на испански и успех в това!  :D Прекръстили са си филмчето на "Педро - пещерния човек"  ;D
Когато вече се стигне до там, значи е много зле положението. Бива да си пазиш езика, но чак толкова ли. При нас сега не зная точно как е. Малко съм объркан. Когато чета по разни форуми или коментари в сайтове за нещо, се отчайвам. Когато обаче си приказвам с разни подрастващи, съм много обнадежден за бъдещето на страната и народа ни. Как се получава и защо е тази разлика....  не мога да си обясня.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #13 -: Mar 13, 2015, 13:24 »
Наскоро минавах по Витошка и забелязах че са отвороли някакво заведение за бързо хранете "Wok to Walk". Фрапантното беше че на табелката отпред имаше надпис 'Уок то Уолк'.Направо ми идеше да влезна вътре и да ги питам тия да ми обяснат каква е тази дума 'Уок' и 'Уолк' и да им тегля една дълга. Пълно безобразие.
Имаше някакъв закон за имената на фирмите и как да се изписват. Нещо пак за български език там. Не мога да ти кажа точно какво гласеше, но това може да е причината. И аз съм засичал разни такива, като например надписите по якетата на охранителите от "Секюрити груп Алфа" и съм се смял и плакал едновременно, но... к'во да правиш!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: "Смешници, говорете на български"
« Отговор #14 -: Mar 13, 2015, 13:27 »
Между другото, ако се пишем големи разбирачи на произхода на думите, то може да станем и много смешни. Така например думата мусака не е турска, а арабска и най-вероятно е приета от гръцки. И много от така наречените турски думи може да се окаже, че са си в българския език още по "рождение", тъй като един от народите  при формирането на така наречените прабългари е (също така с някаква вероятност) точно тюркския.
Иначе аз мнението си го казах вече. Ако говорим за това какъв да е официалния български език в бъдеще - считам, че всеки термин да се фиксира от специалистите в съответната област. Не е приемливо компютърни термини да се налагат от политици или езиковеди.
Активен