Автор Тема: Проблем с аплет 'nm-aplet' - вероятен memory leak !?  (Прочетена 3522 пъти)

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Здравейте,
от няколко дни забелязвам странно поведение на компютъра, но имайки предвид че е възрастен, си мислех, че просто това са му възможностите. Случайно ми се наложи да следя system-monitor и забелязах следното: При стартиране на системата всички процеси се зареждат нормално, обаче този хубостник 'nm-aplet' с опция '--sm-disable' започва да яде памет. При току-що старирана Десктоп-сесия показва 4,1 MB памет.Докато си изпия кафето (10 мин) вече стойността е 6,3 MB.
Разрових се из форумите и се оказва, че наистина има проблем с този аплет(процес) - https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager-applet/+bug/684599

Странното е , че още от 2007 година има проблеми, които "уж" са оправени, обаче явно проблема стои и докато четях статии (35 мин по-късно) - паметта, която ползваше 'nm-aplet' стана 78,3 МВ !!!
Навсякъде пише, че този проблем е свързан преди всичко с лаптопите и използването на WifI мрежа.Аз ползвам и жична и безжична мрежа, като спрях WiFi-то (RaLink 2530 usb) и останах само на кабел. Обаче паметта продължи да се покачва - 101.1 МВ за около два часа от началото на сесията. Реших, че може да е от това , че съм сложил kernel 2.6.37 и рестартирах със стандартното ядро на LinuxMint 10 / Gnome / x64 - 2.6.35.24-generic , със спрян (изваден) wireless.
Отново процесът 'nm-aplet' започва с 4 MB , обаче след 3 часа вече са ... 551 МВ !!! :o
Включих си и WiFi-то и няма промянаЯвно проблемът не е какъв тип мрежа се ползва, а по-скоро си е чист бъг.Оставих компютъра цяла нощ да работи и сутринта показваше 1 GB за ши.ания процес  >:(
Цитат

Статистика за nm-applet oт  top:
 VIRT 1486m
 RES 998m
 SHR 3888
 %MEM 49.4
 TIME+ 15:31.66[/]

Та ако някой може да помогне с идеи как може да се оправи положението , ще съм много благодарен. Или, може би, направо някой друг аплет, който да работи добре с network-manager  ??? , че ми писна вече от бъгове и скапани продукти, които струват една чанта пари и те правят на маймуна, без да ти обръщат внимание, но туй е друга тема ...  [_]3
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Премахни netwоrk-manager-а и пробвай с wcd дали ще има проблем.Деинсталирай го не само с remove,а добави и --purge да изтрие и конфигурационните файлове.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Или изобщо махни тези мениджъри и конфигурирай мрежата през /etc/network/interface

И няма да ти яде памет
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

niakoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Привет,
и на мен този НМ винаги ми е създавал проблеми и от няколко години просто го заменям с wicd, там вече няма грешки... може и на роко съвета да последваш, обаче аз съм по по-мързеливите решения

поздрави
нас
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Проблемът, мисля, не е в мениджъра, а само в тъпия аплет - килвам го само него и всичко е ОК.
Обаче ползвам предимно Wifi мрежата и искам да имам представа как е сигнала, защото рутера е доста далече, а и често настройвам разни безжични рутери, тъй че ми е важно да имам визуална представа.
@ROKO__
ще пробвам с wcd довечера.

А има ли някой друг визуален аплет (в смисъл, че ми трябва да показва сигнал, име на мрежа и т.н), който да работи с WiFi адаптери ?
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
А има ли някой друг визуален аплет (в смисъл, че ми трябва да показва сигнал, име на мрежа и т.н), който да работи с WiFi адаптери ?
Първото нещо за което се сещам е да си спретнеш едно Conky.И ще си вадиш на Десктоп-а направо информация от извора. ;) :)
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Първото нещо за което се сещам е да си спретнеш едно Conky.И ще си вадиш на Десктоп-а направо информация от извора. ;) :)
Виж, туй е добра идея, понеже както казах по-горе, беше ми писнало от бъгове и дефекти и бях забравил за Conky.
Conky го махнах и забравих за него, защото когато го инсталирах на другата машина и всичко забиваше на син екран !!! (не е грешка и не е Windows)  ;) В последствие се оказа, че проблема е в процесора , а аз се ядосвах на conky - още чакам да ми върнат читав процесор >:(
Може ли все на мен да се случват такива глупости  ;D
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Всъщност ти Conky можеш да направиш конфигурационния файл да ти вади само информация за мрежите,ако не ти е нужна друга информация.
Активен

niakoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
@kalinik: здрасти, wicd-client се нарича гуи-то, ако само заради това ще слагаш цяло конки
поздрави
нас
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Благодаря за отговорите !
Довечера ще пробвам и wicd, и conky... Мисля, че ще се оправя, пък ако има проблем - ще питам пак  :)
Просто искам някъде (в панела или другаде) да имам бърз визуален достъп до безжичните мрежи - нищо друго.

И между другото, това с 'nm-aplet' явно е голям проблем - четох, че още няма 100% решение на проблема, а хиляди хора споделят моя проблем, та за тези, които го ползват е добре да проверят при тях как е, защото си е доста отвратително да рестартираш заради някое си приложение.

Айде аз ще отивам да си вземам скапания процесор и дано да нямам повече ядове, а на всички желая хубав ден !
 [_]3
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Инсталирах wicd и всичко е ОК. Разкарах и n-m, oбаче се чудя оше, защо след като се знае за такива проблеми - продължават да го слагат като основен графичен инструмент, и то водещи дистрибуции  ???
Както и да е... днес съм доволен вече .
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
memory load
Настройка на програми
sebastianz55 4 2634 Последна публикация Dec 05, 2003, 00:33
от
Проблем с USB Flash Memory
Хардуерни и софтуерни проблеми
hotrod 3 2301 Последна публикация Mar 12, 2004, 22:26
от PeLaLa
Май имам memory leak
Настройка на програми
Agent_SMITH 9 3207 Последна публикация May 17, 2005, 11:27
от
Out of Memory
Хардуерни и софтуерни проблеми
muffty 1 2861 Последна публикация Mar 01, 2006, 16:05
от
Memory
Настройка на програми
xfcefan 2 2346 Последна публикация Aug 19, 2006, 19:57
от xfcefan