Автор Тема: Да се направи тема за n00bs  (Прочетена 7267 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Да се направи тема за n00bs
« -: Oct 04, 2009, 10:52 »
Предлагам да се направи тема, и да стои най-отгоре. В темата да е описано, че ако си абсолютно начинаещ трябва да си инсталираш нещо по user friendly (Ubuntu, XUbuntu и т.н). Омръзна ми да чета неща от рода: "Купих си лаптоп и искам да си инсталирам Linux - какво да избера?"
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #1 -: Oct 04, 2009, 11:29 »
Като ти е омръзнало, не чети бе! ;)
Смени форума :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #2 -: Oct 04, 2009, 12:34 »
Ти така ли си решаваш проблемите - като смениш дистрото. Аре моля без такива коментари, а да се вземе сериозно темата.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

petkouzunski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #3 -: Oct 04, 2009, 13:05 »
backtolife, съгласен съм с mikis. Да се вземе сериозно темата означава ли да има тема специално за новаци? Повечето не четат дори правилата...
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #4 -: Oct 04, 2009, 13:07 »
Добре де, нека поне да е тема в която са описани масовите дистрибуций и да е казано коя е подходяща за начинаещи и коя не. Искам да кажа, че не може да пратиш някой които е на 12 год. да си слага FreeBSD например.
Абе както искате.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #5 -: Oct 04, 2009, 13:24 »
Склонен съм повече да се съглася с мнението на backtolive дотолкова доколкото трябва да има нещо сдъвкано кратко и на видно място. Напълно съм съгласен и с това, което казва  petkouzunski - никой не еваба да чете. Ако обаче има нещо встъпително вместо да се повтаря едно и също до затъпяване, винаги може да се пастне линка. Има вече такава практика относно спазването на правилата, така че няма да е трудно да се връща питащия към това което е трябвало да прочете. Дано съм се изразил ясно. Като гледам как вървят нещата все повече заприличваме на джамджийски форум Като че ли вече преобладават отговорите от сорта " Инсталира се с rpm - Uhv едикаквоси.rpm" или "Меню->Системни настройки->........." Това за мен е абсолютно погрешно и води до задънена улица. Имаше една китайска поговорка че ако подариш на някого една риба то ти ще го нахраниш, но ако го научиш да лови риба, той няма да огладнява повече. Исках да кажа че ние напоследък никого не сме научили да лови риба
« Последна редакция: Oct 04, 2009, 13:26 от c2h5oh »
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #6 -: Oct 04, 2009, 19:00 »
...Ако обаче има нещо встъпително вместо да се повтаря едно и също до затъпяване, винаги може да се пастне линка. ... Дано съм се изразил ясно. ... Имаше една китайска поговорка че ако подариш на някого една риба то ти ще го нахраниш, но ако го научиш да лови риба, той няма да огладнява повече. Исках да кажа че ние напоследък никого не сме научили да лови риба
Напълно разбирам каква е мъката. Подобна идея имам и аз, но в крайна сметка се оказва, че в този форум всички са богати на приказки и бедни на желание за работа.

Това, което ме дразни обаче, е лошото отношение към новаците. Тук има няколко келеша, които си избиват душевния дисбаланс именно върху хората, които тепърва започват с Линукс. И вместо модератора да ги отреже в зародиш, се оказва, че си намират и последователи >:( И то се карат хора, които довчера са питали как да си пуснат Интернет-а... Като сме почнали с поговорките, ето една за конкретния случай - "Кога стана калайджия, кога ти почерня г*за?"

Ако аз бях модератор, щях да давам седмичен отпуск на всеки, който напише "RTFM". Ако някой начинаещ пише не по правилата е пак работа на модератора да го скастри, а не останалите да се изживяват като ментори.

Това за рибата е абсолютно вярно, но огледай се в какво общество живеем! Малко хора искат да ловят риба, повечето искат просто да си ползват компютрите.
Впрочем, от тази втората група, г-н Гейтс е направил няколко десетки милиарда долара лично богатство и то при 90% нелегален софтуер!

Кой е глупакът в случая?
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #7 -: Oct 04, 2009, 19:39 »
Добре де, нека поне да е тема в която са описани масовите дистрибуций и да е казано коя е подходяща за начинаещи и коя не. Искам да кажа, че не може да пратиш някой които е на 12 год. да си слага FreeBSD например.
Абе както искате.

Що да не може бе, аз като бях на 14 го пробвах за сефте, ама го разкарах, че нямаха хардуерно ускорение на ати... ( то още няма за BSD - де ) :) [_]3
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #8 -: Oct 04, 2009, 19:43 »
Нормално, да няма все пак това не е десктоп дистрибуция. Но ти това не си го знаел когато си бил на 14.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #9 -: Oct 04, 2009, 20:20 »
Тази идея не е ли нещо като подидея на темата за Уроците :)
Иначе аз подкрепям всички инициативи да съберем някакви натрупани знания в статии, за да не нищим всяка седмица едни и същи теми  :(

mikis, прав си напълно, само частта с бан-ването е малко (може би) прекалена... Макар че в последно време и аз се замислям дали да не намекна на 1-2 човека, че нервите първо им вредят на самите тях и второ - нямат място в архивите на форума...
« Последна редакция: Oct 04, 2009, 20:30 от bop_bop_mara »
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #10 -: Oct 04, 2009, 20:22 »
Почти 100% съм съгласен с тебе mikis Различаваме се единствено по това, че аз съм горещ привърженик на използването на RTFM и STFW защото това също е форма на помощ и то много дабра според мен, но това е друга тема. Да не се отплесваме все пак  :)
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #11 -: Oct 04, 2009, 20:26 »
Тази идея не е ли нещо като подидея на темата за Уроците :)
Иначе аз подкрепям всички инициативи да съберем някакви натрупани знания в статии, за да не нищим всяка седмица едни и същи теми  :(
Ами давай де Направи подраздел раздел WARNING!!!! в "Начинаещи" например и да пишем Все отнякъде трябва да се почне Даже и да се провали идеята - поне сме опитали
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #12 -: Oct 04, 2009, 20:35 »
:) То като повдигнах пак въпроса по тази тема, само ти посмя да се обадиш :)
Викам разговора да го пренесем там и направо да почваме да постягаме викито или пък както казваш да направим раздел във форума (само че не знам дали аз имам такива права). Аз тия дни си спомних, че Убунту има български форум и направо се ококорих, като видях колко упътвания и документация има... Много добре са се справили.

ПС. Добавянето на раздели май е само от админите... Ехо, админите?
« Последна редакция: Oct 04, 2009, 20:39 от bop_bop_mara »
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #13 -: Oct 04, 2009, 20:43 »
Да Има Сектата на *бунтистите :) е много добре снабдена с "bookware". Ще има бая линкове натам В същото време за Fedora Suse Mandriva почни нищо не се среща във форума (тя причината е ясна) па макар и за обща култура. Мисля че точно там е мястото и на анкети за начинаещи Едно с цел запознаване и друго за обратна връзка 

P.S. Дали ще се използва wiki-то или ще има раздел е въпрос на преценка и политика на админите разбира се. Надявам се обаче решението де е такова, че информацията да те блъска в главата още като се регистрираш 
« Последна редакция: Oct 04, 2009, 20:48 от c2h5oh »
Активен

yaniyakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Да се направи тема за n00bs
« Отговор #14 -: Oct 04, 2009, 23:14 »
За да няма недоволни предлагам да се направят 2 секции-за начинаещи и за напреднали. Всеки да си чете каквото го интересува в секцията към която смята,че спада  :)
Активен